Sign in to follow this  
DaniL

XC Hardtail <1300RON

Recommended Posts

Salutari,

Sunt nou pe forum si o sa fiu (sper) nou posesor de bicicleta zilele acestea. Din pacate pentru mine nu am mai avut o bicicleta de pe vremea Pegas-ului, 10-12 ani...Caut sa imi cumpar o bicicleta intr-un buget de 1300RON pe care sa o folosesc 90% din timp in oras (plimbare + acasa-serviciu) si 10% pe drumuri de tara/dealuri samd, dar nimic extrem. Pana acum m-am uitat la:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5469

...si vreau o parere sau variante. In principiu vreau sa cumpar de la www.playbike.ro.

Ca si alte info despre mine, am 1.86 inaltime si 93Kg...fara bicicleta :)

Vreau doar sa stiu ca nu arunc banii pe fereastra pe ceva "overpriced", din moment ce nu cunosc mai nimic ca si detalii.

Va multumesc!

Recomand rockrider 5.2 pt ca are 8 pinioane pe caseta in loc de 7 pe filet

Din pacate nu au asa ceva la playbike. Am un cupon cadou la ei, asta ar fi motivul pentru care vreau sa iau de acolo. Multumesc de raspuns!

Daca valoarea cuponului cadou nu e foarte mare, poti sa-l pastrezi pentru accesorii de la playbike. Pe langa bicicleta o sa observi si nevoia de a cumpara diferite lucruri.

300...prefer sa il folosesc la achizitie, accesoriile le pot lua si individual, nu trebuie sa platesc totul odata.

Despre Neuzer Mistral Acera pot spune ca este destul de buna pt ce vrei tu sa faci cu ea,

mai ales daca mai poti scade inca 300 lei cu cuponul din pretul ei actual de 1099 lei.

Fa un drum pana la ei si vezi si ce marimi au disponibile.

Tie cred ca ti-ar trebui un 21", dar vezi si una de 19" cum iti vine si ce-ti recomanda baietii de acolo.

Bafta si cat mai multi km fara cazaturi! :D

:D Merci fain. O sa merg si vad si ei ce imi mai recomanda in jurul banilor aia.

Eu am avut un rockmachine, echipata acera-alivio, merge si acum fara probleme. Este la un prieten, dupa 4 ani de folosinta, singurul lucru schimbat este furca (am pus una fixa cr-mo) si franele (avid fr 5).

Salutari din nou,

Pana la urma am crescut bugetul si mi-am luat un Trek 3900 second, de 19.5", de la acelasi magazin. E foarte in regula bicicleta, tinand cont ca avea deja cam un an de folosinta. Are cate ceva schimbat la ea si anume (nu le stiu prea bine dupa denumiri :D ):

- jante duble capsate

- franele si discurile au fost inlocuite cu Avid BB7 cu discuri de 185 pe ambele roti

- saua cu o alta, dar nu stiu modelul.

Pretul a fost de 1600RON si sunt foarte multumit, si estetic si functional pare foarte foarte OK. Sper sa nu ma dezamageasca si sper sa fi facut o alegere buna.

Multumesc de raspunsurile de pana acum!

Acum pune si tu niste poze cu mandra :D