maus

2012.08.04 - Zimbraria Neagra XC

Recommended Posts

scuze pentru "double post", insa tin sa anunt ca au aparut toate detaliile despre tura de recunoastere: http://sportulpentrutine.ro/

eu am zis mai sus intalnirea la primarie, colegii au zis mai bine la ocolul silvic, oricum doar terenul de fotbal le desparte (100m) :D deci e bine, unde vedeti biciclisti sariti pe ei! :)

Imagine postată

tricou participare (din pachetul de inscriere)

ciclism.ro?

Nu promoveaza concursul?

ciclism.ro?

Nu promoveaza concursul?

nu e trecut nici un partener media din pacate, lipsa de spatiu publicitar in sita de serigrafie... nici sponsorii nu sunt toti :|

UPDATE

- kit-ul de inscriere se poate ridica doar in ziua cursei intre orele 8:00 si 10:00 din parcul Bucsani, aproape de punctul de start.

- inscrierile se prelungesc pana pe 29 iulie inclusiv, plata taxei de participare pana pe 31 iulie ora 24.00

- s-au definitivat traseele, le puteti vedea in forma finala si downloada pentru GPS in sectiunea Traseu

• Upvote 1

De la inceput va rog sa-mi scuzati aceasta interventie si sa nu fie gresit inteleasa. Dar. La vizionarea listei am observat inscrisi la acest concurs cateva nume "grele" din ciclism. Sunt participanti care la alte concursuri sunt inscris la curse de 60,90 km in categorii de "elite".Ma gandesc ca organizatorii au ales un asa traseu usor pentru masa mare de amatori care vin la acest concurs pentru ca sunt prea putine de acest gen( usoare,si fara "elite").Cum e sa stai la start si sa-i spui unui pufan - bai taticu eu particip la concursuri grele nu ca asta, nu ai nici o sansa dar poti sa admiri natura -.Departe de mine gandul de a le impune interzicerea de inscriere. Concursul este pentru toata lumea ,dar cu demnitatea de ciclist care ajunge la un anumit standart cum ramane ? Apropo , gradinita nr. 10 organizeaza un concurs de biciclete pe 25 august. Va bagati si aici? P.S. Sa vina Cleppe la toate concursurile din Romania sa va bage in sperieti.

Eh, nu e prima data. La concursurile organizate de DHS nu participa concurenti cu biciclete la pret de Logan? :)

Eh, nu e prima data. La concursurile organizate de DHS nu participa concurenti cu biciclete la pret de Logan? :)

Si care e problema ca concureaza cu bicle scumpe , pentru ce crezi ca au bicle asa performante ?

In afara de Basso (care presupun ca s-a inscris aici pentru ca s-a inscris si restul echipei Bikersteam) eu n-am vazut nume grele :)

Spuneti ca nu doriti "interzicerea" lor, dar nici nu va convine ca participa unii mai buni... ce solutie recomandati dvs? :) Tineti cont ca majoritatea elitei din Romanica sunt amatori, nu profesionisti (pentru ca nu sunt sponsorizati, sustinuti,) nu traiesc din ciclism, au la baza alte profesii pe care majoritatea le si practica, iar ciclismul este un microb care a crescut mai mult ca la alti amatori si in care fiecare din cei "cu bicicleta cat un Logan" si-a investit proprii bani...

Departe de mine gandul "sa le iau apararea", insa foarte multi dintre ei mi-au castigat respectul, si pana nu privesti din ambele situatii probabil nu poti sa realizezi acest lucru.

Pe partea cealalta, deunazi am primit un mail de la cineva care vrea sa stie exact ce premii sunt, pentru ca el a investit in bicicleta si ca trebuie sa-si acopere investitia sau macar transportul...

Pentru astfel de situatii si pentru ca la cursa sa se inscrie de preferinta amatori de amatori (lucru care cred ca ne-a iesit destul de bine) am facut si noi destule demeersuri, printre care amintim pe cele mai importante:

- nu sunt premii in bani sau produse

- traseul cursei este usor (dupa standardele elitelor)

- cursa family

- concurs de indemanare pentru cei mai mici biciclisti

-activitati diverse pentru apartinatori/ insotitori

Si care e problema ca concureaza cu bicle scumpe , pentru ce crezi ca au bicle asa performante ?

Problema e ca:

1. Eventualele talente nu se pot remarca.

2. Nu se mai pleaca de pe picior de egalitate.

3. Podiumurile sunt accesibile unui cerc restrans de concurenti, ceea ce stopeaza progresul, dezvoltarea acestui sport.

4. Bicicletele alea scumpe si implicit concurentii bine antrenati intra in contradictie cu ceea ce se vor, cel putin de fatada, unele dintre aceste competitii.

E ca si cum te-ai prezenta cu un DS3 WRC la Logan Cup.

Bicla ta daca nu ma insel costa in jur de 2000 euro , ce zici , din 400 de oameni la un maraton cati au bicle mai scumpe ca tine ?

Hai ca am umplut si topicu asta de discutii inutile , ultimu post al meu in legatura cu subiectul .

Baietii aia profesionisti, care practica meseria de ciclist, traiesc din banii castigati cu bicicleta. Astfel, nu e normal ca ei sa se prezinte la concursuri, sa munceasca, sa iasa pe podium si sa-si castige banii? Inafar' de numele mari si consacrate, printre ciclistii de profesie exista si pusti care daca rateaza podiumul (la categoria lor de varsta) nu au bani de tren pana acasa, spre exemplu. Fiecare cu a masii, ca sa zic asa, aia profesionisti cu podiumul, iar ceilalti cu locuri si timpi cat mai buni.

Ca amator cu asta te poti alege: fie cu depasirea profesionistilor si clasarea pe podium (mult succes!), fie cu o clasare cat mai sus in clasament, imediat in spatele profesionistilor. Asta se mai poate traduce si prin "primul dupa profesionisti / cel mai bun dintre amatori". Desigur ca nu veti aparea in pozele de pe podium, nu vi se va striga numele si nu veti beneficia de atentia acordata invingatorilor, dar mergeti la concurs pt a va hrani orgoliile sau competentele sportive?

Daca vreti glorie, puneti mana si bulanul si participati la concursuri grele, la probe unde simpla trecere a liniei de finnish este o performanta de care putini sunt capabili. Cu tot respectul pt organizatorii acestui concurs, imi permit sa pomenesc de un altul care s-a desfasurat recent la Oradea. Din 20 de oameni cati au luat startul in cea mai grea proba a acestui concurs, doar 9 oameni au reusit sa o si termine. Oare cum o fi sa ai medalie de finnisher si diploma personalizata in vreme ce alti 11 nu au? Oare cum o fi sa le spui prietenilor, colegilor de serviciu, cunostintelor, strainilor, ca vreme de 20 de ore ai pedalat 260km in tot felu' de conditii, iar ei sa ramana oarecum muti de uimire si sa te felicite? E teribil de fain! <):)

Stiam eu ca nu o sa se inteleaga ce am vrut sa arat, de acea mi-am cerut scuze de la inceput .Catalin draga,bicla nu este tot ce este important.Conteaza antrenamentul,tehnica,piciorul si putin nebunia de a aborda traseul.Toate astea la un loc dau ciclistul pe care unii dintre noi le spunem "zei".Au fost unii care cu lantul rupt sau altii cu trei pene in concurs au terminat pe podium.In rest tot respectul pentru cei care sunt buni si foarte buni ciclisti.Cu regretul ca nu am fost inteles este si ultimul meu post in legatura cu subiectul.

A fost foarte fain astazi. Multumim.

Oftopic: reminder categorii "speciale": colesterol 300+, fumatorul inrait, 100kg+ :))

Cat de departe este zimbraria fata de zona de start.?

Se poate ajunge usor pe jos pana acolo?

asa este, organizatorii ne-au facut sa ne simtim foarte bine si ne-au ascultat opiniile.

asa cum imi apare mie pe inregistrarea gps, de la locul de start/finish pana la intrarea in zimbrarie sunt 8-9 km pe drum forestier (in sensul invers al traseului)

Parca deloc (am fost 20+), dar nu te baza pe acest lucru. Traseul are potential in anumite locuri.

Din pacate nu merge ajuns pe jos la Zimbrarie, sunt cam 8 km pana acolo, insa puteti merge cu masina pe traseul Bucsani - Ratoaia - Zimbrarie (partea de asfalt pana in Ratoaia - cativa km - e mai bombardata, in rest drumul e lat, pietruit si bun)...

Au disparut din site informatiile legate de modalitatea de plata.

greseala mea, erau "inglobate" in formularul de inscriere iar cand l-am scos azi noapte n-am realizat aces lucru... acum e totul in regula, gasiti informatiile de plata la sectiunea "Inscrieri"

Pentru cei ce au facut recunoasterea traseului: s-au facut pene de cauciuc?

In toate turele de stabilire a traseului s-a facut o singura pana, din cauza unei pietre ascutite... dar dupa cum zicea si colegul mai sus, potential exista, sunt salcami, macesi...

Recomandarea mea - lichid anti-pana in roti te scapa de multe surprize neplacute. ;)

Oftopic: reminder categorii "speciale": colesterol 300+, fumatorul inrait, 100kg+ :))

nu stiu, nu stiu... daca ne ungi bine (a se citi murati in bere) ne gandim si la varianta "specialule" :)) :P

Guest
This topic is now closed to further replies.