ovidiu

2012.08.12 - TransAlpin Bike Maraton

Recommended Posts

Da asa este, Horatiu a avut grija sa decurga totul OK pe traseu. A intors un grup care mergea in directie gresita desi erau semne o GRAMADA care iti aratau ca mergeai gresit. Dupa cum a spus cu o seara inainte la sedinta tehnica ca sansele de a te rataci sunt minime uni mai cascati de frumusetile naturii au reusit :)).

Oricum BRAVO Horatiu & Paul!!!

Salutare tuturor ! Dupa ce anul trecut am fost in grupul 14 Stana :) anul acesta mi-am propus sa merg pe traseul Classic, si sa incerc un rezultat cat mai bun acolo. Dupa terminarea asfaltului si inceperea coborarii de la Releu, eram in primii 10-12 la general estimare pur ochiometrica :) Am inceput sa cobor, am depasit vreo 2 colegi de pedala, i-am dat in continuare tare... apoi m-am trezit, concurentul nr.40 (daca am retinut bine nr.,era din Buc.) era langa mine, si eu il ajutam sa-i fac ceva la schimbatorul spate. Salvamontul tocmai pleca, pt.ca le-am spus ca sunt OK, si concurentul cu nr. 40 avea nr.lor de telefon si in caz ca nu ma sinteam bine, urmau sa vina sa ma ia. M-am urcat pe bicla, roata fata avea un 88 MARE, asa ca am renuntat la gandul sa merg pe bicla lejer pana la un punct de arbitraj sau ceva. Intre timp Salvamont Gorj veneau inapoi catre mine, ajunsese si Ambulanta la Releu si de acolo am ajuns la siptalul din Tg.Carbunesti. Acolo am facut o radiografie cervicala, raspuns OK, nicioproblema, iar tomograful l-am facut la Sibiu la Urgente, ora 00:30 cand am ajuns inapoi acasa, rezultat fara probleme si la acesta.

Vreau sa le multumesc tuturor celor care m-au ajutat sa ma repun pe picioare, desi eu nu stiu nimic din ce s-a intamplat, ci din povesti:

- Pall Andras (Popey) din Tg Mures - a fost primul in spatele meu si incerca sa faca rost de un tel. sa poata fi sunati cei de la Salvamont

- Ioan Florian Fogoros- a stat langa mine vreo 3-4 minute, pana eu i-am zis ca sunt bine si apoi a plecat si a terminat pe 2 la categ. Bravo!

- Horatiu Campian si nr.40 de concurs (acum am vbit la tel.cu Paul D.organizatorul si mi-a confirmat ca cei 2 au stat langa mine si au facut tot ce le-a stat in putinta)

- ceilalti pe care nu va cunosc dupa nume sau numar, dar din vedere sigur ne stim si care v-ati interesat de starea mea si care ati incercat sa ma ajutati cu ceva.

VA MULTUMUESC DIN SUFLET TUTUROR! Tuturor celor care m-ati ajutat si celor care v-ati gandit la mine cat timp eram intins lat pe acolo sau la spital.

ACUM SUNT BINE, doar dureri musculare care or sa treaca.

Numai bine tuturor, pedale usoare si lipsite de astfel de evenimente ;)

PS: PURTATI CASCA ORICAND FOLOSITI O BICICLETA!!

BIne ca totul e OK, se mai intampla, dar orice trauma cu pierdere de cunostinta trebuie investigata, riscul de urmari nasoale e destul de mare.

Mie personal imi pare rau ca in ciuda faptului ca am mers chiar in seara dinaintea concursului sa punem benzi de-a latul drumurilor gresite in intersectii (si am constatat ca toate benzile puse joi seara disparusera, le-am inlocuit), cateva dintre acestea au disparut pana dimineata, ramanand doar marcajul cu vopsea care, desi era acolo, e drept ca nu e la fel de vizibil ca o banda mare si lata. Singura solutie sunt arbitrii, doar sa fie destui oameni cat sa poata fi acoperite toate intersectiile.

Din punctul meu de vedere, adica in ceea ce priveste traseul, cam asta am de zis... Au fost reclamatii ca a fost prea mult push-bike la tura lunga, am calculat exact lungimea si a fost o bucata de aprox 1 km intre km 36,5 si 37,5, pe iarba, dupa PA2, pana cand se dadea intr-un capat de drum (desi mergea si acolo pe bicicleta pe bucati), precum si o bucata de 500 m dupa iesirea in creasta, in stanga, spre primul varf, dupa care se prindea o poteca ciclabila. Inca 2 bucati mai grele au mai fost inainte de PA1 si vreo 2 pe creasta, toate ar mai adauga max. 20-30 m fiecare. In total, sub 2 km, incadrabil zic eu in cei 5% recomandati de UCI, dupa cum se plangea cineva. La tura scurta, au fost vreo 4-5 bucati de 20-30 m unde nu prea mergea pe bicicleta din cauza bolovanilor. Cam atat avand in vedere ca e vorba de un maraton ce se vrea unul din cele mai dificile din tara.

Si eu tin sa-l felicit pe Paul pentru ca a reusit sa mai tina o editie a acestui concurs, doar cu ajutorul Salvamont si a familiei. Ideea asta de a face un maraton cu familia, in care parintii sa fie intr-un punct de alimentare, unchiul si verisorul in altul, etc... mi se pare indrazneata si originala. Au fost si probleme, greseli, dar eu zic ca a iesit bine.

Nu in ultimul rand, multumim cui o fi trebuind sa multumim pentru vremea frumoasa si ploaia care ne-a ocolit toata ziua, in ciuda prognozei si asteptarilor.

@Horatiu eu cred ca am fost nemultumitul :) si ti-am zis de 5% .. UCI, nici nu stiam ce mai zic de oboseala (aveam un costum Team Discovery). Clar am fost nepregatit pentru maraton, mai ales ca am venit dupa o pauza de bicla de aproape 2 luni. Data viitoare ne antrenam mai mult. Felicitari!

Felicitari pentru organizare! Un traseu foarte frumos si bine marcat! Unde m-am pierdut anul trecut, acum era om. Oricum, nu ma mai pierdeam :).

Din pacate eu nu m-am bucurat de traseu chiar atat de mult. O raceala si niste dureri de cap m-au facut sa tin capul in ghidon aproape toata cursa.

Portiunea de coborare pe asfalt a fost frumoasa, dar devenea extrem de periculoasa daca ar fi trebuit sa ma "bat" cu cineva si sa facem slalom printre masini.

Taxa de inscriere la fata locului a fost mare. Pentru mine e al 15-lea concurs anul asta si doar pe taxe de inscriere am platit mai mult de 1000 ron...

Traficul a fost oprit pe serpentine timp de o ora dupa trecerea primului concurent, pentru cei care au nevoie sa se "bata" intre ei. Apoi s-a dat drumul, ca nu se putea tine pentru oprit pentru un biciclist la 10 minute.

Taxa de inscriere la fata locului a fost mare.

De ce zici ca a fost mare? A fost majorata doar cu 10 RON la fata locului. La alte concursuri taxa la fata locului este mult mai mult marita fata de cea in avans.

Eu am de multumit in primul rind concurentului cu nr.1 de la Maraton care a oprit sa verifice daca sint ok dupa trinta pe care am luat-o la finalul coboririi, aproape de Pestera Muierilor, si domnului de la Ocolul Silvic (cred) care mi-a curatat si pansat ca la carte ranile de la genunchi si cot... ^:)^

In felul asta am putut sa continui pina la final si sa ma bucur de restul traseului, care a fost foarte frumos si bine marcat.

Multumiri organizatorilor, oamenilor saritori de la PA si lui Horatiu, pentru eforturi!

Traficul a fost oprit pe serpentine timp de o ora dupa trecerea primului concurent, pentru cei care au nevoie sa se "bata" intre ei. Apoi s-a dat drumul, ca nu se putea tine pentru oprit pentru un biciclist la 10 minute.

Eu am facut slalom printre masini si nu eram la 1 ora de primul (max 40 min)... Oricum, mergeam doar sa termin ca nu ma simteam bine.

Pentru tine nu e mare taxa de 80 ron?

Mda, politia a oprit drumul dar, cum s-a mai zis si la sedinta tehnica, intre punctele unde e oprita circulatia pot fi o gramada care sa plece cu masina pe drum, e incontrolabil, poti opri doar capetele. Dar asta am vazut si in Austria la Oetztaler, un concurs cu renume. Degeaba au inchis capetele drumului, erau masini care plecau de pe parcurs.

Cu taxa nu stiu ce sa zic, lumea vrea si taxa mica, si premii in bani. Pai ce faci, pui de la tine din buzunar zeci de milioane sa faci un concurs? O taxa mai mica isi poate permite doar un concurs care are norocul sa fie sponsorizat de cineva cu bani, sau facut de o firma mare gen DHS. Daca faci un concurs singur si cat timp tot ce primesti de la sponsori sunt produse si vouchere, din banii de taxa trebuie sa asiguri multe: in primul rand premiile in bani, toate cheltuielile de transport, comunicatii, secretariat, etc... Nu stiu exact detaliile de organizare la acest concurs, a fost noroc cu Salvamontul care si-a adus contributia, echipa din Gorj sunt niste oameni deosebiti. Dar altfel costul unei singure ambulante care sa stea in zona in timpul concursului poate ajunge cam pe la 4000 RON!!! Asta inseamna ca la o taxa de 80 RON, 50 de oameni platesc numai ambulanta aia. Asta asa, ca ordin de marime, iar un concurs mai putin renumit are cam 100-200 de concurenti maxim. Acum au fost un pic peste 120.

Lasa mai Horatiule,nu-i mai plinge pe organizatori. M-am invechit si eu in concursuri,constat ca sunt tot mai multi care se baga in premiera la facut concursuri,nu cred ca o face nimeni in pierdere,alminteri nu-mi explic cum an de an apar noi concursuri cu noi organizatori. Am zis(constatat) nu am dat cu paru'!

Punem pariu ca unii o fac in pierdere? Da' tot o fac, din pasiune. Parerea mea e ca mai toate concursurile cu mai putin de 200 de participanti cam ies pe minus. Fara sa mai amintesc doua exemple care nu au nevoie de comentarii: 3Munti si Iron Bike. Daca din alea a iesit ceva profit, atunci habar n-am pe ce lume traiesc.

• Upvote 1

Punem pariu ca unii o fac in pierdere? Da' tot o fac, din pasiune. Parerea mea e ca mai toate concursurile cu mai putin de 200 de participanti cam ies pe minus. Fara sa mai amintesc doua exemple care nu au nevoie de comentarii: 3Munti si Iron Bike. Daca din alea a iesit ceva profit, atunci habar n-am pe ce lume traiesc.

Exceptia confirma regula si regula...se face profit,campionul? il stiti voi...

Nu stiu cum e la voi, va scriu cum sta treaba in CH daca intereseaza pe cineva.

Taxele de participare sunt de la 50-70 CHF pt. competitii regionale, pana la sute de CHF pt. competitii internationale mari. De castigat nu castiga mult organizatorii, cel mult se lasa de-o masa comuna cu toti organizatorii si voluntarii dupa ce se termina competitia. De aceea tot sunt competitii multe, si sportivii se bucura ca au de unde sa aleaga.

Premiile sunt majoritar date de sponsori, implicit nu prea au de-a face cu taxa de participare. Sponsorii repartizeaza premiile din calendarul competitional pe care il sprijina dupa marimea si renumele competitiei.

La noi problema mare e ca,.datorita situatiei economice precare, e foarte greu sa gasesti un sponsor care sa dea bani. De obicei sponsorii vin cu produse, vouchere sau servicii. Dar pe de alta parte lumea, mai ales elitele, vor premii in bani, ca s-au saturat de seturi de cauciucuri pe sarma si alte inutilitati, sau chiar lucruri bune dar pe care se chinuie apoi sa le vanda la jumate de pret. Astfel, fondul de premiere cam trebuie facut din taxa de inscriere, sau mai bine zis din ce ramane din ea dupa ce tai cheltuielile. Sau eventual sa puna organizatorul din buzunar. Efectul e ca premiile sunt mici atunci cand si participantii sunt putini, iar valoarea lor nu poate fi anuntata inainte, nestiind pe cati inscrisi te poti baza.

In rest, lucrurile in ceea ce priveste organizarea de evenimente la noi imi par din ce in ce mai bune: baza de experienta anterioara e din ce in ce mai mare, autoritatile coopereaza din ce in ce mai bine iar numarul de concursuri a ajuns la MTB atat de mare ca am avut si 3-4 concurusuri in acelasi weekend. Problema e ca deja mi se par mai multe concursuri decat poate sa duca comunitatea....

• Upvote 1

La minutul 2.40,este cazatura lui Dodo?Pf.....

Cat de fain este sa urmaresti aceste imagini,de la curse.Dar cel mai frumos e sa participi !

Nu e cazatura, e dupa cazatura, ma vaitam pe acolo :) cel putin asa se pare, ca de adus aminte, 0 sanse momentan.

hai sa ne vedem sanatosi maine si duminca la Geiger!!

2:40 era dupa cazatura lui Doddo, Horatiu era cu el si ne-a spus ca e ok, sa dam mai departe...

risul de la postul anterior era pentru cazatura mea ce apare in film mai tirziu, si care a fost pe cit de stupida pe atit de plina de invataminte... :bici-4:

Deja m-am obisnuit cu zeci de filmulete 1st person dupa toate concursurile, la majoritatea dintre ele stau si ma rog: hai ma, nu te da jos aici, ce naiba..... In schimb din cand in cand mai apare si unul ca asta, pe care stau 33 minute sa ma uit la el fara suflare: super tehnica de coborare - super filmulet - daca as reusi sa cobor asa as castiga zeci de minute care de multe ori ar face diferenta spre podium.

In schimb cand venea bucata aia unde au furat peste noapte banda pusa de-a latul drumului gresit, m-a cuprins emotia: hai ca poate nu s-a ratacit.... Si nu, s-a oprit dupa 20 m, desi se vede un concurent care trece blana pe langa si se tot duce....

In fine, un super filmulet, cu siguranta o sa-l mai revad de multe ori, poate mai invat ceva :)

Respect pentru filmulet. Super tehnica de coborare. Bicla e de xc sau e un AM?

Daca era asa, nu prea mai apareau si alti biciclisti prin film, nu?

Guest
This topic is now closed to further replies.