Sign in to follow this  
octavian.g

Optiune manete auxiliare de frana pe ghidon fluture

Recommended Posts

Salut,

Mi-am cumparat acum cateva saptamani o bicicleta. Are frane mecanice pe disc, si schimbatoare Shimano EZ-fire. Mi-am luat recent un ghidon butterfly (trekking), si planuiesc sa inlocuiesc ghidonul original.

Prima optiune: am vazut pe net ca exista posibilitatea asta la ghidoanele de sosea - niste manete de frana mai micute pentru portiunea orizontala - manete auxiliare, sau in-line. M-ar interesa sa am optiunea asta pe portiunile paralele ("verticale") ale ghidonului fluture. Va rog sa-mi dati ceva feedback, daca e o idee stupida, irealizabila tehnic, inutila, etc. :)

A doua optiune ar fi niste manete de frana care sa fie curbate in sus, cum sunt in poza asta: http://puglia2010.fi..._handlebar1.jpg -- si care mi se pare perfecte pentru ce am eu in cap. Aveti idee daca se pot gasi pe la noi, daca ar merge puse pe schimbatoarele mele Shimano EZ-fire ?

Otsdr are asa ceva, poate isi face mila de tine cu niste informatii :)

Manetele alea speciale sunt pt cursiere de obicei(au jumatate din cursa unei manete obisnuite).

E un moft totusi sa iti pui 2 perechi de manete.

Nu cred ca e posibil sa instalezi manete auxiliare, cablurile de frana au un cu totul alt traseu decat cel de care ai avea nevoie.

Manerele curbate par a fi custom (presupunand ca te referi la http://en.wikipedia....d_handlebar.JPG - link-ul tau nu-mi merge).

O alta posibilitate a fost discutata pe topicul lui wirespot, manete separate care se unesc intr-un dispozitiv si care actioneaza aceeasi frana.

Mersi pentru raspunsuri. Inteleg pe undeva ca poate fi considerat un moft, dar la ghidonul ala ma deranjeaza oarecum ideea de a merge cu mainile in pozitii in care manetele de frana nu sunt accesibile rapid, ba chiar sa trebuiasca sa bag mana printre barele orizontale.. :D e posibil sa fiu paranoic.

P.S. Topicul lui wirespot nu e pentru mine (inca). :)

Eu am pus ghidonul ala de trekking invers, iar manetele in partea de sus.