Sign in to follow this  
feorge

interdictie bicicletelor pe drumuri europene?

Recommended Posts

Salut

Imi planificam ieri un drum pentru weekend iar acesta inculde si o portiune de ~30km de drum european. Un prieten mi-a spus ca s-ar fi dat o lege anul trecut cum ca nu am ce cauta cu bicicleta pe europeana. Am cautat dar nu am gasit nimic referitor la acest lucru. Voi ce stiti?

Eu am trecut de 2 ori pe langa Politie pe drum european si nu au zis nimic.

aproape zilnic merg pe drum european si nu o avut niciodata politia treaba cu mine de stau mai tot timpu cu radaru la panda, deci du-te linistit.

Ca să fim niţel mai precişi, în Codul Rutier se interzice expres circulaţia bicicletelor pe autostrăzi şi pe alte drumuri care au semnalizat acest lucru. Cu alte cuvinte, pe un european, dacă nu vezi un semn ca cel de mai jos, poţi să circuli legal.

Imagine postată

Din ce-am înţeles de la alţi colegi de forum (nu mai găsesc acum topicul respectiv) sunt zone în ţară unde astfel de semne există (Valea Prahovei, părţi din E85, etc.) dar în general poliţia e înţelegătoare şi nu-ţi zice / face nimic.

Da, si eu stiu ca doar pe autostrazi nu ai voie cu bicicleta.

Ca să fim niţel mai precişi, în Codul Rutier se interzice expres circulaţia bicicletelor pe autostrăzi şi pe alte drumuri care au semnalizat acest lucru. Cu alte cuvinte, pe un european, dacă nu vezi un semn ca cel de mai jos, poţi să circuli legal.

Din ce-am înţeles de la alţi colegi de forum (nu mai găsesc acum topicul respectiv) sunt zone în ţară unde astfel de semne există (Valea Prahovei, părţi din E85, etc.) dar în general poliţia e înţelegătoare şi nu-ţi zice / face nimic.

Daca se intampla un accident esti bun de plata.

Corect, de aia in primul paragraf am zis "legal", iar in ultimul nu. :)

Sau mai precis, daca se intampla un accident si nu esti tu vinovat, [probabil] se va da culpa comuna, ca n-aveai ce sa cauti pe acolo.

@mihaibad69: si eu am mai avut intalniri cu politia,dar pur si simplu a trecut pe langa mine si inca 2 amici.

@beberules:culmea e ca drumul e pe e85(cel specificat de tine). De la roman pana in bacau si retur.

@fnp: aste e problema in romania. ignoranta autoritatilor pana se intampla ceva grav. mai bine iau o amenda decat sa dea un idiot peste mine si sa fie tot vina mea,ca doar na, eram pe europeana

Interzis sau nu, eu personal incerc sa evit drumurile europene pe cat de mult posibil. De obicei traficul este foarte intens, cu multe tiruri/autocare/camioane, ceea ce face drumul foarte obositor si deloc placut. Prefer sa ocolesc pe un drum mai putin circulat, chiar daca ies mai multi km.

• Upvote 1

aste e problema in romania. ignoranta autoritatilor pana se intampla ceva grav. mai bine iau o amenda decat sa dea un idiot peste mine si sa fie tot vina mea,ca doar na, eram pe europeana

Adica tu stii ca nu ai voie, ca doar e semn acolo si ar trebui sa cunosti semnificatia indicatorului, dar te deranjeaza ca nu te amendeaza nimeni daca totusi circuli pe drumul ala. Din moment ce te ingrijoreaza eventuala accidentare, te-ai gandit vreodata sa respecti legea si pur si simplu sa nu circuli pe drumul ala?

Eu sunt revoltat ca nu ma amendeaza politia pe motiv ca circul fara claxon. Asa ceva e inacceptabil!! Sau ca zilele trecute un politist mi-a atras atentia sa-mi pun centura de siguranta. In general o port, dar mi s-a intamplat acum sa uit. Trebuia sa ma amendeze, nu sa fie ignorant pana se intampla ceva grav.

Nu am retinut pe care drumuri se afla indicatoarele de interdictie, DAR e posibil sa existe "o cale laterala, o poteca sau un acostament care poate fi folosit" (HG1391/2006, Art.161, Lit.i)

Din moment ce te ingrijoreaza eventuala accidentare, te-ai gandit vreodata sa respecti legea si pur si simplu sa nu circuli pe drumul ala.

Mai bine sa se reprofileze pe offroad sau sa se lase de ciclism de tot.

mai bine iau o amenda decat sa dea un idiot peste mine si sa fie tot vina mea,ca doar na, eram pe europeana

Cand vine vorba de mersul in trafic esti expus in orice moment si oricand poti sa crapi sau sa ai un incident nedorit. Un idiot poate sa te spulbere oricand, oriunde si nu te-ar consola faptul ca nu primesti amenda ci te-ar interesa, in primul rand, daca ai ramas intreg si fara sechele.

Pe autostrazi nu ai voie sa circuli,din ce stiu eu.

Interzis sau nu, eu personal incerc sa evit drumurile europene pe cat de mult posibil. De obicei traficul este foarte intens, cu multe tiruri/autocare/camioane, ceea ce face drumul foarte obositor si deloc placut. Prefer sa ocolesc pe un drum mai putin circulat, chiar daca ies mai multi km.

Așa este, traficul este intens, dar pe europene când sunt 2 benzi / sens eu mă simt mai în siguranță decât pe alte drumuri cu doar o bandă / sens (desigur exceptându-le pe cele pustii) + europenele au benzile o idee mai mari și în general nu au gropi.

Eu am mers pe E60 (Bunesti-Saschiz) si E68(iesirea spre Calnic - Miercurea Sibiului); portiuni scurte, intr-adevar, insa tot o banda pe sens. Unele portiuni au 3 benzi in total, cu o banda pe un sens / 2 pe celalalt. Nu mi s-a parut posibil sa merg pe portiunile acestea pe soseaua propriu-zisa, ci pe portiunea ingusta de asfalt pe margine, chiar si asa tirurile fiind nevoite sa muste linia (continua in unele locuri) ca sa ne depaseasca (si nu toti o faceau, chiar si masini mici ne depaseau milimetric cu 80/ora). Se merge foarte tare si senzatia a fost ca intr-adevar incurc traficul si ca ma expun unor riscuri reale. Pe DN1 am mers doar cu masina, o singura data am mers cu bicicleta intre Busteni si Azuga si am zis ca nu mai repet experienta.

Cel putin in zonele in care m-am plimbat eu (Sibiu/Medias/Sighisoara, vreo 3 saptamani in total in 2 ture), drumurile laturalnice erau atat de libere incat mergeam unul langa celalalt, ocupand banda fara nici un stres. Asca ca prefer gropi pe care le pot ocoli pentru ca nu vine nimic din spate, decat o fasie de 20 de cm de asfalt bun pe care trebuie sa o tin ca altfel ma spulbera vreun tir.

Pe de alta parte, recunosc ca poate am avut ghinion sa merg pe drumurile europene la ora de varf. Si probabil un pluton mai mare de biciclisti e mai vizibil si nu va intamplina aceleasi probleme cu depasirile milimetrice.

• Upvote 1

Legat de subiectul topicului o postare mai veche:

Postul lui Radu Mititean

Nici vorba de asa vreo interdictie, de a merge cu bicicleta pe drumuri europene.

Exista intr-adevar asa ceva cu multi ani in urma, pana in 2003, cand in sfarsit am putut ( adica CCN impreuna cu alte organizatii din Coalitia Nationala PRO VELO) convinge autoritatile sa renunte la o asemenea enormitate.

Din pacate multa lume este total neinformata in Romania, dar nici nu se abtine sa isi dea cu parerea in necunostinta de cauza pe diverse forumuri si liste - cum vad ca se intampla si pe acest forum - si uite asa apar sau se mentin tot felul de zvonuri...

Eu nu am fost pana acum inscris si nu urmaream nici forumul de pe ciclism.ro nici alte forumuri, dar mui s-a semnalat recent ce se intampla pe aici si m-am intristat si am zis ca e cazul sa pun capat acestor dezinformari.

Citatele din "codul rutier" trimise de cineva nu sunt valabile. Daca sunt luate de pe ceva site, acel site e gresit ( mai precis probabil este neactualizat de vreo sase ani...)

Actualele reglementari ( si ele nejustificat de restrictive pentru biciclisti si pentru a caror modificare noi militam in continuare) le gasiti in ANEXA.

Radu Mititean

director executiv - Clubul de Cicloturism NAPOCA (CCN)

presedinte - Federatia Biciclistilor din Romania (FBR)

0744-576836

office@ccn.ro

contact@biciclisti.ro

ANEXA

Extras din ACTUALA LEGISLATIE rutiera ( HG 1391 / 2006 - Regulamentul de aplicare a OUG 195 / 2002 privind circulatia pe drumurile publice, modificata prin HG 56 / 2007)

===================================

[...]

Art. 160.

(1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.

(2) Persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule.

(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.

(4) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 161.

(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul avand semnificatia "Accesul interzis bicicletelor";

Imagine postată sa invete sa conduca biciclete sau mopede pe drumurile intens circulate;

c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

d) sa circule fara a tine cel putin o mana pe ghidon si ambele picioare pe pedale;

e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;

f) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;

g) sa se tina de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoana aflata intr-un vehicul;

h) sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pana la 7 ani, numai daca vehiculul are montat in fata un suport special, precum si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;

i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;

j) sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stanjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalti participanti la trafic;

k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor;

l) sa circule pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa, fara sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 14 si 16;

m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada;

n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevazut cu avertizor sonor;

o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;

p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent- reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

s) sa conduca vehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.

(2) Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, iar conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului.

[...]

=========================

Radu Mititean

director executiv

Asociatia CLUBUL DE CICLOTURISM NAPOCA

office@ccn.ro

0744-576836

• Upvote 2