Rubyca

2012.08.19 - Geiger Mountain Bike Challenge - Triada MTB - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Imagine postată

Geiger Mountain Bike Challenge este un concurs care nu are nevoie de prezentare. Deja aproape fiecare ciclist a auzit de acest concurs și dorește sa participe și să îl termine. Nu degeaba acest concurs are motto-ul "Eroii sunt condamnati sa sufere inainte de a invinge!"

În 19 august Sibiul va fi gazda Geiger Mountain Bike Challenge. Cu startul si sosirea din Parcul Sub Arini, Geiger MTB Challenge vă așteaptă să participați pentru a putea vedea frumusețile din împrejurimi și nu numai.

GMC este ultimul concurs din seria "Triada MTB" și la finalul acestuia vor fi premiați câștigătorii seriei celor 3 concursuri care fac parte din Triada MTB 2012 - Trofeul Chindiei Targoviste, Brașov XCM și Geiger MTB Challenge.

Ultimele informații o să le puteți găsi în curând pe site-ul http://www.bikeromania.ro/index.html

DA! Anu' asta trebuie sa-mi iau revansa si sa nu mai ajung dupa ce au plecat toti! Numai sa nu ploua...

Anul acesta vom avea iarasi prajituri d'alea bune la punctele de alimentare? ;;) =P~ :X

ma mai gandesc cu prajiturile. Daca e bunica sanatoasa o conving eu cumva. Poate ma fac gospodina si o ajut :-?

• Upvote 1

Spune-i bunicii tale ca anul trecut au fost cativa oameni foarte incantati de prajiturile ei si ca nu s-au atins de nimic altceva inafar' de acestea. ;;)

Oricum ar fi, gustul conteaza =P~

In special cu aceasta ocazie, adaca sa gust si eu din prajituri, m-am inscris la tura scurta. C-am venit anul trecut peste 9 ore si ceva de la tura lunga si... evident, na-u ramas nici farimituri... /:)

Am o rugamite catre organizatori si anume, solicit permisiunea de a achita taxa de participare in ziua competitiilor. Vin de la Chisinau cu feciorul si v-om participa la tura scurta. Transferul bancar din R. Moldova ma costa.

In lista participantilor suntem Danilov Anlexandru si Danilov Daniel.

Multumesc

Nu ai stiut de ele deoarece erau prajituri si la un PA in tura lunga.

Sa speram ca e tot ala, a fost genial! 10 clase peste cel vechi, care si ala a fost tot genial.

ma mai gandesc cu prajiturile. Daca e bunica sanatoasa o conving eu cumva. Poate ma fac gospodina si o ajut :-?

Ioana, noi venim sambata si vin si ajut cu mare drag daca se poate! Mai ales ca vreau sa ai multumesc personal bunicii pentru bunatatile de anul trecut + vreau sa fur reteta :)

Concursul asta a fost motivul pentru care in primavara (de fapt era inca iarna) m-am apucat mai serios de antrenamente. Am citit cu ceva vreme in urma despre concurs si asa m-am apucat de fapt mai serios de dat pe MTB anul trecut. Ma uitam la filmulete cu editiile trecute si ma minunam de cum pot merge unii pe traseele alea tehnice. Intre timp nu mai ma mir asa, ca am mai evoluat si eu putin :D. Ma vedeam cucerind muntii si terminand cel mai greu maraton MTB din RO. Cand am vazut ideea cu Triada MTB (care spre bucuria mea a inclus si Brasovul) mi-am zis ca e ceva deosebit si m-am inscris la toate la traseul lung si m-am apucat de antrenamente cu ideea ca in toamna o sa am un disc intreg al triadei.

O accidentare mi-a eliminat complet posibilitatea de a participa la editia de la Brasov, iar acum, desi am reinceput sa merg pe bicicleta, inca ma tem de ideea de concurs, mai cu seama ca e un concurs greu. Dupa accidentare am sperat ca o sa pot participa macar la Geiger, si desi teoretic as putea sa merg la traseul scurt si sa-l si termin, ratiunea imi spune ca poate e mai bine sa nu vin, sa nu risc o alta accidentare. Inca nu-s complet recuperat, cele doua luni si ceva de pauza de la antrenament isi spun si ele cuvantul.

Asadar, daca cineva vrea locul meu, sa ma contacteze si discutam cu organizatorii sa-l transferam (am facut la fel si la editia de la Brasov si a fost ok).

Il vreau eu, Adi, ca oricum aveam de gand ca zilele astea sa platesc. Imi pare rau pt accidentarea ta, insa e mai bine sa stai linistit pana te refaci complet, mai ales ca traseul turei lungi nu-i deloc unul usor.

O sa-ti dau un mesaj privat.

Cine mi-ar putea recomanda o cazare in Sibiu sau imprejurimi la un raport bun calitate/pret? As prefera o pensiune mai linistita, cu curte pt masina, eventual. Multumesc!

Imi puteti spune va rog daca se mai pot face inscrieri si la fata locului in dimineata concursului sau eventual cu o zi inainte? Daca nu, ajutati-ma cu un link catre locul unde scrie procedura de inscriere ca nu o gasesc .Multumesc.

Am incercat sa ma inscriu online la traseul Family 3 cu fata mea, eu am reusit sa ma inscriu (dar nu am avut optiunea sa mentionez traseul - adica Family 3 si a ramas traseul scurt, rugamintea e sa ma schimbe organizatorii).

Pe cea mica nu am putut sa o inscriu online, mi-a dat mesaj ca se inscrie la race office - banuiesc in dimineata cursei ?

Nu mi-e foarte clar ce suma platesc pana pe 13 august pentru Family, 75 RON sau 150 RON (2 x 75 RON) ?

Eu o sa plec din Bucuresti cu masina, sper vineri dimineata devreme. As putea sa mai iau 1 persoana + 1 bicicleta. Pentru cazare ma duc la Cisnadioara, la camping, dar trec prin Sibiu.

M-am tot uitat pe site si nu am gasit pe nicaieri timpii intermediari in care trebuie sa te incadrezi ca sa nu ti se ia cipul pe traseu.

Ma refer la tura lunga, ca am tot auzit povesti cu oameni deposedati de cip.

Poate ca e scris pe undeva si nu am vazut.

Va rog mentionatii si aici, ca sa stie lumea.

Pai cauta editia de anul trecut ca sa ai o idee pentru timpii intermediari . Oricum ii astept si eu pe cei oficiali de anul asta si sper sa nu fie foarte diferiti fata de cei de anul trecut.

Si eu sunt interesat de timpii intermediari la tura lunga :) Ma tot bate gandul ...

am gasit pe site-ul de anul trecut:

• - Ora 17:30 în punctul de maxim al traseului – Paltiniș – KM 62
  • - Ora 18:30 în punctul de control din Valea Caselor – KM 76
  • - Ora 20:00 la Sosire
startul a fost la 9 30, sau cel putin asa scrie

Da, sunt niste timpi generosi, ar fi bine sa-i pastreze. Doar ca de la 17:30 la 20.00 greu mai ajungi la sosire...

:

Dar traseul lung, cum ramane cu traseul lung? Va fi acelasi de anul trecut sau unul nou?

Urcarile sa ramana, dar daca se gasesc coborari cu bolovani mai mici n-ar fi rau :P Si ar mai fi fain ca tura lunga sa inceapa macar cu 5 minute inaintea celei scurte.

Ei, hai ca nu mai erau bolovanii ca acum 2 ani, acuma e panta nu bolovanii care te macina.

Coborarea spre Valea Sadului va fi modificata. Inca mai avem de "construit" 200m de poteca :-).

Vom anuntat in curand si timpii limita pentru anul acesta.

De unde concluzia asta? Chiar m-am uitat de curiozitate si sunt pe asfalt doar primii 9 km, ca de obicei. Mai sunt pe drum km 38-44 de pe V. Sadului, dar aia nu-s asfaltati, poate doar urme de asfalt. Si mai traversezi de doua ori soseaua spre final, o data in Rasinari si o data inainte de a intra in parc, cativa zeci de m cel mult.

Guest
This topic is now closed to further replies.