Sign in to follow this  
mesersmith

Dureri foarte mari in partea din fata a talpilor

Recommended Posts

Azi am facut 100 km in care am fortat putin si din pacate, cand fortez, imi amortesc foarte tare degetele de la picioare si partea talpii de langa ele, in locul in care apas pe pedala.

Vreau sa va intreb daca e o chestie care se intampla oricui sau daca e o chesti de tehnica si daca eu gresesc undeva.

Ma gandesc ca ar fi vorba si te tipul de incaltaminte si ca incaltamintea dedicata isi are rolul ei.

Stie cineva daca scap de amorteli si dureri daca mi-as cumpara pantofi de ciclism dedicati?

salutare ai putea sa pui si tu o poza cu pedalele pe care le utilizezi? durerile pot fi provocate de mai multi factori si /sau cumulati: pantofi (incaltaminte)cu talpa moale si/sau pedale proaste

Intr-adevar, pedalele sunt niste gunoaie dupa parerea mea.

Seamana cu astea, dar parca nu sunt chiar asa. Mi se pare ca ale mele au marginea aia neagra putin mai groasa.

deci din cauza asta te dor picioarele , cred ca si cumulata cu pantofii pe care ii ai ,ar fi bine daca la drumurile mari ai folosi pantofi adecvati de ciclism si ai schimba pedalele cu unele spd

Multumesc pentru raspunsuri. Saptamana viitoare cred ca ma duc sa-mi iau niste pantofi specifici.

Pana sa-ti achizitionezi pantofi de ciclist plus pedalele aferente, incearca sa folosesti o pereche de pantofi sport cu talpa cit mai tare/rigida. Ceva gen trekking.

Probabil îți amorțesc degetele (și) din cauza presiunii la care supui nervii ce trec printre oasele tarsiene spre degete. Poți reduce/controla acest lucru prin încălțăminte adecvată, mai lată, potrivită pentru spațiul necesar piciorului tău. Din păcate, pantofii SPD sunt de regulă foarte strânși pe picior; ar fi bine să te informezi în detaliu despre care modele sunt construite pe un calapod pentru picior mai lat.

Eu am niste dureri in talpa, in partea de mijloc, ca niste arsuri cand pedalez mai tare. De la ce ar putea fi?