Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Rubyca

2012.08.19 - Geiger Mountain Bike Challenge - Triada MTB - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Parcul Submarin... Jur ca am patit la fel anu trecut cand am venit la maraton prima oara.

- Nu va suparati, unde e stadionul?

- In parcul Sub Arini.

- Baieti e in parcul Submarin... Sa mergem!

Si de aici nervii de rigoare... :-W

Hai sa te invat eu in tips. Am GPS pe masina, super performant si etc etc .. NU STIE DE STADION.

https://maps.google.ro/ Dai un mic zoom si cauti. Te uiti din ce directie vii, esti atent la intersectiile principale si mai departe cred ca te poti descurca.

Este penibil acest subiect. Pana acum nu am auzit pe careva sa nu ajunga in Parcul Trivale din Pitesti, care este AL DRACU DE INCALCIT de a ajunge, indiferent de directia de unde vii. Si voi va plangeti de Sibiu ?

P.S. Sper sa nu-mi fie luata in nume de rau remarca, daca cu masina nu gasesti un anumit loc intr-un oras, sa ne miram ca pe munte ajungem la fabrica de bere ? :)

Asta cu parcul submarin e de efect... Am râs maxim....

Da, e amuzant, dar foarte adevarat. Cea mai buna poanta e ca sibienii nici nu-si dau seama ca tu, strainul de acele meleaguri, nu intelegi numele parcului, desi faptul ca ii pui sa repete de 3 ori e destul de evident. "PARCUL SUB CINE?"

Legat de lipsa de maniere, bun simt sau mai stiu eu ce printre participanti, va invit mai pe la coada clasamentului. Aici lumea e relaxata, stie de vorba buna, nu urla nici unul la tine sa te dai la o parte pentru ca oricum toata lumea impinge la bicicleta si n-are unde sa se duca, etc. :P Citind postarile pe aici incep sa cred ca si cresterea in conditie fizica si performanta la competitii vine cu un pret :P

Spre (ne)mulțumirea ta am oprit de 3 ori pe drum să întrebăm politicos de cetățeni. Și ne-au îndrumat în aceeași direcție. Inclusiv ajunși acolo, am întrebat un grup de oameni care stăteau la ieșirea din stadion dacă acela e stadionul municipal. Și ghici ce? Au zis DA. Abia după ce am aflat că stadionul pe care îl căutam era, de fapt, lângă Parcul Submarin, am primit indicații de la un bunic care era stadionul cu pricina. Faptul că locuitorii Sibiului nu fac diferența între cele 2 stadioane nu mai ține de competența mea, nu?

Cât despre locuri de luat masa, sigur că am găsit pe centru o groază și de groază. Nu era vorba de orice loc de luat masa, ci de un loc decent. Dacă tot dau minim 60 de lei pe 2 feluri de mâncare și suc, am pretenția ca măcar tabureții de pe scaun să fie într-o oarecare măsură curați (nu pătați și plini de fărâmituri și sosuri), să primesc de băut dintr-un pahar neciobit, să aibă măcar 2 cuburi de gheață în sucul fiert dacă tot nu-s în stare să îl țină într-un frigider, farfuriile pe care vine mâncarea să fie curate și măcar o toaletă în care să nu mă murdăresc pe mâini când închid robinetul după ce m-am spălat. Și aici e vorba de 2 locații diferite de pe aceeași pietonală, unul de pe la mijloc și unul din margine.

Nu cred că era o tragedie să zică cineva că în Piața Mică sunt vreo 4-5 localuri cu terasă, cu toalete curate și prețuri decente. Sau că în spatele stadionului servesc o cafea bună. Și nu e vorba de preferințe, e vorba de faptul că localnicii știu încotro să te îndrume dacă îi interesează. Iar în măsura în care organizatorii nu-și dau interesul, tu poți să tot scuzi și să acuzi, un lucru e clar: cetățenii neimplicați în eveniment habar nu aveau că așa ceva are loc la ei în oraș și te îndrumau tot aiurea.

Cât despre marcajele spre stadion de la gară te trimit înapoi spre ieșirea din Sibiu spre Cluj într-o oarecare măsură, pe mal. Adică exact în direcția opusă. Era suficient un semn spre stânga pe lângă liniile de cale ferată și, în nici 200 m, drepta și tot înainte. Și ieșeai într-adevăr la stadion. Așa că, fără tehnologie și doar urmărind indicatoarele și întrebând politicos cetățenii ai fi ajuns și tu în același loc.

Iar despre cazare tot pe turistinfo.ro m-am uitat (printre altele). Și am căutat câteva zile bune locuri de campare sau camere la preț decent. În măsura în care în București găsești apartamente în regim hotelier de la 50 lei pe noapte, în Cluj de la 60, în Baia Mare și Zalău de la 50, e puțin deplasat să nu găsești cazare în Sibiu sub 60 lei/persoană/noapte (și prețurile acestea se practică la ieșirea din Sibiu și la locurile de cazare din afara lui) sau să nu existe apartamente în regim hotelier. Și tu, ca organizator să știi că se poate sta la cort dar să nu spui sau să spui că nu.

Deci da, mi se pare că în măsura în care organizezi orice eveniment în orașul tău e cel puțin de bun simț să dai o mână de ajutor celor ce vin din alte localități. Eu cunosc astfel de informații despre orașe în care am locuit câte 2 săptămâni în străinătate. Tu nu știi la tine acasă? Și cred că știi la fel de bine ca mine că cei cu afaceri mici și prețuri bune nu prea investesc în reclame pe site-uri, pentru că "vorba merge din gură-n gură" și asemenea cheltuieli nu-și au rostul pentru ei.

Așa că, scuză-mă că am pretenția de la organizatori să se intereseze de nevoile celor pentru care organizează evenimentul. Pune mâna și vezi cum se organizează dincolo un astfel de concurs și vei vedea că peste tot sunt repere pentru toate buzunarele participanților și nu doar pentru cei pe care nu-i ustură la buzunar să cheltuie vreo 3 milioane de persoană/weekend pentru drum, cazare, masă și înscriere. Dacă te ofensează faptul că pentru mine contează că dau 40 lei dus-întors pe ruta Sibiu cu o firmă și nu 100 lei cu alta sau că nu am nu știu ce minune de telefon să setez un GPS, atunci da, îmi cer scuze că efortul meu te jignește într-o asemenea măsură. Dar nu am să îmi cer scuze pentru faptul că am mers într-un oraș străin și a trebuit să apelez la terțe persoane pentru informații pe care ar fi trebuit să le pună la dispoziție organizatorii unui concurs NAȚIONAL și nu local.

parcul sub arini se numeste parcul in care a fost startul si sosirea :) nu parcul SUBMARIN !!

Esti nebun :):):) ca de acum parcul submarin ii ramane numele... Unde facea Ovidiu concursuri in tinerete...

Da, e amuzant, dar foarte adevarat. Cea mai buna poanta e ca sibienii nici nu-si dau seama ca tu, strainul de acele meleaguri, nu intelegi numele parcului, desi faptul ca ii pui sa repete de 3 ori e destul de evident. "PARCUL SUB CINE?"

Legat de lipsa de maniere, bun simt sau mai stiu eu ce printre participanti, va invit mai pe la coada clasamentului. Aici lumea e relaxata, stie de vorba buna, nu urla nici unul la tine sa te dai la o parte pentru ca oricum toata lumea impinge la bicicleta si n-are unde sa se duca, etc. :P Citind postarile pe aici incep sa cred ca si cresterea in conditie fizica si performanta la competitii vine cu un pret :P

Ai dreptate! Dar oameni de treaba exista peste tot. O concurenta zic eu bunicica (nu stiu cine este si pe ce pozitie a terminat, dar eu am ajuns-o doar pe Magura), echipament Geiger si ochelari, a aterizat pe-o parte din cauza spd-urilor si a santurilor de pe urcare. Si-a cerut scuze de 2 ori ca m-a blocat si a trebuit sa descalec si eu. Si cu 100 de m mai incolo s-a oprit de tot si i-a dat sa bea ceva unui concurent intins pe jos ce acuza crampe musculare. Ceva amar ca tipul s-a cantat, dar ea i-a garantat ca-i trece. Probabil nu tragea nici la primele 10 dar oricum...

Si eu tot parcul submarin am inteles acu' multi multi ani cand m-a invitat o prietena sibianca acolo la o plimbare romantica... Mi s-a parut ciudat si dupa cateva zile am intrebat-o, afland amuzat raspunsul.

Si o idee pentru tura family, pentru a o putea face, cum zicea cineva, fara parinti, doar cu copii. E clar, e nevoie de o gramada de voluntari, pentru ca traseul trebuie complet acoperit vizual. Ideea e ca sa se tina cursa copiilor inainte/dupa cursa mare, eventual chiar in alta zi, desi dupa e mai bine, iar concurentii care sunt de acord sa fie invitati sa fie voluntari pe traseul copiilor - s-ar strange de vreo 50 zic eu, eu personal as da o mana de ajutor.

Iar in ce priveste educatia data de parinti in concurs, mai moale ca nu-s copiii vostri. Ce vreti? O Romanie perfecta peste 20 de ani? /:)

O Romanie normala, poate?

In care copii de azi sa devina adultii normali/civilizati care ne lipsesc acum?

E foarte bine ca exista ture family si mai exista parinti care incearca sa-si invete copii ca e mult mai sanatos sa faca sport in natura decit pe console, ca rezultatele se obtin prin munca nu prin furt, ca e bine sa ii respecti pe ceilalti si sa-i ajuti la nevoie...

Probabil ca normalitatea e greu de imaginat pe la noi, dar merita sa incercam....

+1 pentru propunerea lui Horatiu!

@ Viorel

Iti multumesc pt aprecieri.

Unul din motivele pentru care am spus ca mi s-a parut excelenta organizarea este si faptul ca am vazut in plutonul fruntas la Family o fata cu tricou ironbike oradea, fara copil, banuiesc din partea organizatorilor. Toata stima ca a renuntat a participa la concurs, ca sa faca voluntariat pt organizare. Banuiesc ca ne lasa in praf pe toti daca voia, dar ne insotea pe noi.

Anul trecut am vazut un alt baiat de la organizatori, care culegea ratacitii pe traseu la Family.

Mai sunt si lucruri bune, daca vrei sa le vezi...

O sugestie pentru turele family. Ar fi excelent daca s-ar putea organiza cu o zi inainte , mai ales daca startul la celelalte trasee se face duminica. Cred ca e un efort organizatoric suplimentar , dar cred ca ar aduce un plus de partici[panti la aceste trasee. Oricum ar fi, eu ma inscriu de pe acum pentru traseul de family de la anul . Greu de ales intre tura lunga si traseul family, dar cred ca nu am de ales:)

LE . acum am vazut si propunerea lui Horatiu. O Idee foarte buna.

Unul din motivele pentru care am spus ca mi s-a parut excelenta organizarea este si faptul ca am vazut in plutonul fruntas la Family o fata cu tricou ironbike oradea, fara copil, banuiesc din partea organizatorilor.

Off topic, tricourile de la IBO se vand deja pe 'piata neagra'. Nu lua ca etalon acest tricou. La IBO 2012 a fost o singura fata la start la tura lunga la mixt, si crede-ma ca nu are nici macar bebe :))

Nu ma bag in POLEMICI , imi vad de treaba mea.... dar totusi NU pot sa nu va spun ce frumoasa si spectaculoasa e cursa de copii de la Salkammergut, desfasurata duminica dupa concurs.... Ploua , copii de la 5 la 14 ani , cu spd-uri , furci Fox, xt/xtr, se incalzeau pentru marele concurs... START , nebunia incepe trageau ca si cei mai mari ... civilizat , parintii pe margine , spectatori , traseul de vreo 1-2 km , se faceau ture pe el....PUR SI SIMPLU SPECTACOL....

Legat de Geiger , tura lunga imi va ramane mult timp in minte..., CU DRAG...

Câteva sugestii pentru organizatori:

1) Pe porţiunea de şosea de la început, în partea din spate unde concurenţii se mai rupeau de plutonul fruntaş, se mai infiltrau maşini între pâlcurile de ciclişti. Am fost nevoit să merg o perioadă cu o astfel de maşină în faţă, respirând în consecinţă gazele de eşapament aferente. De asemenea, intersecţiile nu erau supravegheate, puteau apărea incidente neplăcute. Mai ales că au concurat şi copii. Ştiu că "Traseele de concurs nu sunt închise altor participanti la trafic", dar nu ar strica o colaborare cu poliţia, cum se face la alte concursuri (Maratonul Vinului, Cupa Emmedue, Prima evadare). O maşină de poliţie în faţă, una în spate, şi câte un poliţist la cele câteva intersecţii până se iese din oraş ar fi suficient.

2) De ce nu includeţi în clasamente şi abandonurile şi descalificările? Să ne facem o idee mai exactă despre numărul total. Din moment ce toată lumea a avut cip, se ştie cine a luat startul. Aşa s-ar putea vedea câţi au participat cu adevărat. Cineva mai sus pomenea totalul de 570 de concurenţi, dar din clasamente ies abia 40+392=432.

3) Nu renunţaţi la cursa familială. Totuşi o cursă doar cu copiii însoţiţi de voluntari poate nu le-ar surâde părinţilor care nu şi-ar lăsa copilul în grija altuia.

În rest numai de bine, traseul scurt e excelent, urcarea e umbroasă şi constantă, iar vârful Măgura e de poveste.

Am o întrebare pt ovidiu şi lista lui de nesimţiţi (care din păcate este foarte reală şi şi mai din păcate este foarte incompletă): daca n-aş fi uitat numărul de concurs al nesimţitului pe care l-am văzut aruncîndu-şi mizeriile pe marginea drumului chiar în preambulul de pe asfalt, l-ai fi descalificat? Precizez că respectivul nesimţit avea bicicletă de fiţe şi echipament impecabil de la o echipă din primele 5. Probabil se credea la turul Franţei după nonşalanţa cu care v-o poluat oraşul, deşi a dispărut din peisaj imediat ce a început urcarea.

Oricum, sunt de părere că acest punct din regulament trebuie clarificat şi îmbunătăţit la modul serios pt a preveni abuzururile, nu doar precizat de formă, pt căcategoria asta de nesimţiţi trebuie eliminată din concursuri. Am văzut că nu sunt singurul deranjat de ei. Vă propun să vă luaţi şi voi de ei cînd îi vedeţi. Nu zic să le futeţi una în mecla, măcar să încercaţi să-i faceţi să înţeleagă cît îs de proşti sau să le ţineţi minte numărul.

În rest, un traseu foarte frumos şi o atmosferă plăcută cu excepţia unor excese de zel la mijlocul clasamentului. Vă rog să mă lămuriţi cu un singur lucru: chiar şi-a rupt cineva coloana? Pt că dacă e (sper să nu fie) adevărat, mi se pare un lucru foarte grav care face toate celelalte lucruri irelevante şi sunt de părere că toate concursurile viitoare ar trebui regîndite sau chiar anulate pînă nu îşi bagă toţi minţile în cap şi înţeleg că xc nu e doar dat din pedale prin pădure.

Care au fost punctele forte și punctele slabe ale acestei curse?

Dezavantaje: nu imi place să îmi car bicicleta mai ales la vale. O dată însă am fost nevoit sa fac asta pe traseu!

Daca nici lui nu-i place sa-si care bicicleta la vale, inseamna ca e un simandicos. Degeaba e el bun daca n-a fost la maratoanele care trebuie...

Daca nici lui nu-i place sa-si care bicicleta la vale, inseamna ca e un simandicos. Degeaba e el bun daca n-a fost la maratoanele care trebuie...

Hai mai ca si Geiger e un maraton simandicos... :)

SIMANDICÓS, -OÁSĂ, simandicoși, -oase, adj. 1. (Despre oameni; astăzi fam. și adesea peior.) De vază1, distins, respectabil, ilustru, important. ♦ (Despre atitudini ale oamenilor, p. ext. despre lucruri) Care corespunde gusturilor alese, care satisface pretenții rafinate, deosebite. 2. (Înv.; despre sume, cantități etc.) Considerabil, mare, important. – Din ngr. simandikós.

Sursa: DEX '98 (1998)

Oare cui ii place sa calce iarba? O fac cand sunt nevoit ,insa fara placere...Ma gandesc ca Marlon Brando ,care e blocat intr-o viteza superioara face spume cand trebuie sa calce iarba...

Te asigur eu ca prostia aia de "coborare" la care se referea, nu a placut nimanui.. Sau cel putin celor cu care am vorbit eu depre traseu. Daca nu ai fost pe tura lunga, nu vorbi in necunostinta.

:-? Eu eram sigur ca tu ai coborat pe bicicleta Rosioare.. ;;) O:-)

Dragilor,

Vad cu durere ca spiritele se incing si cuvintele grele nu isi au rostul! Incep si eu a povesti, din prisma unui rider care merge de placere:

1. SUSTIN IN TOTALITALE punctul de vedere a lui Ovidiu (detaliat cu 10 puncte anterior) si mai pot adauga si eu multe puncte

2. Vad ca apar din ce in ce mai multi bikeri iubitori de mtb dar fara experienta unui concurs de asemenea tehnicitate. Bravo!!! Dar recomand SIGURANTA inainte de toate - si aici tin sa multumesc in mod special lui Daniel Sardan(NoMadMerida), celor 2-3 rideri din echipe care au ajutat, lui VIOREL si in mod special pentru tot ce a facut Ioanei (Rubyca) care au fost salvatorii baiatului de la DHS Tibiscus(avea echipament). Acesti oameni mentionati mai sus au pierdut 1,5 - 2 ore pentru a preda in siguranta ambulantei un rider cu clavicula rupta si alte probleme medicale. Dorim insanatosire grabnica si sper ca a invatat ceva din datul cu mtb-ul.

3. Vad din ce in ce mai multe posturi in care se arunca pur si simplu cu rahat in organizatori si SUNT PROFUND DEZAMAGIT! Acesti oameni care considera ca prin taxa de participare platita li se cuvine absolut totul, basca iau la p...a pe toata lumea ca asa considera ei si umplu forumul cu posturi care nu au nici o legatura cu competitia, nu participa la sedintele tehnice organizate si dupa finish posteaza- bai, traseul a fost hard frate, marcajul de c...t, lipsa apei la 1700m ca sa-mi pun in cap ca nu e de baut! Fratilor, nu vreti si masaj in Magura?

4. Organizatorii accepta feed-back-ul concurentilor si isi asuma intreaga responsabilitate pentru greselile aparute ( vezi postul organizatorilor Procycling) si vor lua masurile necesare in viitor.

Acum cu multumirile mele pentru organizatori, echipa de voluntari si staff-ului implicat in organizarea acestei competitii. FELICITARI!

Si celor care au participat - FELICITARI!

Colegilor din Drink Team si prietenilor( Pitesti, Brasov, Mures, toata tara) - FELICITARI!

Toata stima pentru organizatori si ne vedem la anul!

Cumnate !!!! si la cei care stiu despre ce este vorba :

Sunteti niste Domni, Domnule!!

concursul superb:

1. organizatorii excelenti (va multumesc pt invitatie ;) )

2. traseul (scurt in speta) fffff foarte frumos (urcarea lunga -ungere pe sufletul meu )

3 si cel mai important prajitura DELICIOASA

restul discutam la CASA DUSE sa se stie!!!!

VIO ai mare dreptate si tu dar prea esti vehement : lasa-i ma ca nu stiu fac

La anu ma bag la tura lunga si treaba mea cand ajung ca tot o sa stati dupa mine sa va dau cipul si o sa ma aplaudati

Am incercat, pana m-am scapat in rapa.. :))

Deci de la tine erau oasele alea? :)...

Guest
This topic is now closed to further replies.