Sign in to follow this  
heartwork

Program alimentatie

Recommended Posts

Ma intereseaza concret un program alimentar si am cautat pe net exemple pentru programul alimentar folosit de mari ciclisti precum Contador, Lance, Cancellara, Cavendish etc dar marturisesc ca am ramas dezamagit de rezulatatele cautarii .. nimic concret ... poate cineva e in posesia unor astfel de programe si ar putea face share aici

1.Nu suntem pe facebook deci nu share-uim.

2.Nu cred ca poseda cineva astfel de informatii deoarece daca lumea ar afla ce regim au ei,cred ca toata lumea ar folosi regimul => toti am fi ciclisti...

... daca lumea ar afla ce regim au ei,cred ca toata lumea ar folosi regimul => toti am fi ciclisti ...

Cam cat timp te-ai gandit inainte sa faci afirmatia asta?

De curiozitate, Heartwork, cati ani ai si ce vrei tu de la bicicleta?

Secretul e ca nu exista nici un secret...

Cu adevarat secret e ca nu trebuie sa copii pe nimeni .Un aliment care mie imi face bine ,s-ar putea tie sa-ti dea tuburari gastrice.Sau invers.

Secretul ala de care zici tu consta in putin si de calitate.:)

40 de ani si vreo 92 kg la ~1.80-1.82... (atletic cu peste 12 ani de culturism in spate 40cm la brat etc 140kg geno 300+ kg la presa)... de vreo 2 ani merg pe o curisera de carbon si am vreo 2000 km ce ii drept ... si m-am saturat sa ies la ture si sa vad ca nu pot tine pasul la iesiri de peste 100 km... sa nu pot tine pasul insa cu persoane de 55-60 de ani pe curisere modeste din aluminiu mai grele poate cu 2kg (e drept respectivii sunt sensibili mai usori) ... ma gandeam ca un program alimentar adecvat m-ar ajuta poate...

vreau sa raman in pluton aia vreau ... problema nu e de oboseala musculara ci de respiratie ... simt ca nu am suficient oxigen ....

Nu cred ca alimentatia e problema , ci antrenamentul si kilogramele carate in plus.

2000 de km in 2 ani sunt foarte putini .Un 4000-5000 pe an inseamna cat de cat ceva ,si poate ca in 2-3 ani o sa ai si satifactii.

Ai tras de fiare ca disperatul fara sa faci exercitii de cardio pentru ca iti era frica ca te slabesc.

Am dreptate ?

Nu conteaza ce a facut.Fiecare face la un moment dat ceea ce-si doreste mai mult.

Cam cat timp te-ai gandit inainte sa faci afirmatia asta?

Da,stiu ca e o prostie dar chiar nu stiam ce sa-i spun ca sa-si dea seama ca nu are cum sa gaseasca un astfel de program.

40 de ani si vreo 92 kg la ~1.80-1.82... (atletic cu peste 12 ani de culturism in spate 40cm la brat etc 140kg geno 300+ kg la presa)... de vreo 2 ani merg pe o curisera de carbon si am vreo 2000 km ce ii drept ... si m-am saturat sa ies la ture si sa vad ca nu pot tine pasul la iesiri de peste 100 km... sa nu pot tine pasul insa cu persoane de 55-60 de ani pe curisere modeste din aluminiu mai grele poate cu 2kg (e drept respectivii sunt sensibili mai usori) ... ma gandeam ca un program alimentar adecvat m-ar ajuta poate...

vreau sa raman in pluton aia vreau ... problema nu e de oboseala musculara ci de respiratie ... simt ca nu am suficient oxigen ....

Chiar crezi ca ne intereseaza cat ai in brat,cate kg faci la piept,picioare si alti muschi?

P.S.: Am un coleg de clasa (15 ani) care are 45 in brat :P (fara stero)

Si io as fi curios ce mananca campionii :D , dar doar ca fapt divers , ca n-as putea sa tin un regim indiferent de situatie .

Oricum e clar ca o mare parte din alimentatia lor sunt tot felu de suplimente (pastile , prafuri etc) , nu ma refer la cele ilegale .

Poate in cazul curselor pe etape cand nu se pot recupera complet de la o zi la alta.Poate dupa un antrenament draconic Altfel e pacat ...

In primul rand alimentatia trebuie sa fie corelata cu programul de antrenament. Nu o sa gasesti o reteta magica. As spune ca important e sa ai o dieta echilibrata si corelata caloric cu efortul depus.Oricum fara un antrenament serios poti sa maninci toate superfood-urile din lume.