Sign in to follow this  
dragosb

Probleme shimbator Shimano Tourney

Recommended Posts

Minunatul meu FB este echipat cu Shimano tourney (megarange). In ultima vreme toate bune si frumoase pe primele 3 pinioane, cum ajunge pe al 4lea deja nu mai este aliniat si are tendinta sa sara pe 5. Se poate rezolva cumva sau solutia este sa il schimb? (da stiu, ar trebui cu totul, dar nu dispun de finante momentan)

Minunatul meu FB este echipat cu Shimano tourney (megarange). In ultima vreme toate bune si frumoase pe primele 3 pinioane, cum ajunge pe al 4lea deja nu mai este aliniat si are tendinta sa sara pe 5. Se poate rezolva cumva sau solutia este sa il schimb? (da stiu, ar trebui cu totul, dar nu dispun de finante momentan)

cauta pe forum despre reglajele la un schimbator...megarange=))

stiu care e treaba cu reglatul... tocmai asta spun, sta reglat pe bucati. Daca il reglez a.i. sa stea bine pe 4 nu mai sare de pe 1 pe 2

Din experienta, daca Tourney este reglat pentru pinioanele 4/5/6/7 va face niscava figuri pe 1/2/3 si invers 8-). Multa rabdare si tutun. In plus, verifica daca au joc stanga-dreapta rotitele, s-ar putea sa fie nevoie sa le strangi mai bine. Si nu in ultimul rand, daca incerci combinatii de genul foaie mare - pinion mare nu va schimba cum trebuie.

Si ca sa ai randament maxim cu el foloseste combinatiile urmatoare (presupunem ca ai 7 pinoane):

- foaia mica - pinoanele 1/2/3

- foaia medie - pinioanele 3/4/5/6

- foaia mare - pinioanele 4/5/6/7

jacsu, Shimano Tourney Megarange tot schimbator e ca si celelalte, nu e osie de caruta ;-).

Din experienta, daca Tourney este reglat pentru pinioanele 4/5/6/7 va face niscava figuri pe 1/2/3 si invers 8-). Multa rabdare si tutun. In plus, verifica daca au joc stanga-dreapta rotitele, s-ar putea sa fie nevoie sa le strangi mai bine. Si nu in ultimul rand, daca incerci combinatii de genul foaie mare - pinion mare nu va schimba cum trebuie.

Si ca sa ai randament maxim cu el foloseste combinatiile urmatoare (presupunem ca ai 7 pinoane):

- foaia mica - pinoanele 1/2/3

- foaia medie - pinioanele 3/4/5/6

- foaia mare - pinioanele 4/5/6/7

jacsu, Shimano Tourney Megarange tot schimbator e ca si celelalte, nu e osie de caruta ;-).

serios?

@dragosb - iti recomand sa treci pe ceva mai bun, de la deore in sus, sa scapi de astfel de probleme f enervante

[...]verifica daca au joc stanga-dreapta rotitele, s-ar putea sa fie nevoie sa le strangi mai bine.[...]

Cea de sus la Shimano are joc, asa-i modelul ;-).

Inca o tura de reglaje in dimineata asta. Nu mai bag 1 leu in panarama asta de FB, cand o sa pot o sa o schimb cu totul.

creizi, nu fac combinatii d-astea extreme ;)

Rotitele sunt curatate si stranse, am avut in vedere si aspectul asta...

:confused:

Oricum, multumesc pt sfaturi.

Cea de sus la Shimano are joc, asa-i modelul ;-).

http://sheldonbrown.com/gloss_i-k.html#jockeypulley

The upper pulley on a rear derailer. This is the pulley that actually guides the chain from one sprocket to another. Shimano jockey pulleys are designed with a "Centeron®" mechanism that allows a small amount of sidewards motion to compensate for imprecise index adjustment.

cred ca i-am dat de cap pana la urma, dar pana nu ies cu ea pe strada am retineri...

Daca ai rezolvat problema, sa ne spui ce si cum ca sa ramana de referinta si pentru altii ;).

m-am jucat cu tensiunea din cablu si b-tension screw si am mai slabit putin de tot surubul rotitei de sus pentru un joc ceva mai mare (sper sa nu raman fara ea pe drum 8-) )

Sunt cel mai incepator dintre incepatori. Mi-am luat o bitza inainte sa dau de acest forum fain. Dar sa speram ca se poate indrepta situatia.

Am cumparat un cross credo cadru din aluminiu, cu 690ron. Cam ieftin la prima vedere. La prima folosire (acasa bineinteles, nu la magazin) a inceput sa sara lantul de pe cele doua role de sub schimbatorul spate. Trebuie alt schimbator de spate sau se poate regla? Va multumesc, si ma bucur ca v-am gasit.

BIne ai venit !

Trebuie reglat (probabil arunca lantul prea in lateral fata de cel mai mic pinion), nu schimbat.

Da o cautare pe forum si ai sa gasesti topicuri unde este explicat.

Din pacate, alegerea ta (bicla) nu a fost cea mai fericita, ca fiabilitate. Ai grija de ea si nu o duce pe drumuri prea denivelate (accidentate), ca sa te poata tine cat de cat.

Noroc !

Daca e noua oricum ar trebui sa te duci cu ea la prima revizie gratuita, ca sa nu pierzi garantia. Cu ocazia asta iti fac aia toate reglajele si nu-ti mai bati tu capul.

Totusi pentru cultura ta generala este bine sa iti insusesti si modul de reglare pentru ca te vei mai lovi de proble cu reglajul schimbatoarelor.

Va multumesc, maine ma duc direct la service. Am reglat schimbatorul de la cele doua suruburi ca sa nu treaca lantul peste pinioane dar tot degeaba (nu-i de mine, tb mai multa experienta).

Cand lantul se afla pe foaia mare si pe pinionul mare imediat lantul intra intre rotita (rosie) si camasa de sub schimbatorul spate. Sper sa nu fie stramba camasa.

Am cautat pe forum dar aceasta problema nu am mai gasit-o, de aceea am deschis un topic nou.

Va multumesc

N-ai cautat ce trebuia :))

Combinatiile foaie mare - pinion mare si respectiv foaie mica - pinion mic sunt distrugatoare pentru transmisie.

Bicicleta nu are "n" viteze (unde n = nr. pinioane x nr. foi) :)

Trebuie sa combini pinioanele si foile in asa fel incat sa indoi lantul cat mai putin, respectiv foaie mica - primele 3 pinioane mai mari, foaie mare - ultimele 3 pinioane mai mici, foaie medie - pinioanele din centru.

Scuze ca ma bag peste topicul tau dar am si eu o problema cu schimbatorul de pinioane, tot shimano tourney. La urcarea unui deal am schimbat treptate de pe foaia doi pe foaia unu apoi am retrogradat treptat pana la pinionul 2 din 7. Cand sa urce lantul pe primul pinion (cel mai mare) se agata in schimbator, deraiorul se da peste cap si lantul se incurca ff rau in schimbator. Problema este ca schimbatorul a suferit daune destul de mari, s-a strambat destul de rau, chiar si rotitzele. Acum atinge de spite si nu isi mai face treaba deloc. Nici nu mai poate sa tina lantul pe pinioane, orice dintre ele. Bicicleta am carat-o pe sus pana acasa. Ce pot sa fac? As putea sa indreptat cumva schimbatorul, sa-l repar? Sau trebuie inlocuit? Multumesc!

Cel mai probabil trebuie inlocuit. La modelul ala scapi ieftin intre 35 si 50 de lei in functie de model (ala cu "scripete" pt cablu e mai scump - nu stiu cum se cheama "tehnic") si de locul de unde il cumperi.

La urcarea unui deal am schimbat treptate de pe foaia doi pe foaia unu apoi am retrogradat treptat pana la pinionul 2 din 7

Ai schimbat foaia cand erai pe la pinioanele 4-5 presupun, sau ? :))

Schimba mai intai pinioanele, pana pe la 2-3, apoi foaia.

Nu mai ti minte exact dar cred ca am schimbat foaia la pinionul 3 apoi i-am dat pinionul 2 si cand sa-i dau si 1 s-a dus.. Am vazut ca e 40 lei un schimbator. Se schimba relativ usor sau treb sa ma duc la un service? Nu am mai schimbat niciodata unul dar nu sunt antitalent.. prind repede.

http://www.playbike.ro/categorie.php?id_categorie=76&pag=1&ordonare=PretAsc

Care e diferenta intre TX si TY? Pe care il recomandati din cele 5?

Pai .. e un surub care tine schimbatoru', si unu' care prinde cablul. Plus cele de reglare, gasesti tutoriale pe forum sau pe Googu :O)

Probabil trebuie sa dai si roata jos, daca ai urechea la Tourney cum e si la mine (caz in care cred ca vei desface urechea si apoi vei desprinde schimbatoru' de ea).

L-am dat jos pe cel vechi si o sa comand unu azi. Nu a fost nevoie sa dau roata jos. A trebuit in schimb sa tai galma aceeasi de la capatul cablului ca nu iesea din schimbator. Si sa demontez si rotitele sa pot scoate lantul. Singura problema ar fi cu lantul pe care nu stiu cum sa-l montez pe noul schimbator fara sa-l desfac rotitele. Voi cauta si pe youtube niste tutoriale.