tzeus

Durere de fund cauzată de şa

Recommended Posts

Pentru hibrida, in vedere unor ture mai lungi, mi-am luat de vreun an o Velo Speedflex (model care nu se mai fabrica acum):

Velo%252520SpeedFlex.jpg

Are 139 mm latime si o consistenta nici prea tare, nici prea moale.

Inflamatia si jena in zona cutanata unde se proiecteaza protuberantele ischiadice incep sa apara cam dupa 130-150 km, functie si de calitatea bazonului si a asfaltului de pe sosea.

Nici un alt tip de simptome neplacute. In vederea turelor mai lungi de 200 km trebuie sa apelez si la o crema anti-abraziune si la niste pantaloni cu bazon de foarte buna calitate, dar si la strategii gen ridicat periodic in sa, pe coborari etc.

playbike orice smp e peste 500 lei

Pai au numai modele scumpe

Selle SMP Trek ceva mai ieftin decât în printscreen-ul de la mai sus

Pentru hibrida, in vedere unor ture mai lungi, mi-am luat de vreun an o Velo Speedflex (model care nu se mai fabrica acum):

Velo%2520SpeedFlex.jpg

Are 139 mm latime si o consistenta nici prea tare, nici prea moale.

Inflamatia si jena in zona cutanata unde se proiecteaza protuberantele ischiadice incep sa apara cam dupa 130-150 km, functie si de calitatea bazonului si a asfaltului de pe sosea.

Nici un alt tip de simptome neplacute. In vederea turelor mai lungi de 200 km trebuie sa apelez si la o crema anti-abraziune si la niste pantaloni cu bazon de foarte buna calitate, dar si la strategii gen ridicat periodic in sa, pe coborari etc.

De unde ai luat-o?

Gata, am gasit!

la Sportwin, au toata gama de preturi:
da' ie mai scumpi decât ăi de mai sus.

Velo Speedflex e ăsta de aici ?

E apropiata, a mea nu e "vacuum". Dar oricum nu e pe stoc. Iar dimsiunile sunt gresite (135x170 mm).

Am luat-o noua dintr-un bazar online.

Eu am avut o sa kross latime 133mm, la inceput, vreun an a fost ok, dupa , desi nu am vazut nicic schimbat la ea, a inceput durerea de fund, am cumparat o sa 'anatomica' doktor marcus, oerker, sau cum o fi numele ei :) din lidl, latime 130mm, parca mai bine decat kross, dar tot rau, dupa 25 km, trebuia sa tot schimb pozitia seii, sa ma ridic, etc... acum, am luat o sa de 153, selle royal freccia, am mers azi 9 km, si am fost intrerupt de o camera care a decis sa se descompuna(maxxis flyweight).

Este muuult mai comoda, dar vreau sa vad cum va fi dupa 30 km.   

101100320150519_195839.jpg

976495520150519_194454.jpg

384380520150519_194425.jpg

883137120150519_194325.jpg

134288120150519_194315.jpg

Revin cu un rewiev dupa cateva iesiri.

Prima data am iesit vreo 10 km cu pantaloni cu bazon, totul ok, a doua oara tot vreo 10 km, cu bantaloni scurti, fara bazon, totul ok, parca chiar mai ok. A treia oara tura obisnuita de vreo 36 km, cu pantaloni scurti fara bazon, desi m-am gandit de cateva ori, sa iau macar chilotii cu bazon pe mine, dar NU, si totul a fost ok, spre sfarsit putin disconfort, dar nu se compara cu celalalte sei, jos palaria ptr Selle Royal :) Nu cred ca mai port pantaloni cu bazon de acum inainte... poate doar la ture mai lungi... Si e misto ca, dupa o schimbare de pozitie pe sa, chiar simti diferenta, pe celalalte sei era indiferent cum si unde stateam  pe ele.