Recommended Posts

:@)Si cat ai vrea reducere de la 10.000 lei cadrul +furca?8->

:@)Si cat ai vrea reducere de la 10.000 lei cadrul +furca?8->

Nu tanjesc dupa S-Works, e prea mare cheltuiala, nu vad de ce... nu practic ciclism la cel mai inalt nivel.

M-am oprit la un model Roubaix Comp Triple care costa 8990, o reducere de 15-20% ar fi bine venita.

Pentru cei cu amici/rude in Italia - In zona Milano se inchid magazinele Intersport. Asa ca sambata trecuta pretul unei biciclete Trek 7100 era de 289 Eur, cel mai scump articol de imbracaminte pentru ciclism era pana la 50 de EUR, incaltamintea pana la 80 EUR si asa mai departe. Bicicletele aveau cele mai mari reduceri, am vazut ceva 29'er de la Gary Fisher reduse de la 1800 la ~800 eur... M-am interesat pe acolo si cica cu Atalsib se pot trimite in tara pentru maxim 50 de eur, functie de cum negociezi cu soferul...

Fără a încerca să dezvolt un flame nou... asta pare a fi partea bună a crizei... apar prețurile corecte și se vede cât de tare au fost umflate prețurile. Sunt convins că oricâte reduceri ar face tot mai rămâne o marjă de profit... decent...

In Romania era o lege (a concurentei neloiale, asa-zisa) care interzicea vanzarea sub pretul de achizitie, pentru a combate practici concurentiale necinstite, de tip "dumping". Nu stiu daca e si acum in vigoare, dar presupun ca este. Asta inseamna ca daca un magazin face o reducere de 70%, inseamna ca acel 30% rezidual este egal sau mai mare decat pretul de achizitie. Deci restul e adaos...

Pai in cazul asta cei de la CRC au adoasuri de minim 80% ca sa taie 50% asa usor. Sa fie criza de vina? Pe afara cam toate ofertele de lichidare de stoc sunt asa.

Stiti economie si voi... cum sa nu ai voie sa iti golesti stocurile chiar si la pret mai mic?

In Anglia era oferta la Dodge la un dealer parca... cumper o masina si a doua o primesti gratis.

Este un mecanism al economiei, chiar sunt curios ce lege ai vazut tu.

In Romania era o lege (a concurentei neloiale, asa-zisa) care interzicea vanzarea sub pretul de achizitie, pentru a combate practici concurentiale necinstite, de tip "dumping". Nu stiu daca e si acum in vigoare, dar presupun ca este. Asta inseamna ca daca un magazin face o reducere de 70%, inseamna ca acel 30% rezidual este egal sau mai mare decat pretul de achizitie. Deci restul e adaos...

Cred că mai este încă în vigoare...

Conform OG 99/2000 reducerile de pret pentru marfurile greu vandabile sunt admise dar trebuie notificate primariei si vanzarile de acest gen se practica in perioadele prevazute la art.29

ART. 18

Prin vanzari cu pret redus, in sensul prezentei ordonante, se intelege:

a) vanzari de lichidare;

:) vanzari de soldare;

c) vanzari efectuate in structuri de vanzare, denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica:

d) vanzari promotionale;

e) vanzari ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupa ce evenimentul a trecut si este evident ca produsele respective nu mai pot fi vandute in conditii comerciale normale

f) vanzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vandute

g) vanzari accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapida sau a caror conservare nu mai poate fi asigurata pana la limita termenului de valabilitate;

h) vanzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalti comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurential;

i) vanzarea produselor cu caracteristici identice, ale caror preturi de reaprovizionare s-au diminuat

ART. 19

Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 18 lit. a) - c), e) - i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.

si

Lege nr. 363/2007privind combaterea practicilor incorecte ale comercianţilor în relaţia cu consumatorii şi armonizarea reglementărilor cu legislaţia europeană privind protecţia consumatorilor

5. Lansarea unei invitaţii de a cumpăra produse la un anumit preţ, în cazul în care comerciantul nu dezvăluie existenţa unor motive rezonabile în baza cărora ar aprecia că nu va putea să furnizeze, el însuşi sau prin intermediul altui comerciant, acele produse sau produse similare la acelaşi preţ, pentru o perioadă şi într-o cantitate rezonabile, avându-se în vedere produsul, amploarea reclamei şi preţul oferit.

6. Lansarea unei invitaţii de a cumpăra produse la un anumit preţ, pentru ca apoi comerciantul să recurgă la una dintre următoarele fapte:

a) refuzarea prezentării articolului ce a făcut obiectul publicităţii;

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif refuzarea luării comenzii privind respectivul articol sau a livrării în cadrul unui termen rezonabil;

c) prezentarea unui eşantion cu defecte, în scopul promovării unui produs diferit.

7. Afirmarea falsă că un produs nu va fi disponibil decât pentru o perioadă foarte limitată de timp sau că nu va fi disponibil decât în anumite condiţii, pentru o perioadă foarte limitată, în scopul obţinerii unei decizii imediate şi al lipsirii consumatorilor de alte posibilităţi sau de un termen suficient pentru a putea face o alegere în cunoştinţă de cauză.

Mai multe detalii pe la MO

E si firesc sa fie asa, pentru ca altfel, un comerciant puternic financiar si-ar putea permite sa acapareze piata prin vanzarea - o perioada limitata - a unor marfuri sub pretul de achizitie. Asta ar duce la falimentarea concurentei, iar ulterior, ramas singur pe piata, ar putea sa creeze monopol. Comunitatile europene sunt foarte atente la practicile comerciale neloiale si sanctioneaza STATELE care nu impun masuri legislative care sa combata practicile comerciale de acest gen. Deci era firesc sa existe o asemenea lege, doar ca eu ramasesem in minte cu legea 12/1990, care probabil ca nu mai e in vigoare de multa vreme.

Ma indoiesc foarte tare ca in alte tari din Uniunea Europeana, nu ar exista masuri legislative similare, pentru ca nu e inventia noastra.

Legea nu te lasa sa vinzi in Romania sub pretul de achizitie, dar tot in lege exista si citeva exceptii (inchidere magazin, depozit, suspendarea activitatii, degradarea stocului, diverse). Dar daca producatorul declara modificari de pret la un anumit cod de produse (stocul din anii trecuti), poti vinde sub pretul de achizitie.

Legea nu te lasa sa vinzi in Romania sub pretul de achizitie, dar tot in lege exista si citeva exceptii (inchidere magazin, depozit, suspendarea activitatii, degradarea stocului, diverse). Dar daca producatorul declara modificari de pret la un anumit cod de produse (stocul din anii trecuti), poti vinde sub pretul de achizitie.

Da, am vazut ca sunt si exceptii. Oricum, raspunsul lui alex.burlacu e bine informat si inlatura orice alta speculatie pe tema asta, sau pareri "din auzite" sau "din amintiri", cum a fost si cazul meu :)

Da, am vazut ca sunt si exceptii. Oricum, raspunsul lui alex.burlacu e bine informat si inlatura orice alta speculatie pe tema asta, sau pareri "din auzite" sau "din amintiri", cum a fost si cazul meu :)

Problema a fost clarificata :) spor la gasit oferte frumoase.

Problema a fost clarificata :) spor la gasit oferte frumoase.

stranger_2010, aici se posteaza produse cu reduceri de pret.

Cele postate de tine nu are niciuna vreo reducere.

Si asta in primul rand pentru ca sunt modele 2010. Si e normal sa nu se faca reduceri la ele inca, se fac la modelele mai vechi, nu la cele abia iesite.

In fine, postul ti-a fost sters, fiind inutil.

apropo de reduceri de pret, cu riscul de a fi offtopic cum se spune

am cumparat de la intersport o pereche de colanti alergare 3/4 cu 89 lei(era ultima pereche); cand am ajuns acasa nevasta-miu a observat pe langa eticheta cu pretul de mai sus si o eticheta cu un pret redus pe la 55 lei; bineinteles ca nu s-a rezolvat nimic la magazin, iar ea intr-un exces de zel s-a dus si la OPC dar cu acelasi rezultat

intrebarea e daca e normal ca pretul o data redus mai poate ajunge din nou la o valoare mai mare