Recommended Posts

Si - ca sa iti inspire incredere - eu il folosesc de vreun an si un pic cand inca erau la inceput. cateva concedii prin afara, plati cu cardul - toate numai cu acest card. Mai am cel putin vreo 5 colegi/prieteni care il folosesc  - si fara nici o problema. Stiu ca suna a reclama dar m-am saturat de bancile mioritice care te jecmanesc pentru orice - transfer in eur..ne costa mult sa procesam tranzactie - 40 de eur comision, retragi banii..pai ia lasa tu la noi ceva (revolut are 800 de ron/luna retragere de la bancomat cu comision 0), vrei sa faci un schimb valutar...nu merge asa +4-5% ca iti gadilam banii iar eur ai nostri sunt mai frumosi decat ai lor. Vrei altceva adecat EUR..pai ii schimbam in ce ne taie capul intai si apoi ii mai schimbam odata in alta moneta (exagerez..ii schimba dar de 2 ori). Vrei ceva - treci pe la ghiseul nostru care la cuca macai si deschis intre 9:30-17..eventual cu pauza de masa. Internat banking...merge dar daca sa vrei sa faci ceva mai special ca nu stim (adica sa ai un iban din alta tara in care vrei sa transferi). Treci pe la noi si completeaza un formular ca noua ne e lene sa facem update la softul nostru - care nu are buguri (de fapt e scris atat de prost incat nimeni nu se incumeta sa il modifice). Mergea pe 13 - da' ma misc mai greu.

Mai in gluma, mai in serios, imi place cum va plangeti serviciile bancare din Romania in contextul in care cele din vestul Europei (cel putin Franta si cred ca si UK) sunt mult mai scumpe si mult mai proaste. Intre Banca Transilvania si Société Générale nu exista termen de comparatie, BT ofera incomparabil mai multe servicii, in special online, pentru niste comisioane net inferioare (procentual, raportat la salarii si puterea de cumparare, nu conteaza). Cat despre conversia in alte valute, sa fereasca sfantul sa ai de cumparat ceva in lire din UK sau in lei din RO, sa vezi atunci comisioane la final de luna, adaugate pe langa cursul de schimb practicat, si ala destul de piperat.

#csf #ncsf

3 hours ago, greaper said:

E singura solutie cat de cat corecta pentru Romania...cardul in Euro. Dar tre sa fi utilizator avid ca sa justifice cei 24euro comision pe an. 

Apopo de BT, card de debit atasat contului in Euro, cost 3 euro emitere, 4 euro/an administrare

Card de debit in lei, cost 0.

Internet banking: 1 leu/luna

• Upvote 1

Probabil in România sunt și alte salarii [mention=1662]majikstone[/mention]

La 1000€ ING, care ai-a luat-o nițel in cap, doar la cumpărare ia 170€ taxe extra peste cursul valutar. După calculele mele asta e 17%.

24 minutes ago, majikstone said:

procentual, raportat la salarii si puterea de cumparare, nu conteaza

Rectificare. La 1000 RON ING diferența de curs fiind de 0.11 RON ceea ce înseamnă 110x4.65= 512 RON la 1000€. Deci 110€ la 1000€. Drept urmare e 11%. Oricum e mult. Asta comisionul ING la cumpărare produse din afara țării, exemplu Bike Components cumperi de 1000€, dar platesti 1100€.

25 minutes ago, majikstone said:

Mai in gluma, mai in serios, imi place cum va plangeti serviciile bancare din Romania i

Cand am zis mioritic ..era mai mult peiorativ - nu neaparat bancile din romania. Stiu ca au softul din secolul trecut, prima parte a lui, si nu il vor schimba curand. Au fluxul de lucru gandit in asa fel incat sa depinda de hartogarie si prezenta fizica la ghiseu. Si intre timp apar start-upuri de genul Revolut, unde totul e virtual si acopera exact segmentul de piata deranjat de cum se misca treburile la bancile clasice. Stiu ca ing-ul a fost, atunci cand a aparut pe piata romaneasca, ceva wow. Internet banking de unde puteai face multe, fara sa mai treci pe la ghiseu. Dar au venit si celelalte banci din urma si acum au ramas doar cu comisioane mari si un customer service bun.

Poate totusi creeam un topic despre banci...

Mai sus este cursul la schimbul valutar. Deci 4.72 lei /€ la cumpărare. Nu v-ați întrebat niciunul de ce nu apare cursul valutar nicăieri pentru tranzacții internaționale? Pentru ca legea le permite? Adică eu, Ion, vreau sa știu cât plătesc pentru o șaibă. Nu apare decât când îmi sunt luați banii din cont. Dacă ii cer înapoi, ca nu îmi convine, magazinul returnează și ghici ce, îl cumpar euro [emoji28]. Dacă șaibă a costat 1000€, go figure.

Mavic Ksyrium Elite WTS Wheelset with Yksion Pro Clincher Tires - 2017 - red - Campagnolo - 400euro 

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=189933

Mavic Ksyrium Elite WTS Wheelset with Yksion Pro Clincher Tires - 2017 - black - Shimano - 400euro

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=189881

Ambele seturi vin cu cauciucuri de 25c. Setul are 1550gr fara cauciucuri.

Sigmasports nu trimite anumite branduri de biciclete in Romanaia, inclusiv Cervelo.

Olympia EGO RS road bike carbon - shimano 105, Size L : 900 eur + shipping.

Cod discount:

RCZBIKE

http://www.rczbikeshop.fr/fr/olympia-complete-road-bike-ego-rs-shimano-105-size-l-orange.html#

Mie imi arata 1800 euro ceea ce e enorm pentru echipare 105 si roti de 2 kile.

11 minutes ago, LucianLS said:

Mie imi arata 1800 euro ceea ce e enorm pentru echipare 105 si roti de 2 kile.

Cod discount:

RCZBIKE

LE. Explicit

Sous-total 1 799,99 €
Remise (RCZBIKE) -750,00 €
TVA & autres taxes

150,00 €

Montant global 899,99 €

Nu stiu care a fost pretul platit de tine dar acum (adica dupa o ora de la postarea ta) costa 309 eur.

Pe bike24 pretul este 256 eur

• Upvote 1

Pentru @MTBR 233,49 + 2,99 euro (transport cu numar de urmarire).

Ok, mea cupla,  am schimbat tara la RO (inainte era FR) si mi-a aparut si mie pretul asta.

Prima data cand vad ca CRC are preturi mai bune pentru Ro decat pentru alte tari, de obicei e invers...

Si la DE era tot 311e, apoi am vazut in link /ro/. Foarte bun pret. Au aparut ceva noi GPS-uri de la Garmin si sunt reduceri.

https://www.dcrainmaker.com/2018/04/hands-on-garmin-edge-520-plus-with-mapping.html

https://www.dcrainmaker.com/2018/04/garmin-edge-130-in-depth-review.html