Rubyca

2012.08.05 - Banat Mountain Bike Maraton - Gărâna - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Imagine postată

BMM nu are nevoie de nici o prezentare. Unul din cele mai vechi maratoane de MTB din țară ajunge în acest an la a 8-a ediție.

Toată lumea știe că la început de august Gărâna ne primește cu brațele deschise. O zona extraordinară care merită vizitată și un maraton la care trebuie să fiți prezenți.

Site-ul concursului vă așteaptă cu alte informații și înscrieri.

• Upvote 1

Desi e la "dracu'cu carti" fata de Giurgiu, nu pot rata acest maraton de referinta, sunt citeva in rromanica pe care nu le pot rata, indiferent de costuri. Anul trecut la +46 am ratat loc 3 la sub un minut parca, din cauza unei rataciri in grup de cca 15 minute. Geaba m-au premiat ca mosul concursului, geaba m-au pomenit pe la Romania actualitati(auzit la radio in apropiere de Craiova,a doua zi) gustul amar nu mi-a trecut nici acum.Ambitiosul papa rock(tataia rock) vrea sa indrepte lucrurile anul asta, daca nu...cum am zis pe la alte postari, inseamna ca sunt slab. Apoi,vreau sa ma reintorc pe acelasi traseu ca anul trecut,pe clisura Dunarii spre Orsova, cu abatere pe Ciucarul Mare sau pe la pestera Ponicova de linga Dubova, raiul frontieristilor din anii 70(in trecerea frontierei spre yugoslavia si occident,daca reuseai sa ajungi la pestera fara sa te prinda granicerii erai ca si trecut , sau...reversul medaliei, glontul tras de granicerii ce ne aparau de dusmani, cica...pai erai dusman daca vroiai sa te cari din raiul comunist.

Ps. Pentru cei tineri carora li se pare ceva de neconceput azi cind ne plimbam in "ioropa"doar cu "bolentinu". In 1970 cind am fost incorporat in armata la graniceri,la Orsova,am vazut multe...apoi concitadinul Cristoi,comandant de vas ,intr-o carte scrisa,pomeneste de cei impuscati sau taiati de elicea vaporului...cind incercau sa fuga din raiul comunist.

In acest we,am facut ambele trasee (race/maraton),si se prezinta foarte bine,si din cele spuse/confirmate de organizatori,nu sunt modificari ale traseelor.

Totusi vreau sa mentionez,si asta pentru traseul maraton,cam in jurul km 50-55,(coborare zona Golet) este o cobarare destul de periculoasa,si asta datorat unui torent/viituri,ce a adus foarte multi bolovani,si trunchiuri de pomi,si este dificil de stat pe bicicleta.Desigur,acum ma refer,la experienta pe care (nu) o am eu,:)

M-am bucurat sa aud ca se organizeaza si anul acesta!Vin cu cea mai mare placere! :mtb:

Pentru a ajunge din Caransebes sau Resita (unde opreste trenul) in localitatea in care se tine concursul mai exista alte optiuni confirmate/testate, exceptand mers pe bike cei 30 km (trenuri locale particulare, maxi taxi care ar prelua si pasager si bike etc)? Ipoteza este ca as veni cu trenul din Bucuresti.

Tkx

Buna,nu prea ai nici o optiune din Resita,din cate stiu eu.Insa as putea sa ma interesez daca gasesc loc pentru tine+bicla la o masina cu baietii care pleaca de aici.

Eu abia astept sa merg. Era pe lista mea de facut sa vizitez Garana, si ma gandesc sa stau cateva zile.

Deocamdata as pleca cu trenul, si ca sa nu stau toata ziua de vineri in tren, ar merge de joi noaptea cu sosire vineri dimineata.

M-as caza la cineva in gazda sau chiar cu cortul si Vineri Sambata si Duminica, trasee de bicla si baie in lac daca o fi destul de calda apa (chiar si daca nu e). As sta chiar inca cateva zile si dupa, dar depinde daca mai vrea cineva :)

M-as baga la traseul lung de 80 ca sa iau tricoul negru, dar iar ajung la finish dupa premiere si nu mai vreau, asa ca probabil la 50 ...

Eu raman in fiecare an 1-2 zile dupa concurs, imi cade chiar la inceput de concediu. Daca mai sunt amatori de ture ma bag si eu. Numai sa nu avem ghinion cu vremea.

Bine c-ai scris, ca am uitat sa ma inscriu si sa platesc :)

Asa mi-am adus aminte.

In sfarsit am prins si eu BMM-ul!

Dupa anii trecuti in care l-am ratat fiind plecat din tara in concediu, anul asta am reusit!!!!

Si ma bucur ca am facut-o, mi-a placut mult traseul (Hobby)

Organizarea a fost buna, se vede ca nu e prima editie :)

Totusi, mi s-a parut ca un mic centru tehnic ar fi fost de bun augur, sa ai de unde sa cumperi o camera, ulei, etc.

Muzica a fost buna, si in timpul concursului si in cele 2 seri de dinainte.

Per total as zice ca a fost un weekend excelent, si ca sper sa prind si la anul BMM-ul

Felicitari organizatorilor! Frumoasa zona, traseu bine marcat (30km unde am fost eu), la punctele de aprovizionare gaseai de toate.

PS: @Metall: muzica a fost buna in timpul concursului, eu am prins AC/DC - Highway to hell si la start si la sosire :))

• Upvote 1

Căteva poze făcute de mine:

https://picasaweb.go...gCNK11L37oIfhNg

Planul iniţial era să mă opresc undeva pe coborârea spre Trei Ape de pe traseele 50/80km. Din păcate cu aparatul meu foto nu reuşeam să obţin poze căt de căt decente acolo deoarece nu era destulă lumină aşa că am renunţat la locaţia aia, m-am suit pe biţiglu şi am coborât rapid la lac unde m-am oprit şi am făcut restul de poze.

• Upvote 1

Rezultatele au fost afisate pe situl oficial al Banat Mountain Bike Maraton ,la sectiunea "Rezultate 2012"

REZULTATE 2012

Incep incet sa apara si poze la sectiunea:

GALERIA

Multumim echipei Bike Attack Resita pentru acest eveniment,multumiri Centrului de Voluntariat Resita ,tuturor riderilor care s-au incumetat sa participe la multitudinea de variante de trasee,multumiri tuturor suporterilor,sponsorilor,partenerilor media,si tuturor celor implicati in realizarea acestui eveniment,ajuns la a 8-a editie.

N-e vedem la Editia 9-a din 2013 din data de 3 Aug.

• Upvote 1

Un concurs de exceptie .BMM si anul acesta a fost la inaltime si la propriu si la figurat.Multumiri organizatorilor,voluntarilor si sponsorilor pentru acest eveniment.M-am simtit foarte bine.Am jucat de data asta acasa nu in deplasare.Face mult sa cunosti imprejurimile locului de concurs.Am participat la proba Race de 54 km. Traseu super colorat cu de toate.Ultimele urcari au fost pentru mine la limita si asta pentru ca am tras prea tare primii 40 de km.Dar am terminat foarte bine ca timp si asta conteaza. Am mancat paste gustoase la finis ,am facut baie in lac,ne-am bronzat si pe partile nebronzate de sub echipament :)))) Per total a iesit foarte bine. Abia astept cursa din 2013.

Numai bine

Am petrecut citeva zile prin locuri unde nu-mi pot permite decit odata pe an,Garina si Clisura Dunarii cu pestera Ponicova si Ciucarul mare. Despre cursa,am sperat ca prin podiumul pierdut anul trecut la secunde,desi am mers bine,zic eu,4h 6 min pe cei 54 km de la race,am venit al 6-lea la +46. Se vede treaba ca cei 62 ai mei atirna greu fata de cei clasati in fata mea, asta e. De ma inscriam la 30 km,fara sa se supere Ovidiu Ciobanu,sigur cistigam,la 80 km nu era categorie ca m-as fi dus acolo. in fine,locuri minunate,traseu frumos,vreme splendida, lume multa...ps. mi s-a parut ca au fost mai putini concurenti ca anul trecut,parca si atmosfera a fost mai austera...mi se pare mie sau chiar asa a fost? semn de criza,anul trecut la concerte se intra moca,anul asta 40 lei de persoana/seara, noroc ca nu ma omor dupa folk ci dupe bere...

A fost si ramane maratonul meu preferat (zona, traseu, oameni, atmosfera). Felicitari organizatorilor, voluntarilor si concurentilor, ne vedem la anul!

O observatie as avea de facut.

GPS-ul meu a dat un total de 610 m diferenta pozitiva de altitudine pe traseul Hobby, mult sub cifra de 1000+ anuntata de organizatori.

Si picioarele tind sa dea dreptate GPS-ului meu :)

Am scris si eu cate ceva despre BMM. Tare ocupat am fost in ultima vreme, iar internet tot pe garduri. E a treia oara cand particip, consecutiv, de la an la an e tot mai bine. S-a platit bilet la festivalul folk de data aceasta, dar n-a fost suma mare, iar pasionatii nu cred ca s-au impiedicat in acest lucru. Eu oricum n-am rezistat sa stau pana noaptea tarziu pe metereze, asa ca din punctul meu de vedere era mai bine daca se incheiau recitalurile cel tarziu la ora 23. Eram si cu copiii si pentru ei ar fi fost ceva deosebit sa fie printre spectatori. Asta e, anul viitor vor fi mai mari :). M-am asteptat ca prima urcare sa se schimbe si e bine ca s-a facut, sa nu fie ambuteiaje. Oricum de urcat era destul de urcat in continuare, nu statea concursul in urcarea pe bolovani. M-am plasat totusi in frunte la start, sa nu fiu impiedicat de altii in eventuala urcare abrupta. Pe scurt: frumos, nu ne-am plictisit, am si inotat, am stat cu cortul ca acum doi ani, am fost multi din Cluj, acum avem si echipa si ne motivam intre noi. Felicitari la toti, multumesc de poze, multumesc ca ati pus pe podium si pe cei mici "fara categorie", fara sanse la primele locuri, pentru ei conteaza mult, traseul de beginner e greu pentru ei. Poate acest traseu va trebui schimbat anul viitor. http://vezentan.blog...ulina-doda.html

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.