Sign in to follow this  
Msc22

Achizitie MTB XC

Recommended Posts

Mai bine astepti iarna , in perioada sarbatoriilor apar niste oferte incredibile , asta daca urmaresti situriile de specialitate .

Oricum nu o sa poti sa te dai prea mult cu bicla daca o cumperi acum(in regim offroad ma refer) , au mai ramas cateva weekenduri pana se face frig pt bicla , in unele o sa fi ocupat , in altele o sa ploua .

Plus ca daca vei astepta iarna sa cumperi o bicla , vei acumula mai multe informatii si nu vei fi grabit il luarea unei decizii , ca ai de asteptat 3-4 luni ...

La asa ceva te-ai gandit? http://www.decathlon...2011-175236315/

Sau varianta noua la 400E

http://www.decathlon...id_8206682.html

- 9 viteze (X5)

- frane pe disc (o fi ele mecanice, dar se pot schimba ulterior)

- furca XCR

Sincer m-am gandit si la variante de genul asta , dar nu pot lua o hotarare cu propriile argumente. Sincer mai bine v-brake decat discuri mecanice.

Eu vad ca anuntul e expirat. La tine cum e?

Intr-adevar este expirat anuntul , dar am vrut niste pareri pt ca poate o mai are omu.

Mai bine astepti iarna , in perioada sarbatoriilor apar niste oferte incredibile , asta daca urmaresti situriile de specialitate .

Oricum nu o sa poti sa te dai prea mult cu bicla daca o cumperi acum(in regim offroad ma refer) , au mai ramas cateva weekenduri pana se face frig pt bicla , in unele o sa fi ocupat , in altele o sa ploua .

Plus ca daca vei astepta iarna sa cumperi o bicla , vei acumula mai multe informatii si nu vei fi grabit il luarea unei decizii , ca ai de asteptat 3-4 luni ...

Pe reducerile acelea mizez si eu. Dar acum luam in considerare niste variante SH.

Multumesc pentru sfaturi !

Salutare!

A venit iarna, un bun prilej pentru cumparaturi ! :)

Am vazut bita , Focus Fat Boy 2011(noua) si cred ca la ea raman, pretul final ar fi 2200 RON.

Are cineva Fat Boy sa imi spuna una alta despre ea? Merita la banii astia?

Ultimele pareri;  sper sa nu ma puneti pe ganduri si sa ma razgandesc.

Bicicleta e foarte ok la banii ăştia, dar ai verificat ce mărime este? De obicei motivul pentru care modelele vechi rămân pe stoc este pentru că e un exemplar de o mărime foarte mare sau foarte mică.

Am vazut-o in magazin si era ultima pe marimea mea :). Deja o am in casa , doar ca nu o sa am ocazia  sa vad cum ma descurc cu "umflatul"  zilele astea. Sper sa nu ma dezamageasca .

Felicitari de achizitie si sa o stapanesti sanatos. Si eu am luat un Fat Boy 2011 nou acuma recent si sunt foarte multumit de el. Sa ne spui cum ti se pare si tie dupa ce dai ceva ture cu bicicleta.

Multumesc, asemenea!

Abia astept sa ma dau cu ea. O sa revin cu pareri si intrebari (ca de incepator) mia mult ca sigur. Momentan caut un manual pentru furca (RST Omega-T RL), dar nu gasesc. Ma poate ajuta cineva in aceasta privinta?

Multumesc!

Imi cer scuze pentru ca postez aici , dar nu am gasit in alta parte sa vorbeasca despre   ungere/gresare.

Vreau sa am grija cat pot de mult de noua achizitie, si doresc sa stiu ce uleiuri sa folosesc pentru ingrijirea fiecarei componente in parte(angrenaj(lant, pinioane,foi), monobloc,furca,cuvetarie, etc).

Pentru lant am gasit niste lubrifianti pentru conditii umede, ca tot suntem in sezonul asta momentan;

http://www.marosbike.ro/preturi_ACCESORII_-_Intretinere/Lubrifiant_Cyclon_ATB_Wet_125_ml-3752.html

http://www.marosbike.ro/preturi_ACCESORII_-_Intretinere/Lubrifiant_lant_Finish_Line_Cross_Country_120_ml-6537.html

http://www.marosbike.ro/preturi_ACCESORII_-_Intretinere/Ulei_de_ungere_lant_Motorex_Wet_Lube_100ml-2997.html

http://www.marosbike.ro/preturi_ACCESORII_-_Intretinere/Lubrifiant_lant_Finish_Line_Ceramic_Wet_Lube_60_ml-4880.html

Care mi-l recomandati? Sau poate aveti alte variante.

Cam ce piese mai trebuie unse periodic? (banuiesc ca toate piesele care sunt in miscare in timpul mersului). Si ce vaselina/ulei/spray sa folosesc?

Era sa uit de solutiile de curatare. Cateva recomandari v-as ruga.

Franele pe disc de pe bicicleta sunt Tektro Draco. E adevarat ca nu sunt prea stralucite daca se folosesc in regim XC?  Am obsedervat ca functioneaza cu ulei mineral; la schimb trebuie sa folosesc doar ulei mineral de la ei? Cateva recomandari si aici va rog.

Lantul, pinioanele,angrenajul(dupa caz) trebuie curatate dupa fiecare tura si unse inapoi.

Butucii, acum depinde prin ce noroaie te bagi, si daca are garnituri cat de cat ok. La cursiera(care-I tot pe bile,si merg in oras cu ea) curat butucii la sfarsitul iernii si la sfarsitul verii, deci de vreo 2 ori pe an.

Solutii de curatare: benzina pana la capat, pentru transmisie si butuci, curata tot!.

Eu mi-am luat cu 5 lei si ceva, vaselina albastra pe baza de litiu din Auchan, pentru cuvete,butuci... Imi place ca are o consistenta ok, nu-I prea vascoasa, ca si aia "clasica". Ii mai mult ca un gel pe par, sa aproximez.

O sa ai probleme daca mergi pe noroaie si o sa-ti intre jeg in camasile de la schimbator(inevitabil), recomand cu caldura 1-2 jeturi de wd40 in camasi din cand in cand, sau cand vezi ca nu mai merge "sharp" schimbatul vitezei(curata si lubrifiaza usor).

Ia-ti o lera pt. masurat lantul, este foarte important sa iti schimbi lantul cand se uzeaza.

Multumesc pentru recomandari si sfaturi !

Ia-ti o lera pt. masurat lantul, este foarte important sa iti schimbi lantul cand se uzeaza.

Imi poti spune in Cluj un loc unde gasesc lera la un pret cat de cat decent? Multumesc!

Pe Str.Henry Barbusse nr.94, la BykeService. Eu am dat vreo 20 de lei pe ea.

M-am uitat la ei pe site nu am gasit(nu au scule afisate). Oricum incerc la ei cand vin in Cluj.

Oare gasesc la ei si extractor pt angrenaj?

Multumesc!

Nu stie nimeni sa imi recomande un lubrifiant? Daca a avut cineva si stie cum e.Eu ma gandesc sa raman la Finish Line Cross Country , dar cum nu am mai avut ar fi alegerea bazata doar pe raportul cantitate/pret.

lubrifianti's ca religiile - al lor e unic si cel mai bun. Si mai sunt unii care au mai multi - in functie de conditii. Ia-l pe cel care.....

- Ia ceva care il poti spala usor de pe haine . Ce are teflon, iti face probleme in departamentul asta.

- Ia ceva care....

Eu folosesc Brunox Spray, cu rezultate ok, fara sa mai curat lantul, doar lubrifiez si ma duc. Se strange ceva muc pe lant si pinioane, si pentru asta as lua un MUC-OFF, ceva. Dar ca lubrifiere( foarte important, pt uscat) e super ok. Daca ai bagat lantul in apa, mergi prin rau, noroi, sau te ploua, pa Brunox. Deci iti mai trebe ceva pt ploaie.

Acum ceva pt ploaie vreau sa iau ca o sa ies cu ea cat de curand.

Initial m-am gandit si la varianta spray, dar am ramas la cel lichid; consider ca e mai ok deoarece totul se pune pe lant, nu si in aer si nu ajunge din greseeala prin alte locuri unde nu face bine (ex: discul de frana). Probabil are si spray-ul plusurile lui.

Dar daca folosesc cel WET in conditii uscate?(ceva batai de cap?)