Rubyca

2012.08.11 - Babadag XC

Recommended Posts

Imagine postată

Pentru a doua oara, Triton Sport si Constanta Cycling Team te asteapta la singurul concurs de mountain bike din sud-estul Dobrogei. Aflata la a doua editie, competitia se va desfasura pe data de 11 august 2012, in localitatea Babadag, judetul Tulcea, la o distanta de 80 de kilometri de Constanta.

Iata 4 motive ca sa participi:

1. iti testezi abilitatile de mountain biker in padurea de la Babadag, pe o distanta de 30 km / 45 km;

2. finalul de sezon fiind aproape, aceasta este printre ultimele o c a z i i ca sa demonstrezi cat de bine te-ai antrenat tot anul;

3. vei fi premiat pentru performanta ta si vei participa la o tombola la care poti castiga o bicicleta si multe alte premii;

4. vei cunoaste si vei lega prietenii cu alte persoane la fel de pasionate de ciclism ca si tine.

Site-ul concursului il gasiti aici.

Iarasi vor exista discutii asupra categoriilor de varsta mai ales cei care au 20, 30, 40 ani ca nu vor sti la ce categorie se incadreaza!

Cred ca e vorba de varsta pe care o ai in ziua cursei... :) 19,99999sau 20,00001 Cei care serbeaza ziua la babadag ,sunt buni de cinste...

• Upvote 2

Salut publicitatea facuta acestui concurs pe forumul ciclism. ro! anul trecut doar putina lume a stiut de acest concurs,am participat intr-o zona specific dobrogeana pe care nu o cunosteam si nu mi-a parut rau. Cu siguranta voi veni si anul acesta,prietenii din Constanta fac categ. +50. Fiind un fel de circuit cu siguranta ca Ioana Simen va fi prezenta cu aparatul sau ptr. poze de buna calitate. Ptr cei care zic ca e departe le pot zice ca marea e aproape si oricum concediile sunt in desfasurare,te duci la mare cu un ocol pe la Babadag,simplu,nu?

Mosule nu iti mai ajung medaliile. Dupa ce la Azuga le-ai tras-o acum vrei sa fii si campion la mosi in Dobrogea. Greu cu tine taicutule.

• Upvote 2

Sa vezi comedie,a doua zi e cursa de la rinca,cea cu peripetii de anul trecut. Grea dilema,vreau la amindoua dar cum sa procedez ca elicopterul il am la revizie...la babadag sunt prietenii de la Constanta basca categ.+50. La Rinca e Paringul,se urca la 2140 m, imi pune cineva o vorba buna la Tiriac sa-mi imprumute elicopterul sau sa ma dau lovit in aripa si sa ma duca elicopterul smurd-ului?astept sugestii.

Categoriile sunt ex. 20-30 si 30-40. Cine are exact 30 ani, unde intra? Oricum matematic e gresit :-)

O alta intrebare : nu am voie cu Big.Nine ???

Cine are fix 30 intra la dat bere ,cum am zis eu mai sus .

BIG NINE ? cine e?

Mosule nu iti mai ajung medaliile. Dupa ce la Azuga le-ai tras-o acum vrei sa fii si campion la mosi in Dobrogea. Greu cu tine taicutule.

Ca sa ma dau zglobiu,nu medaliile nu-mi mai ajung ci ...fomeili,nah! nu mai scap de pensionare,ce mazarica cu pomenile lui ci cezarica cu...

Iar a luat-o mosul pe ulei la 12 noaptea [-O<

Stii tu... Prietenul meu de anul asta... in regulament scrie ca poti sa participi exclusiv cu mtb roti de 26.

Categoriile sunt ex. 20-30 si 30-40. Cine are exact 30 ani, unde intra? Oricum matematic e gresit :-)

O alta intrebare : nu am voie cu Big.Nine ???

Buna! O sa modificam in curand categoriile de concurs, astfel incat sa fie corecte. Daca ai 30 de ani te vei inscrie in categoria 30-39 :) In cursul zilei de astazi le vom modifica.

Legat de a doua intrebare a ta, doar bicicletele de 26" sunt acceptate la concurs, fiind o competitie de mtb. Speram sa poti veni totusi la concurs, cu o bicicleta potrivita! :D

Dar cele cu roti de 29 inci sunt tot mtb-uri.

Imagine postată

Bine punctat :)

Si sunt incluse in regulamentul UCI.

Legat de a doua intrebare a ta, doar bicicletele de 26" sunt acceptate la concurs, fiind o competitie de mtb. Speram sa poti veni totusi la concurs, cu o bicicleta potrivita! :D

Unii sunt ramasi raaaauuuu in urma... Mai cititi si voi o revista, mai dati o geana pe internet, mai vedeti si voi ce scrie pe http://www.uci.ch - mai ales ca sunteti si magazin de biciclete, cam inadmisibil pentru cineva care vinde biciclete in 2012 sa abereze asemenea ineptii.

Nu mai vorbim ca in primul post scrie de Tulcea ca e in sud-estul Dobrogei @-)

Schimbați-vă categoriile la magazin atunci, ce caută abominația asta cu roți de 29'' la XC-Hardtail?

BIG NINE ? cine e?

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Asta-i, normal ca nu-i da voie.

Daca vine Laco cu BigNine vii si tu coane cu BigMig ,sa vedem ce mai au de zis.

• Upvote 1

Puteti veni si cu ciclocrosul ca n-o sa va dea nimeni afara din start, baietii sunt la inceput si nu se prea pricep...

Pai tu de ce esti acolo Veterinare? Ar fi imposibil sa nu te auda daca vorbesti mai tare.

• Upvote 1

Pai tu de ce esti acolo Veterinare?

Nu. Eu fac parte din AS.Constanta Cycling Team si aceasta un mai apare la "organizator". Dar pot da sfaturi si sa ajut la organizare daca mi se cere.

Eu ma bazam pe experienta echipei de anul trecut... <):)

Da' de ce-i zice "ultima evadare"? E ceva nasol pe traseu? Eram curios... Ca ma gandesc ca in mijloc de august nu se incheie sezonul de concursuri....

Da' de ce-i zice "ultima evadare"? E ceva nasol pe traseu? Eram curios... Ca ma gandesc ca in mijloc de august nu se incheie sezonul de concursuri....

Probabil a fost dat "copy-paste" la site-ul de anul trecut cand concursul a fost pe 27 Septembrie...

Vreau sa cred ca organizatorul acorda toata atentia organizarii si nu comunicarii pe siteuri.

Anul trecut a fost foarte bine, acum prea multe "probabilitati". Vom veni si vom vedea.

Buna!

Standardul pentru participarea la concurs cu mountain bike cu roti de 26" a fost stabilit in urma consultarii regulamentului Federatiei Romane de Ciclism.

Am hotarat, insa, sa dam curs sugestiilor voastre si sa permitem accesul si celor cu roti de 29". Acest lucru va fi prevazut in scurt timp si in regulamentul competitiei disponibil pe site-ul www.biciclete.ro/babadagxc. Suntem dispusi si bucurosi sa ascultam si parerile altora, atat timp cat sunt pertinente, pentru ca doar asa putem sa evoluam si sa producem un impact pozitiv in lumea ciclismului.

In ceea ce priveste organizarea competitiei, va asiguram ca totul se va derula mult mai bine decat anul trecut. Nu trebuie sa va faceti griji decat pentru urcarile si coborarile care i-au cam epuizat pe cei de anul trecut :)

Guest
This topic is now closed to further replies.