Recommended Posts

In general, la bicicletele de sosea, stack/reach sub 1.5 implica geometrie race, iar peste 1.5 geometrie endurance. E vorba de stackul si reachul cadrului, nu de cel al centrului ghidonului (care depinde de pipa si distantierele folosite).

De mentionat si ca, in general, marimile mai mici ale aceluiasi model de cadru au un raport stack/reach ceva mai mic decat al marimilor mai mari:

geocomparechart.png

Altfel, raportul stack/reach e un indicator al pozitiei ciclistului pe cadrul respectiv (pozitie aerodinamica sau relaxata). Faptul ca o geometrie e mai racy poate fi influentat si de lungimea chainstayurilor (cele mai scurte implica un triunghi spate mai rigid), respectiv cat de agresiva sau relaxata e directia (desi la capitolul asta conteaza si lungimea pipei).

• Upvote 1

5 hours ago, Invitat special said:

Magazinele incep sa-si prezinte ofertele de Black Friday. Freerider.ro va prezenta parte din ele aici pe parcurs ce le vor primi.

E o prezentare de tip spam pentru trafic mai degrabă decât vreo “prezentare” la vreo ofertă de Black Friday. Nu e vreun flyer informativ, nu sunt listate nici magazinele care vor avea produse reduse de BF, și bineînțeles care platesc la site-ul respectiv ca sa apara in lista, deci va fi o lista restrânsă, nimic informativ care sa ii vina in ajutor cititorului. Iți zice doar ca pe o imagine grafica sau o poza v-a apărea un preț care v-a reprezenta prețul redus.

Omul care a făcut postul nu realizează ca asta se întâmpla de când lumea, pe lângă făptul ca e un pleonasm. 

Va rog prezentați oferte reale nu clicks for money de tip spam. 

Buna seara, 

Chiar de bicicleta asta vroiam sa intreb:  https://click4sport.ro/bicicleta-cross-grx-29-negru-verde-albastru-410mm-crs17159-41

Pare ok nu? Aluminiu, 29", frane hidraulice, furca Suntour SF16-XCT-DS cursa 100 mm, echipare shimano cam peste tot. 

Eu oscilez foarte tare intre: https://click4sport.ro/bicicleta-cross-rival-27-5-bej-gri-480mm-crs17164-48 care e mai city, si https://click4sport.ro/bicicleta-cross-grx-29-negru-verde-albastru-410mm-crs17159-41 

La care am vazut ca poti sa ii schimbi cauciucurile. Modelul RIVAL deja se epuizeaza. 

O folosesc in oras doar ca orasul e Slobozia, si nu stiu daca voi stiti dar Orasele care nu se numesc Bucuresti, Cluj, Brasov, Iasi, au macadam :) :) (ca o scuza ca sa justifice MTB in oras). 

Ma puteti ajuta cu un sfat? Si cat de repede ca mie frica ca nu mai gasesc si mi se pare deal aia la 1199 lei. Daca Rival-ul este considerabil mai bun, sa imi ziceti :)

Ms, Nick 

7 hours ago, Invitat special said:

Calmeaza-te si tu putin. Stirea abia a inceput azi si e precizat ca vor updata pagina atunci cand vor intra oferte noi. Pana pe 15 noiembrie mai e.

Aici reducere onorabila la unul din produsele magazinului respectiv.

Știi a lui Dan Badea cu “Bă mă vezi”? Credeam ca vorbim de chestii serioase și nu orice ne cade in mână.

Apropo, ce coincidenta :)) Subtil pune și de un mic troll. Măcar e unul gândit, a băgat București între Cluj și Brașov :)) sau poate e tot o coincidență. Sau poate din greșeală? 🤔

@Mookyama, un pic offtopic, nu e topic de reviewuri, scuze.

E bun prețul, dar...
Sunt la al doi-lea Mi Band. Am un Mi  Band 3 si am si un 4. Evoluția la 4 este de necontestst. Dar acolo unde mă doare, este inutilizabil.

La ture monitorizeaza pulsul, il sincronizez cu Orux, pune HR pe track, totul OK. Dar si MB3 si MB4 au aceeași hibă. Când mă roade mai tare informația despre puls, pe cățărări, imi afișează un 80-90 BPM, in realitate având in jur de 140 (măsurat cu centura de la Sigma, care nu mi-a dat rateuri).
Cu MB3 am avut aceeasi manifestare si eu și @Traveller la aceeași tură, cănd pe urcarea spre barajul Paltinu ambele ne vedeu Contadori cu plusul la 80.
In rest, de bine.

Multumim pentru informatie. Nu e o sumă mare, cei ineresati il pot incerca, poate e vorba de vreun setup gresit la noi.

Eu am Mi Band 3. Putem face un topic pentru Xiaomi și discuta acolo. Ca sa îți răspund, nu cred ca ai ceva greșit la setup cel puțin comparat cu Garmin. Însă nu am considerat-o o brățara de sport, ci pentru daily stuff, unde comparata cu tensiometru și centura Garmin, cât și pulsul luat manual, diferența era de cel mult 1-2bpm între ele.  

52 minutes ago, Mookyama said:

Eu am Mi Band 3. Putem face un topic pentru Xiaomi și discuta acolo. Ca sa îți răspund, nu cred ca ai ceva greșit la setup cel puțin comparat cu Garmin. Însă nu am considerat-o o brățara de sport, ci pentru daily stuff, unde comparata cu tensiometru și centura Garmin, cât și pulsul luat manual, diferența era de cel mult 1-2bpm între ele.  

no shit...

• Haha 3

10 hours ago, krazyeone said:

no shit...

Mă gândesc ca vorbești in cunoștința de cauza. Orișicum, la prețul asta ma gândesc ca se cer pretenții nițel prea mari. Personal sunt foarte mulțumit de brățara (somn, alarme, HR in repaos, număr de pași, avertizări). 

Pentru alergare/bicicleta am folosit Garmin/Suunto, însă cand ma interesează doar partea de recreere folosesc Strava de pe telefon. Când nu da rateuri aplicația este in proporție de peste 90% apropiată de Garmin 502 (distanta, avg speed, max speed). Pentru ambițioși se poate lega la telefon și o centura de puls prin bluetooth. 

în urmă cu 18 ore, BodoC said:

@Mookyama, un pic offtopic, nu e topic de reviewuri, scuze.

E bun prețul, dar...
Sunt la al doi-lea Mi Band. Am un Mi  Band 3 si am si un 4. Evoluția la 4 este de necontestst. Dar acolo unde mă doare, este inutilizabil.

La ture monitorizeaza pulsul, il sincronizez cu Orux, pune HR pe track, totul OK. Dar si MB3 si MB4 au aceeași hibă. Când mă roade mai tare informația despre puls, pe cățărări, imi afișează un 80-90 BPM, in realitate având in jur de 140 (măsurat cu centura de la Sigma, care nu mi-a dat rateuri).
Cu MB3 am avut aceeasi manifestare si eu și @Traveller la aceeași tură, cănd pe urcarea spre barajul Paltinu ambele ne vedeu Contadori cu plusul la 80.
In rest, de bine.

Multumim pentru informatie. Nu e o sumă mare, cei ineresati il pot incerca, poate e vorba de vreun setup gresit la noi.

Aceiași problema .

Am rezolvat o in 80% din cazuri cu o banda din aceea care se pune pe mana, de transpirație pusă peste banda 

• Upvote 1

5 hours ago, Mookyama said:

Pentru ambițioși se poate lega la telefon și o centura de puls prin bluetooth. 

Nu se mai poate  :)

Strava a renuntat la suportul BT sau ANT+

Legat de Bratara , e foarte bun pretul , chiar am putea face un topic separat

3 hours ago, krazyeone said:

am putea face un topic separat

Sincer, nu cred ca merită un topic separat.
Avem un topic destul de prăfuit unde am putea spune impresii.
Rog un moderator să mute discutia aici sau sa creeze un topic nou dacă crede că se justifică. Multumesc.

Daca tot suntem off topic, aveți vreo idee de unde as putea cumpara rapid o brățară de rezervă standard pentru Mi Band 3 fără a plăti dublu-triplu cel puțin? Mersi!

La prima vedere a început BF la,

Magazinul de biciclete (Giant)

Sigma Sports Uk

Wiggle Uk 

Sport Direct

Rutland Uk 

Nootka România

... sunt pe telefon, linkurile le găsiți ușor. 

Meh, vesnica poveste. Nu m-am uitat pe toate dar la evancycles din vreo 15 produse care ma interesau, niciunul nu era disponibil intr-o masura "normala", doar S, rar M si 40/41/48 la incaltaminte.

S-a mai actualizat lista.

Reduceri de 50% la multe produse Mavic pe magazinuldebiciclete.ro. Au si marimi de oameni normali disponibile la multe din ele.

La Trisport se anunta reduceri serioase la Garmin. Acum 2 ani am luat de la ei Fenix 3 redus "pe bune" cu 30%.

Si pe Bikexpert se anunta ceva pentru data de 15.

Anul acesta Trisport si-a dat cu stangul in dreptul e mai scump ca la sportguru.ro cu 100 lei. 

Fenix 5x trisport e 1949 la sportguru. e 1849 iar la stonefeet.ro este 1799

trisport nici nu a auzit inca de 530 ei ofera 520 pe cand la sportguru e 530 la 1300-1600 depinde ce are in pachet.  iar la stonefeet.ro e cam cu 50 lei mai ieftin ca la sportguru

Ma amuza ca toti dau ca super reducere da la pretul de lansare la feni 5x adica de acum 3 ani reducerea cand el este de 1 an de zile la 2500 lei iar in ultimele 2 luni a fost 2150 lei deci reducerea reala este de 300 lei. 

Eu nici nu înțeleg de ce intră lumea pe trisport. Mi se pare magazinul cu cele mai proaste prețuri la produsele garmin. :))

Eu nu inteleg de ce intra lumea pe siteurile din Romania :))

• Upvote 2

3 minutes ago, Mookyama said:

Eu nu inteleg de ce intra lumea pe siteurile din Romania :))

am comandat eu un trainer de la ei , chiar sunt curios, pretul era bun fata de ce era in afara