moldo89

Babele

Recommended Posts

Salut baieti, ma tot uit pe bikemap dupa niste trasee pt urcat la Babele cu bicicleta. Vroiam sa va intreb de unde e mai bine de plecat: din Sinaia sau Busteni ( din Busteni nu stiu pe unde). Cei care ati mai fost imi puteti spune cat ati facut pana sus si cum v-ati intors? ati avut timp sa va intoarceti cu bicla sau cu telecabina. Nu sunt incepator , pot sa urc intr-un ritm acceptabil,dar zona in care ma dadeam eu era Predeal-Rasnov si vreau sa incerc alte rute.

Daca aveti ceva sfaturi, traseu va sunt recunoascator. Poate chiar ne strangem mai multi dupa Maratonul Vinului....

Multumesc

Din Busteni pe Valea Jepilor, dar iei bicicleta in spinare, la fel pe Jepii Mari (unii cica ar fi coborat pe acolo, nu recomand) sau telecabina. Singurul drum pe platou este din Sinaia, din pacate asfaltat in cea mai mare parte, prin Saua Dichiu. Ar mai fi ceva de la Cota 1400 pana sus in platou, dar nu stiu cat de practicabil este cu MTB-ul in urcare. Este folosit pt. downhill acel traseu, baietii urca cu gondola.

Din Busteni, adică pe Jepi, nu poti urca pe bicicletă.

Uite o ruta din Sinaia, din care cel putin 22 Km sunt asfaltati. La coborare poti alege varianta Piatra Arsa - Poiana Stanii - Sinaia, sau Cota 2000 - Drumul vechi de Cota - Sinaia.

http://www.bikemap.net/route/1601442#lat=45.382875123001&lng=25.477367031555&zoom=12&maptype=satellite

Pe jepi am mers dus intors la pas, nu ai cum sa mergi cu bicla pe acolo, sau cel putin nu eu.

Si din Sinaia dupa cei 22 km de asfalt cum e? banuiesc ca trebuie sa mergi cu cauciucuri de munte chiar daca prima portiune e pe asflat nu?

Ms de raspunsuri.

Si la coborare pe unde trebuie sa ma intorc pt Piatra Arsa- Poiana Stanii-Sinaia? e dificil? e ok pt xc?

Si din Sinaia dupa cei 22 km de asfalt cum e? banuiesc ca trebuie sa mergi cu cauciucuri de munte chiar daca prima portiune e pe asflat nu?

Ms de raspunsuri.

Si la coborare pe unde trebuie sa ma intorc pt Piatra Arsa- Poiana Stanii-Sinaia? e dificil? e ok pt xc?

Nu pun nici un fel de probleme. Ai grija sa nu fii surprins de furtuna cu fulgere in zona de platou! Nu as cobori pe Piatra Arsa-Poiana Stanii, este un traseu dificil chiar si la picior! Este doar o poteca cu praguri pe alocuri, nu trebuie sa gresesti prea mult sa ajungi in râpă! Nu este traseu de XC! Poate ar trebui mai multa reponsabilitate cand se recomanda astfel de trasee, e genul de loc in care poti sa o mierlesti si fara sa fii pe bicicleta!

Avand in vedere ca e vorba de Bucegi, cu peste 2000m altitudine, evident ca poate fi periculos. Dar traseul propus de mine este mult mai accesibil decat Jepii, se poate face cu bicicleta fara mari probleme, la caborare.

Nu stiu ce recomandari se asteapta aici... Probabil sa se stea acasa in fotoliu, ca-i mai sigur...

Mai nu e vorba de stat acasa, ideea e ca eu vreau sa fac asta ca si antrenament pentru urcare in principiu si vreau sa am timp sa ajung inapoi inainte sa se intunece...O sa merg sa fac tura si apoi o sa ma orientez daca incerc treaba cu Poiana Stanii. Oricum ar fi pe jepi nu ai cum sa mergi cu bicicleta nici la dus nici la intors.....adica sunt prea putine zone ca sa cari bicla dupa tine....

Mai stit alte urcari dinastea sustinute pe Valea Prahovei?

Eu am facut traseul Sinaia - Poiana Stanii Regale - Piatra arsa, pe jos,cu piciorul. Sunt de aceasi parere cu florin75, nu mi se pare un traseu lejer de XC, mai degraba de DH si AM. (dar asta e parerea mea, de incepator, si ma refer mai ales la portiunea Piatra arsa - Poiana Stanii ). Portiunea pe care poti urca/cobori lejer ar fi Poiana Stanii-Sinaia, ori pe traseul marcat banda albastra ( vezi link ) , ori pe drumul ( circulat intens de masini in week-end ) care leaga drumul spre cota 1400 de Poiana Stanii. Atasez si un link, unde o sa gasesti ceva poze de pe acest traseu, pentru a-ti face o parere mai buna ( cu observatia ca uneori in poze nu ne dam seama de panta reala a terenului,ori de marimea bolvanilor/pietrelor)

Linkul este : http://magiamuntelui.blogspot.ro/2010/05/cabana-piatra-arsa.html ( in partea a 2-a ---> marcaj banda albastra)

Eu am facut traseul Sinaia - Poiana Stanii Regale - Piatra arsa, pe jos,cu piciorul. Sunt de aceasi parere cu florin75, nu mi se pare un traseu lejer de XC, mai degraba de DH si AM. (dar asta e parerea mea, de incepator, si ma refer mai ales la portiunea Piatra arsa - Poiana Stanii ). Portiunea pe care poti urca/cobori lejer ar fi Poiana Stanii-Sinaia, ori pe traseul marcat banda albastra ( vezi link ) , ori pe drumul ( circulat intens de masini in week-end ) care leaga drumul spre cota 1400 de Poiana Stanii. Atasez si un link, unde o sa gasesti ceva poze de pe acest traseu, pentru a-ti face o parere mai buna ( cu observatia ca uneori in poze nu ne dam seama de panta reala a terenului,ori de marimea bolvanilor/pietrelor)

Linkul este : http://magiamuntelui...iatra-arsa.html ( in partea a 2-a ---> marcaj banda albastra)

multumesc mult pe raspuns. Este asa cum zici tu. o portiune acceptabila pt bicicleta dar si una care necesita mai multa tehnica si cursa mai mare a furcii ( din pct meu de vedere). Daca exista doritori sa faca traseul uzual, pe drum mai incolo ,haideti sa mergem impreuna...

Weekend-ul care vine vreau neapărat să dau o tură la munte. Probabil o să mai fiu cu un amic. Ideea e că nu prea vrem să ne băgam la ceva hardcore în ale urcatului şi aş fi preferat să începem cu o coborâre. Precizez că sunt destul de noob în ale muntelui, nu m-am dus deloc cu bicicleta până acum (ruşine să-mi fie, ştiu! ). Vreau să cobor ceva care să-mi încânte şi ochii dar nu prea vreau să stau cu morcovul pe coborâri :). Dacă urc la Babele pot coborî întreg cu un hardtail ? Sau am nevoie de skill^2? :) Sugeraţi-mi altceva dacă se poate, mai uşor? Sinaia?

Sau dacă plănuiţi careva să mergeţi şi vreţi să mă luaţi şi pe mine... :D

Mulţumesc anticipat.

De la Babele coborare usoara pe platou, pana spre Piatra Arsa, iar apoi ai asfalt pana in Sinaia.

Weekend-ul care vine vreau neapărat să dau o tură la munte. Probabil o să mai fiu cu un amic. Ideea e că nu prea vrem să ne băgam la ceva hardcore în ale urcatului şi aş fi preferat să începem cu o coborâre. Precizez că sunt destul de noob în ale muntelui, nu m-am dus deloc cu bicicleta până acum (ruşine să-mi fie, ştiu! ). Vreau să cobor ceva care să-mi încânte şi ochii dar nu prea vreau să stau cu morcovul pe coborâri :). Dacă urc la Babele pot coborî întreg cu un hardtail ? Sau am nevoie de skill^2? :) Sugeraţi-mi altceva dacă se poate, mai uşor? Sinaia?

Sau dacă plănuiţi careva să mergeţi şi vreţi să mă luaţi şi pe mine... :D

Mulţumesc anticipat.

cel mai bine cred ca ar fi sa mergi pe la Cabana Susai cu plecare fie din Predeal fie din Azuga. De acolo poti cobora pe mai multe trasee si poti sa testezi furca noua :))

Daca mergi la babele si inapoi o sa stai pe sosea.

De la Susai poti cobora in Predeal prin padure9 foarte fain si destul de usor), in Azuga sau pe Drumul lui Ceausescu prea Valea Azugii

vad ca tu vrei sa urci invers nu? si sa cobori pe unde se urca de obicei? cum e urcarea? se poate pedala sau o car mai mult dupa mine?

Coborarea e cea de pe sosea nu?

Pana la Piatra Arsa drumul este accesibil masinilor.

De la Piatra Arsa pana la Babele se urca pe un drum accesibil. Aici cred ca mai sunt zone in care se merge pe langa bicicleta.

De la Babele pana la Hotel Pestera e o zona scurta cu pietre mari care se pot evita daca mergem pe langa traseu, pe iarba.

De la Hotel Pestera e drum pietruit si asfalt.

Mai multe nu stiu despre traseu.

Astept sfaturi si pareri din partea celor care cunosc zona.

Masina mea nu are suporti de bicle, dar incap doua in portbagaj; greu ,dar incap.

Putem merge cu masina (a mea sau a ta daca ai) sau cu trenul.

Eu prefer trenul in ideea ca poate ne stangem mai multi.

baieti eu o sa fiu la munte de joi cred. Voi la ce ora vreti sa plecati din Sinaia ca poate reusesc sa vin si eu...?

Daca plecam cu IR 1745 ajungem la 07:54 (pleaca din Bucuresti la 06:15). Cred ca plecam din Sinaia pe la 8 jumate 9.

Urmatorul IR e la 7:10 si ajunge in Sinaia la 8:45.

Cu masina tot cam pe la ora asta ajungem (8-9).

Ora nu este batuta in cuie. Ramane sa o stabilim impreuna.

Eu l-am acut de cateva ori pana sa asfalteze partea de coborare. De la cota 1400 pana la 2000 sunt cateva portiuni scurte de push-bike dar in rest este ciclabil.

Dati si voi un punct de intalnire in sinaia, poate reusesc sa ajung si eu

se incumeta cineva la traseul asta? eu as vrea sa il fac vineri.

http://www.bikemap.n...26&lng=25.48629

In principiu ne intalnim in fata garii Sinaia la 8:00.

Acum sa vedem pe cine putem conta ca vine.

Ca sa nu mai deschid inca un topic pe aceeasi tema, se poate cobori decent pe bicla de la Omu la Padina?

As incerca sambata un traseu: Saua Dichiu - Babe - Omu - Padina - Bolboci - Dichiu. A mai incercat cineva?

Shine: http://florin83.blogspot.ro/2009/07/o-tura-scurta-pe-platoul-bucegilor.html . Se pare ca pana la vf. Omu sunt portiuni unde impingi bicicleta. Se recomanda traseul de masina de la Piatra Arsa pana la Babele.

Aici traseul pe care l-am propus: http://www.kerucov.ro/articol_vizualizare_text.php?artcod=146

"Coborarea spre Pestera este dificila chiar si pe langa biciclete, bolovanii se misca la fiecare pas".