maus

2012.08.04 - Zimbraria Neagra XC

Recommended Posts

Foarte ok traseul, organizare excelenta, PA-urile foarte bine plasate. Mie mi-a placut!

In schimb nu mi-au placut mitocania si proasta crestere a unora din concurenti, au aruncat prin padure foarte multe sticle goale, unele intinzandu-se la cativa kilometri de PA-uri.

Fratilor, daca nu sunteti in stare sa lasati un loc la fel cu l-ati gasit stati naibii acasa, ca de manelisti si ghiolbani sunt satul, nu vreau sa va intalnesc si la concursuri.

• Upvote 1

Mie mi-a placut concursul per total.

Traseul destul de usor, punctele de alimentare plasate EXCELENT! Exact cand ramaneam fara apa aparea la orizont voluntarul cu potiunea magica in mana. Caldura insa mi-a venit de hac, gafaiam ca un animal injunghiat.

Cu marcajul eu nu am avut probleme DAR era destul de greu de vazut si de ghicit. S-au ratacit destul de multi. Dintre cei pe care ii cunosc eu am auzit de 5-6 persoane ca au ratacit traseul.

Cele mai bune marcaje, dupa parerea mea, sunt cele facute cu doua tipuri de benzi. Sa zicem banda Cube (Giant etc) pentru confirmarea faptului ca esti pe traseu si banda rosu-alb, din abundenta la schimbarile de directie, pusa pe partea in care trebuie sa virezi eventual puse si sageti ca sa fie bine si pentru incepatori.

Vreau sa le multumesc din suflet concurentilor care m-au ajutat cand am facut pana. Fara ei nu prindeam treapta 3 de podium.

Trebuie sa le inapoiez obiectele care le-au lasat la mine (am avut echipament galben pe traseu).

Am de returnat urmatoarele:

Un lipici de pene, hartie abraziva si un petic

O camera de bicicleta cu valva de tip Presta

O pompa neagra de la PRO (nu mai tin minte exact numarul concurentului dar parca era 313)

2 leviere verzi BTWIN (cred ca sunt ale unui baiat pe nume Andrei de la echipa din Galati)

1 pereche de ochelari cu rama alba si lentile albastre (Au fost lasati la tatal meu de un baiat care nu avea buzunare la tricou si nu vroia sa ii piarda)

Se poate ca organizatorii sa faca pe site si o rubrica de obiecte pierdute? Ca sa le trec si acolo.

Buna Adriana,

Ochelarii sunt ai mei, i-am lasat unui domn cu nick name "batranul" daca imi aduc bine aminte...ochelari Merida

Da-mi te rog un semn la 0724 269634 sau lasa-mi un numar si te sun eu.Pot trece eu oricand saptamana viitoare sa ii recuperez.

Inca o data multumiri tatalui tau de ajutor.

Seara faina,

Eugen

Eu mi-am pierdut inima... a gasit-o careva?

N-am gasit nimic :) Si eu mi-am pierdut caloriile pe traseu. Cine le-a gasit sa le pastreze.

- marcajul: sunt unul din care care s-au ratacit, din fericire doar 1 km conform GPS-ului (am auzit ceva de 5-10 km la altii) la sfarsitul primei coborari. Acolo era o curba la dreapta care te ducea in padure insa aveai 3 variante (inainte, stanga, dreapta) iar banda ce interzicea accesul era doar pe varianta inainte. Un grup mare din fata mea a facut stanga si am mai coborat un pic pana am dat iar in prima urcare :). Cred ca era necesar un voluntar in acea curba fiind una de viteza pe coborare, clar mai important decat cel din varful primei urcari unde niste banda ar fi fost suficienta dat fiind viteza mica. Senzatia generala a fost ca unele curbe nu erau semnalizate din timp cu clasicul marcaj cu banda pe partea curbei, ci trebuia sa ajungi in intersectie ca sa iti dai seama incotro trebuie sa o iei.

- startul amanat cu 20 de minute: nu ar fi fost ceva major daca nu ar fi fost soarele care ne batea ca pe niste mici pe gratar :). Datorita temperaturilor anuntate poate se impunea un start la 10:30? (nu stiu insa cat de fezabil ar fi dpdv organizatoric, desi la Marvin s-a facut exact ceva de genul acesta).

- trecem la catering: apa calda, bere cu 3/4 spuma, bere fara alcool calda? Trecem la "ASA NU"! Gulasul a fost bun dar a cam intarziat, intre timp nu aveai decat varianta micilor/carnatilor pe care puteai sa ii platesti, dar aflai asta destul de tarziu si poate nu toata lumea avea bani la ei.

CIprian, multumim pentru feedback, am sa incerc sa raspund punctual:

- cand se termina prima coborare, in drumul de tara de la baza dealului se facea imediat dreapta, voi (grupul magic) ati facut stanga, ati ignorat faptul ca nu existau marcaje si ati dat in drumul pe care-l mai facuseti odata - un caz clasic de "unul greseste 20 trag ponoasele :)" Datorita faptului ca padurea si drumurile din jur sunt foarte circulate de localnici nu puteam sa tragem banda sa "blocam" accesul in drum fiindca riscam sa se intample asta: trece o caruta, rupe banda, si din "blocaj" devine marcaj clar "treceti pe aici" ;) ... acelasi lucru este valabil pentru majoritatea drumurilor forestiere DAR se va avea in vedere aspectul si se va remedia la editia viitoare

In varful dealului voluntarul de acolo care zici tu ca "era mai bun dincolo" despartea amatorii de family :)

- distanta mare Bucuresti - Bucsani si lipsa unui spatiu de depozitare in comuna a facut ca dimineata devreme sa ne carabanim cu tot calabalacul, voluntarii, sponsorii, etc, intarzierea petrecandu-se datorita punerii tarzii a voluntarilor in traseu - la fel, s-a notat, se remediaza :)

- aici desi este si vina noastra pentru ca am promis ceva si am livrat altceva, ne-am asteptat ca sponsorul Citygrill sa "livreze" fara sa le spunem noi exact ce si cum, ce a iesit deja e istorie...

Pana la urma, asa e la prima editie, mai dai si cu batzu'n balta :) Multumim Ciprian inca odata pentru feedback-ul punctual, ne vedem la o bere sa detaliem daca vrei :D

Daca ar fi sa intrebi fetele mele cum a fost o sa afli ca sau distrat la maxim si ca nu s-au plictisit o secunda.

Aia cu berea calda nu am prins-o ca am venit repede cu Basso ,am lins 3 beri si apoi am trecut la dezalcolizare.

Poteca aia prin padure a fost nebunie...

• Upvote 1

Din punctul meu de vedere traseul a fost excelent,marcajele ok daca erai putin atent, organizarea buna (mai putin intarzierea care acum am inteles-o :D ) intr-un cuvant BRAVO si voi reveni cu drag la anu.

Multa bafta,

Eugen

Ps: astept si ceva poze

Salut. Veti centraliza link-urile catre poze undeva? De exemplu stiti unde gasesc pozele facute de baiatul de la ultimul punct de alimentare.

Merci si felicitari. A iesit bine. Ne vedem la anul !!

Salut, si mie mi-a placut aceasta prima editie, felicitari organizatorilor. Neasteptat de frumos si bine ales traseul, nu aveai timp sa te plictisesti. Inspirata si pozitionarea voluntarilor in mai multe puncte ale traseului, cu apa pentru concurenti.

Si gulasul a fost foarte bun. ;)

Per total a fost foarte bine. Totusi adaug si eu cateva comentarii si propuneri pentru la anul:

1) Cei de la citty grill n-au dat nici de baut nici mancare pana n-au venit aproape toti concurentii asa ca am dat bani pe bere dupa ce-am terminat cursa si apoi cand a fost sa ma duc sa-mi iau mancare la ora 14:30 era o coada de 40 de persoane si n-am mai reusit sa folosesc cupoanele.

2) Pe perioada concursului ar fi de preferat sa se opreasca circulatia pentru 2-3 ore catre zimbrarie pentru ca am ingitit o groaza de praf din cauza masinilor.

3) Zona are potential si pentru o cursa mai lunga asa ca la anul poate vedem pe langa cursa de 30 de km si o cursa de 50-60 km.

Salutare!

Per total mi-a placut aceasta cursa.

Pe langa caldura de la Urlati, acum soarele aproape ca nici nu s-a simtit.

Traseul a fost destul de bine marcat. Am avut unele indoieli in cateva locuri, dar cu putina atentie am ales de fiecare data drumul corect.

Punctele de alimentare au fost bine amplasate si aprovizionate. Cel intermediar a fost binevenit. La cel de pe plat nu am mai oprit.

Pe traseu am primit incurajari de la un padurar si de la niste copii. Au fost cativa carutasi care au incetinit cand ne apropiam de ei, ca sa nu ne umple de praf

Localnicii din Bucsani mi s-au parut oarecum contrariati de prezenta noastra. Nu pareau sa stie ce se intampla. Dimineata, dupa ce am navigat cu masina printre gropile de pe drumul care vine din DN72, am trecut de intersectia cu statuia si am luat-o in directia gresita, pentru ca nu era niciun indicator in zona. Nimeni nu stia de concursul din localitate. Intr-un final ne-au condus doi concurenti iesiti la incalzire catre stadion. Le multumesc pe aceasta cale :)

La final, dupa intrarea pe asfalt, un scuterist m-a depasit in tromba, dupa care a stat in fata mea pana aproape de sosire, umplandu-mi plamanii cu fum de esapament. I-am "multumit" si lui in gand, nu aveam ce face. :-q

Finish-ul era putin cam aglomerat si riscai sa lovesti pe cineva, pentru ca se plimbau multi oameni pe acolo, fara vreun scop anume.

Felicitari organizatorilor pentru efort! Ne vedem si anul viitor!

pentru mine a inceput ca o cursa foarte faina, in sensul ca m-am simtit "in zona", adica puteam sa trag de mine fara sa obosesc. apoi, nu am vazut la timp un sleau si lucrurile s-au schimbat. oricum, mi-a placut la zimbrarie, aici e race reportul meu, sper ca nu e bai daca apare si o alta cursa dupa, la mine a fost un weekend mai complex... http://www.dirtbikezone.ro/un-weekend-la-curse-mtb-de-la-zimbraria-neagra-xc-in-creierii-muntilor-la-maratonul-bucegilor.html

Super organizare, super atmosfera, nu stiu ce aveti cu marcajele caci eu nu m-am ratacit deloc. Singura problema a fost ca baiatul care m-a adus pe mn la concurs a plecat sa vada rezervatia de zimbri inainte de premiera si mi-a spus ca se intoarce pana sa inceapa. Din pacate nu s-a intamplat asa :( , totusi am stat sa il astept in strada exact pana cand s-a anuntat locul 3 la categ mea pt ca aveam in masina la el toate tricourile iar eu eram la bustul gol. Inainte cu 1 min sa urc pe podium am inceput sa alerg de la strada pana pe stadion unde era premierea si am intrebat in graba un domn multime daca imi da si mie tricoul lui decat sa urc pe podium cu el ca sa nu ma fac de ras. NESIMTITUL nici macar nu a vrut sa imi zica ca nu vrea ci a intors capul facandu-se ca nu ma aude, de parca eram un debil care vorbea singur. RUSINE!

Organizarea a fosr foarte buna, excelenta avand in vedere ca a fost primul eveniment. Superb pachetul de concurs, consider ca atat si nimic mai mult trebuie sa si contina un astfel de pachet: numar, chip, tricou, gulasul (sau poate pastele anul viitor) de dupa, diploma si evident medalia de la final.

Marcajul a fost bun. Considerand cat de mult a trebuit marcat a insemnat o munca serioasa. Traseul a fost curatat.

Avand in vedere toate cele de mai sus, am asteptat cu rabdare si calm, la umbra, startul intarziat :).

Am filmat o mare parte din traseu, aici sunt si filmele:

http://youtu.be/40ZxOJbnZ1U?hd=1

http://youtu.be/RuQX2Tl6ut8?hd=1

http://youtu.be/F5n-rNYMToU?hd=1

http://youtu.be/zmgd-sThqtY?hd=1

http://youtu.be/mirJMcXL2KU?hd=1

Per total a fost foarte bine. Totusi adaug si eu cateva comentarii si propuneri pentru la anul:

1) Cei de la citty grill n-au dat nici de baut nici mancare pana n-au venit aproape toti concurentii asa ca am dat bani pe bere dupa ce-am terminat cursa si apoi cand a fost sa ma duc sa-mi iau mancare la ora 14:30 era o coada de 40 de persoane si n-am mai reusit sa folosesc cupoanele.

2) Pe perioada concursului ar fi de preferat sa se opreasca circulatia pentru 2-3 ore catre zimbrarie pentru ca am ingitit o groaza de praf din cauza masinilor.

3) Zona are potential si pentru o cursa mai lunga asa ca la anul poate vedem pe langa cursa de 30 de km si o cursa de 50-60 km.

1 -cu citygrill-ul a fost o intreaga "distractie", personal ma asteptam la ceva mai mult profesionalism, insa se pare ca "deplasarile" nu sunt punctul lor forte, data viitoare vom incerca sa controlam mai bine acest aspect, anul acesta organizarea lor fiind in propia lor bucatarie

2 -notat! as adauga chiar toata padurea, sunt putine puncte de intrare care cred ca ocolul silvic le poate gestiona mai bine

3 -are, ne-am gandit si la asta, o sa avem multa "cartare" de facut cu gps-ul... speram sa gasim zone frumoasede padure, cum am gasit in bucata aceasta :) insa exista si reversul medaliei - un traseu lung de amatori este mai greu de "tinut" (voluntari, marcaj, P.A.) si riscul de a se pierde cineva este mai mare... vedem, pana la anul mai e!

multumim tuturor pentru feedback, propuneri si impresii, le asteptam in continuare!

Salut si de la mine,

Mi-a placut ZNXC-ul la nebunie! Mi-a placut in primul rand traseul, cu urcarile destul de acesibile dar mai ales coborarile luuungi si intortocheate. Mi-au placut zonele acelea de single trail. Aici te simteai ca un haiduc ce se ascunde (pe bicicleta) si trageai tare sa nu te prinda nimeni, iar sentimentul era unic. Fie, daca erai intr-un grup de cativa ciclisti, cand evident nu prea avei cum sa depasesti sau sa fi depasit, te simteai ca intr-o echipa, cu oameni feluriti dar ce se incurajau si se atentionau. M-am simtit bine pe tot traseul si cand trageam de bicicleta la deal si cand zburdam printre copaci la vale pe cateva zone superbe. De asemenea le multumesc celor ce m-au intrebat daca sunt ok dupa ce am luat o super tranta pe prima coborare, cand am ramas infipt in cap, intr-un tufis. Cei ce au trecut, au incetinit, m-au intrebat daca sunt bine si le-am raspuns ca bicicleta este in regula... sa-i dam drumul mai departe.

Asadar traseul, cursa in sine, "colegii" de suferinta au fost o reteta reusita. Iar ideea cu medalia - EXCELENTA !

Bravo organizatorilor !!! Legat de punctele mai slabe, care pana la urma nu au fost prea multe, sunt convins ca se vor rezolva la a doua editie (unde voi fi evident prezent).

Si daca mi se permite o rugaminte... Zona de start / finish se poate face cumva la anul undeva mai la umbra $-) ???

Multumesc. Salut. Ne vedem in 2013

Salut si de la mine,

Mi-a placut ZNXC-ul la nebunie! Mi-a placut in primul rand traseul, cu urcarile destul de acesibile dar mai ales coborarile luuungi si intortocheate. Mi-au placut zonele acelea de single trail. Aici te simteai ca un haiduc ce se ascunde (pe bicicleta) si trageai tare sa nu te prinda nimeni, iar sentimentul era unic. Fie, daca erai intr-un grup de cativa ciclisti, cand evident nu prea avei cum sa depasesti sau sa fi depasit, te simteai ca intr-o echipa, cu oameni feluriti dar ce se incurajau si se atentionau. M-am simtit bine pe tot traseul si cand trageam de bicicleta la deal si cand zburdam printre copaci la vale pe cateva zone superbe. De asemenea le multumesc celor ce m-au intrebat daca sunt ok dupa ce am luat o super tranta pe prima coborare, cand am ramas infipt in cap, intr-un tufis. Cei ce au trecut, au incetinit, m-au intrebat daca sunt bine si le-am raspuns ca bicicleta este in regula... sa-i dam drumul mai departe.

Asadar traseul, cursa in sine, "colegii" de suferinta au fost o reteta reusita. Iar ideea cu medalia - EXCELENTA !

Bravo organizatorilor !!! Legat de punctele mai slabe, care pana la urma nu au fost prea multe, sunt convins ca se vor rezolva la a doua editie (unde voi fi evident prezent).

Si daca mi se permite o rugaminte... Zona de start / finish se poate face cumva la anul undeva mai la umbra $-) ???

Multumesc. Salut. Ne vedem in 2013

Ne bucuram ca te-ai distrat si ca ti-a placut traseul, am incercat sa-l facem cat mai divers dar nu prea greu si zic ca ne-a iesit in mare parte. Evident ca vom face tot posibilul ca balbele de anul acesta sa nu se repete, inclusiv startul intarziat care v-a/ne-a tinut pe toti in soare.

Cat despre soarele de pe terenul de fotbal, anul acesta parcul care se intindea in spatele terenului de fotbal era inca in constructie si n-am avut decat partial acces in el, anul viitor va fi dat in primire catre primarie si vom putea sa-l folosim (sper!). Daca nu, facem baldachine! :))

Organizarea a fosr foarte buna, excelenta avand in vedere ca a fost primul eveniment. Superb pachetul de concurs, consider ca atat si nimic mai mult trebuie sa si contina un astfel de pachet: numar, chip, tricou, gulasul (sau poate pastele anul viitor) de dupa, diploma si evident medalia de la final.

Marcajul a fost bun. Considerand cat de mult a trebuit marcat a insemnat o munca serioasa. Traseul a fost curatat.

Avand in vedere toate cele de mai sus, am asteptat cu rabdare si calm, la umbra, startul intarziat :).

Am filmat o mare parte din traseu, aici sunt si filmele:

http://youtu.be/40ZxOJbnZ1U?hd=1

http://youtu.be/RuQX2Tl6ut8?hd=1

http://youtu.be/F5n-rNYMToU?hd=1

http://youtu.be/zmgd-sThqtY?hd=1

http://youtu.be/mirJMcXL2KU?hd=1

Multumim pentru filmari!

Daca esti de acord am vrea sa le folosim la realizarea unui montaj cu imagini din cursa.

Te rog trimite-mi contactul tau pe n.matei@sportulpentrutine.ro

Zi buna,

Nicu Matei

De la inceput si fara prea multe floricele-bravo organizatorilor pentru ca au adus acest concurs in calendarul competitional.In primul rand ma bucur ca a mai aparut un concurs aproape de Bucuresti.Un concurs care inafara de unele mici scapari,inerente unui inceput,a fost un concurs de care sa-ti aduci aminte cu placere si la care sa astepti cu nerabdare sa treaca anul ca sa te prezinti la urmatoarea editie..Traseul a fost minunat,ciclabil suta la suta pentru cei cu plamani si cat de cat putin antrenati.Dorinte pentru urmatoarea editie?

-Introducerea unei categorii in plus la femei si la barbati.Din ce in ce mai multe doamne peste 35,40 ani se inscriu la concursuri si alergatul pe langa cele de +18 ani le-ar putea dezamagi.La barbati un +45 iarasi nu ar fi rau

-Prezenta unui politist in intersectia din comuna.Se vede si pe filmarea lui Fandango cum i-a trecut masina pe langa, lucru care l-am patit si eu dar mai periculos.La Urlati,politistul, la apropierea unui concurent oprea circulatia pentru doua trei secunde.

-Tombola la sfarsit,un lucru care-l asteapta multi concurenti.

_Intretinerea atmosferei cu o formatie locala sau alta dupa buget(fara manele)

- Mediatizarea concursului in comuna cu o saptamana sau mai mult inainte de concurs. Acest concurs poate deveni un eveniment pentru locuitorii din comuna, pe care sa-l astepte cu interes.In rest, parcare incapatoare si bine aleasa, traseu frumos, puncte de alimentare bine plasate si dotate,premii bunicele(putine concursuri au la premiere cupe asa frumoase si personalizate).S-a vazut ca s-a muncit mult pentru succesul acestui concurs si pentru asta inca o data felicitari tuturor celor ce s-au implicat. Pentru urmatoarea editie sunt primul inscris pe lista. Ce ziceti de o editie de toamna octombrie-noiembrie?

Tataica rock e suparat rau...la anu lasa garina ptr zimbrarie,trebuie sa schimbam aerul si fraierul...cum zic unele neveste.

Daca ar fi sa intrebi fetele mele cum a fost o sa afli ca sau distrat la maxim si ca nu s-au plictisit o secunda.

Aia cu berea calda nu am prins-o ca am venit repede cu Basso ,am lins 3 beri si apoi am trecut la dezalcolizare.

Poteca aia prin padure a fost nebunie...

Adicatelea...tu crezi ca eu la Garina am stat pe uscat? nu verica,24 timisoreana,un bax adica,e mult,e putin?insuficient...

Guest
This topic is now closed to further replies.