Sign in to follow this  
dntz

Upgrade deraior foi

Recommended Posts

Buna ziua,

Am achizitionat de curand de la Dechatlon , un Rockrider 8.0, 27viteze, si ma supara tare deraiorul de foi (shimanio sis c050), care dupa ce ca da rateuri mai si zgomotos. Asa ca m-am decis sa-l schimb cu ceva mai bun , undeva pe la 100Ron. Problema mea e ca mi-ar trebui un deraior care sa fie compatibil 3x9 viteze, pentru foi 42/32/22 si nu cred ca exista. Asa ca m-am uitat la cateva modele printre care:

-Sram x5 3x10, 44/33/22 (Manetele sunt tot sram x5)

-Shimano deore FD-M590 3x9 44/32/22

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi privind cele 2 modele, sau altele compatibile? Merci.

shimano fd590

shimano fd591

trebuie sa stii ce prindere pe cadru ai nevoie si pe unde se face tragerea

shimano fd590

shimano fd591

trebuie sa stii ce prindere pe cadru ai nevoie si pe unde se face tragerea

Top-swing cu tragere pe sus. fd590 am zis si eu , dar am inteles ca ar trebui sa-l instalez undeva mai sus pe cadru.

3x10 nu merge pe 3x9 are cusca mai ingusta

da telefon sau mergi personal la magazine si intrebi de schimbator foi sram x7 pt 3x9 nu te uita pe siteul sram.

stiu ca aia de la bikextreme de la unirii aveu pe stoc sram x7 pe la 115 lei pt 3x9, dar si x9 (3x9)la 125 lei si l-am luat pe asta

eu am x9, iar schimbarea foilor se face foarte usor, arcul este moale.

la x7 nu stiu cum este dar din ce am inteles diferentele sunt la finisaje.

3x10 nu merge pe 3x9 are cusca mai ingusta

da telefon sau mergi personal la magazine si intrebi de schimbator foi sram x7 pt 3x9 nu te uita pe siteul sram.

stiu ca aia de la bikextreme de la unirii aveu pe stoc sram x7 pe la 115 lei pt 3x9, dar si x9 (3x9)la 125 lei si l-am luat pe asta

eu am x9, iar schimbarea foilor se face foarte usor, arcul este moale.

la x7 nu stiu cum este dar din ce am inteles diferentele sunt la finisaje.

ok. Probabil 3x9 sunt modele mai vechi. Zi-mi si mie ce foi ai? Merci.

Pai de ce nu puneti Shimano Xt?

Ori nu se potriveste?

Pai de ce nu puneti Shimano Xt?

Ori nu se potriveste?

Functioneaza ca si celelalte. Adica nu e combinatia optima.

Recapitulare:

1. orice schimbator 3x9 pentru foaie de 44, montat mai sus (solutie provizorie)

2. orice schimbator 3x9 pentru foaie de 44, schimbat foi( de la 42/32/22 la 44/32/22) ,probabil si lant (combinatie optima)

Multumesc pentru raspunsuri.

Ca sa nu mai deschid alt topic imi permit sa pun o intrebare aici , fiind vorba de un schimbator de foi ! Am un schimbator de foi compatibil cu foaie mare de 42T  e un Tourney FD-TX50 ....daca pun un angrenaj cu foaia mare de 48T o sa fie probleme ?? A incercat/experimentat cineva ??? Merci  anticipat de raspunsuri si/sau nelipsitele ''rautati'' !!

Cred ca vor fi ceva probleme ; din ce am gasit pe gugal - Shimano Tourney FD-TX50 (Compatibil 42-34-24 dinti) - deci exclus 48.

de urcat o sa urce, dar incredibil de greu, o sa impingi la maneta aia pana la maxim si o sa o tii acolo cateva secunde (~5) pana o sa urce lantul, un chin si jumatate, iti spun.

Muti...stiam ca schimbatorul e pentru maxim 42T  dar m-am uitat la un Tourney pentru placa mare de 48T si in afara de patina aia de tabla putin mai alungita , cu1 cm , alta diferenta nu am vazut si am zis ca poate il prostesc sa mearga si pentru o placa mare de 48 T !   Sper ca ''nenea'' Hipopotanu zice ca urca greu , din experienta asa ca mi-am comandat o presa de lant si un schimbator de 48T si daca ala de 42 nu merge , sau merge greu, il pun pe cel de 48T ! Acuma sper sa gasesc si un adaptor pentru 28,6 , fiindca schimbatorul cu ''problemuta'' are colier de 34,9 . Multumesc pentru sfaturi !!