Recommended Posts

Dupa multe incercari de a regla deraiorul spate am observat ca nu era de fapt aliniat corect , adica urechea era putin stramba . Nu am vrut sa trag de deraior , asa ca l-am desfacut si am bagatincet o cheie inelara pe ureche si am tras f putin , dar indeajuns incat sa cedeze urechea , mai precis s-a rupt exact de la filetul deraiorului . Eu ma gandesc ca ar fi fost putin crapat sau ca avea o problema mai veche , altfel nu-mi explic cum a cedat atat de repede .

Problema este ca nu am vazut nicaieri o ureche originala pentru cadru Red Bull MTB Alteam . Urechea seamana mult cu cea din poza , care am gasit-o la Maros , dar este simpla , in timp ce la mine la bicla este dubla , adica este si pe partea exterioara si pe partea interioara , cu 3 gaurele mici pt suruburi . Nu cred ca se poate "suda" urechea veche , ca este rupta exact pe jumatatea filetului deraiorului , apoi si daca se sudeaza este probabil f. greu sa se sudeze perfect drept .

As putea sa folosesc unul simplu sau sa adaptez unul ? Ceva idei ?

Daca are cineva o astfel de ureche sau are vreuna compatibila , va rog sa-mi dati de stire : 0722.22.08.84 . Sper sa nu se supere nimeni , am pus si la bursa anunt de cumaprare , dar ma gandesc ca nu citesc prea multi si nu este o problema prea usor de rezolvat .

1. pune poze cu urechea ta

2. sa-ti fie invatatura de minte, cand indrepti urechea nu se da deraiorul jos, bagi un imbus de 5 in surubul deraiorului si tragi usor de imbus.

iei o placbanda de grosimea ureghi rupte.....si daca esti meserias cu ceva scule o faci tu .

daca nu te pricepi.....cumperi alta.

Pune poze cu urechea rupta, nu cu una care ti se pare ca seamana. (l.e. a postat si Pinkbike acelasi lucru :) )

Contacteaza-i pe cei cu Schaltauge, poate iti ofera un inlocuitor.

Azi mai trec pe la 2 firme cu cadrul in masina , ca sa stiu daca merge vreunul . M-am uitat pe acel site , sper sa reusesc sa gasesc unul compatibil la vre-o firma din Bucuresti . Pe net exact pt a mea nu gasesc , pe site-ul producatorului nu sunt si componente de genul asta .

Poze am facut cu mobilul , diseara in functie de timp , voi posta pozele .

2. ... cand indrepti urechea nu se da deraiorul jos, bagi un imbus de 5 in surubul deraiorului si tragi usor de imbus.

Imbus in prinderea deraiorului pe ureche. Checked.

Tragi de imbus?!?? Cum vine asta?

Nu îl tragi afară din șurub... folosești capătul lung al cheii Allen (vorbim aici de Inbus în formă de L) pe post de pârghie.

• Upvote 1

iei o placbanda de grosimea ureghi rupte.....si daca esti meserias cu ceva scule o faci tu .

Si daca tot te-ai pus pe treaba iti faci si un cadru si niste pedale. De ce sa reinventam roata ?!

Plus ca in primul rand urechea e din aluminiu ca sa cedeze prima la impact. Nu se rupe cadrul sau deraiorul, se rupe o piesa de 30lei.

:)) :)) ,ei nici chiar asa.......da io urechea asa am facuto acu 4 zile.

Mai atasez si eu o resursa posibil utila in gasirea de urechi pt. cadre: http://derailleurhanger.com/index.htm

M-am uitat deja pe majoritatea site-urilor si nu este . Nici pe chainreaction ...

Ieri am luat vre-o 6 magazine si cu cata usurinta spuneau la telefon ca au de toate , atat de repede se desumflau cand vedeau problema . Am ajuns intr-un final la Bebe si s-a intamplat cam la fel . Omul destul de ocupat , dar cu multa bunavointa . M-am riscat pana la urma si am luat o ureche care ar semana pe o parte ( o am vazusem si la alte magazine ) , adica exteriorul sper sa-l fac sa mearga dupa pilirea a 1 cm dintr-un "umar" si in rest ar trebui sa mearga ok . Pe interior trebuie sa rup ,interiorul de la vechea ureche si sa o montez cu suruburi . Per ansamblu totul trebuie sa mearga , dar asta se va intampla dupa mult chin si munca .

Daca este cineva care are atelier sau scule acasa ... sunt dispus sa dau bere / bani si ce mai e nevoie pentru ajutor . M-am resemnat ca se gaseste pe undeva o ureche originala ...

Din cate stiu eu nu prea sunt recomandate urechile facute la strung. Nu ca ar fi slabe, ba chiar dimpotriva, sunt prea dure si in caz de nevoie nu se rupe urechea ci cadrul.

Ia legatura cu cineva cu o freza, ti-o poate copia la nivel de micron, desi nu e nevoie.

In ceea ce priveste duritatea, daca o faci din acelasi material, nu trebuie sa-ti faci griji de asta.

dai'o cuiva sa iti faca una noua si mai solida dupa aia rupta

Din cate stiu eu nu prea sunt recomandate urechile facute la strung. Nu ca ar fi slabe, ba chiar dimpotriva, sunt prea dure si in caz de nevoie nu se rupe urechea ci cadrul.

NU am cui , daca aveam pe cineva care sa stiu ca poate face asta , o rezolvam . Eu cred ca se duce naiba deraiorul decat cadrul ... dar nici rigiditatea asta nu este o problema , ci faptul ca nu am pe nimeni care sa se ocupe de asta .

Am facut pozele , imediat ce fac rost ca cablu pt mobil , pun pozele .

Va multumesc pentru sustinere si ajutor . In continuare daca cineva stie pe altcineva care poate face asa ceva , astept oferte !

Eu am un coleg si prieten care se ocupa cu asa ceva, insa nu stiu daca are timp sa ti-o faca. O sa-l intreb in seara asta cand iesim la tura zilnica de 40km si iti spun deseara.

Aici gasesti o multime de urechi : http://www.schaltauge.com/. Daca nu o gasesti pe a ta, trimite-le poze cu urechea si s-ar putea sa ti-o gaseasca ei. Eu asa am rezolvat cu o ureche pe care nu o gaseam niciunde. Se poate plati cu cardul si trimisul in Ro este 5 euro.

Am reusit acum sapt. trecuta sa o rezolv . Am luat o ureche de cadru care semana si am rezolvat-o cu un bomfaier si pila . Mi-am zapacit mainile dar dupa o ora jumatate arata foarte bine si aproape identic cu originalul . Partea interioara a urechii de cadru am taiat-o de la fosta ureche . Am dat apoi cele 3 gauri in care se prindeau suruburile si am pus 3 surubele care intrau prin cele 3 gauri prin distantier , prin cadru si prin urechea de cadru . Surubelele le-am taiat exact la nivel cu cadrul si florile suruburilor le-am luat putin la pila , cat sa nu incomodeze nicaieri .

A iesit perfect , functioneaza perfect .

Costuri : 35 ron urechea asemanatoare , restul munca si bere rece la mine si tata . :D

Duminica am facut deja vre-o 50 de km prin oras si e totul ok . Ma bucur ca am rezolvat-o ca imi strica ziua cand o vedeam in fiecare dimineata desfacuta :(( . Acum e vesela si zburda sub mine :D . Schimba impecabil , asa ca ma bucur ca nu am schibmat ca prostu schimbatorul spate , care e XT si functioneaza impecabil .