Sign in to follow this  
Msc22

Achizitie MTB XC

Recommended Posts

Salutare!

Vreau sa achizitionez o bicicleta mai bunicica si intreb aici oamenii care sunt in masura sa imi dea niste sfaturi utile si pertinente, pentru a putea face o diferenta. Nu am prea multe cunostinte in legatura cu piesele de calitate si cele care lasa de asteptat. Pana acum m-am dat cu DHS Silver care chiar mi-a lasat o parere placuta, dar am vandut-o.

Tinand cont de faptul ca mai mult imi palce sa merg pe drumuri de tara, deal, padure, dar si asfalt(ture spre alte orase) as vrea sa cumpar o bicicleta MTB XC Hardtail, acesta fiind singurul criteriu de care sunt absolut sigur.

Precizez ca am aproximativ 182 cm inaltime si o greutate 80-85 kg si un buget maxim de 2000 RON. Am urmatoarele intrebari:

1. Marimea cadrului ar trebui sa fie 19-20"'? da/nu, de ce?

2. Second hand/nou (in limita bugetului)?

3. Merita sa incep cu un cadru pe care sa pun eu piese?

4. Sa mai astept pana vine frigul pt ca poate mai scad preturile?

Cam atat momentan. Mai multe intrebari poate vor mai veni pe parcurs. Astept safturile si multumesc anticipat celor care vor si ma pot ajuta.

1. 19" in regim sport - 20" in regim touring

2. Merita si un SH, daca este echipat bine si nu are hibe ascunse (ar trebui sa consulti pe cineva care se pricepe mai bine), dar un mtb nou are garantie.

3. Ar fi si asta o varianta, dar te costa mai mult decat daca ai cumpara o bicicleta completa cu aceleasi componente.

4. In sezonul rece sunt reduceri destul de mari, dar pierzi vara asta.

Propuneri

Bicicleta Focus Highland Peak 2011 (cred ca au reducere 10% dar trebuie sa suni sa intrebi daca mai au marimea ta pe stoc)

Bicicleta Focus Highland Peak 2012

Bicicleta Focus Whistler 2012 alb/negru/albastru

Si eu as merge tot pe second hand. In 2000 de lei iti poti gasi bicicleta cu 2 kg mai usoara decat una noua.

Eu mi-am luat noua in aceeasi raza de pret si ai prea multe de schimbat ulterior daca vrei sa faci upgradeuri.

Pe la 2000 de lei iti poti gasi o bicicleta cu o furca recon pe arc cel putin, pe cand la astea noi de magazin, la pretul asta toate vin cu suntour XCm, care tinda sa faca joc la scurt timp dupaia.

Si eu as merge tot pe second hand. In 2000 de lei iti poti gasi bicicleta cu 2 kg mai usoara decat una noua.

Eu mi-am luat noua in aceeasi raza de pret si ai prea multe de schimbat ulterior daca vrei sa faci upgradeuri.

Pe la 2000 de lei iti poti gasi o bicicleta cu o furca recon pe arc cel putin, pe cand la astea noi de magazin, la pretul asta toate vin cu suntour XCm, care tinda sa faca joc la scurt timp dupaia.

Subscriu.

Dacă ai avea experienţă şi te-ai pricepe la piese, ai putea încerca şi varianta cu piese, dar trebuie răbdare multă, trebuie stat după reduceri, forumuri,

o c a z i i, etc - ca să poţi realmente să ieşi mai ieftin decât cu bicla completă

Multumesc pentru raspunsuri !

Din cate am observat, pt o bicicleta MID-LeVEL trebuie sa mai scot din buzunar cateva sute peste cei 2000 RON, asa ca mai astept o perioada , poate voi gasi o oferta sau cine stie , una second.

Ca un exemplu, intre cele 2 model de la Focus (Highland Peak 2012 si Whistler 2012 ) care ar fi piesele care fac diferenta de pret(exceptand franele pe disc/janta) ?

Ce parere aveti de Cannondale F5 model 2008? Merci anticipat

Imi poate spune cineva daca sunt bune cadrele de la "'Serious''?

Am gasit urmatoarele biciclete:

http://www.bikester.at/fahrraeder/mountainbikes/serious-he-lola-24g-deore-26-zoll/284070.html

http://www.bikester.at/fahrraeder/mountainbikes/serious-eight-ball-white-glossy/274038.html

http://www.bikester.at/fahrraeder/mountainbikes/serious-eight-ball-black-matt/274040.html

Sunt din Austria si mi-a spus o persoana ca ar fi mai de calitate decat ceva din Romania. Asa sa fie? Oricum pe la noi eu nu am vazut cadre ca acestea.

Am vazut la cineva bicicleta asta: Bulls Pro 7.5 in mare cu urmatoarele piese: furca Suntour XCP(din catre stiu eu e cam slaba) , schimbatoare Shimano XT , jante Mavic, butuci Shimano, frane Magura (ceva aparte cum nu am mai vazut, nu pe disc , pe janta). Stie cineva din ce an paote fi ? Omul vraa 300 euro pe ea, cum vi se pare/ Eu nu stiu nimic mai mult, eventual daca as primi niste pareri sau intrebari pe care sa i le pun proprietarului. Merita/ nu merita?

Am gasit intr-o reclama (sus, pe dreapta) ceva biciclete Centurion. Sunt biciclete germane, si cand am lucrat in Germania unul dintre colegi avea una. Era foarte faina bicicleta aia si foarte bun echipat. Acum poti sa te uiti si tu acolo ca am vazut si sub 2000. Dar daca dai putin mai mult decat 2000 cred ca ai face o afacere buna.

Sau am mai gasit ceva si la marosbike si playbike. Uita-te pe la ei...

Imi spui te rog mai exact unde ai vazut acea reclama. Oricum faza cu Austria a cam picat pt mine pt ca cine putea sa o aduca in tara a revenit mai repede din motive personale; In fine .

Sincer nu prea ma lasa buzunaru sa dau mai mult de 2000 Ron , dar am sa mai astept pana prin iarna sa vad ce oferte apar la Maros si imi iau de acolo dupa ce ma "mut" iar la Cluj,

Mersi fain !

Chiar sus pe partea dreapta este o reclama: un om sta in fata televizorului si scrie ca "Aventura nu incepe in fata TV, La ce mai astepti?"

Nu am vazut reclamele pt ca aveam AdBlock activat . Acum mai caut. Am vazut ca cei de la Maros au de azi cateva reduceri la unele modele..

Da, Ideal-ul ala e atractiv, doar ca mie mi-e maricel(am 1.82m).

Dupa parerea mea,asta ar fi cea mai buna sau daca poti sa mai pui ceva,ar fi asta.Diferenta consta in frane hidraulice.

Sunt multe persoane care in multe cazuri recomanda RAM , probabil pentru echipare mai buna la acelasi pret comparativ cu alte firme mai consacrate, Nu ma pricep mai deloc , deci nu sunt in masura sa contrazic parerile altora. Poate voi lua in considerare si acesata varianta (Ram).

Am avut DHS si nu stiu ce sa zic...as vrea sa trec la alt ceva. Oricum pare a fi un model promitator ; pretul putin sus

Am avut DHS si nu stiu ce sa zic...

Nu mai e DHS-ul ce-a fost...Acum in afara de cadru (care nici ala nu mai cred ca e al lor),totul e de calitate.(ma refer la cele gen Argentus,Impulse,nu la cele gen S6543 bla bla bla).Dar oricum RAM are (aproape) aceleasi piese ca Argentus si e cu 300 lei mai ieftin.Cu banii astia ai putea sa-ti mai ei niste accesorii.

Nu stiu de ce pe site la DHS e pretul de 2500 de lei, dar in Iasi la un distribuitor DHS se gasea la ~1800 de lei.

Iar la DHS primesti X5 in loc de X4.