kosty91

Merita sa investesc pe parcurs?

Recommended Posts

Momentan am un Neuzer Mistral Tourney, am dat 850 de lei pe el in septembrie anul trecut.

Echiparea este asta :

Cadru:AL7005

Furca: SR SUNTOUR 60mm suport Vbrake/Disc IS

Jante:MACH1, duble aluminiu (made in France)

Butuc fata: Assess

Butuc spate: Assess

Anvelopa: Kenda KLAW XT 26x1.95

Ghidon: Kalin otel

Pipa: Kalin otel

Manson: tip RevoShift

Manetă Schimbator:Shimano RevoShift

Manetă Frana:CStar

Frana: V-brake Logan

Angrenaj:Prowell

Monobloc: rulment

Schimbator fata: Shimano SiS Tourney

Schimbator spate: Shimano Tourney

Pinion: Shimano MF-TZ21

Lant: KMC Z

Tija/ Sa:Altrix /SelleRoyal

Mai trebuie sa-i cumpar o frana pe spate si o tija de sa noua, cea din urma are o problema la sistemul de prindere.

Tinand cont de salariul mic, banii ptr. facultate, nu prea as avea cum sa-mi cumpar o bicla noua cat de cat decenta si ma gandeam sa imbunatatesc actuala bicicleta pe parcurs. Problema e ca nu pot pune frana pe disc pe cadru, doar v-brake (merita xt v-brake?)

Sa investesc bani in ea pe parcurs?

Sa o vand si sa mai pun niste bani sa iau altceva? Daca da, cu cat as putea vinde? Are doar cateva zgarieturi pe cadru din cauza locului unde o leg la munca.

De mentionat ca nu are probleme la butuci sau scartaieli.

Cadrul este de 18.5''

Ce sfat imi puteti da?

post-11421-0-73864800-1343472633_thumb.jpg

De vandut nu cred ca o sa obti mai mult de 400 ron .

Io am avut niste vbrake-uri shimano acera , care nu se dereglau , franau puternic , am fost super multumit , nu cred ca merita sa iti iei deore xt .

Franele cred ca sunt vreo 30 lei si o tija de sa ieftina 40-50 lei , cu 80 lei ar trebui sa iti rezolvi problemele .

Io as pastra bicicleta , vei pierde bani daca o vinzi , mergi cu ea pana cedeaza complet si apoi cumpara alta , pentru 300-400 ron nu merita sa o vinzi , asta e pretul cu care se inchiriaza o bicicleta pe cateva zile ...

banii ptr. facultate

Vezi ca poti scrie doar "merita" , dar daca esti la facultate tehnica merge si "se merita" :D .
  • Upvote 1

Eu zic asa:merita sa o tii numai pt cadrul ala 7005.Franele v brake sunt foarte bune oricum,cumperi niste saboti mai buni care sa se potriveasca si o sa fie perfect.La schimbatoare eu le-as lua treptat si as pune maxim Deore pe bicicleta asta.Si ar iesi o bicicleta cu o configuratie care pentru mine,amator, ar fi suficient.Intre timp mai schimbi tu pinioanele, si ghidonul cu unele mai rasarite!

Pastreaz-o si foloseste-o cat poti de mult. Schimba piesele doar dupa ce se uzeaza. Si cand le schimbi iei ceva mai bun, dar nu le schimba acum cat sunt bune.

Ar merge sa schimbi ghidonul, pipa si tija cu altele din aluminiu.

Vezi ca poti scrie doar "merita" , dar daca esti la facultate tehnica merge si "se merita" :D .

Kosty91, ti l-am sters eu pe „se”, nu e nevoie de el, sper sa retii asta.

• Upvote 1