hipopotanu

Programe, softuri sau linkuri pt harti si mai ales elevatii

Recommended Posts

Folosesc de mult bikemap-ul si a fost util ceva timp, am incercat si mapmyride si am cochetat si si google maps, dar asa niste profile/elevatii nu da niciunul din site-urile mentionate.

cel mai bun pana acum mi s-a parut mapmyride, spune cam pe unde ar incepe catararile mai mari, lungimea si panta lor si de ce categorie sunt, dar nu-mi sunt suficiente.

Cand ma uit la profilele astea prezentate in turul frantei, imi dau seama ca asa ceva m-ar ajuta (cel putin psihic) mult mai mult decat hartile clasice. Daca as sti ecat ce ma asteapta pe traseu as putea aborda mult mai bine catararile.

Are cineva idee cu ce sunt facute profilele astea, un site un program ceva?

Sau cu ce se pot face cat mai real. atat bikemap-ul cat si map myride, nu sunt atat de exacte si mi se pare ca dau si unele erori, mai mici sau mai mari

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Salut,

Din google maps sau bikemap poti sa exporti track-ul. Dupa export il poti incarca in Google Earth (aplicatie stand alone) si ai acolo si profilul (show elevation profile).

Sper sa ajute.

Andrei

PS Merge si in Garmin Connect unde ai si o functie de corectie a profilului de elevatie functie de pozitie.

intr-adevar la garmin iti da o elevatie mult mai buna si de o acuratete mult mai mare, dar din ce observ eu iti da elevatia doar atunci cand faci traseul, dupa ce l-ai salvat nu ti-l mai arata, ceea ce e un mare inconvenient.

Nu vad unde este functia de corectie a profilului.

cat despre incarcat in google earth, poti da mai multe detalii, eu am o harta pe bike map, dar nu stiu cum sa o incarc pe google earth

din bikemap exporti in .kml (buton dreapta sus "gps export"). Dai jos Google Earth (este free, desigur) si cu open deschizi fisierul KML, o sa iti placa :).

Succes.

Intrebarea mea este daca exista un soft pt android care sa iti arate, pe langa traseul pe care il urmezi, si profilul acestuia. Sa stiu pe teren cand urmeaza o catarare, sau cat mai am pana in punctul maxim de altitudine.

Da domne, rau e sa fii nestiutor, cu sapa in cazul meu.

sa-mi zici unde ne vedem sa-ti dau berea si mai ales ce marca preferi.

cam asa arata si harta si profilul

Imagine postată

O intrebare as mai avea, se poate scrie pe profil niste cote, adica direct acolo in program, ca asta nu gasesc.

adica in loc sa-l bag in vreun paint si sa scriu ca fraierul de mana si sa arate ca naiba, mai bine as cauta o optiune care sa poate sa faca asta direct din google earth

se poate modifica in profil sa arate la km, din 5 in 5 km, sau ceva de genul asta.

eu caut, dar nu prea ma descurc de niciun fel. in proprietati nu prea ma ajuta deloc

asta cu cotele nu am gasit-o, m-am uitat si acum un pic. Pe de alta parte, gridul te ajuta mult, poti sa ai un print pe ghidon si sa pui computerul pe 0 la distanta cand pleci. In felul acesta vei stii tot timpul unde esti si ce este in fata...

da asta fac si eu acum, adica imi printez un printez profilul si il iau cu mine.

din pacate mapmyride-ul mi-a facut-o ieri, cand credeam ca s-a terminat catararea, conform graficului, atunci a inceput partea cea mai grea. asta fara nicio eroare de masura sau ceva de genul asta.

era mai folositor distanta de dat mai i detaliu, din 25 de km mi se pare cam mare, iar caroiajul e facut mai bine pe orizontala decat pe verticala

Intrebarea mea este daca exista un soft pt android care sa iti arate, pe langa traseul pe care il urmezi, si profilul acestuia. Sa stiu pe teren cand urmeaza o catarare, sau cat mai am pana in punctul maxim de altitudine.

Ar fi asta.

profilmh.jpg

un profil foarte misto facut de http://www.mapmyride.com

mi se pare foarte profesional si pe un traseu mai scurt stii aproape exact unde incep cataraile si cand mai ai si momente de respiro.

altcineva mai stie sau a mai descoperit ceva intre timp?

Poti sa-ti iei bikemapul dupa tine...

301puuh.jpg

Folosesc mapmyrun să înregistrez turele. Prima tură, toate au fost bune şi frumoase. Am convertit workout-ul în .tcx şi l-am urcat pe strava*.

Acu` nu mai vrea nici cum să se lase convertit în .tcx, zice ”Unfortunately your workout does not contain any time series and cannot be exported.”

Pe mapmyride.com la workout-urile problemă, îmi zice ”no splits and graphs available for this workout". Ştie cineva de ce nu-mi mai înregistrează datele respective?

*Nu folosesc direct aplicaţia celor de la strava pt că-mi trasează nişte linii drepte în loc de traseu.

Un site interesant pe tema asta: http://cycleroute.org/

mi se pare superbun, testez de o ora si sunt incantat...foarte rapid si mult mai exact in calculul altitudinii cumulate ca altele de acest gen

Ma bucur ca va e de folos postarea mea, e adevarat ca sezonul e pe sfarsite... dar stai! Tocmai il planificam pe urmatorul, nu-i asa?!? :D

eu sunt multumit cu aplicatia STRAVA ( www.strava.com ).

dak ai si un iphone sau un garmin, eu zic k merita!

Edited by MaC®
cf. regulamentului se recomandă evitarea scrierii folosind sh, tz, k, etc

Reactivez un topic destul de vechi... Ce alte site-uri recomandati pentru construirea de rute?

Ridewithgps isi face treaba bine