Recommended Posts

On 8/27/2021 at 6:27 PM, Mookyama said:

Am luat Gaciron V9CP-800 de la 130 lei cu pick up din show-room. Recomand. 

Recomanzi si pt. off-road usor (o padure sau un drum agricol)?

2 minutes ago, Catalin_ said:

Recomanzi si pt. off-road usor (o padure sau un drum agricol)?

Da. Poți trece pe la mine într-o seară ca să o vezi. 

Planetx.co.uk

- 300€ off la biclele de titan și carbon cu sram

- alte produse reduse

A vazut cineva pe undeva ceva reducere buna la Garmin Fenix 6 Pro? Vorbesc de sub 2000 lei, mai mult nu imi vine sa dau.

14 hours ago, JDM said:

A vazut cineva pe undeva ceva reducere buna la Garmin Fenix 6 Pro? Vorbesc de sub 2000 lei, mai mult nu imi vine sa dau.

Poate ai noroc si prinzi de BF pe undeva.

știți pe undeva reduceri la biciclete 20”? pentru maimuță next step. o aduce mos craciun.

anul trecut știu că bikexpert au avut 30-35% la cube dar legătura mea de acolo a plecat din țară.

puteți recomanda un brand sau un model?

eu mă gândeam la rockrider la 1200 de lei sau un cube dacă îl coboară tot pe la atât. 

Orice bicicleta, chiar și sh. Copiii cresc repede. In următorul an sunt șanse mici ca sa ii mai fie bună. 

1 hour ago, Alecsus said:

Poate ai noroc si prinzi de BF pe undeva.

Dap, cred ca asta e solutia :)

On 04.11.2021 at 23:40, JDM said:

Am in favorite pe o el ics un vanzator de la care am cumparat un iMac impecabil la un pret extrem de bun.
Are un Fenix 6 (nu Pro) care era la 1500 pana azi. Acum am primit notificare ca a scazut, e 1300. E sigilat.

5 hours ago, MaC® said:

Am in favorite pe o el ics un vanzator de la care am cumparat un iMac impecabil la un pret extrem de bun.
Are un Fenix 6 (nu Pro) care era la 1500 pana azi. Acum am primit notificare ca a scazut, e 1300. E sigilat.

Cumva garage sales pe olx?

Printre altele, 1300 lei la varianta simpla e un pret normal pe olx, tot sigilat. Sper ca nu ti-am stricat colaborarea, dar ma gandesc ca ar fi bine sa stie @JDM

Ca parere personala, daca nu are niciun fel de garantie, chiar daca pretul este bun, vanzatorul ok, este riscant la electronice. Sau macar deschiderea pachetului si testat nitel, macar daca se aprinde :) Sunt rare cazurile, dar na...nu stiu. Uneori prefer sh, probabil la un pret mai mic, pe care pot sa il butonez cat de cat, dupa ce am studiat problemele pe care le are acel gadget, in speranta ca le pot verifica in acele cateva minute cat le am la dispozitie. Daca vanzatorul este serios, nu vad de ce l-ar deranja. Asta depinde si de cumparator, bineinteles. Sunt foarte multi curiosi si cu intrebari aiurea, care ar putea duce la pierdere de timp reciproc.

Edited by Mookyama
LE

Da el.
Nu-mi strici nicio colaborare... Am tot cautat macuri de-a lungul timpului (si am si luat de la diversi) iar de la el am luat un imac - asa cum am zis. M-a lasat sa fac ce teste am vrut... (btw, SSD-ul avea 15 ore de functionare. Deci era nou-nouț. Origina Apple. Ma indoiesc ca cineva a stat sa-l desfaca si sa-i puna unul nou, de la Apple - care are un pret jenant de mare).
In alta ordine de idei, pt ca nu prea sunt interesat de "apometre" de purtat la încheietura mâinii, pretul de 1300 mi s-a parut foarte ok.
Am cautat acum toate fenix 6 din Bucuresti (da, nu cumpar din țară, pt că poti lua țeapă, prefer sa ma deplasez si sa-l vad si pe vanzator) si al lui e cel mai ieftin. Mai e unul la 1325 care zice ca ar avea si garantie, restul se duc spre 1500.

19 minutes ago, MaC® said:

Da el.
Nu-mi strici nicio colaborare... Am tot cautat macuri de-a lungul timpului (si am si luat de la diversi) iar de la el am luat un imac - asa cum am zis. M-a lasat sa fac ce teste am vrut... (btw, SSD-ul avea 15 ore de functionare. Deci era nou-nouț. Origina Apple. Ma indoiesc ca cineva a stat sa-l desfaca si sa-i puna unul nou, de la Apple - care are un pret jenant de mare).

Conteaza foarte mult vanzatorul, mai ales cand vorbim de lucruri sensibile, si un feedback e intotdeauna venit. Insa chiar si asa as sufla in iaurt, am trecut prin (prea) multe :)

20 minutes ago, MaC® said:

In alta ordine de idei, pt ca nu prea sunt interesat de "apometre" de purtat la încheietura mâinii, pretul de 1300 mi s-a parut foarte ok.
Am cautat acum toate fenix 6 din Bucuresti (da, nu cumpar din țară, pt că poti lua țeapă, prefer sa ma deplasez si sa-l vad si pe vanzator) si al lui e cel mai ieftin. Mai e unul la 1325 care zice ca ar avea si garantie, restul se duc spre 1500.

Observ ca este peste 2200lei, in magazin. Da, pare pret decent. Intr-adevar, sunt si altii in tara care il vand orientativ in suma respectiva. Nici eu nu port ...apometru :))

Am un Xioami Mi 6 care da in balarii pe langa Suunto (un apometru mai mic fata de Fenix pe care l-am pus in vanzare :D folosesc doar GPS de bicicleta).
Nu stiu cum e 4 sau 5, caci vin de pe 3, dar cu 6 au phtut-o nasol cei de la Xiaomi , in ideea ca bateria tine 7 zile cu cateva chestii banale activate - somn, pasi, 2 remindere si atat vs Xiaomi Mi 1 care l-am dus in 104 zile maxim si Mi3 in +40 de zile. Pe Reddit e plin de plangeri legat de baterie.
-

on topic:

Black Fraierday la eMag de maine. Da' 'uck, astia chiar isi bat joc de BF, nu ii amendeaza nimeni? Nici macar nu e vineri...pana mea! Black Friday ar trebui sa fie pe 26.11.2021.

Nici nu l-as fi banuit pe MaC de "colaborari". Are el alte defecte, dar nu cred ca e combinatorul forumului :)

E ok, MaC. 1300 e un pret bun pe Fenix 6., in general dupa cum ai observat, preturile se duc spre 1500+. Din pacate doresc Pro deoarece as vrea harti pe el. Plus ca chiar si la 1300 as prefera ceva cu garantie.

Am cumparat un Garmin Forerunner 245, sigilat, tot de pe OLX la 600 lei.  Acolo suma e suficient de mica incit sa nu-mi pese de garantie.

Vedem ce imi ofera Black Friday-ul asta. Daca nu gasesc ce vreau, probabil ajung inapoi pe OLX :)

@Mookyama First time pe internet? :) Altex a inceput BF de o saptamina...

în urmă cu 2 minute, JDM said:

Are el alte defecte

Așea, așea.. zi.
Lovește la temelie!
Dezvoltă...
:D

• Upvote 1
  • Like 1
  • Haha 3

1 hour ago, JDM said:

Nici nu l-as fi banuit pe MaC de "colaborari". Are el alte defecte, dar nu cred ca e combinatorul forumului :)

E ok, MaC. 1300 e un pret bun pe Fenix 6., in general dupa cum ai observat, preturile se duc spre 1500+. Din pacate doresc Pro deoarece as vrea harti pe el. Plus ca chiar si la 1300 as prefera ceva cu garantie.

Am cumparat un Garmin Forerunner 245, sigilat, tot de pe OLX la 600 lei.  Acolo suma e suficient de mica incit sa nu-mi pese de garantie.

Vedem ce imi ofera Black Friday-ul asta. Daca nu gasesc ce vreau, probabil ajung inapoi pe OLX :)

@Mookyama First time pe internet? :) Altex a inceput BF de o saptamina...

Ah, nici nu mi-a trecut prin cap asta, si nu, nu sunt sarcastic. Nu e genul...zic de defecte :P

Daca e pentru alergare, ok, dar pentru ciclism, iti trebuie niste lupe ca sa vezi hartile. Sau stai in pozitie aero cu nasul in ghidon, unde probabil vei tine ceasul, cu ochii bulbucatii, ca si bancul cu padurarul si extraterestrii.

Altex au inceput vineri, e de bun simt, macar atat.

• Upvote 2

Răspunsul lor spune tot

"Reprezentanții Altex au transmis inspectorilor că ei nu pot fi corecți într-o piață în care nimeni nu e."

• Haha 1

21 minutes ago, bobalex18 said:

Răspunsul lor spune tot

"Reprezentanții Altex au transmis inspectorilor că ei nu pot fi corecți într-o piață în care nimeni nu e."

Si nu au dreptate? Nu că le-aș ține partea, dar să arunce eMAG și alții cu piatra… ăla e, stii cum se zice.

Și dacă sunt tot așa de șmecheri ăștia cu amenzile, de ce nu phut scurt și obiect cu BF urile lor? Pe 26.11 este Black Friday. Nu se face asta pentru romanul șpagă și corupție, ce să mai spun de respect fata de comunitate, consumator, etc. Banu să iasă…joc de picioare politic peste tot. 

Problema e ca au dreptate. Aceasta amenda si propunerea de suspendare a activitatii vine fix in marea saptamana black friday. Pana aici totul ok, DAAAR, sa iei masura asta impotriva celui de-al doilea mare retailer din tara, fara sa te uiti in ograda celui mai mare suna a vendetta mafiota si corupta, in incercarea vadita de a-si elimina competitia a primului retailer. Si nu e ca si cand cel mai mare retailer nu a mai fost acuzat de exact aceleasi practici in trecut, fara insa sa se faca nici o ancheta oficiala, si fara sa se ia nici o masura impotriva lui.

...citiți comentariile. But it’s no brainer sa realizezi ce se întâmpla, nu este ceva știință ocultă aparte. 

@Mookyama

au perfectă dreptate. nu zic că nu.

în ulltimii ani mă uit doar în diagonală pe emag. toate achizițiile le-am făcut de la mediagalaxy (altex). mereu am găsit prețuri foarte bune iar la produse expuse în showrrom chiar prețuri moca (acum 2 săptămâni am cumpărat alt cuptor și plită).

dar asta nu înseamnă că tot BF este un gunoi în România.

spre exemplu anul trecut, la bikexpert reducerile aplicate chiar au fost serioase și pe bune (20-35% reducere reale eu zic că este foarte bine). 

acum 3 ani am schimbat sistemul de suent de la mașină cu prețuri foarte bune la be-loud (40%).

pentru renovare am făcut cumpărături de la neakaisa cu reduceri reale.

vreau să zic că sunt magazine specializate care oferă reduceri reale de BF dar e drept că pentru multe altele BF este doar un exercițiu de marketing. parcă cu cât e mai cunoscut magazinul cu atât este la fake BF