Recommended Posts

On 8/9/2019 at 7:10 PM, majikstone said:

PlanetX a decis sa "forteze" rata de conversie din lire sterline in euro la 1:1, insemnand ca pentru comenzile in euro, pretul va fi identic numeric cu cel initial in lire. Asta inseamna ca pentru clientii europeni (sau pentru oricine vrea sa dea o comanda cu plata in euro), preturile scad cu un procent destul de consistent fata de cele anterioare.

Vad ca au crescut insa costul la transport 25 eur? 

2 hours ago, gabinicola said:

Vad ca au crescut insa costul la transport 25 eur? 

Nu stiu cat era inainte, dar din ce am inteles au schimbat de curand companiile cu care livreaza coletele, atat in UK cat si in strainatate, deci daca sunt diferente e posibil sa fie din cauza asta.

8 minutes ago, majikstone said:

Nu stiu cat era inainte, dar din ce am inteles au schimbat de curand companiile cu care livreaza coletele, atat in UK cat si in strainatate, deci daca sunt diferente e posibil sa fie din cauza asta.

Da era si Royal Mail pentru o varianta mai ieftina de transport. Care vad ca acum nu mai e o optiune.

Woow! Cannondale SYSTEMSIX Ultegra Roadbike - 2019 - acid red - 2400e / disc, spider, ultegra, 8Kg.

LE. Este si pe verde. Apropo, iar au preturi bune la Cannondale. Synapse SE 2250e.

LE2. Cannondale SUPERSIX EVO Ultegra Roadbike - 2019 - black pearl - 2300e

7.4Kg, roti carbon, culoare mata, power meter dar nu e activat insa, ultegra, etc.

• Upvote 1

Eu as evita pantofi cu doar o prindere in stil boa. Doar o rotita de plastic nu rezista in timp la forta piciorului plus ca nu poti regla diferit strangerea in fata si mijlocul piciorului.

• Upvote 1

9 minutes ago, LucianLS said:

Eu as evita pantofi cu doar o prindere in stil boa. Doar o rotita de plastic nu rezista in timp la forta piciorului plus ca nu poti regla diferit strangerea in fata si mijlocul piciorului.

De acord!

Pana la urma tot sistemul cu velcro jos + doua boa este cel mai ok, initial nu intelegeam de ce Specialized au pastrat velcorul de jos , dar mi am dat seama ca sistemul e atat de simplu si misto incat boa strangi dar doar sa nu joace piciorul in pantof la forte mari 

Daca doriti sa va bucurati gagica cu ceva misto de sarbatori... Assos Women´s UMA GT SS Jersey Camou - 70e.

Poate unii ar zice ca e mult pentru un tricou 330lei, dar fiind un tricou tehnic si pe care il iei pentru urmatori 3-4 ani, as zice ca merita investitia.

Am reducere de 17% la Wiggle daca ajuta cu ceva pe cineva pana pe data de 3 Octombrie.

Am luat la purecat tot site-ul crezând ca au reduceri serioase la Synapse :)))) Buna observatie, @Stuparul, fiind pe telefon nu am observat. 

Momentan Synapse ul de pe Bike24 la 2250€ Ultegra, disc, SE, carbon, cred ca e cea mai echilibrata varianta. Bate și Canyon. Iar ofertele de la Supersix bat la preturi bune. Dacă ar creste banii pe garduri ... 

14 minutes ago, Mookyama said:

Am luat la purecat tot site-ul crezând ca au reduceri serioase la Synapse :)))) Buna observatie, @Stuparul, fiind pe telefon nu am observat. 

Momentan Synapse ul de pe Bike24 la 2250€ Ultegra, disc, SE, carbon, cred ca e cea mai echilibrata varianta. Bate și Canyon. Iar ofertele de la Supersix bat la preturi bune. Dacă ar creste banii pe garduri ... 

Domnu' meu, esti prea elitist. Dau pariu ca te descurci si cu aluminiu, frane pe janta si noua linie de Sora. Mai dai dracului de bani, ca avem destule de facut cu ei.

• Upvote 1

Chiar deloc. Visul meu este un cadru pe care sa îl țin o viața. Probabil unul de Titan. Și ceva de oțel Reynolds 531 - Columbus Nivachrome/ SLX.

Am fost măgar și nu am luat un Eddy Merckx Roubaix 70 (cadru). Provienenta era din alte locuri probabil, cam scump oricum, așa că am zis nu. Era de ținut. 

Aluminiu nu ma pasionează. E prea rece. Carbon e ceva mai comod, mai ușor.

Nu ma înțelege greșit, apreciez orice bicicleta, însă am preferințe. E frumoasa, dar nu prea. Ca la sexul frumos 😜

20 minutes ago, Stuparul said:

Domnu' meu, esti prea elitist. Dau pariu ca te descurci si cu aluminiu, frane pe janta si noua linie de Sora. Mai dai dracului de bani, ca avem destule de facut cu ei.

pute aluminiul, are un miros :)

Dc nu incepe echiparea cu Dura , Red , Di2 nu e buna :)

am mers cateva luni la inceput pe o cursiera Peugeout 1970 , parca ca avea 6 pinioane si schimbatoare neindexate pe cadru, o frumusete

• Haha 2

Atunci ghinionul meu ca am un Vicini și un Cilo Swiss. Mai merg cu ele in oraș ca sa le fac de rusine și uneori puțin cicloturism. Anul trecut am făcut o parte din Dobrogea și câteva din cetățile din Ardeal. Plictisitor comparativ cu Gălbinași văzut din pluton, recunosc. 

Da’ Merlinul ăla a’ tău, din trestie de zahăr de titan, daca îl dai la schimb pe un aluminiu zău de ma supăr. Doar cadru. Dau și o țuica de Ardeal de uiți de miros după 2 pahare. Fie vorba între noi, sunt invidios puțin. Mai puțin pe cealaltă, dacă o mai ai. Sigur nu era din bambus de carbon luat de prin Obor de pescuiesc unii dimineața pe la ora 5 prin lacul Circului. 

8 hours ago, Stuparul said:

Prima cursiera de Doamne ajuta, mai din timpurile noastre, a fost cu frâne pe janta și vechea linie Sora. N-am sughițat deloc, crede-mă. S-au făcut km frumoși cu ea, pana am realizat ca e prea mică :) 

Și pentru ca se discuta despre reduceri, încă o oferta cu Tiagra, carbon. 

Geometrie de race - Orca M40, 999 lire

https://www.tredz.co.uk/.Orbea-Orca-M40-2019-Road-Bike_127504.htm

si Supersix, 105, carbon, 1349€

https://www.bike24.com/p2295101.html

-

Radeti voi, glumiți, dar tot la Dura/Red/Di2 râvniți 😋

Stack/reach e un indicator bun pt geometria race/endurance? Daca da, de la ce numar in jos e geometrie race?