Sign in to follow this  
hcampian

Intrebare Megavalanche Alpe d'Huez

Recommended Posts

Salutare!

A fost cineva pasionat de acest concurs de maraton DH, de 30 km? Din cate stiu e unul din cele mai cunoscute din lume. Sunt curios cam care e nivelul traseului, din cate am vazut in filme pe net pare un fel de XC mai dur, nu se compara cu o cursa adevarata de DH cu drop-uri si cu pante foarte mari, dar na, filmul te poate pacali . Poate e chiar cineva care a fost pe acolo...

Intreb pentru ca o sa stau in zona vreo 2 saptamani mai mult cu cursiera si, de variatie, ma gandeam sa fac traseul asta, dar nu sunt hotarat daca sa ma bag cu bicla de XC sau sa inchiriez de acolo un full serios. Eu n-am treaba sa ma dau pe orice bolovani mobili sau imobili cat timp nu dau in ei cu angrenajul si nu e nevoie de sarituri mai mari de 20-30 cm, dar pe de alta parte inchirierea unui bike de FR sau DH nu e deloc ieftina....

Din ce am vazut in filmuletele de pe net,poti parcurge multe portiuni pe o bicicleta de XC,dar nu cred ca in totalitate. Parerea mea e ca,pentru a te bucura de un astfel de traseu in viteza,iti trebuie o bicicleta de AM sau DH.

Nu sunt foarte pasionat de viteza pe coborari, in schimb ar fi interesant sa incerc senzatia unei bicle de DH autentice. Dar pentru 55 euro pe zi :(( Unde mai pui ca s-ar putea sa nu stiu ce sa fac cu ea :))

Majoritatea folosesc biciclete cel putin all-mountain sau mai agresive(enduro, freeride etc), in nici un 120 mm sau mai putin ci de la 140 mm in sus.

Da, stiu, desi au fost si unii care au iesit pe podium cu HT. Ideea e ca eu nu vad nimic ce sa nu se poata face pe un MTB normal, evident nu la viteza aia. Ma intrebam daca or fi si chestii mai nasoale care nu apar prin filme. Uite unul scurt:

[media=]

[/media]

Merita sa dai 55 euro ca sa-ti "satisfaci pofta" :)).

În teorie poţi merge şi cu un CX, dar îţi va desghina toate "balamalele" şi va trebui să-l cari şi tu (şi nu mă refer la push-bike), deci unde-i plăcerea?

Deoarece există porţiuni unde trebuie pedalat se folosesc biciclete de AM (sau Enduro, cum li se mai spune) care oferă compromisul cel mai oprim pentru aşa ceva. Dacă nu tragi la timp şi nu te deranjează să împingi puţin bicicleta din când în când, mai bine mergi cu una de DH deoarece este mai "iertătoare".

Nu uita de protecţii

Eu as merge pe varianta bicicleta de all-mountain in ideea de a sta cat mai mult pe bicicleta. Clar ca un dh e mai iertator si permite mai multe greseli dar eu prefer sa pedalez la deal in loc sa imping.. Pentru feelingu de DH autentic cred ca mai bine te dai inafara concursului in bikepark-ul de acolo.

Fusesera in 2010 (si intentionau si in 2011 parca) niste baieti din TM si BH pe acolo si se plangeau ca au mers cu biciclete de dh si le-a cam iesit pe nas (nu mai gasesc linku din pacate...)

Mda, o bicla de FR/AM e 35 de euro fata de 55 una de DH si in principiu sunt recomandate cele de AM, cu furca cu coroana simpla, cursa 130-150 si ceva pinioane de pedalat pe ea. Sper sa-mi iasa treaba, chiar sunt curios, va fi o variatie binevenita in mijlocul unui sejur de cursiera...

Asa ceva au de inchiriat la 35 de euro (jumatate de zi):

Imagine postată

si asa ceva la 65 de euro (tot jumatate de zi):

Imagine postată

La un DH pe traseu de DH adevarat nu m-as baga ca nu stiu ce sa fac pe-acolo, e alt sport, ar trebui sa o iau usor de la zero... Si apoi exista riscul sa-ti placa, ceea ce inseamna investitii mari ulterioare, eu tot timpul m-am ferit sa incerc treburi care s-ar putea sa-mi placa si sunt "expensive" (parapanta, scufundari, motocicleta).

cat costa taxa de participare? de curiozitate...

Eu nu ma bag la concurs, vreau doar sa fac traseul. Concursul e la vreo 2 saptamani dupa ce plec si oricum n-as avea ce sa caut acolo.

Dar o să te dai pe traseul de megavalance sau în bikepark?

La un DH pe traseu de DH adevarat nu m-as baga ca nu stiu ce sa fac pe-acolo, e alt sport, ar trebui sa o iau usor de la zero...

Mountainbike e mountainbike, ca ii zici XC, ca ii zici all-mountain, ca ii zici dh. Un om, o biclcieta, un munte (sau 3 :) ), multiple abordari.

• Upvote 1

Blasfemie! Vezi că alţii au fost arşi pe rug pentru mai puţin!

:))

Imi aduce aminte de bancul ala, care-i diferenta intre un incepator la snowboard si monitorul lui: doua saptamani... :))

Probabil daca mi-as pune in cap sa ma apuc de DH nu mi-ar lua mult sa ma obisnuiesc, familiarizat fiind cu coborarile, da' cativa zeci de km de coborare serioasa tot mi-ar trebui ca sa incep sa ma descurc, ar trebui luat de la trasee mai usoare si probabil as ajunge greu sau deloc la cele cu salturi mari, road-gap-uri si alte nebunii pentru care n-am ADN-ul format (o stiu asta de la schi, unde idem nu m-a pasionat niciodata partea acrobatica a lucrurilor).

Apropo de bikepark-uri, eu de mult m-am gandit ca si pentru un XC-ist niste zile intr-un bikepark adevarat, in care sa o ia treptat de la traseele usoare spre cele mai grele si unde sa exerseze stiintific viraje, pumping, derapaje si alte tehnici nu ar face decat de la foarte bine in sus si cu siguranta ca i-ar folosi fantastic de mult.

Apropo de bikepark-uri, eu de mult m-am gandit ca si pentru un XC-ist niste zile intr-un bikepark adevarat, in care sa o ia treptat de la traseele usoare spre cele mai grele si unde sa exerseze stiintific viraje, pumping, derapaje si alte tehnici nu ar face decat de la foarte bine in sus si cu siguranta ca i-ar folosi fantastic de mult.

Merita sa te duci intr-un bikepark.. Eu anul trecut in Semmering in 5 zile de dh am invatat cat in 5 ani pe la noi.. Totul e facut cu cap acolo, si daca nu te risti mai mult decat stii ca poti, e foarte safe..

Sper sa merg iar anul asta.. :D (daca imi repar cazanul de dh, ca am venit cu ea in traista de acolo.. :)) )

• Upvote 1

[media=]

[/media]

Megavalanche 2011 top race filmata integral de pe casca unui rider <:-P

Tot botox-ul din Hollywood nu netezeşte aşa de bine ca un helmet-cam ;))

• Upvote 1

La Megavalanche au fost doi dintre 2 Timisoreni Grecu Ionut si Coneac Ovidiu. Au fost si anu trecut si vor merge si anul acesta adica sap. viitoare. Ei spun ca e bestial sa iti adi drumu de pe varf de munte la o alt de vrei 3300m dar e clar ca iti trebe un bike de cel putin AL.

Pana la urma am fost, dar numai pe bucata de pe la 2500 m in jos, adica oricum cam 2000 m diferenta de nivel, aproape pe tot traseul. Nu am mai inchiriat nimic, am fost cu bicicleta mea de XC rigida. E un traseu superb, cu bucati deosebit de abrupte, cel putin pentru un bike de XC cu saua ridicata deasupra ghidonului, cu sicane stranse, cu radacini si bolovani cat incape. Sa zicem ca am parcurs peste 50% din traseu, a trebuit sa ma dau jos de vreo 3 ori in niste viraje prea stranse pentru cadrul meu de 21 si o data pe o bucata care era un pic cam extrema si mi-a fost frica, fiind singur, sa nu patesc ceva. Pe langa asta, am mai parcurs cateva trasee de DH nivel mediu, ca pe alea grele cand ma uitam in jos ma gandeam pe unde sa leg coarda. A fost un bun antrenament de coborare. Niste francezi cu care m-am imprietenit pe acolo m-au dus si pe varianta veche de Megavalanche, care a fost schimbata fiind prea periculoasa, dar si pe alte coborari superbe. Pentru cine merge, recomand un full-suspension, de preferat unul cu cursa de minim 120 - cu hardtail, desi se poate face, e cam dur.

Ce pot sa spun insa e ca francezii stiu cu ce se mananca MTB-ul. Am fost pe niste trasee marcate de XC, asteptandu-ma la niste pietris tasat ca la austrieci. Naaaa, singura diferenta intre cele de XC si cele de DH e ca pe primele mai aveai si de urcat. Poteci single trail inguste, cu bolovani, radacini, coborari si urcari ametitoare, drum cu prapastie in lateral, inclusiv o coborare pe un drum de taf plind de bolovani ca la noi pe care curgea un rau, ce mai, de vis. Traseele sunt marcate de Federatia Franceza de Ciclism, hartile lor sunt afisate peste tot, la oficiile de turism exista ghiduri de VTT (asa se numeste MTB la ei, Velo Tout Terrain). Pentru cine vrea un concediu de MTB hardcore, intr-o zona unde sa beneficieze atat de XC cat si de urcare pe cablu peste tot, va recomand zona Grande Rousses si statiunea Alpe d'Huez. Nu mai vorbesc de impresionantele resurse de ciclism de sosea din zona si de faptul ca acolo, pe toate soselele, bicicleta face legea...

Pun si niste poze dupa ce le descarc.

Pont "romanesc": intre Allemont (unde se termina Megavalanche) si statiunea Oz en Oisans (pe unde trece traseul) exista un autobuz cu remorca de biciclete care circula din ora in ora si care e GRATUIT. Intre Oz si Allemont exista vreo 3 trasee de DH/Enduro. Asa, se pot face traseele gratuit toata ziua. Autobuzul e destinat sa te duca la cabina, dar nu e nevoie de abonament la cablu ca sa urci, e pentru oricine. Tot acolo, langa statia de autobuz si finalul traseului, e un camping foarte ieftin (unde am stat si noi): 9,20 euro pentru o masina, un cort si doua persoane, plus 3 euro de fiecare persoana suplimentara.

• Upvote 7

Doar că freerider.ro îi o sursă de ştiri la fel de bună ca OTV.

Frank Schneider a ieşit pe primul loc la categoria sa, dar între asta şi a spune că a căştigat Megavalanche-ul îi o diferenţă mare (chiar mai mare decăt diferenţa de nivel pe care o parcurg concurenţii ;)) ).

Recomandarea mea îi să ignoraţi pe cei de la freerider. Să-i urmărim şi susţinem pe cei care ne oferă ştiri obiective şi nu pe cei cu "senzaţional"

Imagine postată

• Upvote 2