Raul22

Sastre se retrage !

Recommended Posts

Cataratorul iberic Carlos Sastre a anuntat ca se va retrage dupa Tour de France ! El se afla in Dauphine Libere si a anuntat ca va lua aceasta cursa mai in serios decat oricare alta cursa din acest sezon . Pentru rutierul de la CSC Tour de France este singurul tur mare la care va participa anul acesta ! Sastre este in varsta de 33 de ani si este considerat un etern secondant el acupand la general in Vuelta si TdF mereu locuri in top 5 . ( sursa : situl ciclistului )

Daca va placut acest ciclist sau doar vreti sa va dati cu parerea , dati drumul la posturi !

:cry:o vreme , Sastre a fost preferatul meu(mai ales in 2006),pentru ca nu "se dadea in spectacol" ,adica parea mai uman decat menchov, landis sau rassmusen.

Imi place si acum de el,dar lipsa unor victorii concrete e cea care isi spune cuvantul.Ma refer aici la imaginea lui si la decizia de a se retrage.Parerea mea...:mrgreen:

Bun ciclist, oricum...

Chiar niciun comentariu dupa TdF? Din partea mea felicitari eternului secundant, care s-a nimerit ca anu asta, chiar sa ia cel mai ravnit trofeu. Umpic de nimereala acolo din ce am auzit eu... Sastre din cate am inteles a plecat ca iepure pe Alpe d'Huez ca sa-l oboseasca pe Evans, dar pana la urma si-a adjudecat victoria, castigand astfel si turul.

Frumos mod de termina o cariera de succes, fara mari rezultate notabile, dar cu prezente constante in topul ierarhiei.

Acum poate sa se retraga linistit. Performanta ca asta n-o sa ma pupe. S-a si umplut de bani acum, la spartul targului. Bravo lui.

si mie imi este simpatic sastre si imi era,mai ales dupa ce am vazut filmul facut in TdF 2004,cu echipa CSC si mai ales Bjarne Rijs,"Overcoming",in care ii vedeai pe ciclisti si in posturi "umane",sensibile,de ex cand moare o ruda de a lui sastre,tot ciclist profesionist,imi scapa numele.Oricum aveam asteptari de la el dar parca nici chiar asa:-P.bun catarator,tot timpul a fost!

Incep sa ma indoiesc de retragerea lui :D .. Cel putin nu o sa se retraga fix dupa TdF... aparent concureaza si in la Vuelta. Nu prea le am cu spaniola asa ca nu am gasit mare lucru pe site-ul lui, decat asta.

Deci.. se retrage sau nu?

Potrivit Reuters , Sastre s-a transferat la o echipa nou infintata : Cervelo , sponsorul echipei este cel mai mare producator de piese pentru contratimpoul individual . Decamdata echipa se ocupa cu testarea articolelor cicliste .

"Pentru ami continua cariera trebuia sa apara o provocare " , spune Sastre .

Din pacate , Turul Frantei din 2009 ar putea sa ramana , ca si el din 2007 , fara castigatorul precedent .

Din pacate , Turul Frantei din 2009 ar putea sa ramana , ca si el din 2007 , fara castigatorul precedent .

Turul Frantei din 2006 si 2008 ai vrut sa zici. In 2007 o fost Pereiro.