Sign in to follow this  
dragosb

Probleme shimbator Shimano Tourney

Recommended Posts

Lantu' se desface de la o veriga - fie cu presa de lant (nu da boltul afara de tot, ca nu-l mai bagi in za), fie cu ceva gen powerlink.

"Galma" nu-i problema, eventual ar fi fost recomandabil sa decapezi si sa cositoresti sarmele in zona taieturii ca sa nu se desfaca, dar nici asa nu-i mare bai.

Salut newzy, daca ai stricat un shimano tourney inseamna ca ti-ar trebui ceva mai de calitate, nu? Din cate am inteles, tu vrei sa cumperi unul din aceeasi gama. Daca am ineles bine, atunci e gresit. Daca nu, iertare. :P

Mnah, sa nu ne pripim.. merg cu un tourney de 5 ani :D (pe 7 pinioane)

Nu-i cel mai stralucit, nu stiu daca se mai fabrica, dar atat timp cat nu-l omori si te obisnuiesti sa schimbi vitezele "cu subtilitati", isi face treaba :P

Si.. daca restul bicicletei nu "merita" mai mult, nu vad rostul unei schimbari dramatice.

Si.. daca restul bicicletei nu "merita" mai mult, nu vad rostul unei schimbari dramatice.

Da, iti dai seama cum ar arata pe un DHS (sa zicem) un deore pe pinioane cu un fratior tourney pe foi... :P

Nici eu nu cred ca merita luat ceva mai rasarit. iar ca sa te duci la un acera mai inseamna cateva sute de mii in plus (nu stiu exact cat costa acera).

Asa un pas in plus poa' sa merite. Dar m-as indoi ca sichimbatoru sa fie cea mai slaba veriga din tot ansamblul :P

Despre problema de la care am plecat pe acest topic: am fost la service in Brasov (ca pe Valea Prahovei nu gasesti) cu bicla si pana nu s-a intervenit cu surubelnita si cu patentul la camasa rotitelor de sub schimbator nu s-a rezolvat. Acum merge bine. Dar la urmatoarea defectiune o sa-i schimb schimbatorul.

Se verifica ce se spunea la topicul Bicicleta de 1.000 lei si anume ca daca (in cazul meu) o bicicleta de 700 ron are cadru Al si suspensie pe spate ceva este in neregula.

Succes

Daca a fost nevoie de un astfel de "reglaj" cu patentul si surubelnita inseamna ca schimbatorul a fost cel mai probabil indoit la transport.

Acuma daca tot ai dat banu pe ea foloseste-o pana simti ca vrei sa treci la nivelu superior :) Totusi nu o forta ca nu rezista. Foloseste-o asa batraneste...

Bicicleta mea este cea din semnatura fara suspensie spate cu schimbatoare shimano sis index si jante duble. Am dat pe ea acum un an jumate 7mil. Iar un update de schimbator ar insemna sa schimbi si manetele, nu mai zic de schimbatorul de foi. Deci cam nu as avea sens. Adevarul este ca am tras de ea in ziua aceea destul de rau, teren ff accidentat, deal vale, am innebunit schimbatoarele mai ales ca am si umblat la ele incercand sa le reglez cat mai bine. Sper sa reusesc sa-l reglez pe cel nou cat mai bine si sa fiu mai atent cum schimb pe viitor. Adevarul e ca am vazut si schimbatoare la 4mil deci imi dau seama ca al meu nu e cel mai stralucit. Gamalia de la cablu o voi inlocui probabil cu un nod dar nu am gasit clema aceea de pe lant unde se poate desface. Alta modalitate nu exista doar sa-l desfac?

Pai mai mult ca sigur ca nu ai prindere rapida pe lant.

Ia o presa, ca nu-s infiorator de scumpe alea mai de pe vapor. Vezi sa nu dai afara de tot stiftul, ca altfel slabe sanse sa-l bagi la loc.

Sunt nou-venit pe acest forum si incepator in ale bicicletelor. Am o bicicleta MTB Rich de vreo 20 de zile. Cand am fost la un service pentru o revizie mi-a spus ca schimbatorul e blocat, anume nu schimba foile. Am observat ca trece de pe prima pe a 2a foaie si inapoi, dar nu trece pe a 3a.

Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi, va rog?

Detin tot un schimbator Shimano Tourney.

La ce service te-ai dus? De frigidere sau de televizoare?

Schimbatorul are doua surubele L (low) si H (hight). Cu ele se limiteaza cursa in jos L sau in sus H. Orice mecanic sau biciclist incepator ar trebui sa stie asta. Dezfiletezi putin surubul H, si ai rezolvat problema.

Probabil aia vor sa-ti ia bani pentru un schimbator nou.

De asemenea, asigura-te ca nu-i nimic altceva ce il retine din a-si face treaba.

Am mai vazut totfelu' de aberatii in materie de camasi de cablu pe bicle d'astea, gen camasa cu ranforsare spiralata la cablul de schimbator (adica d'alea pentru cablul de frana), eventual a carei ranforsare e smulsa din camasa undeva pe traseu datorita lipsei capatului metalic.

In caz ca se intampla asa ceva si la tine (daca nu-i totusi varianta descrisa de Lucian), achizitioneaza niste camasi de cablu pentru schimbatoare (au ranforsarea orientata longitudinal, respectiv se comprima mai putin; difera si diametrul canalului / cablului intre cele de frana si cele de schimbatoare).

E mult mai usor sa montezi (si sa demontezi) un schimbator de pinioane scotand doar rotita de jos, pentru ca practic aia tine lantul. Daca te uiti la cum calca lantul, el trece peste rotita de sus si prin spatele rotitei de jos. Asa ca scoti rotita de jos, treci lantul prin spatele ei, o pui la loc, infiletezi surubul si gata schimbator montat. Iti trebuie doar un imbus sau surubelnita in functie de cum e surubul acela. Si daca tot dai rotita jos sterge-o un pic cu vaselina sub saibele alea metalice ca sa reduci uzura, da nu pune prea multa ca o sa prinda jeg si o sa scartaie.

Am gasit si o poza mai reprezentativa ca se vede cum trece lantul:Imagine postată

Spor.

Am incercat problema cu cele 2 suruburi H (high) si L (low), si maneta schimbatorului nu se misca de nicio culoare. Am fost la service la veloteca si baiatul mi-a spus ca schimbatorul e blocat.

Killer_fan imi recomanzi sa demontez si sa remontez schimbatorul? Si E-1 daca poti sa-mi dai un link cu un magazin sau o camasa care ti se pare de calitate.

Killer_fan imi recomanzi sa demontez si sa remontez schimbatorul? Si E-1 daca poti sa-mi dai un link cu un magazin sau o camasa care ti se pare de calitate.

nope. nu era referitor la problema ta. tu n-ai rotite la schimbatorul de foi. Acolo totul se bazeaza pe frecare. In cazul tau, daca ti-a zis baiatul acela ca e blocat ia-ti altul compatibil si ai rezolvat-o.

E-1 daca poti sa-mi dai un link cu un magazin sau o camasa care ti se pare de calitate.

Ar trebui sa gasesti pe la orice magazin de biciclete, preferabil nu reprezentatza FB /DHS / etc. Nu trebuie neaparat sa fie "ultimul racnet", doar corecta.

Cateva magazine gasesti aici http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/953-magazine-echipament-in-bucuresti/page__view__findpost__p__230845

Dar verifica in prealabil daca chiar asta e problema, altfel pierzi timpul degeaba :)

Am o bicicleta cu acelasi Shimano Tourney si nu merge sa trec pe foaia 3. La service mi s-a spus ca schimbatorul este blocat. Se poate face ceva in afara de inlocuirea schimbatorului?

Aici era vorba de schimbator de pinioane.

Cel de foi curata-l si unge-l pe la articulatii, poate îl deblochezi. Daca nu vrei sa-l schimbi, mergi numai pe doua foi.