Recommended Posts

Ceva reduceri au cei de la playbike.ro din BV.

Misto se fac afacerile la bikexcs. Scrie mare si tare ca au reduceri de 20% iar dedesubt mic ca pretul de fapt se imparte la 1,2 adica reducerea reala e de vreo 17%.

Misto se fac afacerile la bikexcs. Scrie mare si tare ca au reduceri de 20% iar dedesubt mic ca pretul de fapt se imparte la 1,2 adica reducerea reala e de vreo 17%.

Da, dar scumpirea cu 20% le aduce la pretul initial.=))

Pentru unii e grea matematica si au impresia ca atunci cand iti vand ceva cu 100 de lei in loc de 120 ti-au facut reducere de 20%.

Sunt curios daca la produsele care erau sa zicem 100 de lei cand le vand cu 50 afiseaza ca-i redus 100% ?%-(

Raspunsul de la BikeXCS

buna ziua

10:31 toata lumea calculeaza asa ca dumneavoastra

10:32 dar nu este corect

10:32 de exemplu

10:32 cit este TVAul din 100 lei o sa-mi spune-ti 19

10:33 dar nu este asa TVA din 100 lei16 lei

10:33 asa se calculeaza un procent dintr-o suma

10:33 regula de 3 simpla

10:34 cu placere

10:35 PS reducere adevarata este 20% DIN pret nu 20% adaugat la pret (asa cum calculati dumneavoastra)

Ma rog, sa nu-i judecam prea mult, poate ca ei traiesc intr-un spatiu non-euclidian.

doar ca tva-ul e crestere cu procent dintr-o suma mai mica iar reducerea e procent dintr-o suma mai mare.

Eu am prins pe unii din astia, care mi-au promis reducere de 14 la suta.

Am platit avans, am luat marfa, apoi am mai luat marfa, iar am mai luat niste marfa si la final, cand sa incheiem socotile ma "face" din condei cu aceeasi metoda de calcul.

Ceea ce rezulta intr-o reducere reala de 12%

La care o iau pe contabila, o pun sa faca calculele pe hartie si imi da dreptate.

Raspunsul ei a fost: stiu ca asa se calculeaza, dar pe noi asa ne pune seful sa calculam.

Norocul meu e ca inca nu dadusem banii pe intreaga cantitate de marfa ce-am luat-o de la ei, asa ca i-am spus ca sa se vorbeasca cu seful ei, si cand ajung la solutia corecta sa ma sune sa-i duc banii :)

Rezultatul a fost ca mi-au calculat corect factura.

Cititi cu atentie acest murphism:

''Durata unui minut, este, in functie de a carei parte a usii de la baie te afli''

Asa e si la reducerile astea ,depinde in care parte a tejghelei te afli.

Acum ca stiti cum e cu reducerile nu o sa mai fiti luati prin surpindere.%%-

Am vazut si eu reduceri la Hervis Sibiu zilele trecute.

Cursiera Fuji care costa acum cateva saptamani 3299 lei, acum are trecut un pret de 3699 lei, care este taiat si costa doar 3299 lei.

O adevarata reducere.

Greseala cu TVA-ul si procentele adaugate sau scazute am intalnit-o si eu de mai multe ori. Si culmea... la mai multi ASE-isti (fara sa generalizez). Culmea... inginerii, in general, stiu diferenta intre procentele adaugate si cele scazute si calculeaza corect TVA-ul.

De ce oare?

Salutare

La playbike.ro scrie ca e reducere 20% pe modelele de 2009. Reducerea se aplica doar la biciclete sau si la piese?

Am observat si eu... Dar nu am vazut mari modificari la preturi, cativa lei in minus la jante, in rest mai nimic...

Salutare

La playbike.ro scrie ca e reducere 20% pe modelele de 2009. Reducerea se aplica doar la biciclete sau si la piese?

Cred ca cel mai bine i-ai intreba pe ei. N-am gasit nici un amanunt legat de reducerile lor, daca sunt deja aplicate la preturile de pe site, care sunt modelele alea 2009 etc. Parca-i doare mana sa scrie clar. Din cate-mi dau seama nu vad nici o modificare de preturi la biciclete.

Cand vrei ceva din gama asta @ biciclete nu e ca la reducerile la banane ," ia uite sunt reduse , hai sa luam " moment in care se bulucesc toti in lada . In pricipiu daca e ceva ce vrei si e din 2009 si pe site scrie ca e redus 20 % suni si probabil o sa te lamureasca cu ce te intereseaza . Treaba cu doare mana e cam aiurea , e problema de gestionat toate reducerile alea , de modificat toate preturile etc . Daca scrie 20 % biciclete din 2009 poti presupune ca daca nu e deja scris un alt pret la pretul taiat cu rosu el va fi redus 20 % . Era un banc cu iepurasul si cu lupul ...

Daca te intereseaza ceva poti cauta ce echipare ar trebui sa aiba pe 2009 sau 2010 . Poti sa te uiti si cand a fost adaugat produsul ...

Salutare

Daca va uitati mai bine ati vedea ca sunt 21 de pagini cu produse la reducere, cascati ochi bine inainte de a da cu paru.

Reduceri la PlayBike

Cand vrei ceva din gama asta @ biciclete nu e ca la reducerile la banane ," ia uite sunt reduse , hai sa luam " moment in care se bulucesc toti in lada . In pricipiu daca e ceva ce vrei si e din 2009 si pe site scrie ca e redus 20 % suni si probabil o sa te lamureasca cu ce te intereseaza . Treaba cu doare mana e cam aiurea , e problema de gestionat toate reducerile alea , de modificat toate preturile etc . Daca scrie 20 % biciclete din 2009 poti presupune ca daca nu e deja scris un alt pret la pretul taiat cu rosu el va fi redus 20 % . Era un banc cu iepurasul si cu lupul ...

Daca te intereseaza ceva poti cauta ce echipare ar trebui sa aiba pe 2009 sau 2010 . Poti sa te uiti si cand a fost adaugat produsul ...

Lucrezi cumva acolo?

Stiu foarte bine si cum se poate "gestiona"/administra un magazin online si cum se poate construi unul. Si se poate.

Daca nu-ti permiti sa platesti pe cineva pentru asta, poti alege varianta simpla: sa scrii o propozitie - doua cu explicatii, sau sa faci o pagina numai cu produsele reduse.

Daca tot iti faci website si magazin online, e in interesul tau sa-l faci cat mai clar si cu explicatiile necesare, tocmai ca sa eviti timpul pierdut cu convorbirile telefonice si e-mail-urile cu explicatii.

Si e normal ca la un produs pe care-l vinzi sa scrii toate informatiile necesare (cred ca e si o lege), nu sa-l pui pe cumparator sa caute pe alte site-uri.

Daca va uitati mai bine ati vedea ca sunt 21 de pagini cu produse la reducere, cascati ochi bine inainte de a da cu paru.

Reduceri la PlayBike

Treaba cu cascatul ochilor e valabila si pentru cei care dau cu paru' in cei care dau cu paru'?

1. Paginile alea erau si inainte de aparitia anuntului cu reduceri de 20%

2. Daca faci niste calcule, reducerile de acolo nu sunt de 20%

Cum imi pierd eu timpul pentru magazinele lor...

Reduceri la PlayBike

Cine-a dat cu paru':-??

Eu am pus doar o intrebare. Dupa cum vezi cei de la playbike sunt intr-o mini-vacanta asa ca mai greu raspund.

Lucrezi cumva acolo?

:)

Bine ca stii cum se gestioneaza , eu nu lucrez nicaieri dar tu poti face parte din concurenta . Dupa parerea mea magazinul lor e mai accesibil si mai usor de utilizat , nu toate prostiile in flash care deschid 10000 de butoane si butonase . Dar daca zic de bine o sa te iei de mine nu ?

E rau frate e rau ,nu stiu ce sa zic , cred ca ar trebui facut ceva , cineva sa ia masuri sa se faca ceva ca nu se mai poate .

"ca sa eviti timpul pierdut cu convorbirile telefonice si e-mail-urile cu explicatii." Iar ma duc cu gandul ca eu nu cumpar banane , vreau sa stiu cui dau banii si pe ce .

Sa fii sigur ca am sa caut pe 1000 de site`uri inainte de a lua ceva . Nu intru asa ... sa iau banane .

+ Te rog robinson sa nu imi raspunzi , chiar nu vreau sa continui discutia cu tine .