Recommended Posts

Salut. Astazi am aflat ca am probleme cu maneta stanga ce schimba foile. Urcarea de pe foaia mica pe foaia mare se poate face dar nu mai revine, pare a fi o mica scaparela maneta de revenire. Esta vorba de manete shimano ultegra 6603. Le-am schimbat de pe o cursiera unde functionau bine si cand le-am pus pe cursiera noua se pare ca ceva s-a defectat. Ce parere aveti despre aceasta problema?

Am citit mai sus ca intreba cineva daca se potrivesc ergopowerele Campy cu piesele Shimano. Cineva raspundea descurajant ca NU. Azi noapte dupa 2 ore am gasit niste informatii surprinzatoare si anume ca ergo Campy merg cu piese Shimano si chiar SRAM, insa nu cu toate ci doar cu o combinatie anume. Adica: Ergo Campy 10s cu deraior Shimano pentru 8-9 viteze si caseta de 8/9 viteze (pentru 9 viteze o mica modificare este necesara la cum se prinde cablul de deraior). Asta de asemenea este cea mai ieftina combinatie, mai ales pentru cei ce au deja caseta si deraior de 8 sau 9 viteze.

Linkurile catre surse:

Primul Link

Al Doilea Link

Al Treilea Link

Spor.

Sau exista grupuri de pinioane MAVIC pentru caseta Shimano care vin in pachet si cu distantiere de Campagnolo, deci practic poti sa-ti construiesti un grup de pinioane Campa pe caseta Shimano. E doar o singura problema, caseta de Campa e mai lunga si foarte probabil, daca butucul nu e de la MAVIC, combinatia de Campa nu o sa incapa pe caseta. MAVIC sunt un pic mai lungi, motiv pentru care e si nevoie de un spacer cu pinioanele Shimano originale.

In plus, la cumpararea unei casete de pinioane MAVIC, primesti mai multe pinioane, vreo 12, de diferite dimensiuni (in functie de pachetul ales) din care tu poti sa pui sau sa mai scoti dupa necesitati: pe plat iti faci un 11-21, la catarati un 12-28. Pinioanele se pare ca sunt toate detasate, cu diverse spacere pentru Shimano 9/10 sau Campa 9/10.

Va rog, poate ma ajutati : STI Dura Ace pe 8 se poate regla pentru 7 pinioane cu deraior 105? Multumesc!

@bogdan.mocanu: fix aceeasi problema am avut-o si eu. vaselina din schimbator s-a naclait. acolo sint circa 3485728375 de roti dintate, trebuie degresat si apoi uns la loc.

eu am facut ce NU trebuia si anume am curatat cu WD40, a inceput sa functioneze doar ca s-a dus si vaselina. acum am scos manetele ca sa nu am tentatii, am desfacut cit am putut (am ajuns intr-un punct in care imi trebuie o cheie speciala). dupa ce degresez o sa pun frumos vaselina cu litiu si apoi inapoi in sa.

tot internetul zice ca e bine sa nu faci asta acasa pentru ca nu au fost facute sa fie servisate de utilizatorii normali. arunca o privire aici:http://sheldonbrown.com/sti-repair.html

Salut ! Doresc și eu un răspuns de la cunoscători : am o echipare cu ergopowere Campagnolo pentru 9 pinioane și două plăci, doresc să aflu dacă pot utiliza un angrenal cu trei plăci cu aceeași manetă, se mai pot face reglaje pentru plaja mai mare de acoperire ? Mulțumesc !

Care este diferenta intre un ergopower Ultra-Shift si unul Power-Shift, cum sunt cele de la Campagnolo de exemplu Veloce care este disponibil in ambele variante? :-/

Ce parare aveti de combinatia aceasta pe o cursiera?: manete shimano STI 2300 8x3      cu           angrenaj de 3 foi Shimano acera 28-38-48. Merge cu orice deraior fața?

am inteles ca maneta sti e compatibila numai cu deraior fata de cursiera, dpdv al indexarii. Deci mi-ar trebui un deraior fata 2300-2303 . Oare acest deraior merge cu placile mele 28-38-48?

1. Nu se merita sa dau 400 de lei pe ergopowere cand ai o bicla de 200. Cu 1000 de lei iti iei cursiera second cu ergopowere si echipata probabil mai bine ca cea de acum.

2. Daca totusi insisti cu ergopowere, in general daca ai pinioane si scnimbator de o marca trebuie sa cumperi manetele de la acelasi producator. Sunt si exceptii, de ex eu am pinioane si schimbator shimano, iar manetele sunt campa xenon, treaba e ca e singurul model care merge, deci daca se strica e mai greu cu reparatia.

Am auzit pe multi ca si-au stricat ergopowerele, dar pe nimeni sa spuna ca le-a si reparat.

Daca ai doua ergopowere defecte, poti face unul bun din ele. Cu conditia sa nu aiba acelasi defect.

Daca ar fi disponibile piese de schimb alta ar fi povestea, dar de unde sa le iei?

Eu am reparat maneta stanga. s-a rupt o "ureche" din cele doua in care intra tija pe care pivoteaza maneta de frana. Am dus-o la niste baieti langa BIG si au reusit s-o refaca la cald. Dupa am mai pus eu niste poxipol si nu am mai avut probleme. Acum din pacate s-a rupt maneta pe care apesi cand cobori foaia, si acolo nu prea cred ca mai pot face ceva.

Salut ! Doresc și eu un răspuns de la cunoscători : am o echipare cu ergopowere Campagnolo pentru 9 pinioane și două plăci, doresc să aflu dacă pot utiliza un angrenal cu trei plăci cu aceeași manetă, se mai pot face reglaje pentru plaja mai mare de acoperire ? Mulțumesc !

Nu stiu daca nu depinde de model. La campa xenon 9s merge. Trebuie sa demontezi maneta si sa intorci o roata dintata metalica cu 180 de grade. Pe o parte are 2 dinti pe alta are 3. Cauta pe youtube si gasesti acolo film in care iti arata ce scule iti trebuie si oridinea dezansamblarii. Ca scule: imbus mai mic, un cleste ascutit si o surubelnita. Reglajul schimbatorului presupun ca stii sa-l faci (cele doua surubele).

Salut ! Mulțumesc domnului "viteazu_b" pentru sfatul cu ergopowerele, încă n-am încercat, este o idee bună de probat cu prima ocazie. Manetele sunt Campa Record din carbon. Oricum primul pas în cazul meu este să curăț la interior mecanismele pe care aproape că am reușit să le înțepenesc cu acel nenorocit de WD40 !

salut, am nevoie de un set de ergo de la shimano, pt 2x9, am gasit mai multe oferte, unele cu STI in descriere, unele fara; ce face acel STI? ce nu face acest ultegra fara sti  '' ST-6510  2x9" http://www.ebay.com/itm/Shimano-Ultegra-Shifter-Brake-Levers-ST-6510-2x9-Speed-Flight-Deck-Road-Bike-/400485135688?pt=US_Shifters&hash=item5d3ec63548

fata de un oricare alt model mai nou care are STI? ms

un clip util

• Upvote 2

Util daca ai cazut cu bicicleta si s-au deplasat manetele STI de la locul lor:

Sent from my SM-T230 using Tapatalk