Recommended Posts

nasol asa......:D....daca sar gandisi ai nostri ca iarna sa coboare preturile la piese ar iesi in profit cu mult....dar asta e . ms pentru raspuns :)

anul trecut au fost reduceri de 25% la toate produsele, dar fie nu or sa mai fie, fie o sa fie mai tarziu.

Prea subtire 15% reducere , nu mai vorbim ca pe situri din afara sunt mai ieftine bicicletele , ne fiind reduse.(vin si cu exemple daca nu e cineva de acord :o )

Maros se tin cel mai bine pana acu 20 % !

Maros se tin cel mai bine pana acu 20 % !

deci daca aveti nevoie de un cauciuc cumparati un cannondale nou ca matematic vorbind anvelopa e mai ieftina http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/64.gif. trecand peste penibila reducere de la biciclete noi (general vorbind), magazinele romanesti inca practica preturi aberante. sper ca luna asta sa ajung la Dechatlon: am inteles ca au oferte bune la piese si m-au facut curios.

Intr-adevar seamana fiindca si site-ul acela si Biciclete Cube - magazin biciclete de vanzare, biciclete copii, biciclete pliabile si mountain bike sunt facute amandoua de mine. In momentul in care am partajat firma fostul meu partener Ionut a decis sa schimbe parolele la site si astfel sa ramana cu site-ul. Am achizitionat platforma inca o data si practic reiau munca mea.......

Deci seamana dar nu rasare.....

Fiindca detin un magazin de bike-ri as vrea sa va spun ca in domeniul bicicletelor nu exista adaos comercial care sa permita reducere de 50% la care visam cu totii. Preturile aberante sunt datorita cresterilor de curs valuta. Si am sa ma exemplific: acum ceva vreme dolarul era 2.3 lei....De ce dolar fiindca Taiwanul iubeste dolarul.... Cu multe luni inainte de la 6 la 10 luni se fac comenzile pentru anul urmator...Astfel eu am comandat ceva din Taiwan cand era dolarul 2.3 si am platit 30 la suta avans....insa comanda a fost livrata cand dolarul era 3.1 adica fix 35 la suta devalorizare a monedei noastre. Si sa va explic cum in mod real aceasta devalorizare alaturi de taxe si accize ajuta la marimea pretului cu 35%

Sa zicem ca am luat anul tecut o bicicleta din taiwan care la vama in lei face 100 lei (43.47 dolari)

am transport in funtie de cantitate 10-17% taxa vamala la biciclete este 16% Tva 19% si multe alte milioane

Formula de calcul a statului roman este urmatoare

100 produsul+

10 transport (am luat la valoare minima)

=110 lei

La aceasta valoare platesti 16% taza vamala (si da cititi bine statul roman ia taxa vamala si pe transport) 110+16%=127.6 lei iar la aceasta suma se adauga tva (bineinteles si transpotul si pe taxa vamalaa adica taxa la taxa)

127.6+19%=151.84 lei

In conditiile in care am pus transport la 10% reiese un adaos de 42% minim pe care statul roman il ia prin taxe de tot felul.....plus ca te freaca de iti vine sa renunti cu totul....plus spaga de rigoare etc...

Iar atunci cand dolarul a fost 3.1 inmultit cu 43.47 dolari cat costa bicicleta noastra

ma costa produsul de cumparat din Taiwan 134.75 lei (lei fiindca platile externe se fac numai cu valuta cumparata de la banca in care ai deschis contul)

si reluam

134.75+10% transport=148.22 lei +16% taxa vamala=171.93 lei plus TVA 19%=204.59 lei pret final

Deci intre 204.59 lei si 151.84 lei e ceva diferenta fara ca eu sa pun in plus vreun leu adaos. DE LUAT IN CALCUL CA TVA LA IMPORT EXTRACOMUNITAR SE PLATESTE INAINTE SA RIDICI MARFA DIN VAMA

Ce vreau sa intelegeti ca toate magazinele de la noi nu au cum sa faca reduceri de 50 la suta fiindca ar intra pe pierdere.Toti fac eforturi mari sa va aduca piese si componente intr-o tara in care cultura bicicletei nu se prelungeste mai departe de DHS FB si altele. Sunt alte afaceri care cu banii investiti in biciclete ar avea mult mai multa profitablitate...

Si poate ar fi cazul sa cautati sa sustineti magazinele locale... Magazinele de la noi inclusiv eu practicam preturi sub cele recomandate de producatori cu 15-20% asa ca reducerile de 50% sunt un vis indepartat

Imi pare sincer rau sa vad oameni care muncesc de ani de zile sa dezvolte acest domeniu la noi si sa fie considerati nesimtiti....Ati vazut vreun patron de magazin cu vreo masina de 50.000 euro? sau vile si case de sute de mii asa cum isi permit patronii de terase de la mare sau din Bucuresti? NU CRED.......

[...]Maros se tin cel mai bine pana acu 20 % !

Tot vad mare si lata reclama Maros cu reducere la Cannondale. Oare sa tradez Merida la care visez pt. un Cannondale mai ieftin?:)

L.E: La Merida nu face nimeni reduceri?

chris, am 3 ani in care marketingul si economia au reprezentat unul dintre principalele domenii acoperite. stiu cum se invart rotile si de aia spun ca se poate.

un angrenaj deore 590 (ca sa nu spui ca ma refer la stocul de anul trecut) la bikexpert costa 365ron. acelasi angrenaj costa, pe bike24, 231ron. diferenta nu se justifica nici macar prin adaosul comercial al distribuitorului.

trebuie totusi sa recunosc ca angajarea ca si distribuitor de biciclete de calitate nu este profitabila fiindca produsele sh de aceiasi calitate sunt mai ieftine si mai accesibile ciclistului cu pretentii mai ridicate decat fb si dhs. personal sunt constient de faptul ca unele reduceri nu sunt posibile, dar preturile practicate la piese sunt aberante.

de remarcat si concurenta complet loiala intre toti distribuitorii de piese de biciclete: nu exista magazin ieftin sau scump. impresionanta comisia formata.... spun asta in conditiile in care producatorii se calca in picioare cu oferte...

chris, am 3 ani in care marketingul si economia au reprezentat unul dintre principalele domenii acoperite. stiu cum se invart rotile si de aia spun ca se poate.

un angrenaj deore 590 (ca sa nu spui ca ma refer la stocul de anul trecut) la bikexpert costa 365ron. acelasi angrenaj costa, pe bike24, 231ron. diferenta nu se justifica nici macar prin adaosul comercial al distribuitorului.

trebuie totusi sa recunosc ca angajarea ca si distribuitor de biciclete de calitate nu este profitabila fiindca produsele sh de aceiasi calitate sunt mai ieftine si mai accesibile ciclistului cu pretentii mai ridicate decat fb si dhs. personal sunt constient de faptul ca unele reduceri nu sunt posibile, dar preturile practicate la piese sunt aberante.

de remarcat si concurenta complet loiala intre toti distribuitorii de piese de biciclete: nu exista magazin ieftin sau scump. impresionanta comisia formata.... spun asta in conditiile in care producatorii se calca in picioare cu oferte...

Cand o sa riscati si osa cumparati din Romania atunci magazine sau nu vor avea poate puterea financiara de a nu depinde de importatori pana atunci importatorul dicteaza....E posibil sa fie unele mai ieftine pe bike24 dar fac pariu ca si eu am ceva produse mai ieftine decat pe bike24. Chiar am sa ma uit!

Tot vad mare si lata reclama Maros cu reducere la Cannondale. Oare sa tradez Merida la care visez pt. un Cannondale mai ieftin?^:)^

L.E: La Merida nu face nimeni reduceri?

Ba da este, vezi pe bikefun.ro au intrat cele de 2010 si cele de 2009 sunt la reducere.

Bikefun.ro inseamna BikeSport si Bike Service in Cluj...

Cand o sa riscati si osa cumparati din Romania atunci magazine sau nu vor avea poate puterea financiara de a nu depinde de importatori pana atunci importatorul dicteaza....E posibil sa fie unele mai ieftine pe bike24 dar fac pariu ca si eu am ceva produse mai ieftine decat pe bike24. Chiar am sa ma uit!

Offtopic:

Da, voi cumpara cand pretul de achizitie va fi aproximativ cu cel din afara (incluzand posibilul transport).

O alta problema cu ale noastre magazine sunt stocurile reduse sau nule. Ma bucur totusi ca au consumabile pe stoc.

Ar trebui sa schimbati mai mult si pe relatia client-magazin.

Apropo de importatori, am vorbit cu cineva care aduce Motorex in RO, m-a trimis la cateva magazine care nu aveau nici un produs de la ei. Si tu indemni sa cumparam de la noi? ^:)^

Edited by gibex
adaugare

Nu se castiga multi bani , nu e concurenta mare iar cand nu e concurenta nu e performanta ! Omu isi ia credit , isi face magazin si tre sa scoata profit foarte repede , isi face calcule si pune preturiile care le pune ^:)^.

Se pare ca nu e chiar asa ieftin DHL;

cine a mai transporatat bicicleta din Germania si cum?

Merida Matts 60 V 350E

Rahmen: Matts Taper-V

Gabel: SR Suntour XCM-H-D-LO 100 Lockout

Schaltwerk: Shimano DeoreXT

Umwerfer: Shimano Deore

Schalthebel: Shimano Deore rapidfire

Bremshebel: Avid FR5

Bremsen: X-Mission V-Forge, V-Brake

Bremsscheiben Ø: ---

Kurbelgarnitur: Shimano M442, 44/32/22 Zähne

Innenlager: Shimano Cartridge

Kette: Shimano CN-HG53

Nabe vorne: Shimano RM65 centerlock

Nabe hinten: Shimano RM65 centerlock

Felgen: Double Wall Black

Kassette: Shimano CS-HG50-9, 11-32 Zähne

Reifen: CSTl, 26 x 2.1 Zoll

Lenker: XM Speed CEN, 31,8 mm, Flat

Vorbau: XM Speed CEN

Steuersatz: A-head, OS

Sattel: XM Sport

Sattelstütze: Alloy CEN, Ø 27,2 mm

Gewicht: ca. 13,5 kg

Edited by Drysna

Se pare ca nu e chiar asa ieftin DHL;

cine a mai transporatat bicicleta din Germania si cum?

Da, nu stiu ce solutii ai. Si eu vroiam sa aduc ceva de 10Kg din Germania, dar vanzatorul mi-a cerut cam 60% din valoarea produsului pentru transport.

Nu stiu daca curierii sunt mai ieftini decat DHL.

Exista acel model la noi pe piata? Care e diferenta (incluzand transportul)?

am vazut ca sunt zeci de firme cu autocare care aduc o bicicleta cu maxim 20E

google it: "germania romania transport"

am vazut ca sunt zeci de firme cu autocare care aduc o bicicleta cu maxim 20E

google it: "germania romania transport"

Din pacate vanzatorii aia nu trimit prin curierii autohtoni (autocare).

Vezi ca mai sunt si persoane romane domiciliate prin alte tari care transport spre romania, la preturi mai mici decat curierul. Eu stiu unul pentru UK - ii poti trimite direct lui iar de acolo ti-l pune el la pachet. Banuiesc ca exista si pentru alte tari.

Ionut.