siirm

bicicleta roti 20" pentru fetita de 5 ani

Recommended Posts

Salut.

Vreau sa achizitionez pentru fetita mea de 5 ani + o bicicleta. Si cum inainte a avut una cu roti de 16" care acum nu-i mai vine ma gandeam sa achizitionez una cu roti de 20".

Copilul este dezvoltat, are statura de 6-7 ani si cred ca o sa-i fie ok.

Am gasit una care s-ar incadra in buget (550 lei) si nici nu arata prea rau. Numai ca nu am auzit de acea marca.

Mentionez ca s-a urcat pe una similara (roti 20") si ii vine ok.

Credeti ca ar fi ok aceasta bicicleta?

Imagine postată

• Upvote 1

off: WT$???Discuri pe asa ceva???

on: daca as avea copil,nu i-as cumpara in ruptul capului o astfel de bicicleta.Unui copil de 5 ani nu-i trebuie o "super bicicleta" adica suspensie,discuri si alte prostii pentru ca nu se duce la concursuri de XC la varsta aia.Una cu furca fixa,v-brake-uri i-ar ajunge.(ai iesi mult mai ieftin).

PS: franele alea nici nu cred ca tin prea bine...

Buna ! succes in alegere ! :) cred ca Madalin are dreptate in buna masura, dar noi nu cunoastem toate detaliile acestei achizitii: scop, buget, intretinere etc. Sunt de acord cu el la ideea ca nu toate franele pe disc sunt eficiente si este necesara o buna comunicare a copilului si o atenta observatie a parintelui la reactiile copilului si raspunsul mecanismelor bicicletei. Sunt un pasionat al bicicletelor cu roti de 20" si sunt interesat de marca prezentata de tine, orice alt detaliu si mai ales unde poate fi vazuta si achizitionata. Multumesc si alegere inspirata, dar mai ales...rationala !

Buna ! succes in alegere ! :) cred ca Madalin are dreptate in buna masura, dar noi nu cunoastem toate detaliile acestei achizitii: scop, buget, intretinere etc. Sunt de acord cu el la ideea ca nu toate franele pe disc sunt eficiente si este necesara o buna comunicare a copilului si o atenta observatie a parintelui la reactiile copilului si raspunsul mecanismelor bicicletei. Sunt un pasionat al bicicletelor cu roti de 20" si sunt interesat de marca prezentata de tine, orice alt detaliu si mai ales unde poate fi vazuta si achizitionata. Multumesc si alegere inspirata, dar mai ales...rationala !

=))) Ce scop ar putea avea o bicicleta pentru un copil de 5 ani? XC, turul Romaniei pe bicicleta? Bugetul vezi ca e trecut, cat despre intretinere ... e vorba de bicicleta unui copil de 5 ani.

Omul vine si spune ca a gasit o bicicleta si intreaba daca e ok s-o cumpere, iar tu il intrebi detalii despre cum ai putea tu s-o cumperi?!?

M-am lamurit insa despre inutilitatea postului asta, cand am vazut ca al doilea tau post pe forum era ca vrei sa vinzi o bicicleta.

Depinde si de talia copilului, insa aia e cam mare pentru 5 ani. O sa se cam chinuie.

Daca geometria este buna, un cadru cu roti de 16 este suficient. Se mai inalta saua din tija, se schimba pipa in asa fel incat sa stea bine.

Din constructie biclele de copii sunt cam grele, de ce sa o pui sa care o magaoaie?

Roti de 20 sunt pentru copii de la 8 ani. :)

• Upvote 1

Depinde foarte mult si de copil, dezvoltare fizica dar si indemanare. Fi-miu a trecut la roti de 24 inainte sa faca 8 ani, problema insa este greutatea biclei. Spre exemplu, intre Cube JuniorTeam 200 (roti 20) folosita anterior si JuniorTeam 240 (roti 24) la care a trecut acum, diferenta de greutate este mare, deoarece producatorul CUbe, pe Team240, a pus furca mobila si schimbator de foi, iar greutate se duce la cca 13 kg (considerabil mai grea decat bicla mea) ceea ce este mult pentru un pusti de 25-30 de kg :(

Cu atat mai mult mi se pare inutil sa pui frane pe disc si alte zorzoane..

WTF ? Bicla aia e 550 lei si voi spuneti ca sunt inutile discurile si furca ? Si de unde clasamentul asta la roti in functie de varsta copilului ? Eu cand eram mic ma dadeam pe Tohan-ul lui tataie, mare si grea, o impingeam la vale ca sa ma pot arunca pe ea si voi spuneti ca o bicla cu roti de 24 e mult pentru un copil ? Ca fapt divers, fata mea de 10 ani merge pe un MTBcu roti de 26.

Nu mai luati toate prostiile si toate jafurile copiilor, cumparati-le o bicicleta ca lumea. Chiar si cu frana pe disc si furca buna daca va permiteti.

Si eu cred ca daca-mi permit e de datoria mea sa-i cumpar copilului cea mai buna bicicleta, chiar daca are doar 7 ani

In acceptiunea mea de demult, asta insemna: 21 viteze, full suspention, frane pe disc, jante duble si capsate.

In acceptiunea mea de acum, cea mai buna bicicleta pt un copil de 7 ani este CEA MAI USOARA BICICLETA

De ce ? O cara in spate ?

Esti cumva acelasi tip care-si dadea cu crema de ghete pe lateralele cauciucurilor si fuma in balcon admirandu-si bicicleta?

:)) :)) :))

• Upvote 1

E bine ca bicicleta să fie cât mai uşoară, dar oricum sub 10-12kg nu găseşti. Şi cum spunea şi meridan, în definitiv se dă cu ea sau o împinge, n-o duce în spate. Bine, nici copil pe Tohan nu mi se pare ok, aia e altă extremă -- sigur că se poate merge pe o bicicletă prea mare pentru tine dar asta nu înseamnă că trebuie neapărat s-o faci.

Revenind la subiectul original: s-a luat în considerare şi varianta BMX? Se poate găsi relativ simplu unul SH la 400-600 de lei. Indestructibile. Simple de folosit. Întreţinere aproape zero. Pot fi customizate cu tot felul de culori simpatice (manşoane, pedale, colante, capace de ventil, şei). Se pot adapta pe măsură ce copilul creşte din înălţimea şeii şi înclinaţia faţă-spate a ghidonului.

Bun. Luam cea mai buna bicicleta, dar buna in acceptiunea cui?

Evident ca nu o cara copilul in spate, dar de carat o cara cineva, si copilul va folosi o bicicleta grea cu masa inertiala mai mare. Poate conteaza.

Chiar daca sunt mai rasarite la statura, fetitele in general se descurca bine cu vorbitul mult nu cu impins si carat mult, iar discutia a plecat de la nevoile unei fetite, asa ca tineti cont si de asta cand incepeti disertatia cu "fiul meu" a facut si a dres...

In final, copii sunt extrem de adaptabili si merg si pe o bicicleta de adult, barbateasca, cu un picior pe sub bara daca nu au alternativa. Exista tabele de incadrare cu dimensiuni roti functie de varsta, insa ele tin de o antropometrie generala, si nu este perfect aplicabila taliei copiilor de diferite origini. Raman valabile regulile ca sa fie cat mai usoara posibil si sa aibe saua sub sold atunci cand sta langa bicla tinand-o de ghidon. Pozitia se mai ajusteaza din sa si pipa sa nu stea prea intins sau adunat.

• Upvote 1

Esti cumva acelasi tip care-si dadea cu crema de ghete pe lateralele cauciucurilor si fuma in balcon admirandu-si bicicleta?

:)) :)) :))

Ai inteles gresit, le dadeam cu solutie speciala de cauciucuri TurtleWax, cu crema de ghete sa le dai tu ! Si nu vad care e legatura ? Daca ai chef de mistocareala, dispari ! Eu am vorbit serios. Cauta-te pe topicul de bancuri ...

@MBZ eu am fata (10 ani) si merge pe un mtb de adulti. NU zic ca a facut si a dres. Bicla e cu cadrul de 15 dar nu de dama ci normal, mai mic nu am gasit. Nu cara la ea, coboratul bicicletei de la etajul 9 si pe cateva scari de bloc e sarcina mea. O mai ridica peste cate-o bordura mai mare care n-o poate sari. In rest e absolut OK si e chiar fericita ca are bicicleta "de oameni mari" si nu de copii. De ce sa nu mearga pe roti de 26 si sa se bucure ca are schimbator de foi si poate urca un deal, sau ca are furca si nu incaseaza toate socurile ? De frane nu discutam, vbrake nu cred ca sunt suficiente, deja fi-mea a rupt o pereche de brate la o coborare in tineretului (am pus poze pe aici, nu mai gasesc) si ma gandesc la alta bicicleta, cu frane pe disk pentru ea. Cineva zicea mai sus de BMX, care ar fi cel mai bun, dar nu pe distante lungi. Ca si la adulti, totul depinde de ce face copilul cu ea. Nu poti sa-i iei BMX si apoi sa iesiti impreuna la o tura de 30 km ... Ca o concluzie, ideal ar fi o bicicleta usoara DAR ... nu renuntati la echiparea ei ca sa o faceti mai usoara. Chiar si un clopotel e foarte folositor, de stop si catadioptrii nu mai zic.

...deja fi-mea a rupt o pereche de brate la o coborare in tineretului (am pus poze pe aici, nu mai gasesc)...

Ca sa citez un coleg:"Daca poate face asta cu mana,ar trebui sa se duca la Strongman".In cazul asta,Strongwoman ;)).

Nu vreau sa intru in polemici.

"de ce sa nu se bucure" nu intra la marimi de bicicleta si nu are legatura cu adecvarea. Copilul se bucura si pantofii parintilor cand ii incalta si totusi nu-l incalt cu ei.

De aia am si zis ca sunt adaptabili, si chiar daca se chinuie, placerea ii face sa treaca sub tacere neajunsurile.

Ca sa citez un coleg:"Daca poate face asta cu mana,ar trebui sa se duca la Strongman".In cazul asta,Strongwoman ;)).

Eh, nici vorba de asta, s-au rupt de bune ce erau, niste Promax-uri ordinare. Asa am zis si eu, cata forta sa aibe un copil dar uite ca nu e asa. D'aia tot zic ... luati-le ceva de calitate, nu porcarii "ca e copil".

Edit: am gasit linku' http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3126-v-brake-bun-vs-v-brake-prost/page__st__80#entry517968

Eh, nici vorba de asta, s-au rupt de bune ce erau, niste Promax-uri ordinare. Asa am zis si eu, cata forta sa aibe un copil dar uite ca nu e asa. D'aia tot zic ... luati-le ceva de calitate, nu porcarii "ca e copil".

Edit: am gasit linku' http://www.ciclism.r..._80#entry517968

Ma mir ca Prostmax-urile sa fie chiar asa de proaste.Eu am niste Yingxangozigesnjhgrt -nu stiu cum care tin si acum perfect.Chiar sa fie promax-urile mai proaste decat niste chinezari din piata (ca nu ma astept sa puna romanasii ceva mai bun pe "riciuri") ?