Sign in to follow this  
vsn

Rock Shox Dart 1 sau SR Suntour XCM V3 2012

Recommended Posts

Buna seara. Cum scrie si in titlu, as dori sa achizitionez o furca dintre cele doua. De ce aceste variante ? Fiindca financiar nu am alte posibilitati, si in plus, aceasta bicicleta nu merita o investitie mai mare, fiind una "very low-end". Asadar m-ar interesa care dintre aceste doua furci ar fi o optiune mai buna ? Mentionez ca bicicleta o folosesc la ture pe poteci de munte si drumuri forestiere, ocazional trasee de circa 30 km la fel pe drumuri forestiere si poteci de munte. Asadar as putea zice ca regimul de utilizare ar fi un XC/XC putin mai agresiv. Ma intereseaza care furca functioneaza mai fin si care ar fi mai rezistenta in timp ( la rezistenta ma refer in special la binecunoscutul joc pe care-l dobandesc aceste furci low-end).

Strict din specificatiile acestor furci, avantajele XCM-ului ar fi :

1. Bratele de 30 mm in detrimentul celor de 28 mm ale Dartului.

2. Lock-out.

3. Greutatea : cu 150 g mai usoara. Desi nu ma prea intereseaza fiindca bicicleta e oricum foarte grea ( in jur de 14,5 kg) . 150 g in plus in minus tot aia e. Oricum furca actuala cantareste pe la 2700 g.

DIn cate am inteles, Suntour s-ar lauda ca ar fi rezolvat problemele cu garniturile care nu eram stranse cu nici un sistem prin interior si se ridicau in timp pe brate. Stiu ca la XCT e o loterie. Adica nu stii daca prinzi una care culiseaza bine, sau una foarte rigida (proasta). Cred ca si XCm-urile de la inceput aveau problema asta + jocul destul de mare in scurt timp de utilizare, dar producatorul se lauda cum ca ar fi rezolvat problemele astea. Acuma nu stiu cat e adevar si cat e marketing.

SIncer, Dart imi prezinta mai multa incredere, dar principalul dezavantaj este ca nu are lock/out desi nu stiu cat de mult mi-ar folosi aceasta functie avand in vedere ca nu fac ciclism de performanta. Nu stiu daca conteaza , dar am 63 kg, asadar foarte mare presiune la pedalat nu cred ca ar fi sa oscileze mult furca. Desi e doar o banuiala.

Multi ati fi de parerea ca nu ar merita investitia, niciuna dintre furci nefiind ceva cel putin mid-level. In cazul meu cred ca ar merita avand in vedere ca am o furca cu suspensii de la DHS care parca are lock-out permanent. Culiseaza un 3-4 cm doar la socuri foarte mari.

Asadar v-as multumi daca v-ati da cu parerea, eventual chiar posesori sau fosti posesori ale acestor furci.

Sal, eu te-as sfatui sa incerci sa mai pui ceva banuti si sa te gandesti la un Dart 2 sau mai sus dar cam urca si pretul. Da poate un Dart2 nu cred ca ar fi cu mul mai scump decat Dart1.

un dart 3 sau o tora tk coil OEM daca gasesti pe undeva faci o afacere buna! eu consider ca de la nivelul asta in sus poti spune ca ai furca cu amortizare!

Multumesc tuturor de reply-uri. Sunt constient ca o Tora amortizeaza mult mai bine. Intr-adevar am vazut videoclipuri cu ea si lucreaza foarte bine. Problema este alta, si anume :

Dart 1 - 260 lei

Dart 2 - 380 - 400 lei in functie de magazin

Dart 3 - 400 lei doar varianta OEM am gasit-o pe internet. Aici existau anumite polemici cum ca versiunile OEM nu lucreaza la fel de bine ca si celelalte.

Tora TK - 500 lei

Asadar intre Dart 1 si 2 este o diferenta de 120 lei.

Intre Dart 2 si Tora tot 120 lei.

Nu este o avere dar daca as ridica stacheta de la Dart 1 la 2, m-ar roade sa mai pun inca 120 lei pentru o Tora. Asadar 120 + 120 sunt 240. Adica aproape dublu de la bugetul de la care am inceput ( 260 lei Dart 1).

Deci in concluzie, chiar nu ar merita un Dart 1 ? Daca situatia sta de asa natura, ar trebui sa mai astept inca doua luni pentru o Tora.

Daca compari Dart cu Tora sigur nu merita. Daca compari cu ce ai tu acum merita cu siguranta, Dart isi face treaba. Daca spui ca nu-ti doresti blocare si eventual reglaje de rebound (asta probabil pentru ca inca nu ai avut furca cu asa ceva) mergi linistit pe Dart, e o furca corecta, am avut si am fost multumit.

... am o furca cu suspensii de la DHS...

Are gat de 1 1/8" ?

• Upvote 1

RaduB are dreptate! Asigura-te ca ai un cadru care suporta furci 1 1/8" sa nu ai surprize si sa fie gatul de 1".

Tora TK merita 100%... dar vezi ca daca mai astepti 2 luni se cam incheie sezonul si probabil ca merita mai mult sa astepti iarna si sa cauti atunci reduceri!

Si daca Tora nu se incadreaza, poate un XCR in loc de XCM sau Dart ar fi o alegere buna.

Da are gat de 1,1/8. Majoritatea sunt cu gat de 1, dar asta are de 1,1/8. Si reducerile de iarna sunt o.k. de prins doar ca de obicei am observat ca se fac reduceri la componente mid-level, iar sincer, nu sunt dispus sa investesc multi bani in bicicleta asta. Un upgrade mic la furca, una alta si gata. Strang la pusculita pentru o bicicleta capabila din prima.

De ce vrei neapărat o furcă nouă? Cu puțin noroc găsești ceva calitativ, utilizat în limitele bunului simț, la un preț bun. Eu am luat un Dart3 cu 200 lei, dar asta se întâmpla în iarnă.

Nu vreau neaparat noua. Doar ca sunt multi care abuzeaza de furci si dupa aceea le vand pe internet. Inconvenientul mare este ca eu stau in Baia Mare, deci o deplasare pentru a vedea furca pana in Bucuresti/Cluj/Timisoara etc (orase mari) este exclusa. Si fara o examinare mai amanuntita nu stii daca reglajele functioneaza sau nu, daca are joc sau nu, deci e loterie curata. Vanzatorul normal ca va zice ca totul functioneaza perfect si ca nu are nici un pic de joc.