maus

2012.08.04 - Zimbraria Neagra XC

Recommended Posts

Ideea este ca vroiam sa vin cu familia si sa-i las undeva 2-3 ore pana se termina concursul. Ai idee daca au ce face la zimbrarie in timpul asta?

Din pacate nu merge ajuns pe jos la Zimbrarie, sunt cam 8 km pana acolo, insa puteti merge cu masina pe traseul Bucsani - Ratoaia - Zimbrarie (partea de asfalt pana in Ratoaia - cativa km - e mai bombardata, in rest drumul e lat, pietruit si bun)...

Nu ai ce face mai mult de 20 min la zimbrarie.Vezi pozele de mai sus postate, sunt cateva si de acolo. Intelegi din ele care este ideea.

corect, nu au ce face prea mult la zimbrarie, INSA in zona de start/ finish sunt alte activitati pe care le pot face/ privi:

- concurs de indemanare pt. cei mai mici biciclisti

- aerobic

- demonstratie de aeromodelism

- colorat zmee si inaltat (daca e vantul bun)

• Upvote 1

Asta suna bine, sa vin eu cu bicicleta copilului sau aveti voi biciclete?

- concurs de indemanare pt. cei mai mici biciclisti

aduceti bicicleta copilului, noi nu avem biciclete... ofera cei de la carpatbike si de la aventuria biciclete de inchiriat "la oferta" pentru concurs, insa ma indoiesc ca au si pentru cei mici :)

newsflash:

maus vine la concurs sa-i fure victoria lui basso :-

cel mai probabil o sa-i punem sa mai dea o tura, sa fim siguri ca n-au taiat traseul :D

Eu veneam sa ma simt bine ,si tu imi faci dusmani...

La câți ai deja, mai contează unu'-doi în plus? :P

:))

coanee... eu voiam sa-ti acopar relatia cu basso si tu ce faci?!

v-ati mai dat voi de gol pe ici pe colo si ati trecut de mana pe la finish, dar na... :D

De azi (miercuri 1 august) pana vineri suntem pe traseu la marcat si curatat.

Raspunsurile la eventuale mailuri si intrebari vor veni cu intarziere.

Din ce vad traseul concursului coincide cu drumul Ratoaia- Zimbrarie.

Din pacate nu merge ajuns pe jos la Zimbrarie, sunt cam 8 km pana acolo, insa puteti merge cu masina pe traseul Bucsani - Ratoaia - Zimbrarie (partea de asfalt pana in Ratoaia - cativa km - e mai bombardata, in rest drumul e lat, pietruit si bun)...

Mai am un loc in masina (cu tot cu locul aferent pt bicla in suport), cine doreste sa mearga pana in Bucsani e binevenit.

Plecarea este cel tarziu la ora 8 dimineata din Bucuresti.

Atentie! Doar dus, dupa aceea raman in Targoviste. Deci la intoarcere va pot duce cel mult pana la gara din Targoviste.

Contact PM sau 0724095334 Ionut

@mtbr - traseul coincide parţial cu drumul acela si NU trece prin Ratoaia :)

Mult succes tuturor concurentilor! Pe mine o sa mă găsiţi in vârful dealului :D

foarte buna organizarea, puncte de hidratare plasate optim (intra apele alea de jumate in mine de numa), marcaj bun (desi am luat-o pe aiurea la un moment dat, dar asta pentru ca am fost oaie, m-am luat dupa berbecul care a fost primul neatent si n-am belit bine ochii la marcaj)

Pentru o primă ediție eu zic că a fost o cursă foarte ok.

A fost o întârziere la start dar asta pentru că organizatorul nu a fost ferm și a acceptat să mai facă înscrieri la fața locului și nu s-a focusat pe ce era important, securizarea traseului. A fost totuși o decizie corectă să amplaseze toți oamenii la punctele de alimentare și pe traseu înanite de a da startul. Aici nu a făcut compromisuri și mai bine a amânat startul cu 18 minute (dacă nu era așa cald nici nu era o mare dramă).

În rest toate bune zic eu, nu am prea auzit comentarii negative.

Până ajunge organizatorul acasă vă servesc eu rezultatele. Sunt calde:)

Clasament general amatori FEMININ.pdf

Clasament General Amatori Masculin.pdf

Clasament General Family.pdf

Rezultate Amatori Feminin 14-18 ani.pdf

Rezultate Amatori Feminin 18+ ani.pdf

Rezultate Amatori Masculin 14-18 ani.pdf

Rezultate Amatori Masculin 19-29 ani.pdf

Rezultate Amatori Masculin 30-39 ani.pdf

Rezultate Amatori Masculin 40+ ani.pdf

• Upvote 1

Mie mi-a placut concursul per total.

Traseul destul de usor, punctele de alimentare plasate EXCELENT! Exact cand ramaneam fara apa aparea la orizont voluntarul cu potiunea magica in mana. Caldura insa mi-a venit de hac, gafaiam ca un animal injunghiat.

Cu marcajul eu nu am avut probleme DAR era destul de greu de vazut si de ghicit. S-au ratacit destul de multi. Dintre cei pe care ii cunosc eu am auzit de 5-6 persoane ca au ratacit traseul.

Cele mai bune marcaje, dupa parerea mea, sunt cele facute cu doua tipuri de benzi. Sa zicem banda Cube (Giant etc) pentru confirmarea faptului ca esti pe traseu si banda rosu-alb, din abundenta la schimbarile de directie, pusa pe partea in care trebuie sa virezi eventual puse si sageti ca sa fie bine si pentru incepatori.

Vreau sa le multumesc din suflet concurentilor care m-au ajutat cand am facut pana. Fara ei nu prindeam treapta 3 de podium.

Trebuie sa le inapoiez obiectele care le-au lasat la mine (am avut echipament galben pe traseu).

Am de returnat urmatoarele:

Un lipici de pene, hartie abraziva si un petic

O camera de bicicleta cu valva de tip Presta

O pompa neagra de la PRO (nu mai tin minte exact numarul concurentului dar parca era 313)

2 leviere verzi BTWIN (cred ca sunt ale unui baiat pe nume Andrei de la echipa din Galati)

1 pereche de ochelari cu rama alba si lentile albastre (Au fost lasati la tatal meu de un baiat care nu avea buzunare la tricou si nu vroia sa ii piarda)

Se poate ca organizatorii sa faca pe site si o rubrica de obiecte pierdute? Ca sa le trec si acolo.

Din pacate mie marcajul la tura family nu mi s-a parut asa de bun, partea din padure a fost ok cu bada galbena uneori excesiv, dar la iesire din padure pe coborirea usoara ajungeai la o intersectie unde era marcat spre dreapta cu banda alb-rosie, nimic galben.... :(

Daca pe drumul de pina acolo nu ar fi fost nevoie de benzi galbene de confirmare, la intersectia aia sigur marcajul era necesar. O sa verific si pe inregistrarea de pe camera daca au fost ceva marcaje dar nu le-am vazut eu...

In plus ajuns la intersectia aia am incercat sa sun organizatorii la numarul de urgenta, pentru a verifica cu ei... ghinion, la numarul respectiv raspundea doar casuta vocala... :-q

Nu am pretentii la concursuri de mare lucru: cip, marcaj bun, si (eventual) apa la PA.

Aici au fost doar 2 din 3.

Mie mi-a placut concursul per total.

Traseul destul de usor, punctele de alimentare plasate EXCELENT! Exact cand ramaneam fara apa aparea la orizont voluntarul cu potiunea magica in mana. Caldura insa mi-a venit de hac, gafaiam ca un animal injunghiat.

Cu marcajul eu nu am avut probleme DAR era destul de greu de vazut si de ghicit. S-au ratacit destul de multi. Dintre cei pe care ii cunosc eu am auzit de 5-6 persoane ca au ratacit traseul.

Cele mai bune marcaje, dupa parerea mea, sunt cele facute cu doua tipuri de benzi. Sa zicem banda Cube (Giant etc) pentru confirmarea faptului ca esti pe traseu si banda rosu-alb, din abundenta la schimbarile de directie, pusa pe partea in care trebuie sa virezi eventual puse si sageti ca sa fie bine si pentru incepatori.

Vreau sa le multumesc din suflet concurentilor care m-au ajutat cand am facut pana. Fara ei nu prindeam treapta 3 de podium.

Trebuie sa le inapoiez obiectele care le-au lasat la mine (am avut echipament galben pe traseu).

Am de returnat urmatoarele:

Un lipici de pene, hartie abraziva si un petic

O camera de bicicleta cu valva de tip Presta

O pompa neagra de la PRO (nu mai tin minte exact numarul concurentului dar parca era 313)

2 leviere verzi BTWIN (cred ca sunt ale unui baiat pe nume Andrei de la echipa din Galati)

1 pereche de ochelari cu rama alba si lentile albastre (Au fost lasati la tatal meu de un baiat care nu avea buzunare la tricou si nu vroia sa ii piarda)

Se poate ca organizatorii sa faca pe site si o rubrica de obiecte pierdute? Ca sa le trec si acolo.

Buna Adriana, pompa PRO si levierele sunt ale mele. Andrei de la Galati. Te-am cautat astazi dar inloc sa intreb de echipa Mazicon eu tot intrebam de BikersTeam. Daca te mai duci la vreun concurs unde participa si membri din Galati(pe maus il gasesti la fiecare concurs) Poti sa le dai lor.

Adriana Adriana, de ce nu vii pregatita? :P

Mie mi-a placut, organizarea a fost ok, dupa cum spun si ceilalti, marcajul putea fi putin mai bun, dar per total a fost ok.

Adriana Adriana, de ce nu vii pregatita? :P

De 3 ani particip la concursuri, mereu am avut leviere, pompa, camera la mine. NICIODATA nu am facut pana in concurs... de 3 ani repet !

Astazi am hotarat ca nu imi iau, ca sa nu le car degeaba, cu gandul ca "nu fac eu pana tocmai acum". Ghinionul asta...

:-W Iarasi caldura a fost la inaltime ...Traseul pitoresc,asta daca ai timp sa-l si vezi .Am impresia ca am trecut prin poarta zimbrariei,dar zimbrii nu erau in curte...Unde ii tin oare ca doar nu sunt brichete. 3:-O

am mai fost la prima editie si a altor evenimente. la traseu amatori, chiar s-a simtit ca organizatorii s-au ocupat foarte bine de multe aspecte ale evenimentului. traseul inspirat, marcajul nici prea putin nici prea mult, punctele de alimentare corespunzatoare.

fata de cum arata traseul duminica la recunoastere, astazi s-a vazut ca organizatorii s-au tinut de cuvant si l-au curatat (copacul cazut, rugii crescuti bolta, vreascurile mari de pe potecile din padure). bravo lor si jos palaria. ne vedem la anul.

un mare bravo si concurentilor de la categoria family - mamici sau tatici cu fetite sau baieti care au veniti de la zeci de kilometri si au infruntat caldura si praful, echipati corespunzator cu casti si manusi (asa cum NU sunt multi bi/ciclisti in trafic). foarte simpatici cu totii.

Caldura mare monser! Parca a fost totusi un pic mai bine din punctul asta de vedere decat la Maratonul Vinului, prin padure era destula umbra. Legat de organizare, pot spune ca a fost buna pentru prima editie, si doresc sa le multumesc organizatorilor si voluntarilor pentru efortul depus. Care au fost problemele din punctul meu de vedere, unele nu tin de organizatori ci mai mult de unii din sponsori (sper sa fie considerat un feedback pozitiv si sa ne vedem la a doua editie de referinta :) ):

- marcajul: sunt unul din care care s-au ratacit, din fericire doar 1 km conform GPS-ului (am auzit ceva de 5-10 km la altii) la sfarsitul primei coborari. Acolo era o curba la dreapta care te ducea in padure insa aveai 3 variante (inainte, stanga, dreapta) iar banda ce interzicea accesul era doar pe varianta inainte. Un grup mare din fata mea a facut stanga si am mai coborat un pic pana am dat iar in prima urcare :). Cred ca era necesar un voluntar in acea curba fiind una de viteza pe coborare, clar mai important decat cel din varful primei urcari unde niste banda ar fi fost suficienta dat fiind viteza mica. Senzatia generala a fost ca unele curbe nu erau semnalizate din timp cu clasicul marcaj cu banda pe partea curbei, ci trebuia sa ajungi in intersectie ca sa iti dai seama incotro trebuie sa o iei.

- startul amanat cu 20 de minute: nu ar fi fost ceva major daca nu ar fi fost soarele care ne batea ca pe niste mici pe gratar :). Datorita temperaturilor anuntate poate se impunea un start la 10:30? (nu stiu insa cat de fezabil ar fi dpdv organizatoric, desi la Marvin s-a facut exact ceva de genul acesta).

- trecem la catering: apa calda, bere cu 3/4 spuma, bere fara alcool calda? Trecem la "ASA NU"! Gulasul a fost bun dar a cam intarziat, intre timp nu aveai decat varianta micilor/carnatilor pe care puteai sa ii platesti, dar aflai asta destul de tarziu si poate nu toata lumea avea bani la ei.

In rest totul a fost OK, mi-a placut in special faptul ca erau multi voluntari in punctele de alimentare si te ajutau repede, iar apa a fost mai mult decat suficienta. Muzica buna, clasament aproape real-time asa cum ne-am obisnuit, destui copii care incurajau odata ce intrai in sat (speram ca la editia a doua sa fie si mai multi, e un sentiment foarte placut).

Guest
This topic is now closed to further replies.