TanarulXC

Cadre Downhill - de unde in Romania?

Recommended Posts

Bunny-hop-ul nu e chiar asa de greu de invatat. Se poate invata in cateva zile cu ceva antrenament. O data ce ai prins tehnica de lifting al spatelui poti spune ca il cunosti deja. De acolo nu ramane decat sa mai lucrezi pentru a putea sari la inaltimi mai mari. Una din chestiile cele mai importante cand invatati bunny-hop este sa aveti incaltari si pedale bune care sa permita gripul. Acel grip format intre pedala si adidasul vostru va va ajuta sa puteti ridica partea din spate a bicicletei. Deci mare atentie la aspectul asta. De obicei baietii care se dau la DH, dirt sau street, folosesc pedale de DH cu grip puternic si platforma mare/lata pentru stabilitate sporita. Cam asa arata o pedala de DH http://is.pinkbike.com/photo/3193/pbpic3193418.jpg

Acum daca aveti pedale de genul asta, e recomandat sa aveti si niste incaltari cu o talpa buna si rezistenta pentru ca suruburile alea din pedalele de DH va vor macina talpa cu timpul. Cu incaltari potrivite bineinteles ca se pot obtine rezultate si pe pedale mai normale ca acestea http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/301958_10150276838526762_6394784_n.jpg

Daca sunteti asigurati din punctul asta de vedere puteti incepe sa lucrati.

Cel mai bine cred ca bunny-hop-ul se poate invata in 2 pasi.

- Primul, consta in ridicarea partii din fata. Incercati si exersati asta cat mai mult. Stiu ca pare banal dar trebuie exeresat cat mai mult, ca sa prindeti un anumit "flow" al miscarii si pentru a va obisnui cu efortul. Astfel tot exersand veti invata sa ridicati imediat partea din fata si fara sa utilizati energie excesiv. Ideea e cand va ridicati pe partea din fata sa nu dati la pedale si le tineti paralele cu solul; apoi pur si simplu va arcuiti in jos corpul, ca si cum v-ati impinge in pedale si in ghidon si va propulsati imediat in aer tragand cu forta de ghidon. Daca aveti furca telescopica se observa imediat cum lucreaza amortizorul cand va impingeti in ghidon. Aveti grija sa nu picati pe spate. La un momentdat dupa multe repetari, prinzand forta si experienta e posibilla si chestia asta. Daca simtiti ca va fuge roata spate apasati imediat pe maneta de frana spate sa va opriti. Deci cand observati ca sunteti mai in vana stati mereu cu un deget pe frana pentru orice eventualitate.

- Ok. Acum al 2-lea pas, care consta in ridicarea spatelui, la fel va trebui exersat separat. Aici intervine tehnica de "agatare" a pedalei cu talpa adidasului. De aia am si specificat ca e important sa aveti aderenta. Pentru asta veti fi nevoiti sa va lasati un pic centrul de greutate pe partea din fata atunci cand vreti sa ridicati partea spate. In timp ce rulati incet fara sa dati la pedale va lasati pe ghidon o parte din greutate, tineti angrenajul paralel cu solul si cu talpa tinuta cu botul in jos pe pedala cea din spate, incercati sa trageti cu forta in sus, ca si cum ati vrea sa va dati un calcai in c*r. Daca pozitia voastra e corecta(aplecati inspre fata pe ghidon nitel), gripul e destul si trageti cu forta mare in picioare, nu ar trebui sa va alunece piciorul tinut perpendicular pe pedala si ar trebui sa puteti ridica partea spate a bicicletei. Daca reusiti sa ridicati, de asemenea exersati cat mai mult pana reusiti sa va saltati calumea in aer cu roata spate. Apoi tehnicile astea 2 se unesc in ceea ce era prezentat in videoul de mai sus. Faceti prima ridicare a botului, apoi imediat cat sunteti in aer folositi tehnica cu agatatul pedalei(de fapt de data asta veti agata cu ambele pedale pentru ca veti fi in aer) pentru a ridica partea din spate a bicicletei. Cam asta ar trebui sa fie tot. Cel mai bine e sa exersati mai intai cu obstacole mici, gen o caramida. Daca reusit, mai adaugati in continuare caramizi sau alte obstacole mai mari. In functie de obstacol va ajustati si viteza de rulare si forta de reidicare. Aveti grija la accidentari. Una ft des intalnita pana invatati sa dati bine e ca puteti sa scapati piciorul de pe pedala si sa va loviti cu pedala in tibie. Asa ca aveti grija sa aveti grip bun si obstacol pe masura experientei. Poate fi si destul de obositor la inceput pana prindeti un flow bun dar nu va lasati. Recomand sa exersati doar pe uscat, fara apa, zapada, gheata.

Pun si cateva video-uri explicative care sa vina ca o completare la ce am spus mai sus:

• Upvote 1

Foarte detaliata si utila postarea ta, merci frumos. Bicicleta mea este un mtb de aprox. 16kg cu  pedale normale cu care e posibil sa invat putin mai greu. Nu cred ca o sa ajung la performantele celor din clipurile de mai sus care au BMX-uri, dar oricum nici nu ma intereseaza asta. Eu vreau doar sa trec cu bine peste bordurile si obstacolele de prin oras.

Numai bine!

Adrian

Un tip scurt: cand exersati american bunny hop pe mtb-uri normale, lasati saua cat mai jos.

• Upvote 1

Un tip foarte bun.Daca il aflam si eu mai devreme era foarte bine.Acum cateva luni,eram cu bicla in skate-ul din Tineretului si m-am gandit sa ma dau cu saua normala,cum merg cu ea de obicei.La prima rampa a fost ok ca era dulce,dar a doua....mi-a venit saua direct in oo de am crezut ca o sa mor acolo pe loc.Deci,orice trick ati incerca,lasati saua la maxim jos.

Postarea e de pe la sfarsitul lui februarie, poate ai gasit pana acum. Daca nu, ai incercat in Iasi la magazinul XCycle din soseaua Pacurari?

Sau la Playbike, fie online, fie la magazinul lor din Piatra Neamt. Sunt dealeri pentru multe branduri de cadre de DH, inclusiv Nukeproof. (Scalp cu RockShox Kage 5.980 lei).

Ma ajutati va rog cu o parere in legatura cu un cadru de SCOTT G-ZERO FX25. E de vanzare pe olx.

Sunt in negocieri cu omul, insa as vrea sa stiu, daca merita sa-l iau ca sa fac un downhill bike din el ca lumea.

Mersi anticipat

Mie nu-mi pare nimic downhill la el - are 13 ani, e scurt, unghiul la headtube de XC (69.5), cursă de 120-125 pe spate.

• Upvote 1

E cadru de XC "vintage".  ;))

Nu faci DH cu el.

Ok, atunci ce parere aveti despre un GT FURY 3.0, din 2013, intretinut aparent la 1000 de euro?

Sent from my iPhone using Tapatalk

parerea mea e ca nu te pricepi sa-ti faci bike din bucati. ia ceva complet. in 1000eur ar trebui sa gasesti un dh complet chiar decent.

ce inaltime ai?

1,85

Ultima intrebare si nu va mai deranjez cu intrebarile mele puerile. Ma ajutati sa identific acest model de GIANT?03e04bd0c66dd1b4f6c1a25cede91506.jpg

Nu-mi dau seama ce model e? An fabricatie, macar aprox? Si ca sa va raspund in avans, DA m-am uitat pe google, la giant, fara succes evident. Mersi

Thx. Atunci out of question. Mai pot intreba ceva? O parere despre DABOMB MOAB? Adica despre asta:5610425dedebd0929b73a0f8ef79f82c.jpg

Nu e bomba e petarda :))

Tie iti trebuie un DH marime L/XL si ai gasit un FR mai scurt ca un trabant :D

Da, intre timp am citit si pe net multe despre el, plus ca e model din 2008, vechi.

Doar cred ca mi-am gasit bita pana la final. E marimea L, si e un BERGAMONT superb din 2013.

Modelul e BIG AIR 6.3.Azi dupa masa ma duc sa-l iau.4db82466fdd7a3e8fca3e3aa5beb387d.jpg