Sign in to follow this  
rellutzu

Fuge saua

Recommended Posts

Sau mai corect ar fi : Saua aluneca in spate pe sine.

Am o cursiera cu un cadru o idee(1cm) mai mare decat ar trebui(sau mai bine zis fata de pozitia mea de confort), motiv pentru care mut saua un pic mai in fata.

EI bine saua nu sta in loc, ci aluneca, incet dar sigur(pe parcursul a cateva zile) inapoi in spate.

Pana acum am incercat :

- Strangerea la maxim a surubului care fixeaza tija pe sinele seii. Am rupt pana acum 2 astfel de prinderi si tot nu am rezolvat problema.

- Infasurarea unei benzi de hartie adeziva(pt constructii) pe sine. Alunecarea este incetinita, dar se produce in final, cateva zile mai tarziu.

Mentionez ca nu-s chiar genul de ciclist tipic, la cele 100Kg ale mele.

Mno, care aveti ceva idei, sunteti bineveniti sa vi le exprimati!

Multam!

banuiesc ca prinderea se face doar pe partea dreapta (liniara) a sinelor, nu unde sunt indoite.

@dr_p

Poate fi prinsa si de curbura? Ma indoiesc.

@adrian2010

Un pic prea scump.

Cred ca am sa dau niste stifturi de sudura ori pe clestii tijei ori pe tijele seii, astfel incat sa nu mai alunece.

Mai e o problema. Tija mea de sa e una de o grosime atipica(cadrul e un Peugeot). Deci nu o sa pot folosi o astfel de tija cu prindere in 2 puncte.

Cu Loctite nu am incercat.

Poate fi prinsa si de curbura? Ma indoiesc.

Si eu :D Dar ai fi surprins cate solutii "ingenioase" gasesc unii.

Incearca sa iei la smirghel fin tijele seii si interiorul clemei de fixare. Adica suprafetele care aluneca. Asta daca esti sigur ca prinderea se face chiar pe tije si nu s-a deformat cumva clema astfel incat sa nu mai preseze tare pe ele, oricat de strans ar fi surubul.

Salut. Am si eu o problema asemanatoare si am zis caut o solutie aici pentru a nu mai deschide alt topic. Problema mea este ca zimtii de la tija si zimtii de la placuta de aluminiu care prinde saua sunt foarte tociti, si oricat as prinde de tare surubul, tot aluneca. Am incercat o fixare cu silicon, dar dupa cateva zile a inceput sa se miste iar. Daca aveti vreun sfat sau sugestie, sunt binevenite:) 

In mod normal nu o poti strica. Nici daca nu ai mai tinut in mana o pila pana acum. Dar amu cine stie... :D Ideea este sa intri cu pila pe urmele santurilor vechi nu mai mult de 0,5 - 1 mm. 

Mai bine cumperi alta tija. Chiar daca reusesti se refaci santurile nu o sa reziste mult.

O varianta mai brutala ar fi sa inlocuiesti surubul original cu unul mai lung cu cap hexagonal. Pui si o saiba dedesupt si il stringi cu cheia fixa pana iese zeama. In combinatie cu noile santuri sculptate cu pila s-ar putea sa mai tina o vreme.

nu stiu daca ajuta surubul, oricat de tare as strange, tinde sa alunece in sus, varful de la sa ridicandu-se. O sa incerc cu pila, daca nu merge o sa schimb tija cu totul.

Ia vezi daca iti place una din tijele de aici:

https://plus.google.com/photos/104226766942444260715/albums/5674212776562403585/5857812490794676194?banner=pwa&authkey=CO_yserM2tjKiQE&pid=5857812490794676194&oid=104226766942444260715

prima e 27.2, a doua e 26 si ceva, ca nu vad clar. dar e cam urata (cu nuca)

edit: moka

Edited by dr_p

Nu stiu ce marime are tija mea. O sa vin in weekend sa facem ghidonul si daca e ma uit si de tija atunci daca e. Iti multumesc pentru ajutor, o sa ma prezint cu o bere :)