tzeus

Durere de fund cauzată de şa

Recommended Posts

Nu, cu pozitia pe bicicleta. Daca trebuie altfel de filmulet sau poze, pot sa fac maine altele mai pe lumina.

Off topic :

Sunt sigur ca atitudinea pe care o arati aici este un element important in ameliorarea problemelor cu care te confrunti, poate cel mai important.

Succes !

On :

unde-i filmul ?

Pozitia pe sa pare a fi in regula....cadrul pare a fi potrivit ca marime. Poate ar trebui o sa mai lata, zicea mai sus cineva parca.

Da, dupa cum ziceam iau salariul si la sf saptamanii merg sa vad ce si cum. Sper sa o rezolv :)

la 168cm si 100kg e o problema mersul in sa.

cand aveam peste 100...da, 200 de km ma cam deranjau

nu e de la kilograme. Sursa durerii e alta

Ba sigur este de la kg suplimentare si obisnuinta.

Cel mai probabil e de la coloana. Ar ajuta niste exercitii pt tonifierea musculaturii paravertebrale si scaderea in greutate. Si sa o iei cu incetul.

Nu poate nimeni sa-ti zica exact de la ce este (poate doar un doctor,care sa gaseasca,Doamne fereste, ceva in zona aia) dar ,probabil,este o combinatie intre mai multe : in primul rand greutatea,apoi lipsa muschilor spatelui,care nu sunt in stare sa sustina coloana si in ultimul rand,saua. Dar daca le-ai rezolva pe primele doua ai putea sa mergi pe orice sa,indiferent cat de nepotrivita ar fi, si sa nu te doara noada. Te doare fundul, dar noada nu.

Dar tot cocktailul asta contribuie la disconfortul tau. Greutatea e mare si apasa pe coloana,muschii nu pot sa sustina greutatea, si saua,probabil mai ingusta decat oasele tale, te face sa ai o pozitie stramba pe ea,care amplifica greutatea,care nu e sustinuta de muschi...si asa mai departe. E un cerc vicios pe care il poti rupe doar de la greutate.

Nu neaparat doar de la greutate .Dar scaderea in greutate sa mearga cu un plan de antrenament -relaxare care sa obisnuiasca treptat sistemul osos si muscular cu noua indeletnicire.De la inactivitate legatura ileosacrala pierde din rigiditate ,apar dureri si inflamatii cand e intens folosita .In principiu nu e de gluma http://www.mullumbimbychiropractic.com.au/common-problems/the-sacroiliac-joint ,iar faptul ca ai 100 de kg nu te scuteste de anemie sau lipsa de calciu.

Revin cu un update la situatie.

Am schimbat seaua, cu una VeloPlush. Nu stiu cat de bune sunt.

Ca sa nu fac reclama niciunui site pun un link de pe lancearmstrong.com/foundation. Nici lui nu ii fac reclama:

http://www.निषिद्ध/biciclete/piese/sa-velo-plush-gel-vacum-tech-a56057572

Concluzii:

Am apucat azi sa fac o tura mai lunga, ceva in jur de 60km. N-am facut asa lungi pana acum precedentul fiind de 34km.

La seaua asta durerea la oasele bazinului apare parca mai repede decat la cealalta. In schimb la noada nu prea mai simt nimic, nicio durere. Posibil sa fie seaua, posibil sa fie si faptul ca am ajustat si ghidonul putin, am inteles ca nu era destul de bine fixat. Am sa ma mai dau in ture asa de lungi sa vad daca ma obisnuiesc, dar eu cred ca era de la sea. Nu in ultimul rand, socurile se resimt muuuult mai bine pe asta noua decat pe aia veche.

Salut

Omule eu m-am lovit de o situatie similara cu a ta acum cativa ani.Chiar nu puteam sa mai merg si sa stau in fund.Este o problema grava care poate avea repercusiuni si pot ramane sechele pentru toata viata.Nu mai detaliez, dar mare atentie !

Am 1,85 si 100 kg fost rugbyst la Rapid .Asa am fost mai mereu...Acum am 44 de ani si sunt la fel(dar fara burta :)) )

Iata cum am patit-o eu si cum am rezolvat-o:

Acum cativa ani buni mergeam pe un Neuzer Matrix(aluminiu,sr sountour fata ) ...bunuta...la vremea aia.Am mers pe bicicleta de cand ma stiu si nu am avut probleme decat cu Neuzerul asta...Dar nu el era de vina ci eu...Cum nici saua ta nu e de vina ci tu...Apropos,am vazut niste sei misto cu gel in real la 40 lei...Chiar mi-au placut ca nu erau butucanoase.

Cum am luat bicicleta am inceput s-o calaresc 4-5 ore pe zi prin parcul Tineretului si parcul Libertatii (eu locuind in zona) facand 30-40 de km pe zi luni de zile(cam 3 luni)

Incepusem sa slabesc vizibil dar ma durea curu(eu asa-i zic...cur) ingrozitor,din ce in ce mai tare...Nu mai putea sa mai merg cu bicicleta si nici sa stau in cur.Da-i cu supozitoare,da-i cu calmante...NIMIC.

Am fost la medic pana la urma si a zis:"Hopa...gata cu bicicleta cativa ani...Pauza.Pe scuter sau motocicleta ai voie."zic Da ce s-a intamplat ? zice"Ai ruptura musculara pe un perete in anus"Olelei mama...zic...si am stat cuminte ,cu tratament si cu controale periodice pana mi-am revenit aproape complet.Si acum ma mai supara dar f putin si f rar...Cand fortez mai tare la cate o urcare mai lunga,insa imi trece imediat.Atunci am vandut Neuzer-ul ca ma tenta,iar acum merg pe un Rockrider 5.0 ca al tau de care sunt f multumit.

Recomand:

Daca nu se poate si nu se poate cu saua normala, o sa cu gel de calitate

Pantaloni cu bazon(gasesti si marimea ta) dar CU GEL cat mai gros nu cu piele de caprioara sau mai stiu eu ce material subtire.Eu am si chiloti cu bazon(cu gel evident)Se gasesc...

Daca ai impresia ca arati ca elefantul in dres, ia peste pantalonii cu bazon un sort usor si larg.

Acum nu stiu cat esti de obisnuit cu saua,cu bicicleta in general...ca e normal sa ai un discomfort la inceput dar trece.

Eu merg pe o sa ca a ta si nu am nici pe draq.Dar numai cu bazon adevarat sub cur...BAZON CU GEL...face minuni.

Eu sunt convins ca ai sa si slabesti si ai sa te si obisnuiesti cu bicicleta in general, in viitorul f apropiat...

Daca durerile de sold sau bazin persista sau se accentueaza suspectez coloana(cum au spus colegii mai sus) sau sciatica lombara(lombosciatica)

Forteaza-te pana la un anumit punct,nu te lasa dar "asculta-ti" si corpul...si mai ales mergi la un medic si explica-i cum sta treaba.Recomand din tot sufletul meu medicii sportivi.Sunt fff capabili...

Numai bine...

Am schimbat seaua, cu una VeloPlush.

Am apucat azi sa fac o tura mai lunga, ceva in jur de 60km. N-am facut asa lungi pana acum precedentul fiind de 34km.

La seaua asta durerea la oasele bazinului apare parca mai repede decat la cealalta. In schimb la noada nu prea mai simt nimic, nicio durere. Posibil sa fie seaua, posibil sa fie si faptul ca am ajustat si ghidonul putin, am inteles ca nu era destul de bine fixat. Am sa ma mai dau in ture asa de lungi sa vad daca ma obisnuiesc, dar eu cred ca era de la sea. Nu in ultimul rand, socurile se resimt muuuult mai bine pe asta noua decat pe aia veche.

La VeloPlush eu am simtit ca se incalzea dupa ceva timp de pedalat si nu se mai racea ... in rest e grea si eu de asta am schimbat-o . Eu dupa 50 km pe MTB incep sa ma resimt cu fundul , dar durerea o simt exact in zona unde oasele bazinului apasa pe sa si nu in fund ... sau cum spun altii . In prezent folosesc o sa Selle cu spuma de mai multe feluri , cu canal central , destul de ok . Cu gel nu am gasit nimic mai usor . Problema care am constatat-o este timpul petrecut in sa si nu neaparat kilometrii parcursi ... asa ca voi tine cont de asta si pe viitor dau mai repede si fac pauza cat trebuie , altfel nici o sansa sa pot face mai mult de 60-70 km/zi . Alte constatari : daca ridic saua astfel incat sa am picioarele intinse numai cat trebuie , adica nu de tot , greutatea se duce mai mult in pedale decat in sa , ceea ce e mai bine , DAR este dificil la opririle dese din oras . Ma gandesc ca la o tura mai serioasa la drum lung , daca ridic saua cat trebuie si folosesc SPD-uri se mai schimba situatia .

Cei care au dureri in "fund" ca sa spun asa , folositi sa cu canal si nu veti mai avea problema asta si nici nu o sa mai simtiti transpiratia nasoala . Nu mai folositi chiloti sau alte prostii , ci pantaloni de ciclism cu bazon . Eu folosesc momentan din Decathlon , cei mai ieftini din pacate , de 37-45 ron cat naiba erau . Sunt constient ca unii cu gel si nu bazon cu burete sunt alta treaba si sunt primii pe lista , ca tot am pus si bicla la punct , asta inseamnand 130-150 ron . Din pacate nici macar cei scumpi nu sunt garantat cu gel , ci multi spun ca folosesc mai multe feluri de burete ... desi sunt la acelasi pret ca cele cu gel .

Nu cred ca are rost sa spun cuiva ca dupa ce slabesti nu o sa te mai doare fundul ... mi se pare aberant . Slabesti f greu cu bicla , DAR tonusul fizic si muscular se schimba radical . Astfel de idei ca imediat ce te urci pe bicla incepi sa slabesti descurajeaza pe multi , pt ca poate dura chiar mai multe sezoane pt cineva pentru a da jos sa spunem 20-25 kg pe bicla , timp in care durerile sunt constante si la inceput se mentin destul de nasol . Puteti incerca sa mergeti mai putini km la inceput , dar zilnic sau la 2-3 zile , pana se mai tabaceste putin fundul in zona celor doua oase , dar daca sunt si alte dureri in acea zona , ganditi-va la schimbari de reglaje ( inaltimea seii , a ghidonului , pana si pozitia gripurilor si a franelor conteaza ) . Daca cu toate reglajele nu se rezolva , vedeti cum faceti cu saua .

Durerile de sold de care spune colegul ... eu as spune sa verifice inaltimea seii in primul rand , pentru ca in mod normal fundul nu trebuie sa se miste de pe sa , iar eu banuiesc ca tine saua prea sus si forteaza picioarele prea jos si de asta se balangane si bazinul cand forteaza

Dureri de spate ( sa prea in spate sau in fata ) , de genunchi ( sa prea jos ) , de incheieturi de maini ( pipa sau ghidon necorespunzator ) , de gat ( pozitia ) ... apar mult mai repede decat cele de bazin .

Durerile mele au trecut. Cred ca era o combinatie de ghidon reglat aiurea, sa nasoala si neadaptare din partea mea. Din pacate in ultima luna nu am apucat nici sa o incalec pe doamna ca am avut casa in renovare, dar termin eu. dosul ma mai doare doar cand depasesc distante de 40-50 km, dar durerile nu sunt chiar mari si nici permanente. Practic durerea de care povestesc la inceputul topicului nu mai exista.

E bine ca ai rezolvat-o, felicitari.

Eu am abordat putin diferit, am un MTB de la DHS. Fundul ma durea dupa un timp (1.90m, 107kg, stiu, cam mult), incheieturile la fel, gatul ma omora (am capul destul de greu la propriu...poate si la figurat). Practic o tura Cluj-Turda trebuia sa o fac cu 2-3 pauze, nu din cauza dealurilor ci din cauza durerilor.

Acum imi construiesc o bicicleta reclinata.

Si mie mi se pare ca imi apar dureri la gat dupa drumuri mai lungi , mai ales daca merg mult prin oras , ca trebuie sa tin gatul foarte sus , sa vad mai departe . De asta ma gandesc ca nu as putea merge ok pe cursiera , ca acolo trebuie sa stai mult mai jos decat pe un MTB .

M-am gandit o vreme sa schimb pipa , sa iau una mai scurta si mai ridicata , dar nu am reusit sa o schimb .

• Upvote 1

Eu am avut o sa kross latime 133mm, la inceput, vreun an a fost ok, dupa , desi nu am vazut nicic schimbat la ea, a inceput durerea de fund, am cumparat o sa 'anatomica' doktor marcus, oerker, sau cum o fi numele ei :) din lidl, latime 130mm, parca mai bine decat kross, dar tot rau, dupa 25 km, trebuia sa tot schimb pozitia seii, sa ma ridic, etc... acum, am luat o sa de 153, selle royal freccia, am mers azi 9 km, si am fost intrerupt de o camera care a decis sa se descompuna(maxxis flyweight).

Este muuult mai comoda, dar vreau sa vad cum va fi dupa 30 km.   

101100320150519_195839.jpg

976495520150519_194454.jpg

384380520150519_194425.jpg

883137120150519_194325.jpg

134288120150519_194315.jpg

Selle SMP TRK. Azi am implinit 1000 km cu ea, n-as mai schimba-o cu nimic. Mi-a disparut mancarimea si iritatia anusului, a disparut amortirea "organului" si ma pis normal dupa ce ma dau jos din sa (nu fortat, ca inainte). In schimb am doar usoare vanatai chiar sub buci (scuzaț expresia). Merge ! Excelenta !

cat a costat? ca la playbike orice smp e peste 500 lei...

Lumea nu începe și nu se termină cu playbike.

• Upvote 1

Print screen fara reclama:

211610110f78479c28ba0af1dc12db9e750ea2eb

Am mers 3 ani cu Selle SMP Extra, compresie mult diminuata pe nervii rusinosi, deci fara hipoestezie (amorteli) la nivel penian, dureri apar doar la ture lungi peste 80-90km, 50 km nu prea ii simteam! La 80kg ma descurcam ok si cu foita carbon de 130 latime, dar in conditii de pedalat intens pe distante medii 30-60 km. Acum avand 90+ e clar ca nu fac fata decat cu un selle smp. De asemenea, mai e de mentionat ca daca stai mult in sa si nu in pedale apasand, durerea si hipoesteziile apar mult mai repede. Eu nu prea simteam probleme la 25 km indiferent de sa! Ce ar mai fi de adaugat e ca pozitia pe cadru dicteaza distributia greutatii intre fund si maini, daca stai f drept pe bicla e clar ca distributia greutatii e mai mare pe fese!

Selle smp rulz! Testat pe om!

Eu am vandut cat am putut de repede sele smp trk. Este atat de lat "nasul" din fata incat e incomod la pedalat. Poate nu e pentru pozitia pe cursiera dar imi amintesc sigur ca nu era acest detaliu specificat la vremea respectiva. selle smp extra nu am incercat ...  

@@Trevizes, si eu am fost foarte reticent cand am vazut "nasul" ala. Mi se parea foarte dubios dar para la urma a inceput sa-mi placa, nu mai ma lovea in spate cand mai ma ridicam in pedale si ma puneam inapoi iar lucrul cel mai important este ca nu pune presiune pe prostata.

Eu am vandut cat am putut de repede sele smp trk. Este atat de lat "nasul" din fata incat e incomod la pedalat. Poate nu e pentru pozitia pe cursiera dar imi amintesc sigur ca nu era acest detaliu specificat la vremea respectiva. selle smp extra nu am incercat ...  

Eu nu am avut probleme cu nasul ci cu partea din spate care are 160mm, deci cam pe la 2 treimi unde se face mai lata deja se freca de partea din spate/interior a piciorului. Acum am SMP Extra si sunt multumit de ea. Oricum fara o ...."obisnuinta" prealabila cu statul in sa nici mama seilor nu te poate face sa nu te doara partea dorsala dupa o tura lunga.