Sign in to follow this  
kosty91

Face click-uri la pedalare

Recommended Posts

Doar cand pedalez intr-un anumit ritm sau cateodata la intamplare, cloncane/face click-uri atunci cand pedalez. Pedalele le-am rotit individual si nu fac niciun zgomot. Ma gandesc ca e de la butucul pedalier. Cum procedez sa il desfac si sa-l gresez? Specificatiile biclei pe net spun ca monoblocul este pe rulment. Cum il desfac?

Trebuie sa te duci la un service.Stiu (am avut si eu aceeasi problema) ca-ti trebuiesc niste unelte speciale ca sa-l scoti de acolo.

Si uneltele alea care ar fi? Vreau eu sa repar, chit ca invat pe bicla mea, chiar imi place sa bibilesc si ma murdaresc.

Au un cleste mai special cu doua chestii la varfuri cu care scoate monoblocul (nu stiu exact cum se cheama).

Monoblocul se scoate cu o cheie pentru monobloc care arata la unele modele asa:

Imagine postată

Daca ai butuc cu rulmenti externi, foarte probabil ca se scot cu o cheie de genul asta:

Imagine postată

Cel mai bine e sa vezi exact ce model de butuc ai (sau macar orientativ din ce categorie e, eventual arata-ne o poza) si sa cumperi cheia potrivita pentru el in functie de a) sfaturile cuiva de pe forum dupa ce vede poza sau b) ce gasesti pe google cand cauti "[model butuc] removal tool".

"Cleste mai special cu doua chestii la varf" se foloseste la extragerea cupelor de la butucii pedalieri cu cupe, ax si bile separate (standardul vechi). Si si acolo depinde mult de modelul cupelor, la unele modele ai nevoie de niste chei fixe de dimensiuni ciudate. Nu orice butuc pedalier e monobloc. Monobloc e ala dintr-o singura bucata. De-aia se cheama monobloc.

Foarte probabil este un BB-UN26 de la Shimano, sau in orice caz un monobloc pe patrat. Cam asta ar fi combinatia cheie - monobloc.

Imagine postată

As zice ca in proportie de 99% ai nevoie de o cheie de genul asta. Te duci la un service si ceri o cheie de monobloc pe patrat. In proportie de 99% o sa-ti fie buna. Dupa ce-l dai jos, te duci si cumperi altul cu aceleasi dimensiuni (sunt 2 dimensiuni : latimea intre cupe - in general 68 mm - si lungimea axului). Cheia n-ar trebui sa coste mai mult de 20-30 lei daca nu-s hoti cei de la magazinul de unde o cumperi, iar un monobloc nou costa vreo 30-40 lei (un Shimano BB-UN26 sau ceva echivalent).

Zgomotul ar mai putea proveni de la butucul spate, caseta de pinioane, lantul uzat, grupul de pinioane defect, etc...

Eu iti recomand sa incerci prin eliminare toate variantele...

Cat despre achizitionat diverse prese si chei speciale pt demontat monoblocul, lantul, pinioanele, etc, eu am ales sa nu investesc bani in asa ceva ci sa ma prezint la un mecanic. Mai multe invat vorbind cu el decat dand singur cu capul...

PS: Si eu sunt fan de bibilit si murdarit...asa ca mi-am pus quick-release pt lant si self extractor la angrenaj pt a scapa de povara uneltelor speciale.

Daca faca zgomot la FIECARE pedalare, deci ritmat, periodic, da, trebuie "biblit" putin, nu neaparat schimbat. Daca face asa din cand in cand, poatef i altceva. Fi-miu are un astfel de neuzer de 24 insa, si s-a slabit acel butuc dupa vreo 100 km, pe care l-am strans si acum e ok.

Azi am fost la o tura de ~60km si dupa ce am dat pe lant cu un lubrifiant industrial Kemtek parca, nu a facut niciun zgomot.

E mai mult decat sigur lantul. Uzat fiind, lungimea lui totala s-a marit, pasul zalelor nemaipotrivindu-se cu pasul pinioanelor sau foii de angrenaj.

Astfel, in functie de cadenta in care pedalezi, forta cu care apesi, etc, la un moment dat, lantul incaleca pe un dinte al pinionului si apoi cade in spatiul dintre dinti. Si de aici zgomotul care apare cand si cand, la intervale neregulate.