Rubyca

2012.08.19 - Geiger Mountain Bike Challenge - Triada MTB - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Mi se pare foarte de bun simt ceea ce spune emanitou.

Si ce scrii in versuri acolo Vio nu pare a fi o atitudine asertiva. Ca de fapt asta e calitatea unui organizator care tinteste sa imbunatateasca experienta unui concurs de MTB de la an la an.

Este deranjant atitudinea de fanboys a unor concurenti care nu pot fi obiectivi in privinta unor experiente de la un concurs, si ma refer aici la referirea cu obiectivitate asupra greselii de marcaj, a lipsei de arbitri intermediari.

Din acest fanboyism venim noi (cei carora ni se pare ca-i nedrept sa gresim traseul in ciuda eforturilor noastre) , si apoi scuipam foc pentru ca unii in orizonturile lor largi nu inteleg ca nu poti sa spoi ca totul a fost maxim la un concurs, daca ingredientul principal a lipsit - marcare si arbitraj corect de traseu.

E ca si cum ma duc la o nunta si zic, totul a fost extraordinar, numai muzica a fost groaznica. Adica tot ceea ce conteaza si nu poti trece cu vederea.

"Speram sa gasim pana anul viitor motivatia si energia necesare pentru a organiza acest eveniment."

Este alegerea dumneavoastra daca o faceti sau nu, dar atitudinea unor oameni pasionati trebuie mentinuta fie ca reactiile dupa un eveniment sunt pozitive sau negative, mai ales daca sunt motive intemeiate.

Nah ca am facut o poezie, ca sa nu fie Vio singurul poet.

• Upvote 1

este incredibil cat de mult seamana posturile celor care arunca cu rahat cu tara de rahat in care traim. romanii, unii dintre cei mai analfabeti (exista sondaje conform carora 7% dintre romani cred ca soarele se invarteste in jurul pamantului), mai diletanti si mai "nestiintifici" dintre europeni au intotdeauna pretentii peste ceea ce pot oferi. se uita faptul ca participarea la un concurs este de fapt, un contract, in care concurentul are si obligatii. cum ar fi daca organizatorul ar pune in executare obligatiile astea si are cere fiecarui concurent sa prezinte un nivel minim de antrenament prin parcurgerea unei probe eliminatorii, de ex? sau cum ar fi un timp intermediar sangeros pe tura scurta? as lua si taxa si as curata si traseul de ageamii (si eu ma includ aici) :)

sunt poate cam dur, insa am fost in vacanta "la ei" la niste ture fara pretentii care au depasit in dificultate orice concurs la care am participat pana acum iar oamenii le faceau cu mare naturalete iar pe forumuri nu am vazut nivelul asta de discutii

• Upvote 3

adica sa nu se inteleaga ca vreau sa iau apararea vreuneia dintre parti, ci vreau sa spun ca suntem cu totii in aceeasi oala, concurentii nu sunt mai breji decat organizatorii: noi ne facem ca concuram, ei se fac ca marcheaza traseul :)

• Upvote 1

.......

E ca si cum ma duc la o nunta si zic, totul a fost extraordinar, numai muzica a fost groaznica. Adica tot ceea ce conteaza si nu poti trece cu vederea.

......

mare greseala. la nunta "tot ceea ce conteaza" este VINUL :cheers:

Eu merg pe lucruri practice: fiţi voluntar o data la un concurs! Aici am fost peste 500 de concurenti, ce de voluntari am fi! Daca va si place MTB-ul, apăi chiar o sa fiţi frustrati când trec concurenţii pe lângă voi. Iar când plecaţi, curatati si traseul in zona desemnata voua, sa vedem la ce ora ajungeti acasa, probabil mai veniti si maine, ca doar suntem ecologisti cu totii. Trageti o linie dupa aceea si judecati...

N-as fi putut exprima niciodata mai corect decat Laurentiu propria mea parere!!

In plus... eu cred ca totusi, calculele astea cu profitul organizatorului, plata voluntarilor, etc., duc in penibil ideea de ciclism in Romania. Ca sa fiu si "deschis la minte", daca vreti: daca nu-ti convine, mergi frate numai la competitiile organizate de Federatie! Ia vezi... iti ofera cumva aceleasi conditii de siguranta sau comfort ca o competitie privata? Eu cred ca deja ducem in ridicol totul!

Anul trecut nu era apa, acum e problema cu altceva... Dar daca te-ai duce tu numai unde iti convine ? N-ar fi mai fain? In felu asta ii lasi pe aia care vor intr-un anume fel, sa se manifeste in acel fel.

Ba ! Vrei la Emmedue ca tz-a placut si-au avut cip de unica folosinta? Meri la Emmedue! Itz place Geiger ca e greu tare? Go to Geiger! Vrei Iron Bike ca e extrem? Fa, frate, Iron Bike daca te tine! Maros Maraton ca e tehnic si UCI? Enjoy! Fa ce Dumnezeu te poarta pedala, spre orice crezi ca-ti place !

A! Pai n-ai stiut ca e naspa... Ok! Anu viitor nu mai veni! E PRIVATA, intelegi ?

Cineva depune bani si efort s-o faca. Din bani privati, fie ei si ai tai. Poti spune RESPECT sau poti sa taci!

Daca mergi la mall la film, la sfarsit, daca nu ti-a placut, nu-ti da nimeni banii inapoi, pentru ca: 1. Ai vazut filmu!, 2. Ai stat pe scaun!, 3. Ti-au dat si popcorn sa ingurgitezi!

Ai insa o sansa! Mare! Data viitoare nu mai vii, stii ? Asta e ok sa poti face!

Asa cred eu!

• Upvote 2

Poti spune RESPECT sau poti sa taci!

Pot spune RESPECT, sau pot cere RESPECT. Eu am respectat concursul. M-am pregatit inainte, am facut o tura de antrenament pe 15 aug pe dealurile de la Baicoi, mi-am pregatit bicicleta servisand rotile si tot ce mai era de 200+ lei. Am bagat benzina in masina si mi-am luat harta, m-am cazat si m-am prezentat frumos la concurs.

Tu si cu altii care spun sa tac/sa-mi iau GPS/sa particip la sedinta tehnica(nu-s rider la vre-o echipa si nici nu stau aproape de Sibiu), imi pare rau dar nu ma/ne respecta prin ceea ce spun.

Iar aia care spun ca sunt experti la vazut sagetele rosii mici pe sosea la 40km /h ii felicit pentru cercetasia facuta in copilarie. Sau pot sa fac misto de ei ca trec pe acolo doar cu 25km/h si normal ca vad mai bine ca mine.

Foarte fain ca-ti exprimi parerea asa, respect.

Asa cred eu!

Ti-ai dat singur si raspunsul:

poti sa taci!

Sa ne fie clar. Lucrurile intr-un domeniu, merg inainte daca se lucreaza pentru schimbarile in bine, nu daca mi se spune sa intorc spatele daca nu-mi convine(asta e sfat de roman prajit). Poate eu nu vreau sa intorc spatele ca-mi place sa ma dau cu bicicleta al dracu de mult, am facut sacrificii financiare semnificative(HT de 2000+ euro) pentru sportul asta sacrificand si timp(cel mai adesea din timpul dedicat celor dragi). Sunt oameni care au venit la concurs cu familia dupa ei, cu nevestele care ii sustin, si asa mai departe. Oameni pe care nu-i cunosc dar pe care i-am vazut la toate maratoanele la care am participat, si am pedalat pe pante alaturi de ei ca avem aproximativ acelasi nivel valoric, si ne felicitam ori de cate ori terminam un concurs.

Vreau sa iasa fain treaba, nu sa ne intalnim toti cei care am tras alaturi unii de altii, la final de Geiger si sa impartasim..."Unde ai ratacit traseul?" "Acolo si pe dincolo" "Tare, eu am ajuns in Poplaca" "Maxim".

Eu am ras la final cand am vazut toata incurcatura, dar cand ma uit in spate as fi preferat sa iasa corect si complet, sa pot avea un timp cum trebuie sa final, nu buclat cu 10-15km prin Sibiu.

• Upvote 5

Vreau sa iasa fain treaba,

Eu am scris avand in minte experienta mea ca voluntar la organizarea catorva competitii.

E tare greu, e un efort imens, iar daca participi o singura data la un astfel de demers, respectul pentru organizator nu poate decat sa creasca, la fel si toleranta fata de eventualele erori de organizare.

Imi cer scuze si aici daca am deranjat, chiar n-a fost in intentia mea. Mea culpa.

Sus in paltinis unde se termina urcarea , ne erau facute poze destul de profesional dar nu au aparut nicaieri...

Cu toate polemicile,Geiger face parte deja din fiinta mea chit ca anul asta a fost a doua participare. La anu' poate ma inscriu la tura mare,asa...ca sa vad daca sunt in stare,mi-a trecut prin cap si anul asta,probabil ca in reclama la biscuitii Oreo" nu esti pregatit inca"... am renuntat.Nu de traseu imi este frica ci de neincadrarea in timpii limita la punctele de control,dar pina nu incerc nu am cum sa stiu.

• Upvote 2

Bump!

in schimb, nu apare clasamentul final pe echipe, dupa cele 3 etape (apar doar primele 10 echipe ) Sa stim si noi unde suntem, ce avem de facut... :))

Cum vi s-ar parea, adata ajunsi pe muntele Magura, sa se coboare la Sadu? E o coborare lunga, dintr-o bucata, foarte distractiva.

Aici este filmata toata:

[code]
<embed width="640" height="390" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" wmode="transparent" type="application/x-shockwave-flash" src="
Alte detalii pe http://hdbiking.net/TrackPage.aspx?Name=Mt_Magura-Sadu

Asteptand Triada 2013, va salut pe toti :)

eu astept pentada su mai bine sextiada....

Cum vi s-ar parea, adata ajunsi pe muntele Magura, sa se coboare la Sadu? E o coborare lunga, dintr-o bucata, foarte distractiva.

Aici este filmata toata:

[code]
<embed width="640" height="390" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" wmode="transparent" type="application/x-shockwave-flash" src="
Alte detalii pe http://hdbiking.net/...=Mt_Magura-Sadu

Asteptand Triada 2013, va salut pe toti :)

Pai cam asta-i o chestie ce-i lipseste traseului lung si singura dupa parerea mea. O coborare decenta in Sadu. Doar ca mi-e ca de pe Magura e prea aval. Dar poate mai sunt ceva drumuri pe acolo sa nu se urce pe asfalt pana la urcarea spre Paltinis. Ar fi frumos daca organizatorii ar cerceta varianta asta si ar include-o daca e viabila.

Coborarea pe care a filmat-o @FrancescoSB am facut-o ieri impreuna cu el si tin sa va zic ca este superba, e mai interesanta decat cea din concurs, are zone cu multe radacini, zone cu multe frunze care astupa efectiv toata cararea si nu stii ce te asteapta sub ele, o zona cu varfuri de stanca care ies din pamant imagine parca selenara, zona in care cobori pe muchia dealului, si deodata ajungi in sat, si nu in ultimul rand nu este nici-o stana de oi pe traseu. In mod sigur o sa mai facem acel traseu.

In mod sigur o sa mai facem acel traseu.

Să mă anunţaţi şi pe mine când vreţi să mai coborâţi prin Sadu cu cel puţin o zi inainte. Am făcut şi eu o parte a acestei coborâri dar am ieşit in Tocile zona Curăţele.

Guest
This topic is now closed to further replies.