Sign in to follow this  
xcore

Prima bicicleta

Recommended Posts

Va salut,

Ma numesc Alex sisunt din Bucuresti.

Planuiesc de ceva timp achizitionarea unei biciclete de cursa. Scopul maret este acela de a face, la un moment dat, cursa Bucuresti - Tg Mures.

Cu efortul sunt obisnuit. Sunt amator de patinaj viteza - cursa lunga (pe bulevarde bineinteles ... unde altundeva)

Dupa o documentare initiala am gasit aceasta bicicleta:

http://bike-online.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2574&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=22

Cum credeti ca este alegerea considerand ca oricum depaseste bugetul cu ceva.

Multumesc

Salut!Bicicleta este cam veche (anul de fabricatie)dar nu asta ar fi o probema desi la banii astia poti sa iei ceva comparabil dar mai de actualitate, ci marimea bicicletei trebuie sa te preocupe,din fotografie eu cred ca este o marime mica dar cel mai bine este sa intrebi si sa te innformezi ce marime ti se potriveste.Cat despre cursa Bucuresti - Tg Mures nu vreau sa te descurajez dar este aproape imposibil de realizat fara sa te opresti o noapte undeva la jumatate,am spus aproape imposibil pentru ca daca te ambitionezi si te antrenezi cativa ani atunci poti macar sa incerci sa vezi cat rezista organismul tau.

Avand in vedere ca pana la Tg. Mures sunt cam 330km,si cu masina e cam greu sa-i faci,dar cu bicicleta.

Baiatu` n-a specificat daca intr-o zi sau mai multe. Oricum e o tura destul de grea,eu am venit de la Tg Mures la Bucuresti si mi s-a parut greut, mai mult se coboara ,dar in sens invers e si mai greu. Cel putin pana la Predeal urci ( 140 km )

Madalin96 nu mai da omule sfaturi, daca te stii varza stai cuminte in banca ta.

bicla la prima vede pare bine echipata, dar daca te uiti mai cu atentie vezi o linie 3x9, deci f veche, cel putin la 105 s-a trecut pe 10 pinioane de cativa ani buni, deci ..., in rest echipare 105+ultegra e foarte buna, greu mai gasesti asa ceva in banii astia.

rotile, ca de obicei sunt praf in banii astia.

eu zic sa nu te rezumi doar la una, mai ales suna si vezi daca au marimea potrivita pt tine

"Avand in vedere ca pana la Tg. Mures sunt cam 330km,si cu masina e cam greu sa-i faci,dar cu bicicleta.":Care e sfatul din aceasta propozitie?

Salut,

Uitati va rog de cursa. Hai sa cumparam bicicleta mai intai. Cred ca asta ar fi ordinea fireasca a lucrurilor. Va rog sa imi recomandati un bestbuy in 3500 lei.

Cursa o voi face .... candva am spus. Evident ca vreau mai intai sa ma obisnuiesc cu efortul s.a.m.d.

Pt o astfel de tura bicicleta n-ar trebui sa aiba mai mult de 9 kg, iar componentele pot fi din gamele ieftine si bune ca Shimano 105 sau Campagnolo Veloce, adica nici ce-i mai ieftin, dar nici ce-i mai scump. Ideea e ca bicicleta sa functioneze ireprosabil, lantul sa fie uns, franele sa fie de incredere si per ansamblu aceasta sa fie confortabila.

Cu un pic de ambitie, ceva mai multa odihna, antrenament si alimentatie buna, dar si suficienta pasiune, traseul poate fi realizat chiar si intr-o zi. Cu o medie de 25 km/h, cei 350 km se parcurg in 14 ore. Sa zicem ca sunt necesare 4 ore de pauza (desi sunt foarte multe) traseul ar putea fi facut in 18 ore...iar cum o zi are 24 de ore, tot mai raman 6 ore de rezerva. Diferenta de nivel pe tot traseul este de aprox. 2500 m, cam cat un Transfagarasan de la nord la sud (~100 km), asa ca un ciclist cu bulane sanatoase poate sa dilueze si amestece cei 2500 m+ de-a lungul a 350 km fara nici o problema.

350km nu sunt nici multi si nici grei de facut cu masina, mai ales cand soseaua e buna si asfaltul fara gropi. La o medie de 50 km/h sa stai 7 ore la volan si alte 3 in pauza nu trebuie sa reprezinte o corvoada pt un sofer sanatos si cu experienta.

330 cu masina sunt putin. Eu ma plimb destul prin tara si 250 km de la Brasov spre Moldova (pe Oituz) ii fac fara pauza, in 4h. Cam orice drum pana in 200 km il faci cu masina fara pauze prin tara, deci despre ce vorbim noi aici? Unde-i greutatea in a conduce 300 si ceva de km cu masina si mai apoi, ce relevanta are asta in discutia despre bicicleta.

300km pe sosea se pot face fara probleme daca omul se antreneaza pt asa ceva, are forma fizica f. buna si stie sa-si dozeze efortul.

Nu e greu drumul cu masina. Deloc. Am avut magazin acolo si faceam drumul dus intors odata la doua saptamani. Ma trezeam la 6, mergeam dupa marfa si pe la11 plecam spre mures. iar la 9-10 seara eram inapoi acasa.

Asfalt foarte bun. L-am facut si in 4 ore jumate. Ideea este sa nu prinzi aglomerata valeaa prahovei.

De unde imi recomandati sa cumpar bicicleta?

De unde imi recomandati sa cumpar bicicleta?

daca stii exact masurile care iti trebuiesc o poti cumpara de oriunde, adica si de pe un site online-preferabil de afara, unde sunt mult mai multe oferte, demne de luat in calcul, mai ales iarna daca nu ai asa graba mare.

Cel mai bine ar fi sa o iei de undeva de unde o poti si proba un pic, sa vezi cum te simti pe ea si daca masura ti-e potrivita.

Ce am înțeles eu la #1: avem un patinator de cursă lungă (pe aleile orașului), care dorește să plece din Buc. să ajungă la Tg.Mureș probabil la o primă tură lungă și pe o biciletă nouă și neprobată în trafic real.

Eu îi doresc succes pentru ducerea la bun sfărșit a aventurii și să nu întâmpine probleme deosebite pe traseu !

• Upvote 1

Bravo ciomby. Esti un ironic. Cel mai tare. Sunt convins ca lumea a ras foarte mult.

Simplul fapt ca nu am detaliat majestatii tale planurile mele nu inseamna ca nu am gandit nimic.

Incearca sa lasi deoparte comportamentul de buric al pamantului crescut in puf.

In alta ordine de idei:

Am mers pe role peste 40km viteza sustinuta. SI singur si in grup. Daca esti necunoscator, pentru role distanta de maraton este una considerabila si, ca efort, se compara cu cea de alergare.

Planuiesc sa incep cu antrenament in parcul Izvor (alee circulara cu asfalt bun si foarte libera seara) pana cand voi reusi sa parcurg distanta de 100 km fara probleme si fara pauza (cat o dura atata o dura).

Apoi ca un al doilea pas planuiesc sa fac Bucuresti-Ploiesti sa vad cum ma simt. Apoi treptat sa cresc distanta.

Nu am spus niciodata ca o sa cumpar bicicleta si a doua zi merg la Mures. Departe de mine gandul ala.

Nu stiu cum va evolua treaba dar, la acest moment asa am gandit-o

Mai mult, daca citesti cu atentie am si specificat ... candva in viitor. Asta poate sa insemne si peste 3 ani.

Momentan vroiam sa fiu consiliat in legatura cu alegerea bicicletei.

Multumesc pentru ironii. Voi cauta sfaturi in alta parte. In afara de 2-3 raspunsuri am primit doar critici ironii si replici deloc ajutatoare.

Cat despre mersul pe role, simplul fapt ca eu nu pot sa merg pe DN nu ma face inferior tie. Mai mult, iti garantez ca ai dublu grasime pe pulpe si gambe fata de patinatorul cu care discuti

• Upvote 1

Oh, si apropo. Chiar daca planuiam sa fac treaba asta precum un semi-retardat puteai sa ma atentionezi intr-un mod frumos. Nu sa alungi membrii noi de pe forum.

Am tinut sa precizez ca sa inteleaga pufuletu lu mama.

@xcore: Din planul tau de antrenament eu as recomanda sa excluzi partea cu parcul Izvor, te vei plictisi foarte repede dand cercuri pe acolo si nici nu vei obtine experienta necesara rularii in trafic. Mai bine incepi cu drumul spre Giurgiu, nu trebuie sa-l faci din prima pe tot, si e foarte ok, ai banda aia de urgenta pe care mergi linistit, nederanjat de masini sau alte vehicule. Mai sunt si alte variante pe langa Bucuresti, prin satele din imprejurimi care au sosele acceptabile pentru cursiere. Oferta de cursiere e slabuta pe la noi, dar poti comanda si online de la magazine care livreaza in Romania. Ideea ar fi sa incerci sa testezi totusi din oferta de pe la noi, mai ales daca nu esti familiarizat cu tipul acesta de bicicleta. Bafta!

Xcore, si eu iti recomand sa nu incerci sa faci antrenamente pe distante scurte, te vei plictisi imediat.

Eu fac in fiecare zi cate cel putin o tura in jurul orasului in lungime de 40km si tot mi se pare plictisitor s-o fac pe a doua pe acelasi traseu.

In ceea ce priveste bicicleta, eu mi-am luat o cursiera ieftina de la un magazin din Ruse, dar tot acolo poti gasi si biciclete mai scumpe si cu componente de calitate.

Nu stiu ce pretentii ai, dar ai un link aici cu cateva modele cu diferite preturi si dotari. Eu am preferat sa cumpar o bicicleta pe care s-o pot vedea, pipai, mirosi.

Nu am preferat biciclete second hand, mai bine una mai ieftina, dar noua.

@xcore - un prim criteriu pentru alegerea unei biciclete ar fi inaltimea ta; in functie de ea vei fi nevoit sa alegi si marimea cadrului. Asta e una din chestiile esentiale! Informeaza-te prima data bine si nu te arunca cu banul inainte la prima bicicleta iesita in cale. Cum zicea si cineva mai sus, ar fi bine sa vanezi oferte si de pe site-urile din afara unde ai mai mari sanse sa gasesti biciclete bine echipate la un pret ok. Dar mai intai eu propun sa te documentezi nitel despre partea tehnica a unei cursiere. Sa incepi sa cunosti grupurile de piese ale celor 3 mari producatori(shimano, campagnolo, sram) + restul detaliilor. Un research de genul asta va dura nitel timp, dar eu zic ca se merita ca sa stii ce cumperi. Daca ai nelamuriri intreaba aici pe forum si s-o gasi cineva capabil sa raspunda :)

Salut,

M-am documentat ceva. asta este si motivul pentru care am ales cursiera aia. Am vazut ca dotarile sunt ok in pretul ala. Problema se pune la marimea cadrului bineinteles. Nu am exclus-o din discutie si bineinteles ca atunci cand faceam comanda ceream unul pentru mine. Am inteles ca la 192 ai mei mi-ar trebui marimea 61- 63 si intre ele sa o aleg pe cea pe care ma simt cel mai bine .

Daca nu ai mers mai mult pana acum pe bicicleta, sau cel putin pe cursiera eu iti sugerez din toata prostia mea sa o probezi inainte.

Cel mai bine ar fi daca ai gasi pe cineva (cam de aceeasi inaltime) sa ti-o imprumute o zi, chiar doua.

Sau sa mergi la un magazin si sa probezi una, desi marimi asa de mari, de regula, nu prea gasesti in stoc.

Tabelele alea sunt doar orientative, multi producatori au tabele lor separate, care se potrivesc si nu prea cu restul tabelelor.

la ~3500 cat e bicicleta aia gasita de tine, vei gasi maxim o echipare tiagra, net inferioara aceleia, dar si bicicleta e de acum 6 ani si tehnologiile sau schimbat destul de mult si nu cred ca au fix marimea cadrului pt tine..

cauta mai mult pe site-uri externe, asta e parerea mea. sunt mult mai multe oferte atractive acolo, decat poti gasi aici. Ca dovada TVA-ul, la noi mai mare cu 5%, deci de afara poti avea o reducere de 5% instantanee. sa nu mai zic de perioada iernii cand fac lichidari de stoc si poti prinde oferte foarte bune.

Daca vrei mai multe sfaturi, vino si cu mai multe intrebari la obiect.

Cat despre antrenament, e alta mancare de peste, se poate compara si cu alergatul, probabil si cu rolele, aici chiar nu ma pricep, dar principalul e achizitionarea bicicletei.

Spor.

Ce am înțeles eu la #1: avem un patinator de cursă lungă (pe aleile orașului), care dorește să plece din Buc. să ajungă la Tg.Mureș probabil la o primă tură lungă și pe o biciletă nouă și neprobată în trafic real.

Eu îi doresc succes pentru ducerea la bun sfărșit a aventurii și să nu întâmpine probleme deosebite pe traseu !

Un exemplu de așa nu pe forum. Dacă nu scriai, filozof ramaneai