Sign in to follow this  
kelvin

Defileul Jiului si Cheile Polatistei

Recommended Posts

Distanta totala: 128.51 km

Timp efectiv de mers: 6:15

http://www.bikemap.net/route/1650245

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Cu gasca de la Vulcan ce veneau de pe TransAlpina, la o bere, pe terasa din Lainici.

Genu si Marian

Imagine postată

Freddy (un mare pischier), Ionut si Dl.Nanu din Bumesti jiu, care venise ulterior.

Imagine postată

Pe Cheile Polatistei, am urcat 7 km. Urcus sustinut.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pana aici am urcat. Era ora 20 si riscam sa ma prinda noaptea. Coborarea mi s-a parut mult mai lunga decat urcarea, desi n-am pedalat mai deloc.

Imagine postată

• Upvote 2

Salut ! As vrea sa fac Tg-Jiu - Petrosani cu cursiera. Cum se prezinta asfaltul? multumesc frumos

Salut.

Targu Jiu - Bumbesti Jiu e un calvar. L-au mai peticit pe alocuri, dar tot e jale mare, mai ales ca e un drum european. Plin de gropi (cratere chiar) si denivelari pe tot tronsonul.

Iti recomand sa incepi din Bumbesti Jiu, pe tot defileul e asfalt bun sau chiar foarte bun.

PS O sa editez primul post cu ceva detalii si impresii despre traseu, utile as zice.

PS2 Ups!..se pare ca nu mai pot sa editez.

Felicitari de tura! Cum ti s-a parut pe defileu? Eu l-am parcurs de 2 ori pe bicicleta, prima oara benevol, a doua oara nevoit de situatie, dar am jurat ca nu mai calc pe acolo niciodata daca scap cu viata. E atat de ingust drumul si, efectiv, cand vine un TIR de pe contrasens si se intalneste cu unul care tocmai te depaseste pe tine, singura solutie, la care am apelat de cateva ori, a fost sa sar efectiv peste parapetul de protectie, altfel ma faceau muci. Altfel, daca prinzi un moment cu trafic putin, e de vis. A fost de departe cea mai traumatizanta experienta cu bicicleta in trafic pe care am avut-o vreodata. Dar de fiecare data o ciorba de burta, mici si bere la Visina inainte de Bumbesti-Jiu la un pret total de sub 10 RON mi-au dat putere sa merg mai departe, prima data pana la Herculane, a doua oara doar pana langa Tismana. Prima tura am facut Petrosani - Herculane, a doua a fost un MTB, cu trecut muntii Valcan de 2 ori, dar din motive tehnice a doua trecere, din orasul Vulcan, am fost nevoit sa o abandonez si sa ma intorc pe asfalt.

Multam, hcampian.

Intr-adevar, sunt protiuni pe defileu unde carosabilul e ingust, si daca ai ghinionul sa prinzi un un tir (autocar, ceva de gabarit) si in fata dar si in spate, singura solutie e sa iesi de pe carosabil. S-a intamplat doar o data, cand aveam un autocar in spate si unul in fata, si pentru mai mult siguranta, am rulat prin sant. Vorba vine sant, in afara carosabilului fiindca nu era abrupt prin zona aia. Oricum, nu e peste tot asa, sunt multe portiuni "aerisite" unde poti sa pedalezi mai in siguranta.

Desi am facut tura duminica, traficul n-a fost intens, mai multe motociclete si biciclete, as zice. La intoarcere, m-a prins noaptea pe defileu, am rulat foarte fain fiind racoare si aveam de coborat vreo 300 m per total.

Una peste alta, cei cca 30km de defileu, sunt foarte pitoresti si merita traversati, pe doua roti..sau mai multe. In plus, daca ai timp, sunt cateva trasee faine de mtb cu urcare din defileu. Cheile Polatistei, Valea Chitiului sau urcarea la schitul Locurele (vis-a-vis de Lainici)..chiar si mai departe.

Am fost acum o luna pe Cheile Polatistei dinspre Petrosani.O sa urc tura la sectiunea Ardeal/Hunedoara.Faină zona.