moldo89

Babele

Recommended Posts

cred ca am gasit fix ce voiam eu aici: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2458-planificator-ture-pe-langa-brasov/page__st__40

Doar ca eu o sa plec din Dichiu si nu din Sinaia. Singura bucata pe care nu o cunosc e cea dintre Omu si Padina (care pare cea mai grava). Am facut-o cu piciorul, dar nu imi mai aduc aminte prea mult din ea. In rest, celelalte bucatele le cam stiu asa in mare... Daca o sa fie vreunul dintre voi pe-acolo sambata, ne vedem. Daca nu, nu. Cat o fi o Cola la Omu? :D

Cola la Omu -> 6 lei

Ciorba 10 lei iar Fasole + carnate 16 lei

Apa tot 6 lei asa ca mai bine cola :))

Iar pe bicla bucata dintre Omu si Padina este cam greuta de coborat. Iar de urcat nu prea merge decat pe langa bicicleta.

am mers anu trecut sinaia - saua dichiu-piatra arsa-babale-padina-bolboci-saua dichiu. soseaua era asfaltata pana la saua dichiu, anu asta cred ca au ajuns la piatra arsa, dar n-am fost, nu stiu sigur. de la babele la padina e destul de urat sa cobori pe bicla, nu as mai merge pe acolo.

http://bikescapade.c...-prin-buceg

blogul lui adi - buttihead, cateva poze, cea cu bicla in spate e de pe coborare.

pai de la babele am coborat pe primult traseu marcat care ne-a iesit in cale, crucea albastra daca tin bine minte. intrebasem cabanierul de la babele si spusese ca se coboara ok cu bicicleta :))

cand am ajuns jos am observat un drum forestier paralel cu traseul nostru, dar nu stiu de unde pleaca.

au fost cam 45 min de coborat pe langa bicla sau cu ea in spate

Drumul ala duce la o stana, merge o vreme paralel cu drumul de picior Pestera-Omu, nu ajunge la Babele.

Salut.

Am doua variante pentru miine (duminica):

1. Sinaia Cota 1400 - Piatra Arsa - Saua Dichiu - Cuibu Dorului - Sinaia Telegondola (34 km)

2. Cota 1400 - cota 2000 - Piatra Arsa - Babele - Piciorul Pietrei Arse - Poiana Stanii Regale - Sinaia (25 km)

Pret special la telegondola pentru biciclisti: 6 lei/persoana

Intilnirea pe la 10:00 la baza telgondolei

16 grade cu cer innorat, ploaie dimineata pana la 6:00 si seara dupa 18:00 (meteoblue.com), sau 19 grade cu cer innorat, ploaie pe la 9 dimineata si pe la 3 dupa-amiaza (accuwather.com)

Daca sunteti interesati de una dintre variantele de traseu, va rog sa postati aici.

Pai ai exclus singura portiune ciclabila 100% sinaia->cota1400 care pe drumul vechi este foarte frumos.

Pe 1 si 2 mai am sa fiu la Sinaia si vreau sa fac cel putin o plimbare. Ma gandesc la Sinaia Cota 1400 - Piatra Arsa - Saua Dichiu - Cuibu Dorului - Sinaia Telegondola (v. trei posturi mai sus link-ul spre harta).

In cele doua zile urcarea cu telegondola e la jumatate de pret.

Daca mai e cineva interesat, il rog sa posteze aici. Poate ne strangem macar trei. Vremea se anunta buna.