Sign in to follow this  
crocodilul_roz

Am nevoie de un sfat...

Recommended Posts

Buna,

De cateva zile bune caut o bicicleta pentru un baiat. Mai jos gasii cateva detalii atat referitoare la "subiect", cat si la bicicletele din care as vrea sa aleg.

Bicicletele la care m-am uitat sunt:

- Bicicleta de munte Cross Gravito (http://www.veloteca.ro/biciclete/biciclete-cross/bicicleta-de-munte-cross-gravito.html)

- Rockrider 5.2 2011 (http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-2-2011-175330228/)

- Bicicleta de munte Merida Matts 10V 2011 (http://www.veloteca.ro/biciclete/biciclete-merida/bicicleta-de-munte-merida-matts-10v-2011.html)

Acum, baiatul pentru care as vrea aceasta bicicleta are 1.70 si cam 70 - 73 de kg.

Bicicleta ar fi folosita pentru plimbari la munte (prin padure in general, nu teren foarte accidentat) si pentru deplasarea prin oras.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Rockrider 5.2 este alegerea cea mai buna. La 1200 de lei nu prea gasesti alta bicicleta noua cu pinioane pe caseta.

Sunt de acord cu vraduc.La banii astia nu gasesti nimic mai bun cu schimbafoare, cu pinioane pe caseta si mai ales manete de schimbatoare ca acelea (imi plac foarte mult).

Ok, multumesc pentru raspuns.

Am vazut ca se da o importanta destul de mare si furcii si din cele 3 mentionate Rockrider o are pe cea mai mica, si la fel am vazut ca este si in cazul vitezeor.

Acum, ochiul meu de necunoscator ar fi lasat-o pe asta pe ultimul loc.

Imi puteti explica la ce anume trebuie sa acord o atentie sporita in momentul in care incerc sa aleg o bicicleta? Nu de alta dar presimt ca asta o sa imi fie de folos si pe viitor.

Multumesc din nou.

Ar trebui sa te uiti la furca:sa flexeze corect in functie de "butonul" de reload,schimbatoarele sa schimbe corect si rapid iar la capete sa nu sara lantul sau sa frece,manetele lafel si franele sa functioneze lafel de bine.Acum depinde si cat de bine sunt reglate toate astea.

Ar trebui sa te uiti la furca:sa flexeze corect

Ce sa faca?! Sa flexeze? Daca iti "flexeaza corect" furca, nu te vad prea bine... :)

Sorry,nu m-am exprimat corect.Sa "lucreze" :).

Da' cu reloadu' cum e? Sau ti-i gandul la bombonel?

@crocodil: din cele trei, rockrider-ul pare cu un cap in fata celorlalti, insa poza cu ratrape si traducerile in romana a unor termeni de pe site-ul decathlonului ma oripileaza. Ia in calcul si distanta de la posesor la magazin, vei beneficia de 12-24 luni de garantie si e bine sa o folosesti.

Da' cu reloadu' cum e? Sau ti-i gandul la bombonel?

@crocodil: din cele trei, rockrider-ul pare cu un cap in fata celorlalti, insa poza cu ratrape si traducerile in romana a unor termeni de pe site-ul decathlonului ma oripileaza. Ia in calcul si distanta de la posesor la magazin, vei beneficia de 12-24 luni de garantie si e bine sa o folosesti.

Mda,am scris repede si am mancat un "p".Cu tașscrienurile astia i mai grieu di lucrat ;).

La banii aia poti sa iti iei gandul de la o furca buna, 5.2 e o alegere ok.

Rockrider 5.3 , la 1600 lei are 27 viteze sram X5 si furca decenta XCR. Franele sunt decente desi le intrec si cateva VBrakeuri.