Sign in to follow this  
danielsky

Dieta unui ciclist

Recommended Posts

Nu-i nevoie sa renunti la dulceata. Eu combin doua-trei linguri de dulceata cu terci de ovaz mai cremos(lichid) care e si sanatos si o super sursa de carbohidrati. Terciul gol e mancare de puscarie, insa. :D

• Upvote 1

danielsky- zii celui care a scris ce ai citat tu :

- Și tu ai dreptate...

Cateva cunostinte de fiziologie ,si/sau chimie nu da dreptul nimanui sa se creada invatat .Insa ca sa ajungi un mai bun ciclist trebuie sa incepi sa mergi din ce in ce mai des si mai mult pe bicicleta si sa faci motorul tau sa devina eficieent.Adica daca azi ai nevoie de 1 kil de dulceata ptr 100 de km prin antrenament o sa ajungi sa faci 200 de km cu acelasi kil de dulceata .

- Și eu am dreptate...

• Upvote 1

Nu-i nevoie sa renunti la dulceata.

Pfuuuu, sa zic? :P. Cred ca am zis deja.

PS: si mie imi place, mai ales aia de capsuni.

[...] Şi diferă şi RH*-ul – purtătorul de oxigen din sange ! Unii au predominant Cuprul (-), alţii – cei mai multi – Fierul (+) !

[...]

Imagine postată

• Upvote 2

Exces de sare inseamna ca bagi in tine sare fara sa stii (din diverse mancaruri sau ingrediente ca si ketchup-ul, pizza, potentiatori de gust gen vegeta ... chiar, de ce i-o zice "vegeta" cand e 90% sare, vro 2-3% monoglutamat de sodiu, 1% colorant si restul niste urme de legume deshidratate?). Exces de sare inseamna ca nu poti inghiti o mancare fara adaos de sare pt ca, vezi Doamne, n-are gust. Daca se considera normal pentru un om sa consume 2-3 grame de sare pe zi, in cazul in care consumi 6-7 se numeste exces. Si partea proasta e ca la cata mancare procesata exista pe piata, nici nu mai ai controlul asupra cantitatilor de sare pe care le consumi.

Excesul de zahar (fie el si brun) inseamna ca e usor sa mananci mai mult decat iti trebuie. Ca si sarea, e omniprezent in toate cele, inclusiv in ingrediente precum celebrul ketchup. Partea proasta cu zaharul e ca tot ce nu e consumat imediat se transforma in grasimi si are si prostul obicei sa-ti suprasolicite pancreasul in cazul in care e prea mult. Vezi epidemia de diabet tip II si obezitate ce matura USA (si vezi si cam ce mananca ei, cam cat suc beau). Daca bei 1L de suc (ca-i cola, nectar "natural" sau altceva nu prea conteaza) vei consuma aprox. 100g de zahar pe zi doar de acolo + ce mai primesti din alte surse. Asta e exces.

Cu grasimile e la fel. Daca mananci numai slanina toata ziua si carne de porc zemuind a untura, snitele mustind a ulei (si le mai si combini cu muulta paine alba, cartofi prajiti - neaparat sarati bine)...ghici ce iese.

Nu stiu daca reiese destul de clar, dar mai sus am descris cumva meniul multor romani (si nu numai) ai zilelor noastre.

Cati dintre noi sau cunoscutii nostri nu au pe post de pranz o pizza, alaturi de care beau o cola rece. Cati nu mananca seara cartofi prajiti cu ceva carne aproape zi de zi. Cati manaca salate pe post de masa principala si nu de garnitura?

Cred ca la scenariul de mai sus se refera acele spoturi si nu la vreo conspiratie mondiala de indobitocire a maselor taindu-le sarea, zaharul si grasimile din alimentatie.

Şi nici nu avem aceeaşi grupa sanguină ! Şi diferă şi RH*-ul – purtătorul de oxigen din sange ! Unii au predominant Cuprul (-), alţii – cei mai multi – Fierul (+) !

RH nu este purtatorul de oxigen din sange. e o proteina de pe suprafata eritrocitelor, care la 15% din populatia generala lipseste (oamenii respectivi sunt "RH negativi").

Aia cu Cupru - si Fier + mie frica s-o comentez, ca nu inteleg la ce Doamne iarta-ma se refera...

Sarea! Orice reacţie a apei cu sarea produce căldură! Iar sarea formează principalul electrolit care, scos din sânge, reduce de 11.000 de ori viteza transferului informaţional către creier !!! Hmm! Intuiţia îmi spune că ăsta e scopul lor: să devenim legume! La muncă! şi înapoi...acasă, la televizor... unde ni se repetă zilnic prostiile astea: "excesul de sare zahăr şi grăsimi dăunează grav sănătaţii". Dar excesul de alcool, tutun şi medicamente? Nu e mai periculos? Ba da! Dar aduce profituri imense, accize şi taxe! La nivel mondial! Şi e bine să ai multe legume în sistem ! Pentru ca legumele îşi plătesc taxele... la zi !

Amintiti-va : ce face medicul prima data in spital ? Schimbă regimul alimentar, fără sare... adică taie legăturile informaţionale cu creierul, ca să poată trimite medicamentele peste

tot. Amorţeşte creierul pentru că altfel, acesta, ar reacţiona imediat la chimicalele administrate! Ar declanşa alergii!

Dizolvarea sarii (clorura de sodiu) in apa este o reactie endoterma, deci se absoarbe caldura, nu se disipa.

Din nou, afirmatia cu "incetinirea de 11.000 de ori" n-o comentez, ca e de noaptea mintii. La fel si cu medicul care reduce din prima aportul de sare pacientului internat.

Probabil nu ai vazut hipertensivi adusi in camera de garda cu edeme ale membrelor inferioare (sau mai rau, cu edem pulmonar acut) pentru ca au mancat si ei niste zeama de varza si au uitat sa-si ia medicatia anti-hipertensiva...

Dar zaharul? Zaharul e purtator de un cu totul alt tip de informatii ! Vorbim de zaharul natural din fructe sintetizat de natura cu ajutorul apei ! Vorbim de zaharurile multiple din mierea de albine... naturala! Glucoza participă direct la formarea acidului dezoxiribonucleic (ADN)!!! Adică a evoluţiei dvs.! Vitalitatea dvs. si a copiilor dvs., atentia, concentratia, focusarea, vin din zaharurile naturale! Şi evoluţia dvs. genetică !

Nu glucoza, ci riboza este zaharidul care intra in structura acidului ribonucleic; pentru acidul dezoxiribonucleic, se foloseste dezoxi-riboza.

Excesul de zahar este o problema cu efecte metabolice, iar legatura cu componenta genetica a acestui articol nu este fundamentata in nici un fel.

Grăsimile?! Să vedem ce spun studiile! Colesterolul ajută la formarea membranelor celulare; la sinteza hormonilor în glandele suprarenale şi în ovar; este indispensabil digestiei lipidelor, în urma transformării de către ficat în acid biliar. Nivele joase ale colesterolului induse cu ajutorul medicamentelor, duc la apariţia depresiei, comportamentului violent, sinucidere, creşterea riscului de infarct miocardic şi mai ales o slabă funcţionare a sistemului imunitar. În trecut, cineva cu un regim alimentar ce conţinea 300 mg de colesterol pe zi, cu un nivel HDL (colesterol bun) de 35 mg pe decilitru de sânge, era considerat normal. (JAMA 2001; 285:2486-2497). Asta până când, cei de la OMS, au hotărât să schimbe normele! Să le coboare la 200! Imediat, au apărut 36 de milioane de bolnavi, şi 4,3 de miliarde de dolari pe an, câştig, dintr-un foc ! ...

Astazi un om cu valori sub 40 mg/dL (barbat) - 50 la femeie - de HDL colesterol este considerat la risc de eveniment coronarian pentru ca s-au facut niste studii pe durata de 10-12 ani dupa care s-a observat ca riscul respectiv creste cu 70%.

Datele cu 36 de milioane si 4.3 miliarde din nou nu le comentez, ca ar trebui sa avem niste surse clare, nu afirmatii aiurea.

Între ştiinţa unora şi intuiţia lui strămoşească, ciobanul român a ales Intuiţia ! Tot cu slană, pită şi pălincă trăieşte ! Cum aţi vrea sa-şi crească oile, să lupte cu frigul, cu ploile sau cu urşii? Şi cu cojocul de 40 de kilograme? "

Aici e vorba de bun-simt. Pe care ti l-ai folosit si tu. Dar altfel te rog sa-ti gasesti niste surse credibile, pentru ca si sursa citata de tine citeaza de altundeva, neprecizat.

Si in general, te rog si pe tine si rog publicul cititor sa se documenteze inainte de a veni cu citate din materiale "pseudostiintifice" / "pseudomedicale".

Cu afirmatii din astea functioneaza cotidianele tabloide, as vrea sa cred ca noi aici pe forum suntem la alt nivel. Multumesc de intelegere!

• Upvote 3

Oricum, nu cred ca asta era ideea cu acest topic. Eu consider ca dieta unui ciclist AMATOR trebuie sa fie una normala, ca pentru orice om obisnuit. Daca nu ai de gand sa te antrenezi peste 10 ore pe saptamana, nu are niciun sens sa-ti bati capul atat de mult cu dieta ciclistului. E ok sa-ti propui sa mananci cat mai sanatos, cat mai echilibrat, si sa nu te apuci sa-ti cauti fel de fel de suplimente, prafuri si teorii legate de dieta.

Eu nu mananc nimic special doar pentru ca mai si pedalez de 3-4 ori pe saptamana. Daca am ture mai lungi sau inainte de cate un concurs faceam un pic de carbo-loading (dar atat) si pt cursa imi preparam niste bautura izotonica si ceva geluri energizante. Pana acum am supravietuit, la toate maratoanele la care am participat am mers de la inceput pana la sfarsit relativ constant, nu am cazut de foame, nu am facut crampe, nu mi-am dat duhul.

Adi, pe de o parte asa este, pe de alta nu. Sa mananci sanatos este un termen foarte relativ care se situeaza intre "las-o ca merge asa" si cantarul de bucatarie. Nu este suficient sa mananci doar din surse curate (foarte putin probabil ca mai este cineva pe aici care se poate lauda cu asta), dar mai conteaza si ce mananci. De fapt cred ca este mai important chiar factorul al doilea atat timp cat nu mananci ... de pe jos. Ca sa mananci sanatos trebuie sa-ti asiguri nutrientii necesari activitatii pe care o faci. O persoana activa cu greu reuseste asta doar din alimetnatie, daramite cineva care pretinde ca face sport. De cele mai multe ori, suplimentele sunt in forma de praf sau pastile si automat sunt categorisite de puristi ca medicamente - adica e rau. Probabil ca daca ar fi fost sub forma de branza de burduf, era mult mai bine ;). Eu sunt de principiu ca suplimentele sunt pe planul doi, dar sunt necesare. Din pacate multa lume este comoda si vede in supliment un refugiu pentru un regim alimentar total dezordonat, la modul: mananc paine cu unt, gem si ceai la micul dejun (ca si cand eram mic la hotel in concediu cu parintii tot asta primeam) si suplimentez cu doua shake-uri de proteine, pentru ca este usor asa.

Parerea mea este ca atunci cand mananci, daca tot o faci, este bine sa o faci cu cap si sa intelegi cum functioneaza organismul tau. In momentul acela gustul devine ultimul factor care te mai intereseaza si principala preocupare ar trebui sa fie sa nu mananci de pomana. Vad ca aproape nimeni nu aminteste de enzime, ori in ziua de azi, cu atata mancare procesata artificial, asta ar trebui sa fie pe primul plan. Degeaba bagi in tine munti de proteine, carbohidrati, grasimi sanatoase, daca tot asa le si elimini.

Ma gandesc ca enzimele acelea sunt niste medicamente. Si din cate stiu nu e bine sa iei multe medicamente, iar mai apoi daca dai enzime corpului el nu se va mai chinui sa le produca singur. Nu ma pronunt ca nu stiu deloc cum sta treaba, dar ma gandesc ca organismul uman a fost facut sa "functioneze" in conditii omptime de supravietuire.

Ce e mai important e hidratarea, de aceea vin cu intrebare: Cum faceti cu apa la drum lung? Si cum reusiti sa o tineti rece/buna de baut? :)

Enzimele ,sunt un fel de catalizatori ai reactiilor chimice care au loc in organism.

Ptr hidratare nu tre sa fie rece . Rece tre sa fie atunci cand vrei sa te racoresti...70 de km te descurci cu bidoanele din dotare , ce e peste,scoti banii de la tescherea si iei rece din vitrina.

Ma gandesc ca enzimele acelea sunt niste medicamente.

Ma gandesc ca ar fi bine sa mai citesti.

Eu cand dau o tura lunga mananc niste paste ( cuscus de obicei ) si in functie de cat de dimineata este mai bag si niste felii de paine cu gem si unt. Evit laptele si cam orice are eminte ( rosii, castraveti, etc ).

Am nevoie de putin ajutor cu adaugarea unor mese/gustari/suplimente la cele 3 obisnuite din timpul zilei.

Profilul este cam asa: 5-6 ore de ciclism pe saptamana, 2 de alergare, 3 de inot. Cu ce mananc deocamdata(si ce-am mancat in ultimii ani) am inceput sa slabesc 1-1.5 kg/saptamana. Am 187cm si 75kg momentan. Stau mai prost la capitolul masa musculara cu cel putin 10% din greutatea corporala si la grasime 6.7% (desi nu stiu cat e de indicat un nivel normal de grasime). Ideal ar fi sa refac in greutate pana la 85-87 Kg si sa ma mentin ulterior.

Din ce am cercetat eu in ultimele 3 zile ar trebui sa am un aport de 3900 calorii pe zi pentru mentinere, vreo 5000 pentru cresterea in greutate. Intre mese am vazut ca se recomanda: seminte de floarea-soarelui, susan, painea cu tarate, orezul brun, nucile, floricelele de porumb, deserturile cu gelatina, ciocolata, baton proteic si energizant, shake de pudra proteica, smoothie cu ciocolata/banana/lapte de soia si alte combinatii de bauturi. E bine?

Si inca o intrebare, eu renuntasem la cartofi in mare parte, mancam rar si in diete observ cartofi la cel putin o masa zilnica, sa-l reintroduc in dieta?

cum ai calculat necesarul de calorii ? mi se pare un pic prea mult ce necesar ai calculat tu pentru mentinere.

Legat de masa musculara, as spune ca e mai importanta calitatea decat masa dpdv al performantei.

Ca aliment ti-as recomanda untul de arahide : ai cam 600 kcal la 100g .

Mi se pare mult 87 kg pentru 1.87 cm , ai mai avut greutatea asta ?

Tu acum ai exact inaltimea si greutatea campionului olimpic la mtb xco Jaroslav Kulhavy .

Mie imi spune mai toata lumea din familie ca sunt prea slab . Am 1.75 si 73 de kg. Iar eu as mai da macar vreo 3 kg jos :)

Acum depinde si cum vrei tu sa arati ...

Am mai avut ~84 avand grasime in exces. Aratam decent, fit. Acum sunt slab.

M-am uitat la pozele cu Jaroslav Kulhavy, cam asa arat si eu, cu ceva mai putina masa musculara. Insa, sa nu uitam ca eu mancand acum 2000-2500 calorii pe zi slabesc 1-1.5 kg/saptamana.

Cantarul cu diagnostic mi-a zis numarul de calorii 3990, mai gasisem si pe un site de zicea 3890 probabil folosea aceeasi formula(aici intra in calcul pe langa inaltime, greutate, varsta cum e la calculatoarele obisnuite si masa musculara, apa, grasimea).

Oricum

http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm -astea zic 3100-3300

http://www.csid.ro/calory-calculator/ - 3600

Nu mai bine te duci tu la un nutritionist? (medicul, nu ala de la sala)

Analize, nebunii, o sa te ajute mult mai mult decat niste sfaturi de pe net.

Ok, sa zicem ca ajung la un nutritionist, asa cum recomanzi, ai putea sa-mi dai un sfat cu ce anume as putea face la el?

Analiza corporala inbody 720 - 70 lei

Consiliere dietetica si consultatie endocrinologie -160 lei

Consult nutritie -300lei

Consult nutritie medic primar -160lei

Control nutritie -150lei

Evaluare chestionar nutritie -40lei

Terapie nutritionala -150

Terapie nutritionala si evaluare -300lei

Asta nu stiu sa iti spun. Cred ca poti incepe cu o programare la generalist, iti va sugera ce analize sa faci si iti va face trimitere la nutritionist (daca nu este alta problema).

Am avut si eu o problema similara acum ~3 ani, slabeam si nu intelegeam de ce. Am fost la generalist, am facut niste analize, apoi la nutritionist, care le-a interpretat si mi-a sugerat ce, cat si cum sa mananc. Pana la urma la mine s-a dovedit ca era ceva pe fond de stres, insa mi-am si corectat dieta conform cu sugestiile nutritionistului si acum am cam ~7 kg mai mult (si fac mai mult sport decat atunci).

Io  ca si un biciclist de "weekend" incercand sa iau de 3 ani mai in serios acest sport,  si probabil sa merg si la un club, am o alimentatie echilibrata si perioade cheie de alimentatie, adica dimineata, inainte si dupa atrenament, si seara, si gustarile. 

Dimineata mananc caloric cu IG(indice glicemic) mediu si dens micro/macronutritiv, raport echilibrat al proteinelor/carbs/grasimi. Inainte de antrenament proteine mai putine si carbs cu eliberare mai lenta(cartof/orez/paine), dupa antrenament, dau liber la mancare, cam orice fel de carbs dar cu o cantitate mai generoasa de proteine, de preferabil din carne. Seara mananc usor, kefir de casa deobicei, din lapte de la tar, alune, seminte, alune de padure, crude.

In timpul pedalatului imi fac zeama cu electroliti de la redis, isostar-r, care are 50 grame dextroza pt. energie.

Deobicei merg la pedalat dupa 2 ore de cand am mancat, sa am in sange tot ce am nevoie.

Asta nu stiu sa iti spun. Cred ca poti incepe cu o programare la generalist, iti va sugera ce analize sa faci si iti va face trimitere la nutritionist (daca nu este alta problema).

Am avut si eu o problema similara acum ~3 ani, slabeam si nu intelegeam de ce. Am fost la generalist, am facut niste analize, apoi la nutritionist, care le-a interpretat si mi-a sugerat ce, cat si cum sa mananc. Pana la urma la mine s-a dovedit ca era ceva pe fond de stres, insa mi-am si corectat dieta conform cu sugestiile nutritionistului si acum am cam ~7 kg mai mult (si fac mai mult sport decat atunci).

Am ajuns la nutritionist(programarea am facut-o cu 3 saptamani inainte, e destul de ocupat..). M-a analizat si eram la greutatea ideala, balansul bun, totul la normal grasimea aproape de limita inferioara, iar muschii si cantitatea de apa din corp aproape de cea superioara. Nu prea stia de-astea cu alimentatia sportiva, dar mi-a dat cateva sfaturi generale si pe care majoritatea le stim. Mi-a zis sa folosesc glucoza si bautura cu lamaie si miere in timpul antrenamentelor, sa mananc atunci cand mi-e foame(am un decalaj uneori de pana la 10 ore intre masa de pranz si cea de seara), sa nu uit de gustarile dintre mesele principale, sa mananc ceva de recuperare dupa antrenament.

Ca si concluzie, e bine ce faceam pana acum, nu e nevoie sa schimb mare lucru.

...sa mananc atunci cand mi-e foame...

Cel mai prost sfat si pentru un slab ce vrea sa se ingrase si pentru un gras ce vrea sa slabeasca si pentru un sportiv ce vrea muschi.

• Upvote 1

Exact...Ce te faci daca te apuca foamea in fata unei urcari de 1000m pe care trebuie s-o urci? Glucoza si bautura cu miere si lamaie sunt ok ca energizante. Ideea este ca daca mananci cand ti-e foame mananci mai mult decat ai nevoie...