Sign in to follow this  
claudiud

Upgrade schimbator de foi

Recommended Posts

Va salut.

Vreau sa-mi upgradez schimbatorul de foi SIS cu Sram X5. Manetele sant Sram X5 Gripshift, iar bicicleta este asta :

Imagine postată

Pe cutia schimbatorului Sram pe care as vrea sa-l cumpar scrie asa :

sram 2009 WK02

08A F D X.5 LO CLP

DUAL PULL 318/349 SV

00-7615-021-010

MADE IN CHINA

Pot sa montez acest schimbator pe bicicleta de mai sus ?

Strict din poza si din datele pe care le-ai furnizat, as spune da. De ce:

- LO CLP - posibil sa insemne "low clamp", ca si cel pe care il ai. Cele "top clamp" ar putea sa interfereze cu surubul care fixeaza suportul pentru bidon - in cazul asta trebuie sa verifici personal, am avut un cadru in care a mers la limita, colierul deraiorului era lipit de surub.

- 318/349 - diametrul exterior al seat-tube-ului - deraiorul are dimensiunea de 34.9 mm si vine cu un reductor pentru 31.8. Cel mai probabil ai 34.9, dar e bine sa masori mai intai.

Spre deosebire de Shimano, SRAM nu ofera doua modele in functie de unghiul chainstay-ului (care se aplica oricum la dimensiuni foarte mici de cadre). Cadrul tau pare un 19-20, mai mult ca sigur intra la categoria-tinta a SRAM.

Intre colierul care prinde actualul schimbator (Shimano Altus Hyperdrive) de ST am cam 3 cm.

Cadrul este marimea L (aprox. 48 cm).

Ce inseamna "low clamp" si "top clamp" ?

Pozitionarea colierului de prindere in raport cu corpul deraiorului: sus sau jos. La Shimano vei gasi termenii "down swing" si "top swing" - echivalenti cu top clamp, respectiv down clamp - oarecum logic: clema jos, deraiorul se misca pe sus (top swing) si invers.

• Upvote 1

In concluzie , daca am loc pe ST pentru colier, pot monta acest schimbator pe bicicleta ? In configuratia actuala, cablul de schimbator vine pe langa sa si coboara spre el. Asta n-ar trebui sa fie o problema daca schimbatorul este low clamp, nu ?

Nu se pune problema sa nu ai loc, pentru ca e low clamp, la fel ca cel pe care il ai.

Am uitat sa mentionez in primul post, "Dual pull" inseamna ca poate fi actionat din ambele directii, prin urmare este compatibil si din acest punct de vedere.