Sign in to follow this  
danlucian

sfaturi merida crossway

Recommended Posts

Bună ziua. Este primul meu topic şi vreau o părere legată de modelul Merida Crossway 500-D 2012. Precizez că am un mtb trek 3700 dar nu îl utilizez decât pe asfalt, extrem de rar mai ies pe o stradă neasfalta. De asemenea precizez că am 185 cm şi 105 kg şi nu ştiu cât ar rezistă acest model, dacă mai pot urcă o bordură sau să trec printr o groapă. Am înţeles că acest model este undeva între un mtb şi o cursiera - ieşirile noastre sunt în jurul oraşului, între 30-50 km, câteva dealuri de urcat, tot pe şosea.

Dacă mai aveţi alte recomandări sunt binevenite. Vă mulţumesc frumos!

Am si eu una dar mai batrana cu 5 ani. Este o bicicleta excelenta. Este creata pentru treking, adica pentru drumuri lungi cu bagaje. Nu e MTB! Nu suporta bine sa sari de pe borduri si nici sa intri in gropi. Daca tii neaparat, poti s-o fortezi si off-road, dar merita mai mult. E ca un catar, suporta bine greutatea. Eu sunt cu un cm mai inalt ca tine, si cand l-am cumparat aveam 100 kg. La inceput faceam la antrenamente 10-30 km, iar dupa un an m-am dus la Istanbul! Intre timp am slabit 20 kg. Acum pot sa parcurg si 160 de km/zi incarcat cu bagaje pana la 15 kg, fara sa fiu obosit a doua zi.

Mulţumesc frumos. Cred că ea rămâne aleasa şi am să fiu atent cu ea.