icounter

Alegere cursiera

Recommended Posts

Ce parere aveti de cursiera asta : Focus Variado 3.0 2011

http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_ROAD_RACE/Cursiera_Focus_Variado_3.0_Triple_2011-4406.html

E posibil sa o pot lua cu reducere de 20%.

Era mai ok Variado 2.0 2011, dar cea mai mare marime pe care o au e 56. Si eu la 1.82 dupa informatiile pe care le gasesc pe net, mi-ar fi buna una de 58 cel putin.

Numai bine,

Florin

Ai nevoie de un 56 maxim..nu stiu cine ti-a recomandat 58( probabil nu se pricepe )

Poti sa mergi si pe 56 si pe 58. De obicei se recomanda sa-ti iei marimea mai mare. Intra aici, fa-ti masuratorile si o sa afli exact ce ai nevoie. In functie de rezultat o sa intelegi pe ce trebuie sa te asezi.

Da. Multumesc pentru raspunsuri. Nu mi-a recomandat nimeni 58, asta am dedus eu din tabelul de pe site-ul maros (in functie de inaltime).

O sa incerc si calculatorul de pe internet, dar depinde si de geometria cadrului, care e diferita la diversi producatori. (parerea mea)

Problema era daca merita bicicleta din link. :)

Eu ca si multi altii te vor orienta spre diverse site uri de vanzari de unde iti poti lua o bicla net superioara ca pret/calitate fie si second hand

Daca vrei tu sa iei din magazin,ala e pretul.

Ca sa -ti vanda bicla probabil unii te vor orienta spre un 52 cu pipa de 14 sau un 60 cu pipa de 7. Tot aia e nu ?

• Upvote 1

E ok cu reducerea de 20%, in principiu cam 56 ar fi buna ca marime.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Dupa lungi cautari, parca tot Variado 2.0 2011 e cel mai tentant(daca primesc reducere). Sper sa fie ok de 56. Diseara mai fac niste "masuratori". :)

O iei cu Race Support si te duci cu ea la cateva concursuri: Emmedue, KOTM si ceva de pe la federatie. Parca asa era regula, sa dai ceva poze cu ea din concursuri.

Trebuie sa ai participare la 5 concursuri in ultimul an. Indeplinesc conditia asta. Sa vedem, inca nu am discutat cu nevasta :D, mi-e fricaaaaa :))

Dupa masuratorile mele(nu sunt chiar la milimetru ca le-am facut singur), sa inteleg ca un 56 cm e bun dar cred ca un 58 ar fi mai comod.

post-478-0-82771500-1343194672_thumb.png

Eu am aceleasi dimensiuni oarecum si am cursiera de 58 care in mod evident mi-e mare si m-am chinuit o gramada sa o fac sa fie ok cat de cat (pipa scurta, ghidon scurt, tija fara setback, saua data maxim in fata). 56 mi-ar fi fost perfect, dar situatia materiala nu-mi permite sa-mi iau ce vreau, doar ce gasesc.

In alta ordine de idei, in printscreen-ul ala ai ingrosat top-tube-ul, care intr-adevar e cel care conteaza, dar dimensiunea bicicletelor e data, din motive neintelese de mine niciodata, in functie de seat-tube. Adica 58 ala se refera la seat-tube, nu top-tube. Daca vrei sa vezi exact, trebuie sa mergi in magazin sa masori top-tube-ul, ocazie cu care cel mai bine te pui pe ea sa vezi cum te simti, trebuie sa poti sa stai in toate cele 3 pozitii (mainile sus pe ghidon, pe manete si in drop-uri) comod, iar din ele sa o favorizezi pe cea pe care o sa o folosesti mai mult, in drop-uri daca vrei sa fii sportiv sau pe manete pentru touring. O regula babeasca e ca atunci cand te uiti la partea din fata a pipei, aceasta sa se suprapuna peste butucul fata.

top-tube-ul, care intr-adevar e cel care conteaza

la 1.84 ai mei ma inteleg perfect pe o cursiera cu seat tube de 52. In mod normal nu as fi luat-o niciodata dupa niciun tabel din lume si am luat cadrul separat, deci fara posibilitatea de a-l proba.

Top-tube-ul este de 55.5 un pic mai micut decat ar fi recomandat, dar mie imi plac cadrele un pic mai mici si sa merg cu o pipa mai mare.

Cel mai important e sa dai o tura cu ea si atunci poti vedea ce si cum. Mai in fiecare magazin te lasa sa probezi o bicicleta inainte de a cumpara si desi sa te plimbi cu ea 10 minute stiu ca nu e suficient, macar iti poti face o parere. Oricum bicicleta nu vine cu pipa de marimea care iti trebuie, sau saua reglata fix dupa dimensiunile tale, dar astea sunt chestii care se pot regla f usor, pe cand marimea cadrului, nu se poate schimba sau e f costisitoare (cadru nou)

Daca e cadru cu sloping, 56 va fi chiar mare, nu inteleg afirmatiile de mai sus. Eu am 1,79 si pe o cursiera marime 58 ating cu bijuteriile in top tube,

Mi-a venit focus-ul variado 2.0 de la maros, a ajuns la 3400 cu reducerea de "race support".

Am scos-o putin prin oras, dar asteapta sa fie scoasa la o plimbare lunga.

Imi trebuie o pompa noua neaparat.Cu pompa micuta pe care o am, am bagat cat am putut de mult si m-am dus la service sa imi umble putin la spite, sa ii faca o reglare initiala si mi-au zis baietii ca aveam 3 atmosfere doar. :) Mi s-a parut mie ca se simte ok si pe pietris :)).

Multumesc pentru sfaturi.

Numai bine,

Florin

Sa o folosesti sanatos si fara incidente! Cele 2 Trans-uri o asteapta :)

Multumesc frumos hcampian. Si eu tot la alea visez, odata si odata. Nu stiu cat de pregatit sunt momentan pentru ele.

Nu vreau sa deschid un topic nou si cer ajutorul comunitatii pentru a alege intre urmatoarele:

1. CANNONDALE R1000 cadru aluminiu,groupset shimano dura-ace 7800, roti MAVIC Ksyrum Elite, probabil din 2006-2008 pret 1000 euro.M=7,8 kg

2. Felt Z6 2012 cadru carbon, full Tiagra,roti MAVIC CXP-22N. Mai slab echipata dar noua.M=8,7 kg pret aprox 1200 euro.

Mentionez ca este prima mea cursiera cu risebar dropbar. Am acum o bicicleta Giant Crx2 cu flatbar.

Va rog ajutati-ma sa ma hotarasc!

Edited by Traveller
ai vrut sa zici cu dropbar. riser este un tip de ghidon pt MTB

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni asa ca o sa arunc si eu cu parerea. La capitolul echipare Cannondale-ul castiga detasat (presupunand ca nu are o uzura exagerata) dar bicicleta e posibil sa aiba in curand 7 ani vechime ceea ce e destul de mult. Pe partea cealalata aproape 55 de milioane pe o cursiera cu tiagra si niste roti nu prea stralucite mi se pare mult, chiar daca are cadrul de carbon.

Daca nu esti nevoit sa alegi una dintre cele doua neaparat, poti sa arunci un ochi pe siteul celor de la Canyon

-aici http://www.canyon.co...072#tab-reiter2

-si aici http://www.canyon.co...073#tab-reiter2

La pret mai trebuiesc adaugati 50 de euro pretul de transport

Multumesc Botero pentru sugestii.

Bicicleta Cannondale arata impecabil: Cadrul nu are nici macar o zgarietura.Mi s-a servit povestea clasica de catre cel ce a adus-o din Italia ca proprietarul s-a imbolnavit si nu o mai folosea. Plauzibil vazand cum arata.

Feltul z6 este de vanzare la un dealer local si are chiar marimea mea. Pretul este corect vizavi de wiggle.com sau chiar pretul din SUA.

As dori daca se poate o comparatie intre cele doua.

Buna ziua tuturor.

Pana acum numai cu MTB m-am dat. Insa acum dupa cativa ani buni, si dupa ce am incercat road-ul unui prieten, m-am gandit sa iau si eu una... Insa am nevoie de mai multe sfaturi si parari, mai ales de la cei care se pricep mai mult. Am gasit cateva modele, dar nu stiu dintre ele care ar fi alegerea mai buna:

Este un GIANT care imi place. (Am uitat sa precizez ca bugetul ar fi cam pana la 3000 lei)

Am gasit si un Centurion, care ar fi fain pentru ca si cel MTB ii Centurion si sunt destul de multumit de ea.

Ar fi si una Neuzer de care nu am nici o parere nici eu nici altii ca nu prea au auzit de ea ca road (dar este in promotie :D) si ultima ar fi un TREK

Sau m-am gandit si la varianta de a alege una second.

Astept parerile voastre...

Asta e mai scumpa dar am zis sa ai optiuni. :) (are furca de carbon fata de celelalte)

http://www.marosbike..._2011-4406.html

Eu totusi nu as lua neutzer-ul acela. Nu sunt eu expert, dar parerea mea ca dotarile le mai poti schimba in timp (in caz ca nu iti sunt suficiente/bune), dar un cadru, e mai greu sa-l schimbi.

Nu te grabi. Acum sunt oferte bune in afara mai ales. Uite

http://www.fahrrad.d...8cm/310315.html

la 2500 lei (fara transport).

Merida race lite la 2880 lei (fara transport).

Eu nu am comandat dupa acest site inca. Dar am comandat de pe altele din germania, si nu ai de ce sa-ti faci griji. ( eu am comandat la inceputul anului de pe http://www.rockmachine-germany.de/ )

http://www.rockmachi...hrrad-2012.html

(la fel ca pe fahrrad.de pretul, plus te va mai costa 50 euro transport)

Dupa parerea mea conteaza sa-ti si placa cum arata bicicleta (cred ca cel mai mult iti placea giant-ul din lista ta de biciclete :) ).

Mai ai solutia second hand. :)

Spor la cumparaturi,

Florin

Cred ca daca mai astepti pana la inceputul lui 2013 poti gasi ceva pe 10 pinioane redus cat sa intre in bugetul tau.