Rubyca

2012.08.19 - Geiger Mountain Bike Challenge - Triada MTB - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Nu ma plang, dar traseul a fost un puzzle pe care am avut norocul sa-l termin.

P.S.: Sper(Please) sa se organizeze in Sibiu si un concurs de XCO(in afara de CN).

• Upvote 1

Cum am vazut eu cursa:

http://hoinarii.blog...eiger-2012.html

Felicitari echipei de organizatori.

Alex

Mare dreptate ai Alex in prima parte a relatarii. Am vazut o gramada dandu-se cu capul de asfalt in portiunea de dupa start. Dupa Dumbrava s-au mai potolit cat de cat.

Citez "Aici mai e o chestie: oare sa fie o intamplare ca niciodata nu se ratacesc cei din fruntea clasamentului? Ce-au ei in plus? Ochi cu infrarosu? GPS in cur ?" 100% de acord, mi-ai luat vorba din gura.

Cred ca asta ti-am zis eu la 3 Munti :) : "O sa vezi dupa ce ai copil. Ceva se schimba in creier - nu o sa te mai dai asa inconstient, o sa fii mult mai calculat".

O cursa minunata in care singura lupta a fost cu mine insumi.

M-am depasit prin concentrare si antrenament.

Sunt un ROOKIE la al doilea Geiger si nu pot sa gasesc ceva sa le imput organizatorilor.

( Aaa, BA POT nu ne-au zis ca o sa fie 30 de grade pe Magura. :) )

Pentru Ovidiu si toata echipa organizatorilor : CHAPEAU !

Salutare,

A fost fain, am fost un pic mai în formă decât anul trecut (tura scurtă), iar fetele mele s-au distrat de minune la tura de family. Apropo, ceva rezultate la family se postează ?

Legat de traseu, e foarte fain, exact cum spune titlul: Challenging ! Noi anul trecut l-am făcut, cică, de antrenament invers ! Ne-a păcălit GPS-ul...

Legat de organizare:... poate un pic mai multă deschidere la constatări și remarci:

- da, m-am rătăcit, îs orb și neatent și no brakes..., dar nici nu a răspuns cineva la numărul de telefon de pe țibild să ne lămurească cum e treaba și dacă am sunat un prieten și l-am trimis la "office-ul" organizatorilor de la Finish s-a ridicat din umeri.... hmmm...

- da, anul ăsta nu s-a gătat apa la punctele de alimentare ( ca anul trecut ), dar aveai voie doar s-o bei !!! Mi-a comentat careva că de ce mi-o torn în cap că alții n-au ce bea ! Man, adu destulă să-ți ajungă pentru toți sau e la rație ca pe vremea răposatului ? Nu mai zic că la DHS a stat un om de la punctul de alimentare și mi-a turnat în pahar până mi-am revenit ... n-o comentat că zvârle apă pe-un concurent încins. Deci, oricum halăul de după coborârea Măgurii e "Dumnezeu", acolo nu pune nimeni rație;

- iar pe copii i-am prins în faza în care te prindeau de mână să te dezechilibreze și aruncau cu șlapii după concurenți. A trebuit să mă opresc și să-i alerg. Asta am pățit eu, alți concurenți au luat-o diferit. Las-o-n varză, nici un adult sau cineva acolo care să-i țină pe cei mici în frâu ! Când i-am povestit faza următorului arbitru de pe traseu, a ridicat din umeri "Așa-i cu ăștia, n-ascultă dacă nu-s JANDARMII ! " ...

În fine, o fost fain, ne-am distrat (azi îs rupt)... și nu vă mai oțărâți așa dacă unii concurenți vă comunică păsurile lor. E democrație, nu ? (sau pe forum nu-i?)

• Upvote 1

- da, anul ăsta nu s-a gătat apa la punctele de alimentare ( ca anul trecut ), dar aveai voie doar s-o bei !!! Mi-a comentat careva că de ce mi-o torn în cap că alții n-au ce bea ! Man, adu destulă să-ți ajungă pentru toți sau e la rație ca pe vremea răposatului ? Nu mai zic că la DHS a stat un om de la punctul de alimentare și mi-a turnat în pahar până mi-am revenit ... n-o comentat

Apa de la CP este de baut, nu de turnat in cap. NU DE DUS. Mai ales ca te aflii la o altitudine foarte inalta in an de seceta, de erau toate izvoarele secate pe traseu. Daca ai impresia ca taxa unui concurs presupune si un DUS la CP la 1700 m ... ... ...

Salutare,

- iar pe copii i-am prins în faza în care te prindeau de mână să te dezechilibreze și aruncau cu șlapii după concurenți. A trebuit să mă opresc și să-i alerg. Asta am pățit eu, alți concurenți au luat-o diferit. Las-o-n varză, nici un adult sau cineva acolo care să-i țină pe cei mici în frâu !

Este destul de simplu, eu i-am momit ca le dau 'boboo' la pod, strigand destul de tare, am avut vre-o 30 de puradei pe langa mine care auzind ce spun n-au mai tras de mine, cand m-am apropiat de pod am pus foaia mare si am disparut :)

Again, adu apă să ajungă !

Unii poate-și mai aruncă pe lanț... știu eu... că odată ce-ai adus-o la punctul de alimentare, o dai concurenților ... sau faci economie s-o poți returna furnizorului ?

Man, e secetă în toată țara...da' las' că la anu' îmi car mai multă cu mine să nu v-o prăd și beau doar energizant de la PA-uri.

Așa ești de acord ?

Apa de la CP este de baut, nu de turnat in cap. NU DE DUS. Mai ales ca te aflii la o altitudine foarte inalta in an de seceta, de erau toate izvoarele secate pe traseu. Daca ai impresia ca taxa unui concurs presupune si un DUS la CP la 1700 m ... ... ...

Este destul de simplu, eu i-am momit ca le dau 'boboo' la pod, strigand destul de tare, am avut vre-o 30 de puradei pe langa mine care auzind ce spun n-au mai tras de mine, cand m-am apropiat de pod am pus foaia mare si am disparut :)

Nu se poate .... :) Deci tu i-ai invatat pe aia de 'boboo' ?! Alergau aia pe langa mine, sareau din tufisuri de zici ca eram in Rambo versiunea pentru copii, si urlau toti ca descreieratii: Boboo!!! Boboo!!! Boboo!!!.

Nu se poate .... :) Deci tu i-ai invatat pe aia de 'boboo' ?! Alergau aia pe langa mine, sareau din tufisuri de zici ca eram in Rambo versiunea pentru copii, si urlau toti ca descreieratii: Boboo!!! Boboo!!! Boboo!!!.

M-am exprimat gresit. Sus pe deal auzeam de bobo bobo. Pe plm e bobo tot ma intrebam. Pana mi-am luat o freza intr-un brad mic din cauza la 5 puradei care au tras de mine sa le dau bobo. Si de aici tactica de mai sus :)) Dupa pod il tot intrebam pe Cumnatu ce drak' e bobo :)

P.S. La anul le aduc :)

Again, adu apă să ajungă !

Unii poate-și mai aruncă pe lanț... știu eu... că odată ce-ai adus-o la punctul de alimentare, o dai concurenților ... sau faci economie s-o poți returna furnizorului ?

Man, e secetă în toată țara...da' las' că la anu' îmi car mai multă cu mine să nu v-o prăd și beau doar energizant de la PA-uri.

Așa ești de acord ?

Deja cred ca postul tau intra in alta categrie, cum a scris Alex mai sus pe blog. Dar ma abtin.

Apa a fost destula, calculata cred foarte bine. DAR IN LIMITA BUNULUI SIMT x 2

Aia striga "bobo" de cativa ani buni, mereu cand trecem pe acolo si ne zaresc striga asa.

Aia striga "bobo" de cativa ani buni, mereu cand trecem pe acolo si ne zaresc striga asa.

Eu care am ajuns acolo cam dupa 6 ore de la start, erau MULLLLLLLTIIIIIII, fata de editiile anterioare. Se vede ca avem inca ierni geroase :)

Lăsând cârâielile la o parte și fără nici o critică față de vreun organizator de concursuri de ciclism,

dar exemplul Geiger cu tura de Family care este organizată pe un traseu separat cu start decalat este o variantă super !

Din cea am citit/auzit majoritatea "contrelor" se dau între cei care pot și au experiență de concurs și ceilalți mai amatori.

Cei rapizi sunt evident încurcați de ceilalți, iar amatorii sunt mai ... să zic "needy" și mai sensibili ?

E clar că Geiger-ul este un concurs greu, dar așa pușcat cum sunt vreau să-mi măsor putințele, dar cumva mi se pare aiurea să-i încurc pe niște oameni care trag la rezultat !

Mă întreb și întreb (și poate greșesc) dacă ar fi aplicabilă o "departajare" pentru că suntem laolaltă și Trabanturi și Formule 1 și e clar că ne-ncurcăm...

foarte captivanta povestea lui Alex. Nici nu stiu de ce mai scriu asta si pe cine intereseaza, dar am spus pas la Geiger pentru ca pur si simplu nu m-am simtit pregatit nici fizic nici psihic si nici tehnic. Punctul de vedere al unuia ramas acasa :))

• Upvote 1

in timpul geiger mtb challenge am avut un singur concurent!!! PE MINE...nu imi imaginam ca este atat de greu.Cu toate ca la brasov am descalecat de mai multe ori pe coborari, la Sibiu nu au fost asa abrupte, dar foarte tehnice din cauza pietrelor si a prafului...plus ca am avut cauciucurile prea umflate si una doua alunecam!!!

nota 9 pt organizatori...din cauza ca multi s-au incurcat pe ultima portiune a traseului scurt....si eu am facut un ocol de cativa km....am venit din dreapta unui voluntar ca s-a si speriat :))...

am avut un smartphone cu gps si iata traseul facut de mine : http://sportypal.com...9ef7f03bef&ms=0

ma bucur ca am participat la triada MTB 2012 pentru CONSTANTA CYCLING TEAM !!!

am si cazut....ca la motociclism..pe partea dreapta dupa o saritura..pacat ca nu era un fotograf acolo.....in zona in care erau cioburi multe!!

ne vedem si la anul la TRIADA!!!

Mă întreb și întreb (și poate greșesc) dacă ar fi aplicabilă o "departajare" pentru că suntem laolaltă și Trabanturi și Formule 1 și e clar că ne-ncurcăm...

Departajare este, startul lansat de la inceput. Dar poate la mai mult de 500 de oameni a fost prea scurt, sau a mers masina prea incet. Chiar nu stiu. Puteau sa ne mai foiasca prin Sibiu sa ne mai rasfiram. Sau chiar start decalat - tot lansat cu masina in fata - dar separat lung de scurt.

In primul rand,vreau sa felicit

Pro Cycling Team

si intreaga echipa organizatoare.Ati facut un efort imens,sunt convins,ca ati adunat foarte multe ore de nedormit,de stres,de comunicare,ati neglijat familiile,ca sa iasa ceva frumos.

Felicitari tuturor riderilor,indiferent de traseul ales.

Felicitari tuturor suporterilor,fotografilor si sustinatorilor.

Felicitari si multumiri oamenilor de pe punctele de alimentare,si de pe punctele de control.

Nu in ultimul rand felicitari celor clasati pe podiumurile de premiere.Au avut ocazia sa-si verifice antrenamentele si conditia fizica...aici...la Geiger Marathon.

Am tot citit aceste subiecte "fierbinti" din aceste postari,si sincer...m-a cam lasa rece.Oriunde ne-am afla,la orice maraton/concurs,se gasesc comantarii pozitive si mai multe negative.Din nou citit : "Eroii sunt condamnati sa sufere inainte de a invinge!"

Asa greu e sa fi putin atent la marcaje?Asta tine putin si de orientare,si de un mic bagaj de cunostinte,cand mergi la un traseu de maraton.Nu t-e consideri suficient de antrenat,atunci e cazul ca "TU" sa-ti revizuiesti alegerea traseului mai scurt,mai putin dificil.

De lung a fost lung....de tehnic a fost tehnic,de frumos a fost...FOARTE frumos.PA-urile au fost bine aprovizionate,si aici am citit de acel "dus".Da si eu sunt de parere ca apa,in acele conditii de altitudine/izolare,trebuie gandita sa ajunga pentru toti rideri,si evident,si pentru oameni care stau acolo,ore in sir,in a n-e servi pe noi cu apa.trebuie sa si ei sa traiasca.Apa trebuie folosita strict in scopuri de hidratare.Au mai fost cateva paraiase,unde si eu m-am balacit putin,pentru a m-a mai racori,si a fost placut.

In rest,vad ca se discuta diverse subiecte care s-au tot discutat,si se tot vor mai discuta.

Inca odata,sa n-e vedem cu bine si la urmatoarele editii,si hai ca la urmatoarele intalniri,sa avem zambete pe fata,si sa nu ranjim "pe la spate".:(

• Upvote 5

Asa greu e sa fi putin atent la marcaje?Asta tine putin si de orientare,si de un mic bagaj de cunostinte,cand mergi la un traseu de maraton.Nu t-e consideri suficient de antrenat,atunci e cazul ca "TU" sa-ti revizuiesti alegerea traseului mai scurt,mai putin dificil.

1. Gramatica.

2. In padure erau marcaje in toate directiile.

3. Insistam pe asta ca never , dar never fkin ever la un concurs de talia Geiger sa mai existe asa ceva in vecii vecilor.

Traseul de la Geiger nu-l consider tehnic, e doar greu din punct de vedere a fortei fizice, e un traseu de forta daca vreti sa ma exprim asa. Tehnic a fost traseul de la Brasov XCM.

• Upvote 1

Poate sa imi spuna cineva ce isotonic dadeau baietii la al doilea punct de alimentare? Parca avea culoare rosiatica cum vedeam prin ochelari.

BTW, baietii super de treaba, foarte amabili, ne-au invitat la masa, desi drumul era la cativa metri de punct, se agitau sa aduca fiecaruia ce vroia cat mai repede.

Poate sa imi spuna cineva ce isotonic dadeau baietii la al doilea punct de alimentare? Parca avea culoare rosiatica cum vedeam prin ochelari.

BTW, baietii super de treaba, foarteamabili, ne-au invitat la masa, desi drumul era la cativa metri de punct, se agitau sa aduca fiecaruia ce vroia cat mai repede.

Power Bar Berry flavour.
  • Upvote 1

Din pacate suntem oameni si inevitabil facem greseli. Acelasi punct a fost in traseu si anul trecut si a fost absolut nicio problema. Stiam ce avem de facut, dar cineva a uitat sa o faca.

Acest gen de erori pot aparea oricate masuri de precautie ai lua ca organizator in special din motivul de mai sus dar si din cauza lungimii si complexitatii unui traseu de XCM.

Se intampla la concursuri internationale mult mai importante - ca exemplu o cupa mondiala de maraton in Canada unde primii 10 clasati au luat o directie gresita din cauza marcajelor.

Asadar h3x0r nu iti putem promite ca nu se vor mai intampla niciodata astfel de greseli. Putem promite doar ca ne vom stradui ca si pana acum sa facem totul cat mai bine.

• Upvote 5

Bery ,2 bery dinastea mi-a dat si mie...:) Insa Cola aia la intersectie a facut toti banii .Si mai stateam eu la un pahar de cola,dar venea Marlon Brando pe bucla si era de băcănie noi sa bem si el sa traga ca nebunul...A urmat apoi o bucata de drum cu gâfâituri cu sound de râgâituri ,totul in parametri !

• Upvote 4

Eu vreau doar sa zic ca Geiger e un concurs in care e o diferenta ca de la cer la pamant daca vezi traseul prima data sau l-ai mai facut. Tin minte ca anul trecut, dupa urcarea din valea Sadului, cand am ajuns la intersectia din creasta, am ingenuncheat si am pupat poteca. Apoi tin minte momentele apocaliptice de pe valea Caselor, cand, in loc sa coboram cum credeam, am fost trimisi in sus pe forestier, iar apoi am avut de urcat bicla in spate pe rapa aia nisipoasa. Nu mai zic de surpriza cu finalul prin padure, placuta, dar tin minte ce greu mi-a fost sa urc pana la biserica de la pod, iar la final XC-ul din parc a supt ultima molecula de glicogen din muschi.

Anul asta, am plecat din valea Sadului usor, mi-am luat cu mine 2 bidoane din care unul l-am tinut gol si l-am umplut doar la PA 2, am vazut cativa care au inceput in forta urcarea si probabil au avut un soc, cum am avut si eu anul trecut. Astfel, am reusit sa ajung sus fara pauze si cu zambetul inca relativ pe buze. Apoi, de la releu, nu mai aveam iluzia ca mai am doar coborare, stiind ca de fapt e vorba de o coborare mai obositoare ca urcarea, ca o sa imi amorteasca mainile pe frane si o sa termin cu palmele facute terci. Nici urcarea de pe Valea Caselor si push-bike-ul de pe rapa cu nisip nu au mai fost asa monstruoase, stiind ca vin. Practic, am reusit sa savurez mult mai bine traseul.

Cu marcajele nu ma pronunt, pot sa zic ca stiu traseul pe de rost, cel putin directiile mari, nu m-as putea lasa pacalit de o schimbare aiurea de directie. Oricum, daca ai un minim de simt al orientarii si stii asa, cu harta zonei in cap, cam pe unde esti si unde trebuie sa ajungi, e putin posibil sa o iei la dreapta in loc de stanga la o intersectie. Parerea mea e ca cei care au constant probleme de orientare pe la concursuri sa apeleze mai bine la un GPS cu track-ul incarcat, pentru a-si usura viata.

In rest, felicitari organizatorilor. Eu pot sa spun ca am venit mai mult sa inchei Triada, in ciuda unor probleme care nu mi-au prea permis sa particip, dar totusi sunt fericit si ca am terminat din nou acest traseu de referinta, dar si ca mi-am imbunatatit timpul de anul trecut cu vreo 12 minute. Speram sa scot sub 8 ore, dar le-am depasit cu 1 minut... Dar exista si anul viitor. Geigerul lung este un traseu, cum am zis chiar dupa concurs, ridicol de dificil, iar dupa parerea mea doar pregatirea fizica nu este suficienta, obstacolele psihice fiind mult mai grele. Mi-ar place sa vad cat mai multi curajosi care sa ia problema de coarne, chiar cu riscul sa fie asteptati peste 10 ore. RIscul sa nu termini e mare, chiar pregatit fiind, dar si satisfactia de la final merita efortul...

• Upvote 3

Cine va fi maine mandrul posesor al discului Triada MTB 2012???

Cine a fost? Cine? Cine?

Să spun și eu câteva vorbe despre ce am văzut/simțit eu la acest concurs.

Nu comentez problemele de marcaj. Tudy a spus deja ce s-a întâmplat.

În primul rând vreau să reafirm cu tărie că eu consider că suntem o națiune în care nesimțirea este la ea acasă și concursurile de ciclism devin tot mai mult locul în care niște neica nimeni își varsă frustrările.

De mai bine de 7 ani sunt implicat în organizarea concursurilor de ciclism și atmosfera incredibilă din trecut. atunci când eram o familie unde orice nesimțit era pus la colț urgent, nu mai există. La concursurile din ziua de astăzi apar indivizi care au impresia că pentru 15 euro organizatorul este sclavul lui, că poate lua la p...a pe oricine și care nu reușește să poarte o discuție civilizată fără să urle.

Să vedem cum se desfășoară o cursă de MTB în Romania (fără excepții):

1. Ședință tehnică unde se discută aspectele importante ale cursei (marcaj, puncte sensibile, puncte periculoase). Prezență de maxim 10%

2. Înscrieri online 6 luni. Se înscriu 300 de oameni. Înscrieri cu o zi înainte de cursă - 200 de oameni. Ultimele persoane primesc tricouri xxxl pentru că organizatorul nu are cum să estimeze corect. Urlete! Plângeri! Daca sunt înscrieri în ziua cursei apar oameni care se înscriu cu 5 minute înainte de start. daca nu îi inscrie organizatorul începe scandalul.

3. Se apropie ora de start. Lumea se aliniază. Apar vedetele!!!! Biciclete peste gard/Biciclete peste covorul de cronometraj/ Cicliști care se plâng că au uitat cipul în mașină etc

4. Se dă startul care la tot mai multe curse este unul fals, cu o porțiune în care se merge în spatele mașinii de poliție. Îngrămădeală. coate, hai să ne urcăm pe antenele idioților care fac cronometraj, uite o femeie-să o călcăm în picioare, ce dracu caută găinile la concursurile de ciclism.

5. Pe traseu cel mai mare este cel mai tare. Ce contează că am 150 de kg și termin cursa în 8 ore, eu trebuie să fiu în față, să le arăt la pricăjiți cum stau lucrurile.

6. Există o problemă de marcaj. Să îl f.tem în gură de organizator. Nu am fost la ședința tehnică să ascultăm că dacă mergem 200 de m pe drum fără marcaj avem o problemă. Noi am mers 5 km și continuăm drumul parcurs de armata rusă spre Berlin, doar nu o să ne oprim pentru că lipsesc niște amărâte de marcaje. Fuck them all! Lasă că ajungem noi la sosire și ștergem pe jos cu toți. Să ne dea ăia 15 euro înapoi!!!!!!!

7. Sosire!

8. Ce cretini și ăștia cu cronometrajul lor, ia să punem frână pe covorul ăsta albastru / ia să ne plimbăm puțin cu cip-ul prin zona de start sosire/ hai să ne lăsăm bicicleta pe jos la 2 m de sosire să își rupă capul un fraier.

9. Hopa, avem cronometraj cu cip și am terminat cursa de 5 minute. Oare ce timp am obținut. Hai la dobitocul ăla care ne tot amenință că ne penalizează să îl întrebăm pe ce loc suntem. Nu vrea să ne spună. Dobitoc! Concurs de căcat!

10. Hai pe forum să îi înjurăm puțin pe organizatori. Ce dracu, am dat 15 euro să își bată joc de noi. Ai dracu afaceriști!

La câte dintre cele 10 puncte asistăm la concursuri? Să vă spun eu cu câți nesimțiți am de a face la fiecare concurs?

Să nu fiu înțeles greșit, îmi plac concursurile și am avut ocazia să cunosc oameni excepționali. Marea majoritate a concurenților sunt de bun simț și se comportă exemplar. Eu sunt însă dezamăgit de lipsa de reacție a oamenilor corecți. Sunt oameni pe care îi văd la fiecare concurs și care nu reacționează atunci când un nesimțit se bagă în față sau atunci când un nesimțit dă din coate la linia de start. Dacă cei 90%+ din pluton ar vrea să impună normalitatea lucrurile ar fi mult mai ok. Din păcate ne comportăm la concursuri la fel ca în restul timpului, îi lăsăm pe bizoni să ne domine, să își facă de cap.

Mă bucur că am avut din nou ocazia să revăd mulți oameni cunoscuți și mă bucur că am avut șansa să organizez alături de Procycling Geiger ediția a 5-a a Geiger MTB Challenge.

Să ne vedem cu bine în 2013

Nu uita ca si tu apartii poporului roman ;) "cel fara de pacat dintre voi sa arunce cel dintai piatra"....... [-(

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.