dang123

Identificare cadru cursiera

Recommended Posts

Va rog sa ma ajutati la identificarea urmatorului cadru:

Imagine postată

Imagine postată

Din pacate din poza nu reusesc sa descifrez ce este pantografiat pe furca, se pare ca este o semnatura.

arata foarte bine mufele. chiar sunt curios ce e, incearca pe forumurile straine, ma-ndoiesc ca iti gasesti raspuns aici

drop-out-urile ce sunt? campagnolo?

furca? scrie ceva? ce vopsea avea inainte?

marinoni? doar o ghicire

Si eu am dat cautare dupa "fleur de lis" si am vazut ca Marinoni are asa ceva, dar parca floarea nu este identica

Imagine postată

arata foarte bine mufele. chiar sunt curios ce e, incearca pe forumurile straine, ma-ndoiesc ca iti gasesti raspuns aici

drop-out-urile ce sunt? campagnolo?

furca? scrie ceva? ce vopsea avea inainte?

In acest moment nu detin decat aceste poze.

Nu neaparat... Daca care BB-shell Cinelli asta nu inseamna ca a fost construit de Cinelli. Mesterul putea folosi BBshell cum foloseau si drop-out Campa, mufe Nervex, etc

ex: http://www.flickrive...eal/3954214175/

http://fivenineclimb...ans_aasuper.htm

In ultimul exemplu e un Gazelle construit manual. Asta e frumusetea acestor cadre, grija cu care alegeau diversele "ingrediente" sa iasa perfect.

Oricum cadrul e o bijuterie indiferent ce o fi. Pune mana pe el daca e masura ta.

LE: vezi ca are stantata o semnatura pe stay la seat-tube. Roaga sa faca o poza macro pe zona aia..

Cadrul este de astazi in posesia mea.

Incerc sa descifrez semnatura, dar inca nu am reusit.

Imagine postată

SUPERB cadrul ,sigur ceva italian dar nu are mufele CINELLI , Vezi ce greutate are cadrul gol si poate te ajuta si asta cu ceva .Pare o masura mica 53-54 si daca are sub 2 kg e chiar de soi .Oricum felicitari ,asa cadre sunt din ce in ce mai rare

Marimea 52 vertical cu 54 orizontal, fix 2kg fara furca.

O sa refac poza cu semnatura.

Daca necesita vopsire ti-as recomanda sa apelezi la userul Han! Rezultatul e garantat!

• Upvote 1

Saptamana trecuta mi-a terminat de restaurat un Rossin :) , asa ca si asta va ajunge la el si deja a vazut pozele cadrului

Cer scuze intiatorului threadului ca ma bag peste intrebarile lui insa am primit si eu un cadru caruia nu ii stiu originea. Singurele semne vizibile sunt stantele de pe furca fata si spate gravate Gipiemme si franele Campagnolo Avanti. Cel de la care l-am achizitionat avea montat pe el intregul grup Campagnolo Avanti si din ce am gasit pe google acest grup ar fi fost fabricat in anii 90, 1995-1998. Cadrul nu imi dau seama daca a fost revopsit pentru ca este intr-o stare impecabila a vopselii cu finisaje excelente in opinia mea.

Am incarcat si cateva poze poate reuseste cineva sa ii identifice producatorul.

PS: Nu va legati de celelalte componente, inca este in faza de proiect nedefinitivat, unele componente vor fi inlocuite in curand :)

Multumesc!

https://picasaweb.google.com/108638059768940543017/ScrapbookPhotos?authuser=0&feat=directlink

Marimea 52 vertical cu 54 orizontal, fix 2kg fara furca.

O sa refac poza cu semnatura.

Am mai cantarit odata cadrul si are 1,92kg si o noua poza cu semnatura, primul nume este ALOIS dar al doilea cu aproximatie "Long", dar nu sunt sigur nici macar de prima litera ca este "L"

Imagine postată

• Upvote 1

A venit timpul reconditionarii cadrului. O mica recapitulare: 

1. BB-shell Cinelli
  2. pantografiere "fleur de lis" asemanatoare Marinoni
  3. semnatura "Alois Lang"

Acum sunt in mare incurcatura. Il vopsesc, dar ce este?